Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σχέση με το ελληνικό ανοικτο πανεπιστημιο, που από ολους οσους γνωριζω θεωρειται απιστευτο 'παλουκι' (ζητουν τη μανα τους και τον πατερα τους απο απαιτησεις-εγω κατάλαβα ότι έχουν ξεφύγει εντελώς-νομίσαν οτι ειναι harvard), το σουηδικο master ειναι πιο ευκολο;

Εχει κανείς συγκριτική εικόνα να πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόνο απο EAP και απο Ιρλανδία έχω εικόνα.

Ας ποσταρει κάποιος πληροφορίες για τα σουηδικa master και θα κάνουμε μια σύγκριση επι τόπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με το ελληνικό ανοικτο πανεπιστημιο, που από ολους οσους γνωριζω θεωρειται απιστευτο 'παλουκι' (ζητουν τη μανα τους και τον πατερα τους απο απαιτησεις-εγω κατάλαβα ότι έχουν ξεφύγει εντελώς-νομίσαν οτι ειναι harvard), το σουηδικο master ειναι πιο ευκολο;

Εχει κανείς συγκριτική εικόνα να πει;

 

Για το ΕΑΠ δεν έχω την ίδια εικόνα (αν και όχι άμεση)

 

Φίλος/κουμπάρος έχει τελειώσει το πρόγραμμα της Διοίκησης μονάδω υγείας (το υπολογιστικό μέρος της διπλωματικής του το έκανα εγώ) και μάλλον δεν είχε την ίδια εικόνα "παλουκιού".

 

Η αδελφή μου ξεκίνησε μόλις ένα MSc σε εκπαίδευτικά .... αλλά πάλι αυτή είναι τόσο νέρντουλας που διάβασε 4-5 μήνες για να δώσει πιστοποίηση ΗΥ του δημοσίου (excel/word κλπ) οπότε μάλλον δε θα μου δώσει την πραγαμτική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπάω search for DL master στο universityadmissions και μου εμφανίζει μόνο 4 αποτελέσματα...

 

Κάνω κατι λάθος ή εχει μόνο 4 programms?

 

Προγράμματα στα αγγλικά ναι (για Spring).

 

Γενικά τα προγράμματα ξεκινάνε Σεπτέμβρη από όσο έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με εχουν παρει σε δυο σουηδικα μαστερ, και τελικα μονο το ενα θα κανω. Απαιτουν απο τον φοιτητη συνεχη ενασχοληση καθως εχουν εβδομαδιαιες εργασιες, ασκησεις, labs κτλ κτλ.. Θελουν χρονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με εχουν παρει σε δυο σουηδικα μαστερ, και τελικα μονο το ενα θα κανω. Απαιτουν απο τον φοιτητη συνεχη ενασχοληση καθως εχουν εβδομαδιαιες εργασιες, ασκησεις, labs κτλ κτλ.. Θελουν χρονο. 

 

Από το μικρή αίσθηση που έχω και εγώ από τα μαθήματα που παρακολουθώ θα έλεγα και εγώ ότι είναι πιο απαιτητικά από το ΕΑΠ, όχι με την έννοια ότι είναι δύσκολα αλλά ότι είναι πιο τακτικά τα παραδοτέα σου ... στο ΕΑΠ δε νομίζω να έχεις να κάνεις κάτι ΚΑΘΕ εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το μικρή αίσθηση που έχω και εγώ από τα μαθήματα που παρακολουθώ θα έλεγα και εγώ ότι είναι πιο απαιτητικά από το ΕΑΠ, όχι με την έννοια ότι είναι δύσκολα αλλά ότι είναι πιο τακτικά τα παραδοτέα σου ... στο ΕΑΠ δε νομίζω να έχεις να κάνεις κάτι ΚΑΘΕ εβδομάδα.

Υποτίθεται οτι πρέπει να κανεις τις ασκήσεις του βιβλίου και ίσως κάποια videoconference.

Ψόφια πράγματα, δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται οτι πρέπει να κανεις τις ασκήσεις του βιβλίου και ίσως κάποια videoconference.

Ψόφια πράγματα, δλδ

 

Ναι, δεν είπα ότι είναι πυρηνική φυσική ούτε κατι δύσκολο ... αλλά στο ΕΑΠ έχω την εντύπωση ότι μπορείς ξερωγώ να μην ασχοληθείς καθόλου 1 μήνα (σε συζητήσεις που είχα πχ με τον φίλο μου αυτή την εντύπωση είχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, ξενερωσα τωρα. Δυσκολοτερο κι απο ΕΑΠ?

Οσους φιλους εχω που τελειωσαν εαπ, τα ειδαν ολα. Και μιλαμε για διαβαστερά παιδια, οχι τιποτε τυχαιοι.

Ματωσαν στην κυριολεξια.

Κι ειναι τα σουηδικα ακομη πιο hard?

 

Αντε θα πω τον πονο μου παλι.

Δεν γινεται ρε παιδια.

Αμα εισαι εργαζομενος, γυρνας στο σπιτι αργα σχεδον νεκρος, ακομη κι απογευμα να γυρνας, δεν γινεται να διαβαζεις σχεδον καθε μερα, σχεδον ολο τον χρονο, για 2-4 χρονια. Απλα το θεωρω ανεφικτο. Απλα δεν υπαρχει χρονος, και για αντοχες-δυναμεις να μην μιλησω καλυτερα.

Πιο καλα, να μαζεψει καποιος φραγκα και να παει ενα χρονο εξωτερικο να κανει επιτοπου ενα μονοετες μαστερ χωρις να δουλευει, παρα να ξεσκιζεται για 4 χρονια (γιατι full time - 2 χρονια δεν παιζει καν...) κι αν θα το παρει....

 

Δεν ξερω, κανω λαθος συλλογισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, ξενερωσα τωρα. Δυσκολοτερο κι απο ΕΑΠ?

Οσους φιλους εχω που τελειωσαν εαπ, τα ειδαν ολα. Και μιλαμε για διαβαστερά παιδια, οχι τιποτε τυχαιοι.

Ματωσαν στην κυριολεξια.

Κι ειναι τα σουηδικα ακομη πιο hard?

 

Αντε θα πω τον πονο μου παλι.

Δεν γινεται ρε παιδια.

Αμα εισαι εργαζομενος, γυρνας στο σπιτι αργα σχεδον νεκρος, ακομη κι απογευμα να γυρνας, δεν γινεται να διαβαζεις σχεδον καθε μερα, σχεδον ολο τον χρονο, για 2-4 χρονια. Απλα το θεωρω ανεφικτο. Απλα δεν υπαρχει χρονος, και για αντοχες-δυναμεις να μην μιλησω καλυτερα.

Πιο καλα, να μαζεψει καποιος φραγκα και να παει ενα χρονο εξωτερικο να κανει επιτοπου ενα μονοετες μαστερ χωρις να δουλευει, παρα να ξεσκιζεται για 4 χρονια (γιατι full time - 2 χρονια δεν παιζει καν...) κι αν θα το παρει....

 

Δεν ξερω, κανω λαθος συλλογισμο;

 

Ξαναλέω ότι ίσως η περίπτωσή μου δεν είναι χαρακτηριστική καθώς κάνω πράγματα που είναι πολύ απλά για και τα έχω ξανακάνει, αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται να διαβάζεις κάθε μέρα.

 

Αυτό που είπα είναι ότι αν έχεις 4 μαθήματα στο εξάμηνο πχ θα έχεις κάθε εβδομάδα να κάνεις κάτι, να στείλεις μια εργασία, να συμπληρώσεις ένα κουίζ, να διαβάσεις κάτι κλπ

 

είναι πιο τακτικό

 

δεν είναι του στυλ ... "τους επόμενους 2 μήνες πρέπει να κάνεις αυτά και τα ξαναλέμε".

 

Χοντρικά

 

Αν μπορείς να "βγάλεις" τα ίδια μαθήματα στο Coursera πχ δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

 

Το "γυρίζεις από τη δουλειά κομμάτια" είναι πολύ σωστό ακόμα κι αν είναι χαλαρή δουλειά γραφείου.

Αν έχεις και ακανονιστα ωράρια είναι σκοτωμα ...

...

το έχω νιώσει όταν προσπαθούσα να κάνω Ισπανικά ταυτόχρονα με δουλειά (τα οποία και παράτησα).

 

 

btw

 

Θα κρατούσα μεγάλες επιφυλάξεις για το ότι κάποιος "τα είδε όλα" στο ΕΑΠ.

 

Ποτέ κανείς δε θα πει ... "αυτό που έκανα ήταν ευκολο", ακόμα και εμείς εδώ ίσως ακόμα και ασυνείδητα μεγενθύνουμε το "πρόβλημα" ... δεν είναι στη φύση πολλών να υποτιμούν αυτό που "καταφέρνουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, πχ με το coursera τα 'παω' καλα.

Διαλεγω course στα 'κυβικα' μου, ειμαι συνεπης, ανταπεξερχομαι, εστω κι αν πεφτει κατα καιρους καποιο ζορι.

Βεβαια, δεν παρακολουθω ποτε πολλα courses ταυτοχρονα.

 

Επισης, προσπαθησα να κανω το ιδιο στο edx, που ολοι μα ολοι ελεγαν οτι ειναι δυσκολο, και ηταν οντως δυσκολο!

Και τα παρατησα!

 

Γι αυτο λεω, το ποσο απαιτητικο ειναι, κρινει εν μερει και τις πιθανοτητες επιτυχιας.

Γιατι η μεγαλη προκληση τελικα δεν ειναι το να 'μπεις', αλλα το να 'βγεις', να αποφοιτησεις...

 

Αν πχ. το master που θα εχω (μου φαινεται θα σας βαλω να μου ξεδιαλεξετε τα 'ευκολα'! :) ) ειναι βατό σε απαιτησεις, και πχ, ειναι ενα course καθε χρονικη στιγμη (κι οχι 4-5 ταυτοχρονα), τοτε ισως και μπορω να ανταπεξελθω.

 

Αν ομως τρεχουν πολλα courses μαζι, ή εστω ενα αλλα με πολλες απαιτησεις, πχ αλα edx που ειναι οτι πιο βαρβατο σε σχεση με διαφορα του coursera που και παρακολουθησα και τα τελειωσα, τοτε no way, δεν μπορω να παιξω δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πχ. το master που θα εχω (μου φαινεται θα σας βαλω να μου ξεδιαλεξετε τα 'ευκολα'! :) ) ειναι βατό σε απαιτησεις, και πχ, ειναι ενα course καθε χρονικη στιγμη (κι οχι 4-5 ταυτοχρονα), τοτε ισως και μπορω να ανταπεξελθω.

 

Δε νομίζω να υπάρχει master με 1 μάθημα τη φορά.

 

Δε το ξέρω, αλλά δύσκολο μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...