Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σωστα

 

in other news

βλεπω τα courses στο coursera και συγκρινω τα notes που σου στελνουν μαζι με τα invideo quizzes με την τριτοβαθμια στην ελλαδαρα...

:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρακτικα μιλωντας, εκτος απο πτυχιο και αναλυτικη, χρειαζεται να μεταφρασω τιποτε αλλο;

 

Όχι .

 

τουλάχιστον στην περίπτωσή μου δεν χρειάστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, λιγο 'σφιχτες' τις βλεπω τις ημερομηνιες.

Και επειδη σχεδον σιγουρα σε μελλοντική αποστολή πακετου εγγραφων μου θα εχει 'ατελειες', θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις, αν μπορω, εκτος 'προθεσμιων' και χωρις ακομη να εχω καταληξει σε εγγραφη συγκεκριμενου master, αν μπορω προκαταβολικα να τους στειλω ταχυδρομικα το πακετακι. Καθως οπως καταλαβα, το πακετακι ειναι σχεδον στανταρντ, και το οριζει κυριως το universitysubmissions. Μονο περιαστασιακα σε καποια master θελει ισως επικουρικα και κατι παραπανω.

Οποτε, μπορω να τους το στειλω, αυτοβουλα, μολις το εχω ετοιμο το πακετο;

Θα πρεπει βεβαια να εχω κανει μια εγγραφη στο site προηγουμενως. 

Αλλα δεν ξερω και το cover sheet αν ειναι διαθεσιμο γενικως, ανεξαρτητα απο συγκεκριμενο master.

Γενικα ειμαι της λογικης 'take your time', κι οχι να μου βγαινει η ψυχη πχ σε μια 15μερη προθεσμια, αν ειναι ολα ok, ή αν χρειαστει να ξαναστειλω κατι κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, λιγο 'σφιχτες' τις βλεπω τις ημερομηνιες.

Και επειδη σχεδον σιγουρα σε μελλοντική αποστολή πακετου εγγραφων μου θα εχει 'ατελειες', θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις, αν μπορω, εκτος 'προθεσμιων' και χωρις ακομη να εχω καταληξει σε εγγραφη συγκεκριμενου master, αν μπορω προκαταβολικα να τους στειλω ταχυδρομικα το πακετακι. Καθως οπως καταλαβα, το πακετακι ειναι σχεδον στανταρντ, και το οριζει κυριως το universitysubmissions. Μονο περιαστασιακα σε καποια master θελει ισως επικουρικα και κατι παραπανω.

Οποτε, μπορω να τους το στειλω, αυτοβουλα, μολις το εχω ετοιμο το πακετο;

Θα πρεπει βεβαια να εχω κανει μια εγγραφη στο site προηγουμενως. 

Αλλα δεν ξερω και το cover sheet αν ειναι διαθεσιμο γενικως, ανεξαρτητα απο συγκεκριμενο master.

Γενικα ειμαι της λογικης 'take your time', κι οχι να μου βγαινει η ψυχη πχ σε μια 15μερη προθεσμια, αν ειναι ολα ok, ή αν χρειαστει να ξαναστειλω κατι κλπ.

 

Σου έχω ήδη προτείνει "πατέντα" γι' αυτό που θες μήνες σε προηγούμενο post

 

Όχι

 

το cover sheet είναι συγκεκριμένο ανα αίτηση, άρα θα στείλεις μια αίτηση ότι, να ναι για να μπουν τα χαρτιά σου στο σύστημ και όταν με το καλό αποφασίσεις να κάνεις άιτηση κανονικά θα ξαναστείλεις απλά coversheet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο DrLo, ειχες προτεινει μια αναλογη πατεντα αν θυμαμαι.

Εχω μνημη που παλευει να ανταπεξελθει, αναμεσα στα pm, στα εδω post, και οσα διαβαζω κι εκει στο επισημο site, και εν τελει να βρω την 'ακρη' του 'νηματος' των πρακτικων διαδικασιων.

 

Οταν λες αιτηση 'οτι να ναι', πιο ειναι το πιο 'ανωδυνο' κι απλο; Να στειλω για ασχετο μαστερ οτι και καλα εκδηλωνω ενδιαφερον, κι ας μη το θελω, ή ειναι μπερδεψοδουλεια και μπορει να μπλεξω μετα; να θελει ανακληση κλπ

 

Σαν τι αιτηση να εστελνα, ως 'μεσο' αποστολης των χαρτιων μου για καταχωρηση στο συστημα;

 

Να υποθεσω οτι μια τετοια 'ασχετη'/αυτοβουλη αποστολη, γινεται και σε δικο μου χρονο, ανεξαρτητως προθεσμιων, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο DrLo, ειχες προτεινει μια αναλογη πατεντα αν θυμαμαι.

Εχω μνημη που παλευει να ανταπεξελθει, αναμεσα στα pm, στα εδω post, και οσα διαβαζω κι εκει στο επισημο site, και εν τελει να βρω την 'ακρη' του 'νηματος' των πρακτικων διαδικασιων.

 

Οταν λες αιτηση 'οτι να ναι', πιο ειναι το πιο 'ανωδυνο' κι απλο; Να στειλω για ασχετο μαστερ οτι και καλα εκδηλωνω ενδιαφερον, κι ας μη το θελω, ή ειναι μπερδεψοδουλεια και μπορει να μπλεξω μετα; να θελει ανακληση κλπ

 

Σαν τι αιτηση να εστελνα, ως 'μεσο' αποστολης των χαρτιων μου για καταχωρηση στο συστημα;

 

Να υποθεσω οτι μια τετοια 'ασχετη'/αυτοβουλη αποστολη, γινεται και σε δικο μου χρονο, ανεξαρτητως προθεσμιων, σωστα;

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Η Πατέντα που λέω είναι απλά πατέντα, δεν έχει "δοκιμαστεί" ... αλλά δε βλέπω και για ποιό λόγο να μη λειτουργεί (ίσως μόνο αν τα χαρτιά που στέλνεις μετά από καιρό να διαγράφονται από το σύστημα λόγω προστασίας δεδεομένων κλπ)

 

Στο οτι να ναι εννωω κάτι ανόδυνο που γιατί όχι και να μην σημαίνει απαραίτητα να μη σε πάρουν ή να το απορρίψεις ... στείλε πχ για "Swedish Society" ή κάτι τέτοιο που είναι μονό μάθημα ιστορίας της σουηδικής ιστορίας ή κοινωνίας ή κάτι τέτοιο , 5 ECTS και ακόμα και αν σε δεχθούν πάρε το ή κάτι "Business english" ή κάτι ανάλογο.

 

Όχι σε δικό σου χρόνο ... σε χρόνο που είναι ανοικτές αιτήσεις φυσικά (ακόμα και Late), απλά μπορείς να κάνεις μια αίτηση τέτοια που σου λέω για Spring 2014 και την "κανονική" για autumn 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τωρα καταλαβα, νομιζω.

Λες να παρω ενα μονό course, ετσι θα πρεπει να στειλω πακετο χαρτια, οποτε μετα δεν το παρακολουθω καν.

Ομως επ'ευκαιρια του course, εγω θα εχω ηδη στειλει τα χαρτια και θα ειμαι περασμενος στο συστημα.

Καλα το καταλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τωρα καταλαβα, νομιζω.

Λες να παρω ενα μονό course, ετσι θα πρεπει να στειλω πακετο χαρτια, οποτε μετα δεν το παρακολουθω καν.

Ομως επ'ευκαιρια του course, εγω θα εχω ηδη στειλει τα χαρτια και θα ειμαι περασμενος στο συστημα.

Καλα το καταλαβα;

 

Ναι αυτό ... μόνο σημείο που θα κοίταγα είναι θέματα "διπλοεγγραφών" οπότε καλύτερα να μη σε πάρουν ... αλλά ρώτα και κάπου αν δεν σε πάρουν τι γίνονται τα χαρτιά σου .,. μένουν και για πόσο περασμένα.

 

Από όσο έχω καταλάβει και έχω μιλήσει με UU μένουν αλλά πως και για πόσο δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι, δεν μπορω να 'γραφτω' καπου και να μην 'παρακολουθησω'; 

Εχει λες καποια επιπτωση;



Ποσα μαθηματα ανα ετος,  εχει ενα τυπικο DL master της σουηδιας;

 

Καμια εκτιμηση, εχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι, δεν μπορω να 'γραφτω' καπου και να μην 'παρακολουθησω'; 

Εχει λες καποια επιπτωση;

1.

Γιατί μπορεί να δει ότι είσαι ήδη γραμμένος σε ένα πρόγραμμα και να επηρεάσει την επιλογή στο 2ο (ακόμα και αν δεν απαγορεύεται προσωπικά θα βαθμολογούσα αρνητικά αν κάποιος είναι ήδη γραμμένος σε 1 πρόγραμμα - το νόημα είναι να προσφέρεται γνώση σε όσο το δυνατό περισσότερους).

 

2.

Γιατί μπορεί να σε πιάσει κάποιος περιορισμός ECTS / εξάμηνο

 

3.

Γιατί μπορεί να έχω αμφιβολία κατά πόσο μπορείς να ανταποκριθείς και στα 2 ταυτόχρονα

 

4.

Γιατί μπορεί να νομίσω ότι δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις και απλά στέλνεις αιτήσεις (τσάμπα είναι στο κάτω-κάτω)

 

 

Προσωπικά θα έκανα αίτηση όπως σου είπα σε κάτι σαν "Swedish Society" ή σε "Milestones in Swedish history" που στη τελική δείχνουν και ένα ενδιαφέρον για τη χώρα που σου προσφέρει κάτι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...