Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update

 

To reserve δεν άλλαξε αλλα με βαθμολογησαν με 780 και 790 σε 2 late applications.

Το περίεργο της υποθεσης ειναι οτι το ενα ξεκινάει 2 Σεπτέμβρη...

xD

 

Σε βαθμολογούν έτσι κι αλλιώς.

 

Αυτό που ξεκινά 2/9 λογικά πάει πέρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε βαθμολογούν έτσι κι αλλιώς.

 

Αυτό που ξεκινά 2/9 λογικά πάει πέρασε.

Μα σήμερα μου δώσανε και θέση στην reserve list. Σήμερα.

Λες να με δουλευουνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ισως ξαναειπωθηκε, αλλα κατ'εμε, κρισιμος παραγοντας (εφοσον δεν υπαρχουν διδακτρα, και ουτε μετεγκατάσταση), ειναι πλεον ο χρόνος.

Οι απαιτήσεις σε χρόνο.

 

Γνωριζω βεβαια, οτι μονο εκτιμησεις μπορουν να γινουν σε αυτο το θεμα.

Το θεμα 'ποσο χρονο χρειαζομαι πχ. σε εβδομαδιαια ή μηνιαία βάση', ειναι οντως πολυ υποκειμενικο.

Γιατι ειναι πολυπαραγοντικο. Πόσο οικειο σου ειναι το αντικειμενο, ποση δυσκολια εχει, τι απαιτησεις εχουν, ποσο γρηγορα διαβαζεις, τι θεματικές ενοτητες υπαρχουν, η ίδια η φύση του master κλπ.

Ομως, εν μερει, καποιες εστω κατα προσεγγιση εκτιμησεις, θα μπορουσαν να βγουν.

Πχ. οταν στο coursera βλεπω για ενα course οτι θελει 5 ωρες τη βδομαδα, ε λέω μονος μου οτι στη χειροτερη περιπτωση αντε για τον α' ή β' λογο εγω να χρειαστω 8-10. Ομως, μεχρι εκει, πιο πανω δεν θα παει.

 

Οι μονοι ισως που θα μπορουσαν να δωσουν ρεαλιστικες εκτιμησεις, ειναι οσοι εχουν ηδη παρακολουθησει σουηδικο εξ'αποστασεως master. 

Εγω θελω να εμπλακω και να κανω master, αλλα εχω ελλειψη χρονου.

Αν ειχα μια καλη εκτιμηση χρονου-φορτου, απο καποια master που με ενδιαφερουν, ισως τα ζυγιζα καλυτερα τα πραγματα και να ξεκινουσα κατι συντομα.

Μην βιαστουν καποιοι οτι 'α εχεις ελλειψη χρονου, μην το ξεκινας καν' γιατι κι αυτο ακομη ειναι σχετικο. 

Εγω, ξερω ποσο εχω διαθεσιμο. Αν μπορω να 'στριμωξω' καπως τις καταστασεις, θα το κανω. 

Μπορει ομως, να ειναι τοσες οι απαιτησεις, που απλα να μην 'στριμοχνωνται', κι εκει no way out.

Αλλα με δεδομενη την ελλειψη χρονου, στην παρουσα συγκυρια για μενα, και με αγνωστες απαιτησεις σε χρονο και ογκο εργασιας, ειλικρινα δεν μπορω να αναλαβω μια προκληση, εστω και δωρεαν, στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα.

 

Μηπως μπορουμε να βρουμε κανεναν αποφοιτο, ή με καποιο αλλο τροπο να προσεγγισουμε αυτο το θεμα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη πολύ σύντομη μέχρι τώρα εμπειρία μου και σημειώνοντας ότι αυτά που κάνω στο UU ή έχω κάνει στο Coursera δε μου είναι άγνωστα (κάθε άλλο) θα έλεγα ότι πάνω κάτω είναι αντίστοιχων απαιτήσεων.

 

Ίσως στο DL του UU να είναι λίγο πιο απαιτητικά χρονικά όχι γιατί είναι τίποτα τρελής δυσκολίας αλλά γιατί πιθανότατα έχεις να υποβάλεις και πράγματα που δεν είναι multiple choice και απαιτούν χρόνο να τα γράψεις, τσεκάρεις για τα αγγλικά σου κλπ , και πιθανότατα να δυσκολεύουν πιο μετά (αυτό που κάνω τώρα είναι επιπέδου 1ου εξαμήνου ΤΕΙ).

 

Πάντως και στα δύο (όπως και στα "κανονικά" πανεπιστήμια) το πάνω ταβάνι εξαρτάται από εσένα, μπορεί να πάρεις κάτι σαν έναυσμα και να εμβαθύνεις ή να ασχοληθείς πολύ περισσότερο από αυτό που απαιτείται. Εξαρτάται τι θες να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδια, ισως ξαναειπωθηκε, αλλα κατ'εμε, κρισιμος παραγοντας (εφοσον δεν υπαρχουν διδακτρα, και ουτε μετεγκατάσταση), ειναι πλεον ο χρόνος.
Οι απαιτήσεις σε χρόνο.
 
Γνωριζω βεβαια, οτι μονο εκτιμησεις μπορουν να γινουν σε αυτο το θεμα.
Το θεμα 'ποσο χρονο χρειαζομαι πχ. σε εβδομαδιαια ή μηνιαία βάση', ειναι οντως πολυ υποκειμενικο.
Γιατι ειναι πολυπαραγοντικο. Πόσο οικειο σου ειναι το αντικειμενο, ποση δυσκολια εχει, τι απαιτησεις εχουν, ποσο γρηγορα διαβαζεις, τι θεματικές ενοτητες υπαρχουν, η ίδια η φύση του master κλπ.
Ομως, εν μερει, καποιες εστω κατα προσεγγιση εκτιμησεις, θα μπορουσαν να βγουν.
Πχ. οταν στο coursera βλεπω για ενα course οτι θελει 5 ωρες τη βδομαδα, ε λέω μονος μου οτι στη χειροτερη περιπτωση αντε για τον α' ή β' λογο εγω να χρειαστω 8-10. Ομως, μεχρι εκει, πιο πανω δεν θα παει.
 
Οι μονοι ισως που θα μπορουσαν να δωσουν ρεαλιστικες εκτιμησεις, ειναι οσοι εχουν ηδη παρακολουθησει σουηδικο εξ'αποστασεως master. 
Εγω θελω να εμπλακω και να κανω master, αλλα εχω ελλειψη χρονου.
Αν ειχα μια καλη εκτιμηση χρονου-φορτου, απο καποια master που με ενδιαφερουν, ισως τα ζυγιζα καλυτερα τα πραγματα και να ξεκινουσα κατι συντομα.
Μην βιαστουν καποιοι οτι 'α εχεις ελλειψη χρονου, μην το ξεκινας καν' γιατι κι αυτο ακομη ειναι σχετικο. 
Εγω, ξερω ποσο εχω διαθεσιμο. Αν μπορω να 'στριμωξω' καπως τις καταστασεις, θα το κανω. 
Μπορει ομως, να ειναι τοσες οι απαιτησεις, που απλα να μην 'στριμοχνωνται', κι εκει no way out.
Αλλα με δεδομενη την ελλειψη χρονου, στην παρουσα συγκυρια για μενα, και με αγνωστες απαιτησεις σε χρονο και ογκο εργασιας, ειλικρινα δεν μπορω να αναλαβω μια προκληση, εστω και δωρεαν, στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα.
 
Μηπως μπορουμε να βρουμε κανεναν αποφοιτο, ή με καποιο αλλο τροπο να προσεγγισουμε αυτο το θεμα;

 

 

αν και το θέμα του χρόνου είναι εντελώς κάτι το υποκειμενικό και εξαρτάται και απο άλλους παράγοντες, γιατι δεν ψάχνεις στους συλλόγους αποφοίτων (alumni) των πανεπιστημίων που σε ενδιαφέρουν; όλο και κάποιον θα βρείς.

Επίσης μπορείς να απευθυνθείς και στους υπέυθυνους καθηγητές του εκάστοτε προγράμματος.. Μόνο έτσι πιστέυω να πάρεις μια ιδέα για το τι παίζει απο άποψη χρόνου και απαιτήσεων. Και αυτό κατα προσέγγιση...

Τώρα αν ψάχνεις γενικά να βρεις απόφοιτο απο DL σουηδικό μαστερ εδω μέσα ή οπουδήποτε αλλού, τζάμπα χρόνο νομίζω θα χαλάσεις...

 

Κολλητός μου πάντως που άρχισε DL MBA  στο Heriot-Watt στη Σκωτία, του έδωσαν ενδεικτικό χρόνο 200 ώρες ανα μάθημα το εξάμηνο.. δεν μου είπε όμως τι απαιτήσεις έχει το εν λογω πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ilts αγγλικων, ποσα χρονια μενει σε ισχυ απο τη στιγμη που το παρεις;

 

Τα σουηδικα πανεπιστημια, σε κρατουν ως ενεργο φοιτητη στο μαστερ,  αν αδρανησεις για καποιο διαστημα;

Ή αν δεν παρακολουθησεις τις απαιτησεις, κατεβαινεις απο το τρενο και σε διαγραφουν;

Ξερω ενα φιλο μου που κανει ντοκτορα σε αγγλικο αει, και το παλευει χρονια, απο ελλαδα, οποτε και αν μπορει...

Γενικως σερνεται η κατάσταση, αλλά ούτε το παρατα εντελως, ουτε τον διαγραφουν.

Το παλευει οσο και οταν εχει χρονο.

Με τα σουηδικα αει, τι ισχυει;

 

Ο ρυθμος/pace, μπορει να μεταβαλλεται κατα καιρους; Πχ να το ξεκινησω με τις ελαχιστες δυνατες απαιτησεις (που σημαινει πολλα χρονια σπουδων), και αν στην πορεια βρω χρονο, να το κανω σχεδον full time? Αλλαζει ο ρυθμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ilts αγγλικων, ποσα χρονια μενει σε ισχυ απο τη στιγμη που το παρεις;

 

Τα σουηδικα πανεπιστημια, σε κρατουν ως ενεργο φοιτητη στο μαστερ,  αν αδρανησεις για καποιο διαστημα;

Ή αν δεν παρακολουθησεις τις απαιτησεις, κατεβαινεις απο το τρενο και σε διαγραφουν;

Ξερω ενα φιλο μου που κανει ντοκτορα σε αγγλικο αει, και το παλευει χρονια, απο ελλαδα, οποτε και αν μπορει...

Γενικως σερνεται η κατάσταση, αλλά ούτε το παρατα εντελως, ουτε τον διαγραφουν.

Το παλευει οσο και οταν εχει χρονο.

Με τα σουηδικα αει, τι ισχυει;

 

Ο ρυθμος/pace, μπορει να μεταβαλλεται κατα καιρους; Πχ να το ξεκινησω με τις ελαχιστες δυνατες απαιτησεις (που σημαινει πολλα χρονια σπουδων), και αν στην πορεια βρω χρονο, να το κανω σχεδον full time? Αλλαζει ο ρυθμος;

 το ielts και το toefl έχουν ισχύ για 2 χρόνια απο τη στιγμή που θα βγούν τα αποτελέσματα.

 

αυτό που λές δε νομίζω να γίνεται σε master. Το διδακτορικό είναι άλλη υπόθεση, ίσως δε σου βγεί καμια έρευνα, ίσως πρέπει να επικαιροποιήσεις δεδομένα κτλ. Μη μπερδεύεσαι. Είναι πιο εύκολο να αλλάξεις το ρυθμό ενος διδακτορικού (φυσικά μιλάμε στη περίπτωση που δεν έχεις πάρει τίποτα επιδοτούμενα projects που τρέχουν ή καμια full scholarship), και να το γυρίσεις σε part-time.

 

Στο master είναι ο χρόνος που προβλέπεται απο τον εκάστοτε κανονισμό σπουδων. Βέβαια, όλα τα πανεπιστήμια έχουν κάποιες ανοχές στο πότε θα τελειώσεις το master, και συνήθως σου δίνουν λίγο παραπάνω χρόνο για να ολοκληρώσεις την πτυχιακή σου για παράδειγμα.

 

Στη Σουηδία τώρα, ισχύει οτι λέει στη περιγραφή του κάθε προγράμματος. Αν ενα πρόγραμμα λέει οτι είναι full-time και δεν υπάρχει άλλος κωδικός που να προσφέρει το ίδιο πρόγραμμα σε part-time, τότε δε μπορεις να κάνεις κάτι. Το ίδιο ισχύει και αντίστροφα. Οταν σου λέει οτι ειναι 2 χρόνια φοίτηση, είναι 2 χρόνια. Δε μπορείς να αλλάξεις ρυθμό και να το τελειώσεις νωρίτερα επειδή βρήκες παραπάνω χρόνο. Και αυτό γιατί έχεις δικαίωμα να πάρεις συγκεκριμένες ECTS το εξάμηνο.

Επίσης, αν το πάρεις χαλαρά, δε θα προλάβεις να διαβάσεις όλη την ύλη και δε θα σου χαριστούν. Αν κοπέις σε μάθημα εχεις δικαίωμα να το ξαναδώσεις μια φορα. Μετά.... αντίο! (αυτό ίσχυε σε κονονικό δια ζώσης master, αλλά λογικά ισχύει και σε εξ'αποστάσεως).

 

Νομίζω οτι σου το έχω ξαναπεί, απευθύνσου στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν, καθως ειναι τα πλέον αρμόδια να σου δώσουν 100% σωστές απαντήσεις στις απορίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες, ξερει κανεις μεχρι ποτε περιπου θα ειναι ανοικτες οι ημερομηνιες υποβολης, για τα offerings του spring 2014?

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Finding-out-more/Key-dates/EUEEA-Bachelors-and-Masters-spring/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστω.

 

Δηλαδη, την πατησα. Οπως βλεπω, πρωτο deadline 15 οκτωβρη.

Μεχρι να παρω τις μεταφρασεις στα χερια μου, και να δωσω το ilts(κυριως αυτο), υπολογιζα με νορμαλ ρυθμους κανενα διμηνο.

Απο τη στιγμη που δεν θα τα εχω, παει το spring 2014 για μενα.

Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...