Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά μου ήρθε email, την πεμπτη, οτι είμαι reserve και οτι μου λείπουν και αλλα χαρτια.

 

Μάλλον θα θέλουν το degree απο το kindergarten or something...

 

Thanks

 

Μιλάς για Spring 2014 ή Autumn 2013 ?

 

για το 1ο δε το νομίζω καθώς είναι πολύ νωρίς ακόμα.

 

1. Προκειταί για μάθημα BSc ή MSc

2. Έχεις στείλει χαρτιά από πανεπιστήμιο ή λύκειο ?

3. Για αγγλικά τι έστειλες ? και πότε

 

Αν έχεις κάνει αίτηση για BSc μάθημα αλλά έχεις ήδη στειλει πτυχίο πανεπιστημίου, θα σου βγει μήνυμα "λάθους" ότι δεν έχεις στείλει απολυτήριο λυκείου αλλά αυτό δεν είναι παραίτητα πρόβλημα αφού μπορεί το uni να σε απαλλάξει από αυτή την απαίτηση.

 

Σου ήρθε mail από το πανεπιστήμιο ή από το σύστημα αιτήσεων να δεις online τα messages σου ?

 

Αν είναι ένα γενικό mail του τύπου (δεν έχουμε όλα τα χαρτιά σας) στείλε mail στο admission του UNI όχι στις αιτήσεις και ρώτα τι χαρτί λείπει πως, τι, πότε κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Course του autumn 2013 ειναι και έχω στείλει ενα κάρο χαρτια.

Ολα eng&greek.

Τους έστειλα email και ελπίζω να απαντήσουν...

 

Δε μου απάντησες όμως στο τι χαρτιά (ΑΕΙ/ΤΕΙ ή λύκειο κλπ κλπ) ....

 

Πάντως το ότι είσαι σε reserve δεν είναι συμβατό με το να λέιπουν χαρτιά ...

 

όταν λείπουν χαρτιά είσαι "UNQUALIFIED" ... από τη στιγμή που είσαι σε reserve σημαίνει (ή τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω) ότι τα χαρτιά σου είναι ΟΚ αλλά

 

- είτε φθάσανε αργά

- είτε απλά δεν είσουν μέσα στους "απευθείας επιλεχθέντες" ...

 

τουλαχιστον έτσι έγινε στη δική μου περίπτωση, όταν δεν είχε πάει το TOEFL τη στιγμή της 1ης επιλογής με εβγαλε "unqualified" , μετά πήγε, ξαναγύρισα σε "In progress, late application" και τελικά "On reserve".

 

 

Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε με το πανεπιστήμιο όχι το universityadmissions.se

 

 

".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το on reserve μέχρι το you got accepted, πόσες εβδομάδες σου πήρε;

 

Thanks

 

Τα αποτελέσμα (του 2ου γύρου) ήταν κανονικά να βγουν 6/8 ... αργήσαν , πρέπει να βγήκαν γύρω στις 15/8 (και μου ήρθε εμαιλ τελος Αυγούστου).

 

Δεν αλλάζει επίσημα σε "Accepted" ... όσοι είναι on reserve μένουν θεωρητικά πάντα "on reserve" στο σύστημα και επικοινωνεί μαζί του απ' ευθείας το πανεπιστήμιο.

 

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει το διάστημα αυτό ... αν θα γίνεις τελικά αποδεκτός από reserve καταλαβαίνω ότι θα το μάθεις λίγο πριν ξεκινήσει το μάθημα ... αν δεν ξεκινήσει Σεπτέμβρη μπορεί να σου έρθει μετά.

 

Αν δεν επικοινωνήσει μαζί σου το πανεπιστήμιο δε θα αλλάξει ποτέ σε "rejected" ... θα μείενεις πάντα "on reserve".

 

Δες στο site του uni ποιά εβδομάδα ξεκινά το μάθημα (αν δε γράφει ακριβή ημερομηνία μπορεί να λεέι κάτι σαν 201344 ... δηλαδή την 44η εβδομάδα το 2013) .... αν έχει περάσει κατά πολύ τότε μάλλον δεν θα έχεις νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα επιτέλους να συνδεθώ στο portal του UU.

 

Από μια πρώτη ματιά φαίνεται να έχει αρκετά πράγματα που δεν τα είχε στείλει ο καθηγητής στα email του και η δομή του 1 μαθήματος να είναι 50% assignements (ευκολάκια) και 50% peer-review / discussions κλπ

 

πχ να σου λέει να διαλέξεις ένα topic να το αναλύσεις στο forum του μαθήματος όπου θα σχολιαστεί από τους άλλους και θα κριθεί φανταζόμαι και η πιότητα της ανάλυσης σου από κάποιος καθηγητή.

 

Σαν "software" to πόρταλ φαίνεται να είναι πίσω μερικά χρόνια (και έχουν ξεμήνει κάτι σουηδικά εδώ και εκεί).

 

Θα είχε πολλά να κερδίσει ενσωματόνοντας τεχνογνωσία και το λογισμικό των Coursera/MOOCs.

 

Δε θα με παραξένευε αν to Courσera παράλληλα με το signature track ξεκινούσε να παρέχει υπηρεσίες σε πανεπιστήμια για το στήσιμο των portal τους.

 

Στο 1ο μάθημα συμμετέχουν 87 άτομα και βλέπω και μια ελληνίδα.

Θα το ψάξω

 

Για οποιον ενδιαφερεται, ανοιξε το creative writing

Για δες στο site του μαθήματος τι έγινε τις περασμένες χρονιές/εξάμηνα.

 

Αν είχε ακυρωθεί και αυτό στο παρελθόν θα φαίνεται (ίσως - το έχω δει για άλλα μαθήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γράφω κι εδώ αν δεν έχει αναφερθεί προηγουμένως http://www.coursera.org αξίζει πάρα πολύ! (Δωρεάν Seminars)

http://www.eap.gr

http://elearn.elke.uoa.gr/elearn/index.php

http://www.open.ac.uk/

http://www.lse.ac.uk/home.aspx (Δεν το γνωρίζουν πολλοί Ελληνες αν κρίνω απο τα άτομα που δίνουν στο εξεταστικό.. απο 1 έως 5 max)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσμα (του 2ου γύρου) ήταν κανονικά να βγουν 6/8 ... αργήσαν , πρέπει να βγήκαν γύρω στις 15/8 (και μου ήρθε εμαιλ τελος Αυγούστου).

 

Δεν αλλάζει επίσημα σε "Accepted" ... όσοι είναι on reserve μένουν θεωρητικά πάντα "on reserve" στο σύστημα και επικοινωνεί μαζί του απ' ευθείας το πανεπιστήμιο.

 

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει το διάστημα αυτό ... αν θα γίνεις τελικά αποδεκτός από reserve καταλαβαίνω ότι θα το μάθεις λίγο πριν ξεκινήσει το μάθημα ... αν δεν ξεκινήσει Σεπτέμβρη μπορεί να σου έρθει μετά.

 

Αν δεν επικοινωνήσει μαζί σου το πανεπιστήμιο δε θα αλλάξει ποτέ σε "rejected" ... θα μείενεις πάντα "on reserve".

 

Δες στο site του uni ποιά εβδομάδα ξεκινά το μάθημα (αν δε γράφει ακριβή ημερομηνία μπορεί να λεέι κάτι σαν 201344 ... δηλαδή την 44η εβδομάδα το 2013) .... αν έχει περάσει κατά πολύ τότε μάλλον δεν θα έχεις νέα.

 

 

Period: 2013P5

Start date: 2013-11-04 

End date: 2014-01-19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειναι αναγνωρισμένο θα πρέπει να εχει εξετάσεις.

Επίσης το δοαταπ εχει μια λίστα στην left side bar

 

;Άρα ακόμα παίζει να σε δεχθούν.

Τώρα μου έσκασε φλασια

 

Το ποσταρατε σε περίπτωση που εχει κάποιος άλλος την απορία για το πως μεταφράζονται οι ημερομηνίες.

 

Τουτεστιν

Τώρα τελείωσε ο καφές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανένας τι παίζει με κανένα online degree στην νομική? (αναγνωρισμένο φυσικά και κατα προτιμηση και στην ελλάδα) 

Δεν υπάρχει. Αναγνωρισμένο στην Ελλάδα εννοώ. Online degrees θα βρεις διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

 

To reserve δεν άλλαξε αλλα με βαθμολογησαν με 780 και 790 σε 2 late applications.

Το περίεργο της υποθεσης ειναι οτι το ενα ξεκινάει 2 Σεπτέμβρη...

xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...