Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειλικρινα αν καταλαβαινα δεν θα ρωτουσα ξανα.

Εχω κανει αιτησεις για courses.

'Apply' αγγλιστι.

Που ειναι το admit, και ποτε ειναι το register, και τι σημαινει το καθενα απο αυτα;

 

 

Πρεπει πρώτα να κανεις "admit" ΑΝ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΚΤΟ στο universityadmissions και μετά απο μια χρονική περίοδο να μπεις στο site του uni για να κανεις register...

 

in other news

 august 18 ειναι οι ημερομηνιες για malmo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν καταλαβα καλα, η σειρα παει ως εξης;
Πρωτα γινεσαι στο εν λογω course/master, Qualified
Μετα σου ερχεται mail, και πρεπει να δεχτεις, να κανεις admin
Και τελος μετα πας και κανεις register στο site του πανεπιστημιου;

Τι ειδους register θελει εκει;
Κατι σαν να πηγαινες με φυσικη παρουσια στο πανεπιστημιο, και να εκανες εγγραφη στην γραμματεια;
Δινεις τα στοιχεια σου κλπ;
Ειναι ολα ηλεκτρονικα ή προκύπτει καμια χαρτούρα πάλι, σε αυτό το τελευταίο στάδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν καταλαβα καλα, η σειρα παει ως εξης;

Πρωτα γινεσαι στο εν λογω course/master, Qualified

Μετα σου ερχεται mail, και πρεπει να δεχτεις, να κανεις admin

Και τελος μετα πας και κανεις register στο site του πανεπιστημιου;

 

Τι ειδους register θελει εκει;

Κατι σαν να πηγαινες με φυσικη παρουσια στο πανεπιστημιο, και να εκανες εγγραφη στην γραμματεια;

Δινεις τα στοιχεια σου κλπ;

Ειναι ολα ηλεκτρονικα ή προκύπτει καμια χαρτούρα πάλι, σε αυτό το τελευταίο στάδιο;

 

ηλεκτρονικα ειναι αλλα θα πρεπει να σου εχει στειλει το uni κωδικους. Αν οχι τοτε θα πρεπει να τους ζητησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια παρατήρηση γενικά για τα qualified/ unqualified:

το ότι κάποιος κατέχει απολυτήριο λυκείου, πτυχίο, μαστερ κτλ. δεν σημαίνει οτι αυτόματα πληρεί και τις απαιτήσεις εισαγωγής, πολλές φορές κοιτάνε και τη συνάφεια των σπουδών.. μπορεί να έχεις πτυχίο κοινωνιολογίας για παράδειγμα και να θες να κάνεις msc σε πληροφοριακά συστήματα, ε, θα βγεις unqualified. Υπάρχει μια πιθανότητα να είσαι qualified, εαν τους γράψεις ενα καλό motivation letter, αλλά μικρή πιθανοτητα... επειδή τα μαθήματα/ προγράμματα αυτά είναι τζάμπα, δε σήμαίνει οτι κάνουμε αίτηση και μας δέχονται όπου να΄ναι.. δυστυχώς.

 

για τα διαδικαστικά τώρα, αν και το έχω ξαναπεί νομίζω, αλλά η τελική απόφαση qualified/ unqualified είναι του πανεπιστημίου, δεν εχει να κάνει με το uniadmissions. Το τελευταίο είναι απλά ο μεσάζοντας, μαζεύει τα χαρτια σου, τα στέλνει στο πανεπιστήμιο, λαμβάνει την απόφαση του πανεπιστημίου, στην κοινοποιεί και ενημερώνει το πανεπιστήμιο έπειτα για τη δικία σου απόφαση. Δεν αποφασίζει για τίποτα.

 

και ενα tip: στη σουηδική σελίδα του uniadmissions (https://www.antagning.se/se/start) έχει περισσότερα εξ'αποστάσεως courses/ programmes, τα οποία δεν υπάρχουν στην αγγλική.. όποιος θέλει ας το τσεκάρει. Απλά προσέξτε τη γλώσσα διδασκαλίας του προγράμματος που θα επιλέξετε. Με λίγο ψάξιμο θα βρείτε αρκετά που προσφέρονται στην αγγλική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rg550 πολυ χρησιμες πληροφοριες, ευχαριστουμε.

Μια διευκρινηση ομως:

(κυριως αφορα οσους προσπαθουν την τυχη τους για πρωτη φορα, οπως εγω)

μπορει τον τελικο λογο qualified/unqualified να τον εχει το uni, αλλα ομως, για να φτασεις να γινεις qualified σε ενα πανεπιστημιο, δεν σημαινει οτι εισαι οπωσδηποτε δεκτος/accepted οσον αφορα τις γενικες προϋποθέσεις που θετει για τους εισακτεους το universityadmissions?
Πρωτα δινουν το αρχικο ok απο εκει, και μετα ασχολειται το uni, ετσι δεν ειναι;
Θελω να πω, οτι δεν φτανεις να γινεις 'qualified' αν πρωτα δεν βαλουν την 'βουλα' στο universityadmissions. Καλα τα λεω;

 

Δυστυχως παντως το google translate δεν δουλευει καλα με την σελιδα https://www.antagning.se/se/start

Δοκιμασα με firefox, chrome, στην αρχη μεταφραζει, μετα ομως τιποτε.

Ειναι πραγματικος 'πονος' να βγαλεις ακρη με μη αυτοματη μεταφραση, με χειροκινητο copy paste στο translate δεν πας πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, το uniadmissions δεν θετει καμια προυπόθεση εισαγωγής. Οι βασικές προυποθέσεις έχουν τεθεί απο το σουηδικό κράτος και είναι

απολυτήριο λυκείου ή iB, ισότιμο πτυχιό τριτοβάθμιας και αγγλικά απο advance και πάνω, ανάλογα πάντα με το πρόγραμμα. Απο εκεί και πέρα τα πανεπιστήμια θέτουν ή οχι επιπλέον κριτήρια.

 

Το university admissions απλά τηρεί αυτά που του έχουν τεθει και κρατάει αρχεία για την ανώτατη εκπαίδευση στη Σουηδιά. Δεν δίνει τελικό ούτε αρχικό οκ για τίποτα ουσιαστικά. Εαν εσυ στέιλεις για ενα bsc πχ. και δεν έχεις απολυτήριο λυκείου, αυτοί στο uniadmissions θα επεξεργαστουν τα χαρτιά σου όπως και να έχει, θα τα στείλουν στο πανεπιστήμιο και αυτο είναι που θα σου στείλει τη χυλόπιτα!

 

Με λίγα λόγια, απο τη στιγμή που κανεις αίτηση, αυτοί στο uniadmissions ειναι υποχρεωμένοι να σου "ανοίξουν φάκελο", να επεξεργαστούν και να στείλουν τα χαρτία σου στο πανεπιστήμιο. Ξαναλέω, οτι το qualified / unqualified εξαρτάται μόνο απο τα πανεπιστήμια. Στην ουσία παίζει το ρόλο του ελεγκτη - μεσάζοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους κωδικους τους στελνουν αυτοματοποιημενα με mail μετα το admit, υπο φυσιολογικες συνθηκες; (αν δεν το ξεχασουν)

 

Εξαρτάται το ίδρυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια φορα που ειχα επικοινωνησει με πανεπιστήμιο για να τσεκαρουν τι εχει περαστει ηλεκτρονικα στο φακελο μου, μου ειχαν απαντησει
"I do not see any applications before the central admission assess that. I only receive applications that are assessed to be complete and qualified. "

Βεβαια, τοτε ημουν unqualified.
Αλλα απο την αλλη εχουμε πει οτι το qualified αφορα, και λογικο ειναι, συγκεκριμενο course/master.
Προηγουμενως, προσπαθωντας να αναλυσω και τις πληροφοριες που μας εδωσε ο rg550, ειχα πει οτι 'ναι μεν μπορει το qualified να αφορα ενα course/master, αλλα αν και απο universityadmissions δεν ειναι Ok τα χαρτια, υποθετω οτι καθε πανεπιστημιο δεν θα εξεταζε καν την αιτηση σου.'

Ο rg550 αν καταλαβα καλα, υποστηριξε τη θεση οτι το universityadmissions απλα παιζει ρολο μεσαζοντα και τιποτε αλλο.

Αν ομως ηταν ετσι, αλλη απαντηση επρεπε να μου δωσει εμενα το πανεπιστημιο που επικοινωνησα για να μου πει τι εχει περαστει απο τα χαρτια μου.
Η απαντηση δειχνει, οτι τη δεδομενη στιγμη τουλαχιστον (ημουν unqualified τοτε για ενα course που ειχα κανει αιτηση), το εν λογω πανεπίστημιο δεν 'εβλεπε'/δεν ειχε προσβαση να δει τι ειναι στο ονομα μου.
Εκτος αν επεσα σε ασχετο ατομο και βαρεθηκε να κοιταξει.

Τελικα, αν ειμαι qualified για course σε ενα πανεπιστημιο, μπορω απο καποιο αλλο πανεπιστημιο στο οποιο ενδιαφερομαι για μελλοντικο master, να ζητησω να μου πει τι χαρτια καταχωρηθηκαν για μενα;
Ή θα εισπραξω απάντηση του τυπου 'δεν βλεπουμε τιποτε';

Καθε πανεπιστημιο βλεπει τον φακελο μου, ΜΟΝΟ αν εχω αιτηθει στο ιδιο πανεπιστημιο για course/master?
Για να δει και καποιο αλλο πανεπιστημιο τον φακελο μου, πρεπει απαραιτητως προηγουμενως να εχω αιτηθει καποιο course/master σε αυτους; Αλλιως γι'αυτους ειμαι 'αορατος';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τα Σουηδικά πανεπιστήμια. Είμαι στο ψάξιμο μιας και αναγκάστηκα να εγκαταλείψω το ΕΑΠ αφού έχασα τη δουλειά μου το 2011 και δεν μπορούσα να το πληρώνω. Δυστυχώς όμως από ό,τι είδα δεν προσφέρει προγράμματα για buchelor εκτός από το Earth Science και αυτό έχει required meetings. Το χει ψάξει κανείς παραπάνω?

Επίσης, παίρνεις κάποια πιστοποίηση άμα ολοκληρώσεις κάποιο course?

 

 

*Εdit

Επίσης αν ξέρει κάποιος που έχει ασχοληθεί... Με ενδιαφέρει και αυτό το course, ψάχνω, ψάχνω στη σελίδα αλλά δεν βρίσκω κάπου τα requirements που χρειάζονται για να κάνω αίτηση. Λίγη βοήθεια παίδες γιατί έχω χαθεί τελείως.

 

http://www.umu.se/english/education/courses-and-programmes/course?code=2IT016

 

Κανείς που να ξέρει βρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς που να ξέρει βρε παιδιά?

 

για το 2ο πατάς στο "Application Information" και λέει

 

 

 

Course location: Ortsoberoende

Language of instruction: English (upon request)

Study form: Mixed, 25% tempo, Distance (Internet)

Required Knowledge: Univ: Basic eligibility

Number of compulsory on-campus meetings: No meetings

Number of non-compulsory on-campus meetings: No meetings

Distance course layout: 

The course is delivered online with no campus meetings.

A computer with Internet access is required.

The course offers flexible examination through written and practical assignments as well as participation in lectures and online seminars.

The course grade is aggregated from the individual grades of the assignments

All course assignments can be solved by using free software.

 

Tuition Fees: Information about Fees

Application code: UMU-23503

Apply: Online application service in Swedish will open 15 September 2014 at 13.00 CET. This application period is intended only for applicants within the EU/EEA and Switzerland.

 

 

 

Για το 1ο

 

το "required meetings" δε σημαίνει απαραίτητα φυσική παρουσία (μπορεί να είναι μέσω net). Απλά χωρίς required meetings σημαίνει ότι κάνεις όποτε θες ότι θες (υπάρχουν και προθεσμίες εργασιών) αλλά δεν έχει "κάθε Τρίτη απόγευμα πρέπει να είναι online πχ"

 

Υπάρχει και "κατι σαν BSc" στο Uppsala (βασικά το Campus Gotland, πρωην Gotland Hogskola)

 

Δεν είναι πρόγραμμα ακριβώς ... δες εδώ

 

Δε θα το χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση αντίστοιχο ενός engineering πτυχίου αλλά είναι μια επιλογή ακόμα.

 

Το ίδιο ίδρυμα έχει και αντίστοιχο "κανονικό" MSc σαν συνέχειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...