Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα μερικες νεες αιτησεις για courses.
Μεσα σε ολη αυτη τη διαδικασια ειδα μηνυματα οτι ‘προστεθηκαν στην αιτηση σας’ τα courses κλπ.
Ειχα την εντυπωση οτι καθε ‘apply’ συνεπαγεται μια νέα αίτηση, για το συγκεκριμενο course ή master και το συγκεκριμενο πανεπιστημιο.
Αιτηση και cover sheet ειναι αλλο πραγμα;
Μου ξεκαθαριζει καποιος τι ισχυει γιατι εχω μπερδευτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι

 

Η αιτηση ειναι μία και μπορει να περιεχει διάφορα μαθήμματα/προγράμματα.

 

Η αιτηση ειναι μοναδική ανα περίοδο υποβολης (οχι εξάμηνο) ... πχ μια για όσα λίγουν 15/1 και μία για όσα λίγουν 15/4 (λίγουν εννοουμε πότε κλείνει η περίοδος υποβολης αιτησεων υπό ΚΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αιτηση δημιουργείται, 'αυτοματα' απο το συστημα;

Δηλαδη για οσα μαθηματα κανω αιτηση εντος μιας περιοδου, το συστημα αυτοματα τα εντασσει στην αντιστοιχη-τρεχουσα αιτηση, ενω μετά τη ληξη της περιοδου οταν παω να ξανακανω apply, δημιουργειται αυτοματως νεα αιτηση;

Αν ειναι αυτοματοποιημενα, δεν θα ασχοληθω με το θεμα αυτο, θα βλεπω την ΄τελευταια'-πιο προσφατη, κι αν χρειαζεται να στειλω κατι εντυπως απλα θα την τυπωνω και θα την επισυναπτω.
Αν ομως πρεπει εγω να κανω κατι και να δημιουργηθει νεα 'αιτηση', θα πρεπει να το ξερω και να το κανω οπως πρεπει.

Λοιπον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα

 

Κάθε μάθημα ανήκει σε μια περίοδο. Οι περίοδοι όμως μπορει να ειναι παραπάνω απο μια στο ίδιο εξάμηνο: πχ autumn 2014 & international autumn 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αιτηση δημιουργείται, 'αυτοματα' απο το συστημα;

Δηλαδη για οσα μαθηματα κανω αιτηση εντος μιας περιοδου, το συστημα αυτοματα τα εντασσει στην αντιστοιχη-τρεχουσα αιτηση, ενω μετά τη ληξη της περιοδου οταν παω να ξανακανω apply, δημιουργειται αυτοματως νεα αιτηση;

Αν ειναι αυτοματοποιημενα, δεν θα ασχοληθω με το θεμα αυτο, θα βλεπω την ΄τελευταια'-πιο προσφατη, κι αν χρειαζεται να στειλω κατι εντυπως απλα θα την τυπωνω και θα την επισυναπτω.

Αν ομως πρεπει εγω να κανω κατι και να δημιουργηθει νεα 'αιτηση', θα πρεπει να το ξερω και να το κανω οπως πρεπει.

Λοιπον;

 

Μπερδεύτηκα

 

Κάθε μάθημα ανήκει σε μια περίοδο. Οι περίοδοι όμως μπορει να ειναι παραπάνω απο μια στο ίδιο εξάμηνο: πχ autumn 2014 & international autumn 2014.

 

Οποτε viper2005 πρεπει καπως να ξεκαθαρισουμε τι συμβαινει με τις αιτησεις, γιατι μπορει να την πατησουμε σε χαζα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αιτηση δημιουργείται, 'αυτοματα' απο το συστημα;

 

Ja * / **

 

Δηλαδη για οσα μαθηματα κανω αιτηση εντος μιας περιοδου, το συστημα αυτοματα τα εντασσει στην αντιστοιχη-τρεχουσα αιτηση, ενω μετά τη ληξη της περιοδου οταν παω να ξανακανω apply, δημιουργειται αυτοματως νεα αιτηση;

 

Όχι ... η αίτηση παραμένει η ιδια απλά προστίθενται μαθήματα.

 

Είχα κάνει αίτηση με 2 μαθήματα, έλειξε η προθεσμία, μετά μου τη βάρεσε και πρόσθεσα ένα "Late" ... (τώρα είμαι Reserve σε αυτό) **

 

Δε θυμάμαι αν έστειλα τα χαρτιά αφού έκανα το Late (Νομίζω ναι) ... αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία ... ο αριθμός αίτηση δε νομίζω να αλλάζει. **

 

 

Αν ειναι αυτοματοποιημενα, δεν θα ασχοληθω με το θεμα αυτο, θα βλεπω την ΄τελευταια'-πιο προσφατη, κι αν χρειαζεται να στειλω κατι εντυπως απλα θα την τυπωνω και θα την επισυναπτω.

 

Ναι, αυτό ξέρω και εγώ (δε νομίζω να χρειαστεί κάτι παραπάνω)

 

Αν ομως πρεπει εγω να κανω κατι και να δημιουργηθει νεα 'αιτηση', θα πρεπει να το ξερω και να το κανω οπως πρεπει.

Λοιπον;

 

Δες παραπάνω ... επίσης αν έχει κρατήσει pdf της παλιάς σου αίτηση δες αν έχει αλλάξει "αριθμό" σε σχέση με τη "νέα" / τροποποιημένη (δε νομίζω)

* all rights reserved

** past performance and personal experiences do not guarantee future returns

 

 

 

Μπερδεύτηκα

 

Κάθε μάθημα ανήκει σε μια περίοδο. Οι περίοδοι όμως μπορει να ειναι παραπάνω απο μια στο ίδιο εξάμηνο: πχ autumn 2014 & international autumn 2014.

 

Περίοδος υποβολής <> Εξάμηνο.

 

τα περισσότερα μαθήματα που ξεκινάνε Σεπτέμβρη έχουν προθεσμία υποβολής 15/1.

 

πχ το

 

Cultural Sciences: Intellectual Property - Law, Politics and Culture

 

 

Υπάρχουν όμως και κάποια που "ανοίγουν" αργότερα και έχουν προθεσμία "15/4"

 

πχ το

 

Ιnternet course: Environmental Science. Physics and Applications, weeks 36-44

 

 

αυτά θα μπουν σε 2 ξεχωριστές αιτήσεις ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ... (real life example ... being there, done that)

 

 

τώρα αν τα υποβαλλεις και τα 2 και μετά προσθέσεις κάποιο από αυτά που "κλείνουν" 15/1 η μία αίτηση θα τροποποιηθεί η άλλη όχι

 

 

 

 

 

edit

 

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Applying-for-studies/International-and-EUEEA-admission-round/

 

η 1η αίτηση έχει τίλτο "International Courses and Programmes Autumn Semester 2014"

η 2η "Autumn Semester 2014"

 

International = NON EU/EEA + Switzeland (για όσο ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ομως, οτι το cover sheet δεν κανει αναφορα σε ποια courses ή masters αντιστοιχει, και μπορει να γινει μπερδεμα απο τον υποψηφιο σπουδαστη, αν θελει να στειλει κατι, και τυπωσει λαθος cover sheet.

Δεν αναφερει εντος, με ποια courses/masters 'δένει'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ομως, οτι το cover sheet δεν κανει αναφορα σε ποια courses ή masters αντιστοιχει,

 

Δεν έχει σημασία ... έχει τον αριθμό της αίτησης πάνω ... το ίδιο είναι

 

και μπορει να γινει μπερδεμα απο τον υποψηφιο σπουδαστη,

 

Δε καταλαβαίνω γιατί το κουράζουμε τόσο στο " All you need to know" τα λέει όλα αυτά

 

αν θελει να στειλει κατι, και τυπωσει λαθος cover sheet.

 

Πως να τυπώσει λάθος cover-sheet ... ΕΧΕΙ ΑΡΙΘΜΟ και στο coversheet και στη σελίδα σου κάθε αίτηση.

 

Και random να τα βάλεις θα περαστούν 

 

Δεν αναφερει εντος, με ποια courses/masters 'δένει'.

 

ΕΧΕΙ ΑΡΙΘΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ !!!!!!!!!!!!!!!

 

πχ

 

Qualifications cover sheet for application to HT2014 / 6860920

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τα Σουηδικά πανεπιστήμια. Είμαι στο ψάξιμο μιας και αναγκάστηκα να εγκαταλείψω το ΕΑΠ αφού έχασα τη δουλειά μου το 2011 και δεν μπορούσα να το πληρώνω. Δυστυχώς όμως από ό,τι είδα δεν προσφέρει προγράμματα για buchelor εκτός από το Earth Science και αυτό έχει required meetings. Το χει ψάξει κανείς παραπάνω?

Επίσης, παίρνεις κάποια πιστοποίηση άμα ολοκληρώσεις κάποιο course?

 

 

*Εdit

Επίσης αν ξέρει κάποιος που έχει ασχοληθεί... Με ενδιαφέρει και αυτό το course, ψάχνω, ψάχνω στη σελίδα αλλά δεν βρίσκω κάπου τα requirements που χρειάζονται για να κάνω αίτηση. Λίγη βοήθεια παίδες γιατί έχω χαθεί τελείως.

 

http://www.umu.se/english/education/courses-and-programmes/course?code=2IT016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το 'register'? Νέα έννοια!

Πρεπει πρώτα να κανεις "admit" στο universityadmissions και μετά απο μια χρονική περίοδο να μπεις στο site του uni για να κανεις register...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει πρώτα να κανεις "admit" στο universityadmissions και μετά απο μια χρονική περίοδο να μπεις στο site του uni για να κανεις register...

 

Ειλικρινα αν καταλαβαινα δεν θα ρωτουσα ξανα.

Εχω κανει αιτησεις για courses.

'Apply' αγγλιστι.

Που ειναι το admit, και ποτε ειναι το register, και τι σημαινει το καθενα απο αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...