Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ λογικη η σκεψη σου, περασε κι απο το δικο μου μυαλο.

Το θεμα ειναι, οτι ακομη κι αυτη τη στιγμη αν κανω search με autumn 2014, θα μου φερει ακομη αποτελεσματα που ειναι 'open' για αιτηση.

Αρα; Ισχυει η παλια μου αιτηση;

Ποτε παυει να ισχυει αραγε;

Οταν 'εξαφανιστει' και το τελευταιο απο τα search results που δειχνει 'open' με autumn 2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόνο με δοκιμή θα είσαι σίγουρος και εφόσον δεν στέλνεις τα αυθεντικά έγγραφα, το μόνο που έχεις να χάσεις είναι κάποια λεφτά για τα ταχυδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλομάπα αυτό με τα σουηδικά πανεπιστήμια.. Ποια 15 credits?

Να τα πάρει κάποιος να τα κάνει τι; Να υπήρχε κάποιο φυσιολογικό μεταπτυχιακό να πω οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλομάπα αυτό με τα σουηδικά πανεπιστήμια.. Ποια 15 credits?

Να τα πάρει κάποιος να τα κάνει τι; Να υπήρχε κάποιο φυσιολογικό μεταπτυχιακό να πω οκ 

?? Υπαρχουν κανονικοτατα μεταπτυχιακα με 60, 90 και 120 credits...

 

@mentoras: αν ειναι open for late application, κανε αιτηση κανονικα. πιθανότατα θα βγει καινουργιο cover sheet ομως , και θα επεξεργαστουν την αίτηση σου με τα χαρτια που έχεις ήδη στείλει. Παρόλα αυτά, δεν χάνεις τίποτα να τα στείλεις πάλι, συμπεριλαμβάνοντας όμως το νεο cover sheet και οχι αυτο του Μαιου.

Αν κάνεις πάλι αίτηση για μάθημα ή πρόγραμμα που αρχίζει Γενάρη του 2015 (spring 2015), τότε έχεις μέχρι τον Σεπτέμβρη να στείλεις τα χαρτία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello!

 

Καινούριος στο φορουμ. Ερώτηση σε όσους έχουν κάνει αίτηση για πρόγραμμα Master εξ αποστάσεως: απαιτούνται κ συστατικές επιστολές? Xρειάζονται άλλα έγγραφα πέρα από πτυχίο, πτυχίο γλώσσας, CV και motivaton letter? Για master θέλουν κ το απολυτήριο λυκείου?

 

Thnks!

 

Αναφέρομαι στα μεταπτυχιακά της Σουηδίας. Έχω δει 2-3 που με ενδιαφέρουν αλλά στα requirements δε γράφει τπτ για συστατικές, κάτι που μου κάνει εντύπωση αφού στην Αγγλία ζητάνε παντού. Έχουν ζητήσει σε κανέναν απολυτήριο λυκείου (σε αίτηση για master)? Άντε να βρείς το απολυτήριο μετά από 15 χρόνια...

 

Μετά είναι κ κάτι άλλο. Διάβασα στο site πχ του Umeå University ότι μπορείς να πάρεις διάφορα (σκόρπια) μαθήματα σε advanced επίπεδο και στο τέλος να πάρεις magister ή master όταν μαζέψεις τα points (φαντάζομαι κάνοντας και 15/30 points thesis). Πόσο εύκολη είναι η διαδικασία αυτή, υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει έτσι?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στα μεταπτυχιακά της Σουηδίας. Έχω δει 2-3 που με ενδιαφέρουν αλλά στα requirements δε γράφει τπτ για συστατικές, κάτι που μου κάνει εντύπωση αφού στην Αγγλία ζητάνε παντού. Έχουν ζητήσει σε κανέναν απολυτήριο λυκείου (σε αίτηση για master)? Άντε να βρείς το απολυτήριο μετά από 15 χρόνια...

 

Μετά είναι κ κάτι άλλο. Διάβασα στο site πχ του Umeå University ότι μπορείς να πάρεις διάφορα (σκόρπια) μαθήματα σε advanced επίπεδο και στο τέλος να πάρεις magister ή master όταν μαζέψεις τα points (φαντάζομαι κάνοντας και 15/30 points thesis). Πόσο εύκολη είναι η διαδικασία αυτή, υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει έτσι?    

Θελουν οτι ζητανε στα requirements του εκαστοτε προγραμματος, οποτε συστατικες στελνεις μονο εαν σου ζητηθουν. Απολυτηριο λυκειου για μαστερ δεν ζητανε, μονο σε BSc.

 

Αυτο που λες εχω ακουσει οτι γινεται σε καποιες περιπτωσεις προγραμματων, αλλα δε ξερω κατα ποσο γινεται 100% distance. Παντως γιατι να το κανεις ετσι; Δε νομιζω οτι κερδιζεις κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rg550: το λέω γιατί έχω κάποια "advanced" credits από το Umeå Univ, οπότε αναρωτιέμαι αν μπορώ να τα "χρησιμοποιήσω" σε πρόγραμμα distance master αν και είναι σε διαφορετικό κλάδο από to master που σκέφτομαι να στείλω. Φυσικά μιλάμε για φθινόπωρο του 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά είναι κ κάτι άλλο. Διάβασα στο site πχ του Umeå University ότι μπορείς να πάρεις διάφορα (σκόρπια) μαθήματα σε advanced επίπεδο και στο τέλος να πάρεις magister ή master όταν μαζέψεις τα points (φαντάζομαι κάνοντας και 15/30 points thesis). Πόσο εύκολη είναι η διαδικασία αυτή, υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει έτσι?    

 

Αν αυτο οντως γινεται, δηλαδη να 'δεσει' ο φοιτητης, 'σκορπια' courses του ιδιου(η και αλλου?) πανεπιστημιου, σε ενα master, με καποιες προυποθεσεις εστω, θεωρω θα ειναι τρομερη δυνατοτητα, και ο ορισμος της ευελιξιας.

Αν γινεται και με distance learning φυσικα. Αν ξερει κανεις ας μας πει, που, πως γινεται.

 

 

------------------------------------------

 

Εκανα νεα αιτηση για spring 2015.

Το temporary id number, αλλαζει απο αιτηση σε αιτηση;

Βεβαια ειναι 'temporary', αλλα ποτε γινεται ενα και σταθερο διχως να αλλαζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα νεα αιτηση για spring 2015.

Το temporary id number, αλλαζει απο αιτηση σε αιτηση;

 

ΟΧΙ

 

είναι temporary φαντάζομαι με την έννοια ότι ισχύει όσο είσαι φοιτητής ... έχει το "Τ" αντί του "-" στην 4η από το τέλος θέση (αλλίως θα ήταν αριθμός σουηδικης "ταυτότητας")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ

 

είναι temporary φαντάζομαι με την έννοια ότι ισχύει όσο είσαι φοιτητής ... έχει το "Τ" αντί του "-" στην 4η από το τέλος θέση (αλλίως θα ήταν αριθμός σουηδικης "ταυτότητας")

 

E πως οχι;

Αφου στην αιτηση που εκανα τον Μάιο ειχε πανω αλλο temporary id, και στην αιτηση που εκανα σημερα, εχει άλλο.

Τι γινεται τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E πως οχι;

Αφου στην αιτηση που εκανα τον Μάιο ειχε πανω αλλο temporary id, και στην αιτηση που εκανα σημερα, εχει άλλο.

Τι γινεται τελικα;

 

Τι να σου πω ... εμένα βγάζει πάντα το ίδιο

 

ΥΥΥΥΜΜΜDDTnnn

 

το μόνο πράγμα που μπορεί να αλλάξει είναι τα 3 τελευταία ψηφία γιατί τα άλλα είναι η ημνια γέννησής σου.

 

Δε ξέρω γιατί αλλαξε ...

 

είσαι σίγουρος ότι έχει μόνο ένα account ?

 

ΥΓ

 

μερικές φορές γράφεται

 

ΥΥΥΥΜΜΜDDTnnn (στο cover sheet γράφεται έτσι)

 

άλλες φορές

 

ΥΥΜΜΜDDTnnn

 

 

είσαι σίγουρος ότι κοιτάς το id number και όχι το application number ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το πρωτο συνθετικο ειναι η ημερομηνια γεννησης.

Τα 4 τελευταια ψηφια ομως, ειναι εντελως διαφορετικα στην μια και στην αλλη αιτηση, καμια σχεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το πρωτο συνθετικο ειναι η ημερομηνια γεννησης.

Τα 4 τελευταια ψηφια ομως, ειναι εντελως διαφορετικα στην μια και στην αλλη αιτηση, καμια σχεση.

 

ποια 4 ... τα 3 εννοείς

 

ίσως "παγώνει" όταν ξεικινήσεις ένα μάθημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτο οντως γινεται, δηλαδη να 'δεσει' ο φοιτητης, 'σκορπια' courses του ιδιου(η και αλλου?) πανεπιστημιου, σε ενα master, με καποιες προυποθεσεις εστω, θεωρω θα ειναι τρομερη δυνατοτητα, και ο ορισμος της ευελιξιας.

Αν γινεται και με distance learning φυσικα. Αν ξερει κανεις ας μας πει, που, πως γινεται.

 

Link.png Site: Igeon.eu Του ίδιου γίνεται και ο DrLo είχε πεί κάτι για Uppsala και Wind Power management Link.png Site: εδώ  . Τώρα απο διαφορετικά πανεπιστήμια δεν ξέρω καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...