Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το dalarna δεν έχει απο μόνο του πλατφόρμα που να αναρτά αποτελέσματα; Ρωτάω γιατι στη Στοκχόλμη υπάρχει το daisy (!) που στην ουσία συγχρονίζει με το ladok και όλα τα αποτελέσματα τα βλέπεις εκεί, απο εκει μπορείς επίσης να κανεις και δηλώσεις μαθημάτων κτλ.. οπότε δε χρειάζεται να μπαίνεις στο ladok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???στο universityadmissions.se πως κάνεις login ?

 

Χάθηκαμε στην μετάφραση όμως.

Στο universityadmissions εχω κωδικούς που εχω φτιάξει εγω. Επίσης, εχω κωδικούς απο 5 πανεπιστήμια...

 

 

 

 

το dalarna δεν έχει απο μόνο του πλατφόρμα που να αναρτά αποτελέσματα; Ρωτάω γιατι στη Στοκχόλμη υπάρχει το daisy (!) που στην ουσία συγχρονίζει με το ladok και όλα τα αποτελέσματα τα βλέπεις εκεί, απο εκει μπορείς επίσης να κανεις και δηλώσεις μαθημάτων κτλ.. οπότε δε χρειάζεται να μπαίνεις στο ladok.

Ο prof είπε (έγραψε) στο ladok.

 

Ψάξιμο continues.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορει αραγε να 'πετυχει' κανείς, να λαβει μια απαντηση σε ερωτημα που εστειλε στο universityadmissions μεσω της contact form?
Γιατι το συνηθες ειναι, εσυ στελνεις, αυτοι δεν απαντουν.
Ειναι ομως φορες που το θεμα μπορει να ειναι εξαιρετικης σημασιας, και να χρειαζεσαι οντως μια απαντηση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, τι στην ευχή, εντελως μονοσήμαντη ειναι αυτη η επικοινωνία;

Δεν μπορω να κανω κατι να εχω μια απαντηση απο αυτους;

Μονο ρωταω, χωρις ποτε να παιρνω απαντηση;

 

Και για να σας προλαβω, δεν τους ρωτω για μ@@κιες, ειναι ενα σοβαρο θεμα που εχει προκυψει.

Οπως και να χει, η σοβαροτητα του θεματος επιβαλλει μια απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι το σοβαρό θέμα;

 

Το σοβαρο θεμα, ειναι οτι εστειλα -λογω πιεσης χρονου- το πρωτοτυπο πιστοποιητικο απο δημόσια σχολή που έχω τελειώσει, δεν ειχα εκεινη τη στιγμη στα χερια μου ακριβη αντιγραφα, και οταν μετα ζητησα απο το ιδρυμα να μου 'επανεκδοσει' νέο, μου ειπαν δεν εχουμε αυτη τη δυνατοτητα, μονο ακριβη αντιγραφα.

Κι ετσι, θα υπαρχει το πρωτοτυπο στη σουηδια, κι εγω θα πρεπει να μεινω για παντα με ακριβη αντιγραφα.

Στο site στα faq λενε γενικα οτι δεν επιστρεφουν χαρτια, και καλα το λενε, και καλως ισως κανουν.

Αλλοιμονο ολοι να ζητουσαν τα χαρτια τους πισω.

Αλλα ομως πιστευω οτι η δικη μου ειναι ειδικη περιπτωση, δεν θελω γενικως τα χαρτια μου πισω, θελω το συγκεκριμενο το οποιο δεν μου επανεκδιδει το εκπαιδευτικο ιδρυμα.

 

Ο καθενας βεβαια, μπορει να πει 'και τι κανεις ετσι, βολεψου με ακριβη αντιγραφα', ή 'ας προσεχες', αλλα δεν παει ετσι.

Οκ, εκανα ενα λαθος, υπο την πιεση της στιγμης, και το στειλα.

Θεωρω απαραδεκτους αυτους στην ελλαδα, που δεν επανεκδιδουν νέο.

Αλλα πρεπει και στη σουηδια καποιος να δει το θεμα μου, μηπως τελικα μπορουσαν να μου στειλουν το συγκεκριμενο πισω, και να τους στειλω ενα ακριβες αντιγραφο.

 

Λοιπον, θα μου υποδειξει καποιος εναν τροπο να εχω καπως μια απαντηση, και να ασχοληθει καποιος με το θεμα μου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σοβαρο θεμα, ειναι οτι εστειλα -λογω πιεσης χρονου- το πρωτοτυπο πιστοποιητικο απο δημόσια σχολή που έχω τελειώσει, δεν ειχα εκεινη τη στιγμη στα χερια μου ακριβη αντιγραφα, και οταν μετα ζητησα απο το ιδρυμα να μου 'επανεκδοσει' νέο, μου ειπαν δεν εχουμε αυτη τη δυνατοτητα, μονο ακριβη αντιγραφα.

Κι ετσι, θα υπαρχει το πρωτοτυπο στη σουηδια, κι εγω θα πρεπει να μεινω για παντα με ακριβη αντιγραφα.

Στο site στα faq λενε γενικα οτι δεν επιστρεφουν χαρτια, και καλα το λενε, και καλως ισως κανουν.

Αλλοιμονο ολοι να ζητουσαν τα χαρτια τους πισω.

Αλλα ομως πιστευω οτι η δικη μου ειναι ειδικη περιπτωση, δεν θελω γενικως τα χαρτια μου πισω, θελω το συγκεκριμενο το οποιο δεν μου επανεκδιδει το εκπαιδευτικο ιδρυμα.

Ο καθενας βεβαια, μπορει να πει 'και τι κανεις ετσι, βολεψου με ακριβη αντιγραφα', ή 'ας προσεχες', αλλα δεν παει ετσι.

Οκ, εκανα ενα λαθος, υπο την πιεση της στιγμης, και το στειλα.

Θεωρω απαραδεκτους αυτους στην ελλαδα, που δεν επανεκδιδουν νέο.

Αλλα πρεπει και στη σουηδια καποιος να δει το θεμα μου, μηπως τελικα μπορουσαν να μου στειλουν το συγκεκριμενο πισω, και να τους στειλω ενα ακριβες αντιγραφο.

Λοιπον, θα μου υποδειξει καποιος εναν τροπο να εχω καπως μια απαντηση, και να ασχοληθει καποιος με το θεμα μου;

 

Όπως εχω ξαναπεί, εμένα δεν μου έχουν απαντήσει ποτέ. ΠΟΤΕ.

Οποτε, μάλλον θα πρεπει να μείνεις με τα ακριβή αντίγραφα.

Δεν υπάρχει θέμα με το ελληνικό δημόσιο απο όσο ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως εχω ξαναπεί, εμένα δεν μου έχουν απαντήσει ποτέ. ΠΟΤΕ.

Οποτε, μάλλον θα πρεπει να μείνεις με τα ακριβή αντίγραφα.

Δεν υπάρχει θέμα με το ελληνικό δημόσιο απο όσο ξερω...

 

Το καταλαβαινω αυτο που λες, και το βλεπω κι εγω.

Αλλα πως ειναι δυνατον να μην υπαρχει καποιος εναλλακτικος τροπος επικοινωνιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ελληνες λενε οτι διακοπεύουν για μήνες, αλλα ετσι οπως την κοβω την κατασταση, απο αρχες Ιουλη πρεπει να χουν κατεβασει ρολά στη Σουηδία.
Εχω στειλει σε διαφορα πανεπιστήμια mails για διάφορα θέματα, και δεν εχει απαντήσει ούτε ένα! Μέχρι Ιούνιο είχα αμφιδρομη επικοινωνία, αλλα τωρα μονο στελνω, διχως να ερχεται απο πουθενα απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου να ναι θα σου απαντήσουν η ακαδημαϊκή χρονιά αρχίζει τέλη Ιουλίου στην Ευρώπη και ολοκληρώνεται τέλη Ιουνίου. Αυτός είναι ο μήνας που κάνουν διακοπές (δηλαδή 10 μέρες κάνουν διακοπές), απλά τώρα στα Πανεπιστήμια πραγματοποιούνται άλλες διεργασίες, όπως η επανεξέταση γραπτών, resit, ίσως έχουν και πολλά queries από άλλους ενδιαφερόμενους φοιτητές και δεν προλαβαίνουν να απαντήσουν άμεσα σε όλους. Προτείνω τηλέφωνο αν είναι κάτι σημαντικό. Πολλοί καθηγητές έχουν και extra καθήκοντα αυτή την περίοδο, π.χ. διορθώνουν κείμενα για περιοδικά, διενεργούν δικιά τους έρευνα, οργανώνουν σεμινάρια κλπ κλπ, μόνο ότι κάθονται δεν μπορείς να πεις για τους ακαδημαϊκούς του εξωτερικού.


Το σοβαρο θεμα, ειναι οτι εστειλα -λογω πιεσης χρονου- το πρωτοτυπο πιστοποιητικο απο δημόσια σχολή που έχω τελειώσει, δεν ειχα εκεινη τη στιγμη στα χερια μου ακριβη αντιγραφα, και οταν μετα ζητησα απο το ιδρυμα να μου 'επανεκδοσει' νέο, μου ειπαν δεν εχουμε αυτη τη δυνατοτητα, μονο ακριβη αντιγραφα.
Κι ετσι, θα υπαρχει το πρωτοτυπο στη σουηδια, κι εγω θα πρεπει να μεινω για παντα με ακριβη αντιγραφα.
Στο site στα faq λενε γενικα οτι δεν επιστρεφουν χαρτια, και καλα το λενε, και καλως ισως κανουν.
Αλλοιμονο ολοι να ζητουσαν τα χαρτια τους πισω.
Αλλα ομως πιστευω οτι η δικη μου ειναι ειδικη περιπτωση, δεν θελω γενικως τα χαρτια μου πισω, θελω το συγκεκριμενο το οποιο δεν μου επανεκδιδει το εκπαιδευτικο ιδρυμα.

Ο καθενας βεβαια, μπορει να πει 'και τι κανεις ετσι, βολεψου με ακριβη αντιγραφα', ή 'ας προσεχες', αλλα δεν παει ετσι.
Οκ, εκανα ενα λαθος, υπο την πιεση της στιγμης, και το στειλα.
Θεωρω απαραδεκτους αυτους στην ελλαδα, που δεν επανεκδιδουν νέο.
Αλλα πρεπει και στη σουηδια καποιος να δει το θεμα μου, μηπως τελικα μπορουσαν να μου στειλουν το συγκεκριμενο πισω, και να τους στειλω ενα ακριβες αντιγραφο.

Λοιπον, θα μου υποδειξει καποιος εναν τροπο να εχω καπως μια απαντηση, και να ασχοληθει καποιος με το θεμα μου;
 

Πάρε το χαρτί σου και βουρ στην Πρεσβεία της χώρας που θες να σπουδάσεις ή αλλιώς στο Βρετανικό για Αγγλία - Βρετανία. Θα σου φτιάξουν ένα αντίγραφο και θα σου κοτσάρουν μια υπογραφή ότι είναι αυθεντικό αντίγραφο του πτυχίου σου, αφού πρώτα επικοινωνήσουν με το αρμόδιο ίδρυμα που το έλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως εχω ξαναπεί, εμένα δεν μου έχουν απαντήσει ποτέ. ΠΟΤΕ.

 

 

Φανταζομαι βεβαια εννοεις για τον αυτονοητο τροπο επικοινωνιας, για αποστολη ηλεκτρονικου μηνυματος μεσα απο την πλατφορμα.

 

Εκτίμα κανείς ότι αποστέλλοντας έντυπη επιστολή, θα είχα καλυτερη τυχη και περισσοτερες πιθανοτητες να ασχοληθει καποιος με το προβλημά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...