Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω και εγώ οι 1400 στροφές είναι πάρα πολλές.

Πριν 10 μήνες πήρα αυτό γιατί ήθελα μεγάλο και είναι 10 κιλών.Εξυπηρετεί 5 άτομα. Χωράει κουβέρτες , πάπλωμα κ.λ.π. Στις 800 στίβει μια χαρά.Είχα μικρό πρόβλημα με τους κραδασμούς αλλά του έβαλα αυτοσχέδια λαστιχένια βάση πάχους 1,5 πόντο και δεν κουνιέται χιλιοστό από τη θέση του.

Από πλύσεις 5 τη βδομάδα και λίγες λέω.Πριν είχα ένα bosch 8 κιλών το οποίο δεν μου πρόσφερε και πολλά  παραπάνω.Μπορεί να μην έχει την ίδια αντοχή αλλά για την τιμή του μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα φιλο διευθυντη τοπικης αλυσιδας καταστηματων εδω στη Πατρα, LG με κλειστα ματια μου προτεινε. 
 

Σε αυτο κατεληξα τελικα, ειναι και στεγωτηριο, καποιες φορες χρειαζεται το χειμωνα καθως με τη τζακιλα ποτιζουν τα ρουχα. Το προγραμμα με τον ατμο για φρεσκαρισμα ρουχων χωρις απορυπαντικο ειναι πολυ χρησιμο επισης.

Πλενω στις 1000 στροφες συνηθως, ισα που ακουγεται. 
 

Το στεγνωτηριο αμα εχει πολλα ρουχα τα βγαζει τσαλακωμενα αν ειναι πολλα. Επισης τα ρουχα εχουν μια «περιεργη» μυρωδια η οποια μετα απο λιγη ωρα φευγει, δεν μυριζουν σε καμμια περιπτωση μαλακτικο. Παλιοτερα ειχα ενα Ariston και εκανε ακριβως το ιδιο. 
 

για αριστο αποτελεσμα στεγνωματος  τοτε θελει ξεχωριστή συσκευη οπου θα τα βγαζει ατσαλακωτα και θα μυριζουν μαλακτικο. 

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξέρεις ότι το 8κιλο δεν χωράει κουβέρτες ή παπλώματα (από διπλό κρεβάτι).

και εγώ με αυτή την ελπίδα το είχα πάρει αλλά δεν αρκεί. Εγώ έχω το LG FH2J3TDN0, πολύ καλό κατά τ' άλλα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις για πλυντηριο με συνδεση ΚΑΙ ζεστου νερου. το συνδεεις με τον ηλιακο και εχεις δυο πραγματα. οικονομια και ταχυτητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, xsterg είπε

εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις για πλυντηριο με συνδεση ΚΑΙ ζεστου νερου. το συνδεεις με τον ηλιακο και εχεις δυο πραγματα. οικονομια και ταχυτητα...

δεν εχω την δυνατότητα να τραβήξω άλλη γραμμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/15290957/Candy-CSS-14102D3-S.html#specs

αυτο βλεπω που ειναι 10 κιλα  αλλα το lg μου αρεσει γιατι εχει συστημα direct drive. για να μη κουναει πολυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xsterg είπε

εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις για πλυντηριο με συνδεση ΚΑΙ ζεστου νερου. το συνδεεις με τον ηλιακο και εχεις δυο πραγματα. οικονομια και ταχυτητα...

Το έχεις ψάξει καλά;

Γιατί έχω μερικές απορίες, τις οποίες είχα απευθύνει και σε πωλητές του Κωτσόβολου όταν μου είχαν προτείνει το ίδιο και απαντήσεις δεν πήρα ποτέ.

Όταν ανοίγουμε τη βρύση στο ζεστό, περιμένουμε κάποια ώρα μέχρι να έρθει, πράγμα που σημαίνει ότι κάποια λίτρα πάνε στο βρόντο, και ανάλογα με τον όροφο και την απόσταση απ' τον ηλιακό, αλλά και την εποχή, τα λίτρα μπορεί να είναι πολλά.

Το πλυντήριο καταλαβαίνει πότε έρχεται το ζεστό νερό και "πετάει" το κρύο, ή κρατάει το κρύο και στην ουσία κάνεις μια τρύπα στο νερό αφού πρέπει να δουλέψει η αντίσταση για να το ζεστάνει;

Εν τω μεταξύ τα καινούργια πλυντήρια νομίζω ότι χρησιμοποιούν όλο και λιγότερο νερό, κάτι που νομίζω ότι ενισχύει τη μη χρησιμότητα των πλυντηρίων διπλής παροχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, vasilissouvlaki είπε

υτο βλεπω που ειναι 10 κιλα  αλλα το lg μου αρεσει γιατι εχει συστημα direct drive. για να μη κουναει πολυ.

Περαν αυτου, εχει και ενα συστημα που ελεγχει τη κατανομη βαρους στο στυψιμο, αν κατι ειναι πολυ βαρυ και αρχιζει να τρεμει πολυ τοτε σταματαει το στυψιμο και βγαζει μυνημα στην οθονη.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πωλητες ειναι παντελως ασχετοι σε τεχνικα ζητηματα. 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινουν ενεργειακη καταταξη Α++ σε πλυντηρια που δεν εχουν συνδεση με ηλιακο. ειναι το πρωτο και το τελευταιο. μην σε φοβιζει η αποσαση σε ολες τις συνθηκες, οσο μεγαλη και αν ειναι η αποσταση απο τον ηλιακο η εξοικονομηση σε ρευμα ειναι τετοια που λιξα λιτρα νερου δεν ειναι τιποτα. το ακριβο ειναι το ρευμα και οχι το νερο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε σκέφτομαι το κόστος των χαμένων λίτρων, αλλά το ρεύμα που θα χρειαστεί για να ζεστάνει τα πρώτα λίτρα που θα είναι κρύα.

Και κατά τη διάρκεια της πλύσης που θα ξανατραβήξει νερό το πλυντήριο, πάλι κρύα θα είναι τα πρώτα λίτρα.

Και το θέμα είναι ότι αν όντως τα καινούργια πλυντήρια τραβάνε πολύ λιγότερο νερό, μπορεί τελικά τα διπλής παροχής να μην προλαβαίνουν να τραβήξουν ζεστό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Περαν αυτου, εχει και ενα συστημα που ελεγχει τη κατανομη βαρους στο στυψιμο, αν κατι ειναι πολυ βαρυ και αρχιζει να τρεμει πολυ τοτε σταματαει το στυψιμο και βγαζει μυνημα στην οθονη.

Για το LG λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, vasilissouvlaki είπε

Για το LG λες?

Ναι, τουλαχιστον αυτο που εχω εγω αλλα νομιζω οτι ολα(lg) το εχουν για να προστατευσουν τον καδο.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν κοιτάς σε μάρκα Bosch/Siemens/Pitsos;

Π.χ. ειδικά της Bosch έχουν EcoSilence Drive και δίνουν 10 χρόνια εγγύηση στο μοτέρ. Επίσης ενεργειακά άριστα.

Π.χ. https://www.bosch-home.gr/katigories-proiontwn/plisi-stegnwma/plintiria-rouxwn/emprosthias-fortwsis/WAN24217GR#/Tabs=section-technicalspecs/Togglebox=363650504/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...