Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια.

Υπαρχουν καποια προγραμματα για πραδειγμα οπως μπορει να ειναι η γρηγορη πλυση η τεχνολογια ατμου η αλλα παρομοια που μπορει να σας λυνουν τα χερια στην καθημερινοτητα και θα επρεπε να προσεξω?

Βλεπω πολλα προγραμματα σε καθε πλυντηριο και ξερω οτι δεν προκειται να χρησιμοποιηθουν ολα αλλα ποια ειναι τα πιο σημαντικα και τα πιο ουσιωδη που θα επρεπε να εχει ο καθενας?

Θα μου πειτε οτι ειναι αναλογα με τις αναγκες του καθενος και τι ζηταει αλλα θεωρω οτι μια γρηγορη πλυση ολοι θα την ηθελαν η χωρις να ξερω 100% μπορει να ηθελαν και μια τεχνολογια ατμου η φως στον στον καδο κι ακομη και το ζυγισμα η το wifi(καλα αυτο δεν με ενδιαφερει καθολου).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια λεπτομέρεια κυριως σε Siemens, bosch, υπάρχουν γερμανικα μοντελα και τουρκικα. Αν τα δεις θα καταλαβεις την διαφορα αμεσως.

Διαλεξε τα γερμανικα, ας ειναι ακριβοτερο.

Το lg με direct drive οντως θα ναι καλύτερο και σιγουρα πιο ακριβό.

Μην πέσεις στα λόγια του πωλητη μονο.

Εγω κοιτουσα ενα Hoover, αλλα επεισε την γυναικα οτι το Siemens είναι καλύτερο.

Ειμαι της αποψης οτι οσο πιο απλο το μηχανημα τοσο πιο πολύ θα κρατησει σχεδον σε ολα. Ψυγεια, πλυντήρια, κουζινες, σιδερο.

Οσο μπλέκονται πολλα ψηφιακα μπιχλιμπιδια, σιγουρα ειναι πιο επιφοβα σε διαφορα προβληματα, όπως διακοπες ρευματος, τιποτα υγρασιες.

Μην διαλέξεις με βαση την ομορφιά. 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκειται να κατσω να μιλησω με κανεναν πωλητη.

Θα παω να τα δω απο κοντα να εχω μια ιδεα για καδο περισσοτερο και τελος.Δεν με ενδιαφερει να ειναι ομορφο να κανει καλη δουλεια θελω.

Επισης δεν θελω πολλα πολλα τα βασικα θελω και 2-3 πραγματακια παραπανω απο αυτο που εχω τωρα οπως ειναι το γρηγορο στυψιμο για παραδειγμα και 1-2 ακομα.

Και οθονη ψηφιακη να μην ειχε παλι δεν μ'ενοιαζε ουτε φως στον καδο ουτε wifi δεν τα θελω αυτα και πολλα αλλα.

Ακριβως αυτο θελω οσο πιο λιγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

 

ψάχνω πλυντήριο για τη μητέρα μου, μένει σε περιοχή με πολύ χάλια νερό και ανά 6-7 χρόνια καταστρέφεται ο κάδος. Άρα κάτι οικονομικό, 5 κιλά αρκούν δυο άτομα μένουν στο σπίτι. Μετρητοίς θα πληρώσει άρα από όπου και αν είναι απλά επειδή μένει επαρχία αν μια μεγάλη αλυσίδα έχει δωρεάν μεταφορικά και σαν σύνολο βγαίνει φθηνότερα θα προτιμηθεί.

Επίσης, αν υπάρχει κανένα tip, πχ κάποιο φίλτρο που να συγκρατεί τα άλατα πριν το πλυντήριο θα ήταν ευπρόσδεκτο.

 

Ευχαριστώ

 

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/washing-machines/washing-machines/234301-null

 

Είδα αυτό κάπου στα 300 είχα όριο, στο bestprice  ενας το έχει όσο ο κοτσόβολος και όλοι οι άλλοι 699€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Θελω να κανω οικονομια ρευματος απο οπου μπορω.

Ετσι, θεωρω πολυτελεια αυτο που γινονταν παλια, και στο δικο μας σπιτι, εστω και με μισο καδο γεματο, να μπαινει πλυντηριο.

Τωρα προτιμω να γεμιζει. Εξαλλου, ρουχα να φορεσουμε, εχουμε.

Το θεμα ειναι, μηπως κανει κακο στο πλυντηριο, να ειναι γεματος ο καδος.

Λενε πχ μεχρι 6 κιλα. Οκ, δεν εχω ζυγαρια να τα ζυγιζω πριν φορτωσω τον καδο. Μηπως να το κανω κι αυτο; Υποθετω, οτι αν τον γεμισεις, ε πανω κατω θα ειναι πχ 6 κιλα.

Αλλα απο την αλλη αν ειναι να κανω οικονομια στο ρευμα, και να μου χαλασει επειδη γεμιζει ο καδος, ας μη γινει.

Το θεμα ειναι, λενε οι κατασκευαστες να μην γεμιζουμε το καδο; Αν ναι, περιπου ποσο γεματος να ειναι, και ποσο κενο να αφηνουμε;

Με στενοχωρει παντως το γεγονος οτι μαλλον δεν θα μπορουμε να τον φουλαρουμε, κι ετσι θα πρεπει να μπαινουν συχνοτερα πλυντηρια...

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ίσως για κάποιες ώρες μετά από κάθε πλύση να βοηθά να στεγνώσουν τα διάφορα μέρη του πλυντηρίου γύρω απ' τον κάδο.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν εξυπηρετεί κάπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Ειναι καλο να εχει κανεις, διαρκως ανοικτη, την πορτα του πλυντηριου;

Τι πειράζει αν είναι ανοιχτή;Φαντάζομαι ότι παιδιά και κατοικίδια δεν υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ίσως ότι μπορεί να μαζεύει σκόνη στον κάδο.

αν δουλευει μια φορά τον μήνα οκ,που και πάλι τα ρούχα που θα μπουν δεν θα έχουν σκονες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλησπερα γνωριζει μηπως κανεις αν ειναι παρανομο η νομιμο να μπει το πλυντηριο στο μπαλκονι?Θελω να το βαλω εκει και εννοειται να το συνδεσω με αποχετευση να μην φευγουν τα νερα στον δρομο..Απλα ακουσα απο καπου οτι ειναι παρανομο και επισης υπαρχει θεμα με τους κραδασμους που κανει το πλυντηριο οταν δουλευει για το μπαλκονι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marios3434 είπε

παιδια καλησπερα γνωριζει μηπως κανεις αν ειναι παρανομο η νομιμο να μπει το πλυντηριο στο μπαλκονι?Θελω να το βαλω εκει και εννοειται να το συνδεσω με αποχετευση να μην φευγουν τα νερα στον δρομο..Απλα ακουσα απο καπου οτι ειναι παρανομο και επισης υπαρχει θεμα με τους κραδασμους που κανει το πλυντηριο οταν δουλευει για το μπαλκονι?

Πόσο βάρος έχει το πλυντήριο σου; Αν είναι πχ 9κιλο, το δικό μου 9κιλο ζυγίζει 70 κιλά. Αν μένεις σε κτίριο του 50 - 60 απέφυγε το μπαλκόνι. Για τους κραδασμούς βάλε αντικραδασμικα. Επίσης θα είναι πισω βεράντα η μπροστά; Σε πολλές πολυκατοικιες οι κανονισμοί απαγορεύουν την τοποθέτηση διαφόρων πραγμάτων που μπορεί να φαίνονται. Με τον καιρό και τις βροχές τι θα γίνει με την προστασία της συσκευής; Θα κατεβάζεις τέντα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυκατοικια ειναι του 1983 και σκεφτομαι να το βαλω στο πισω μπαλκονι του σπιτιου.9κιλο και 70 κιλα ειναι και το δικο μου.Σιγουρα θα βαλω καποια βαση,δεν ξερω κανουν δουλεια αυτες γενικως?θα εχω κατεβασμενη τεντα οπως ειπες και εσυ και σκεφτομαι να το βαλω μεσα σε μια ντουλαπα αλουμινιου που εχω δει στο ιντερνετ για να προστατευεται απο τις διαφορες καιρικες συνθηκες.Το μονο που σκεφτομαι ειναι αν ειναι νομιμο το να ειναι το πλυντηριο στο μπαλκονι και αν θα εχω θεμα απο τους κραδασμους..μην πεσει σε κανενος Χριστιανου το κεφαλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχετε γνώμη για τις δύο αυτές μάρκες;

Ενδιαφέρομαι για 8κιλο.

Ας πούμε μέχρι 450 ευρώ. 

Υπάρχει τρόπος να ξέρεις εκ των προτέρων την χώρα κατασκευής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...