Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bosch Siemens Pitsos ίδιες γραμμές παραγωγής και σχέδιο, τουρκικής παραγωγής, άλλο brand name. Τα έχει πολύς κόσμος και έχουν από μέτριες έως πολύ καλές κριτικές. 

LG έχει καλές ως πολυ καλές κριτικές. Πλυντήρια που θα αντέξουν πολύ ειδικά με το σύστημα direct drive. Χώρα παραγωγής δεν γνωρίζω. 

Εγω θα έπαιρνα LG. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω morris 12 κιλα πλυσιμο 7 στεγνωμα πανω απο 10 χρονια ....Ο ηρωας του σπιτιου 

 

https://www.morris.gr/product.asp?catid=455&title=morris-cdr-13132-12kg-combi-washer-dryer 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο απο προσωπικη εμπειρια, εχω ενα LG 9kg που λογω 2 παιδιών παει τάπα. στα 9,5 χονια εκαψε συμπιεστη κι ευτυχως ηταν μεσα στην εγγυηση. Κλείνω τον Δεκεμβριο 11 χρονια, κι αν ξαναέπαιρνα πλυντήριο, LG θα ήταν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξα και εγώ LG πριν 1.5 χρόνο περίπου. Έχει συγγενής μου ένα εδώ και 7-8 χρόνια, χωρίς το παραμικρό ίχνος προβλήματος, οπότε πείστηκα και πήρα και εγώ. Κανένα παράπονο ως τώρα, με πολλά ωραία χαρακτηριστικά και βολικά προγράμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεν ξέρω πόσο νέοι είστε και πόσα πλυντήρια έχετε αλλάξει, αλλά εμείς με 2 siemens (bosch, το ίδιο είναι) έχουμε βγάλει 13 χρόνια το παλιό + 4 χρόνια το νέο (και συνεχίζει). 

Στο δε νέο μου έδωσαν εγγύηση 10 χρόνια για το μοτέρ που είναι τύπου inverter. 

Και οι γονείς μου είχαν διαδοχικά 2 πλυντήρια Bosch επί χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν είπε κανείς ότι αν πάρεις Bosch θα σου χαλάσει σε τρία χρόνια, απλά η LG έχει φτιάξει καλό όνομα στα πλυντήρια τα τελευταία χρόνια.

Επίσης η Bosch έχω την εντύπωση ότι δεν είναι αυτή που ήταν παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HALF EVIL έχουμε τη "Mercedes" της LG σε πλυντήριο 10.5 / στεγνωτήριο, περίπου στα 850Ε + 5 χρόνια εγγύηση Κωτσό 

2 χρόνια τώρα είναι ο ήρωας του σπιτιού. Εντύπωση συνεχίζουν να μου κάνουν: οτι χρησιμοποιεί ακριβώς όσο νερό χρειάζεται, ότι δεν ακούγεται καθόλου, ότι είναι smart και μέσω κινητού έχεις πλήρη έλεγχο, καλά το AI DD τα σπάει, δεν σε νοιάζει κάν αποφασίζει αυτό. ΑΝ θέλεις βάζεις και δεύτερο κάδο αυτόνομο κάτω από το πλυντηριο.

Για μένα LG δαγκωτό σε όποια τιμή ψάχνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tasanton είπε

Οκ δεν ξέρω πόσο νέοι είστε και πόσα πλυντήρια έχετε αλλάξει, αλλά εμείς με 2 siemens (bosch, το ίδιο είναι) έχουμε βγάλει 13 χρόνια το παλιό + 4 χρόνια το νέο (και συνεχίζει). 

Στο δε νέο μου έδωσαν εγγύηση 10 χρόνια για το μοτέρ που είναι τύπου inverter. 

Και οι γονείς μου είχαν διαδοχικά 2 πλυντήρια Bosch επί χρόνια.

Ολοι πλεον δινουν 10 χρονια εγγυηση στο μοτερ. Εγραψα και παραπανω οτι στα 9,5 χρονια η LG μου εκανε αλλαγη εντος εγγυησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Ολοι πλεον δινουν 10 χρονια εγγυηση στο μοτερ. Εγραψα και παραπανω οτι στα 9,5 χρονια η LG μου εκανε αλλαγη εντος εγγυησης

Η Moris εδινε την εγγυηση αυτη πριν και 10 χρονια και δεν το ηξερα αλλα μου το ειπαν οταν χρειαστηκε αλλαγη 

Κανει τουλαχιστον 300 πλυσεις τον χρονο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα LG διάβασα ότι έχουν σύστημα direct drive στον κάδο με 10 χρόνια εγγύηση της εταιρείας. 

Το inverter της Bosch τι ακριβώς είναι; 

Στον κάδο έχει ιμάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ LG ψηφίζω. 3 περίπου χρόνια απόλυτα ικανοποιημένος. Ωστόσο και η μάνα μου έχει ένα SIEMENS καμιά 20ρια χρόνια που δουλεύει ακόμα σαν σκυλί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοτέρ είναι το τελευταίο πράγμα που περιμένεις να χαλάσει σε ένα πλυντήριο, έχουν τεράστιο χρόνο ζωής και βλάβη θα συναντήσετε πρακτικά μόνο αν υπάρχει πολύ και συνεχές υπερφορτωμα του κάδου με ρούχα με συχνή χρήση προγραμμάτων πλέον των 2 ωρών και ταχύτητα για στύψιμο στο τερμα. 

Η εγγύηση που έχει σημασία είναι αυτή στην πλακέτα και τα ηλεκτρονικά. 

LG πλυντήριο είχε ο θείος μου με τρια παιδιά, άντεξε 13 χρόνια με σχεδόν καθημερινό πλύσιμο μέχρι που υπέστη βλαβη ο κάθετος άξονας του direct drive που μεταδίδει την κίνηση στον κάδο. 

Bosch Siemens Pitsos γιατί για το ίδιο πράγμα μιλάμε πλέον, δεν θα τις πω κακές. Καλές μάρκες είναι, αλλά δεν αγγίζουν κατ εμέ την LG. Η Bosch μαζί με τις άλλες δύο, δεν είναι η εταιρειαρα που ηταν κάποτε, αλλά έχουν κρατηθεί κάποια standards και προσχήματα δεν είναι ούτε AEG που από τότε που την αγορασε η elctrolux χάλασε πολύ. Η Siemens επίσης δεν ειναι όπως ήταν μέχρι τα μέσα του 2000.

Αν θέλετε το πλυντήριο για πολύ συχνο πλύσιμο πάρτε LG. Αν για 1-2 φορές την εβδομάδα και βρείτε φθηνότερο μοντέλο με σημαντική διαφορά πάρτε από τα υπόλοιπα. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...