Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
20 minutes ago, Dimichios said:

γιατί όχι συνδυασμό και με στεγνωτήριο ρε παιδιά;

Πρώτον γιατί αν πάθει κάτι η μία "λειτουργία" χάνεις και την άλλη και δεύτερον γιατί τα πλυντήρια/στεγνωτήρια έχουν ενεργοβόρο στεγνωτήριο σε αντίθεση με τα ξεχωριστά που υπάρχει επιλογή να πάρεις με αντλία θερμότητας (ακριβά βέβαια) που καταναλώνει σημαντικά λιγότερο ρεύμα.

20 minutes ago, Dimichios said:

Για αυτό εδώ που βλέπω καλές κριτικές https://www.skroutz.gr/s/30716853/Samsung-WW90T504DAX-S7-Plyntirio-Rouchon-9kg-me-Atmo-1400-Strofon-Inox.html ; Αν και σε LG με βλέπω με όσα διαβάζω.

Έχω φάει πλύση (pun intended) εγκεφάλου με τα καλά λόγια που έχω ακούσει για το Direct Drive της LG. 😛

Δεν λέει να χαλάσει και το δικό μου ρε γμτ. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Thresh said:

Πρώτον γιατί αν πάθει κάτι η μία "λειτουργία" χάνεις και την άλλη και δεύτερον γιατί τα πλυντήρια/στεγνωτήρια έχουν ενεργοβόρο στεγνωτήριο σε αντίθεση με τα ξεχωριστά που υπάρχει επιλογή να πάρεις με αντλία θερμότητας (ακριβά βέβαια) που καταναλώνει σημαντικά λιγότερο ρεύμα.

Θα προσθέσω

1) Δεν έχει ειδικά φίλτρα για τα χνούδια οπότε βρωμιζει όλο το πλυντήριο και το σύστημα στεγνωματος που έχει

2) Το στέγνωμα είναι υπερβολικό με αποτέλεσμα κάποια ρούχα να στενεύουν

Έχω 2σε1 μηχάνημα και αναγκαστικά να πάρω στεγνωτηριο και το 1ο δουλεύει αποκλειστικά ως πλυντήριο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πλυντηριο ΜΟΝΟ LG ( τεχνικος εδω) και θα ξενιασετε .....

Οχι combo με τιποτα , ανεξαρτητες συσκευες μονο.

Στεγνωτηριο ΜΟΝΟ με εντλια θερμοτητας ( και ας μην εχει οθονες κλπ πραγματακια δεν χρειαζονται πχ ενα απλο INDESIT )  , τιποτα αλλο .

Επισης να ξερετε οτι εαν εχετε ενα πλυντηριο 9 κιλα δεν θα τα βαλετε μετα ολα στο στεγνωτηριο ...οχι .... θα βαλετε 2 στεγνωτηρια ..... ειναι αλλες οι χωρητικοτητες 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, villasg said:

Παιδες πλυντηριο ΜΟΝΟ LG ( τεχνικος εδω) και θα ξενιασετε .....

Οχι combo με τιποτα , ανεξαρτητες συσκευες μονο.

Στεγνωτηριο ΜΟΝΟ με εντλια θερμοτητας ( και ας μην εχει οθονες κλπ πραγματακια δεν χρειαζονται πχ ενα απλο INDESIT )  , τιποτα αλλο .

Επισης να ξερετε οτι εαν εχετε ενα πλυντηριο 9 κιλα δεν θα τα βαλετε μετα ολα στο στεγνωτηριο ...οχι .... θα βαλετε 2 στεγνωτηρια ..... ειναι αλλες οι χωρητικοτητες 

Λίγο offtopic, είσαι τεχνικός σε όλες τις λευκές συσκευές? Γιατί ψαχνομαι για αγορά ψυγείου liebherr και θέλω μία άποψη, όπως και για κάτι καλό σε πακέτο επαγωγικες εστίες - απορροφητήρας (ξεχωριστές συσκευές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό πιθανώς να είναι hot take αλλά ο Κώτσος με μια "προσφορά" που τρέχει πρακτικά όλο τον χρόνο, με περίπου 40 ευρώ , σου δίνει +3 χρόνια εγγύηση για οτιδήποτε πάθει. Έρχονται να παραλάβουν από το σπίτι σου το χαλασμένο και σου δίνουν και ένα εφεδρικό για όσο διαρκέσει η επισκευή. Μετά την 1η επισκευή αν τύχει και ξαναχαλάσει στο αντικαθιστούν ,υποχρεωτικά, με το latest μοντέλο της μάρκας σου. Προσωπικά το βρίσκω δίκαιο deal και το βάζω σε πλυντήρια και στεγνωτήρια που χαλάνε πιο εύκολα από κουζίνες και ψυγεία.
Να σημειωθεί πως με την κλασική 2ετης εγγύηση ενδέχεται να χρειαστείς να μεταφέρεις εσυ το πλυντήριο στον εξουσιοδοτημένο και μπορεί να μείνεις και χωρίς πλυντηριο για κανά μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic ηλεκτρονικος ειμαι αλλα εχω καταπιαστει με βλαβες σε οικιακες συσκευες , για μενα ψυγεια ολα τα ιδια ειναι στα φτηνα , με προτιμηση στα γερμανικα που εχουν πληθωρα πλακετας ( και ιμτασιον ) και επισκευαζονται ( πολλες κορεατικες ειναι πακτωμενες και δεν παιρνουν επισκευη) 

Παρε οτι σου αρεσει και το φτανει η τσεπη σου ( πχ κορυφαιος απορροφητηρας οTeko αλλα πανακριβα ανταλλακτικα)  

6 λεπτά πριν, ooaris είπε

hot take αλλά ο Κώτσος με μια "προσφορά" που τρέχει πρακτικά όλο τον χρόνο, με περίπου 40 ευρώ , σου δίνει +3 χρόνια εγγύηση για οτιδήποτε πάθει.

Αυτο το ζυγιζεις γιατι κατι που εχει ο κοτσο 669 ( ψυγειο S71410NFD  ) πχ το βρισκεις αλλου 595 αρα 75+129 το total support =205 ( για 5 ετη αλλα μεσω ασφαλιστικης εταιριας ) .

Τωρα θα κανεις μεσα σε 3 ετη ( 5-2 εγγυηση) επισκευη 205€ σε ψυγειο 600€ ????

image.png.190cef746fb703251ade339fe8a71a09.png

image.png.95e404edcd8e4caa1596059df71ba8e3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, villasg είπε

offtopic ηλεκτρονικος ειμαι αλλα εχω καταπιαστει με βλαβες σε οικιακες συσκευες , για μενα ψυγεια ολα τα ιδια ειναι στα φτηνα , με προτιμηση στα γερμανικα που εχουν πληθωρα πλακετας ( και ιμτασιον ) και επισκευαζονται ( πολλες κορεατικες ειναι πακτωμενες και δεν παιρνουν επισκευη) 

Παρε οτι σου αρεσει και το φτανει η τσεπη σου ( πχ κορυφαιος απορροφητηρας οTeko αλλα πανακριβα ανταλλακτικα)  

Αυτο το ζυγιζεις γιατι κατι που εχει ο κοτσο 669 ( ψυγειο S71410NFD  ) πχ το βρισκεις αλλου 595 αρα 75+129 το total support =205 ( για 5 ετη αλλα μεσω ασφαλιστικης εταιριας ) .

Τωρα θα κανεις μεσα σε 3 ετη ( 5-2 εγγυηση) επισκευη 205€ σε ψυγειο 600€ ????

image.png.190cef746fb703251ade339fe8a71a09.png

image.png.95e404edcd8e4caa1596059df71ba8e3.png

προσωπικά 5 μεγάλες συσκευές που πήρα ως τώρα από Κώτσο ήταν όσο η τοπ τιμή σκρουτζομάγαζου. (είτε ήταν black friday , είτε πήρα το εκθεσιακό κομμάτι όπου κόβουν 50-100ευρω). Όσον αφορά το total support, αυτές οι τίμες ειναι αρχικές. Παίζει ,ποτέ κανείς, να μην πλήρωσε τόσο.Πάντα τρέχει μια προσφορά από οτι κατάλαβα και βγαίνει στο 50αρικο.
Και μια ακομή λεπτομέρεια ... Μόνο 10 ευρω τα μεταφορικά και παράδοση στην θέση που θες να το βάλεις. Το σκρουτζ ζητάει 15-25 και παράδοση πεζοδρόμιο...
just saying!

Επεξ/σία από ooaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2013 στις 1:12 ΜΜ, gia_nnis είπε

προτεινω να πας σε brand γιατι βγαζουν τα λιγοτερα προβληματα.. τα candy κ ariston βγαζουν προβλημα με τα ρουλεμαν του καδου. http://www.electrostudio.gr/product/catid/2799/pcatid/4880

Και γώ Brandt έχω άνω φόρτωσης, σκυλί….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, xippotis said:

Και γώ Brandt έχω άνω φόρτωσης, σκυλί….

Κι εμεις brandt ειχαμε, ανω φορτωσης, 25 χρονια, σκυλι! Made in France εκεινα τα χρονια, ετσι!

Επειτα απο τοσα χρονια βεβαια, λογικο, τα επαιξε.

Πηγαμε σε eskimo ανω φορτωσης, πριν 2 χρονια. Μεχρι τωρα ολα καλα. Ελπιζω να μας βγαλει αλλα 25 χρονια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2023 στις 8:03 ΜΜ, villasg είπε

offtopic ηλεκτρονικος

Για σου ρε συνάδελφε!.
Λοιπόν και εγω απο εμπειρία θα σας πω οτι οσα λιγότερα ηλεκτρονικά και μανιφουκια εχει μια συσκευή τοσο καλύτερα!. Εκει "πονάνε" δυστυχώς, στα ηλεκτρονικα..
Και για το νήμα, εχω ενα πλυντήριο πάνω φόρτωσης bosch, κληρονομιά απο την συγχωρεμενη την μανούλα μου..

Το ίδιο πλυντήριο το έβγαζε το εργοστάσιο σε CANDY και brandt. Μετα απο 25 χρονιά συνεχίζει και έμενα ακάθεκτο. Το μόνο πρόβλημα του ειναι στα αμορτισέρ, αυτα τα πλυντήρια δεν εχουν τα κλασσικά ελατήρια αλλά λάμες με φερμουιτ τα οποια μου τα εχει φαει και το πλυντήριο καμιά φορά "χορεύει".

Έψαξα να τα βρω σαν ανταλλακτικό, αλλα ζητάνε κατι τρελές τιμές. Τώρα τελευταία βλέπω και μια μικρή διαρροή απο κάτω οταν το χρησιμοποιώ. Πιθανόν κάποιο κολάρο να χάνει και να θέλει σφίξιμο ή αλλαγή, θα το δω και αυτό.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Petros Electron said:

Για σου ρε συνάδελφε!.
Λοιπόν και εγω απο εμπειρία θα σας πω οτι οσα λιγότερα ηλεκτρονικά και μανιφουκια εχει μια συσκευή τοσο καλύτερα!. Εκει "πονάνε" δυστυχώς, στα ηλεκτρονικα..
Και για το νήμα, εχω ενα πλυντήριο πάνω φόρτωσης bosch, κληρονομιά απο την συγχωρεμενη την μανούλα μου..

Το ίδιο πλυντήριο το έβγαζε το εργοστάσιο σε CANDY και brandt. Μετα απο 25 χρονιά συνεχίζει και έμενα ακάθεκτο. Το μόνο πρόβλημα του ειναι στα αμορτισέρ, αυτα τα πλυντήρια δεν εχουν τα κλασσικά ελατήρια αλλά λάμες με φερμουιτ τα οποια μου τα εχει φαει και το πλυντήριο καμιά φορά "χορεύει".

Έψαξα να τα βρω σαν ανταλλακτικό, αλλα ζητάνε κατι τρέλες τιμες. Τώρα τελευταία βλέπω και μια μικρή διαρροή απο κάτω οταν το χρησιμοποιώ. Πιθανόν κάποιο κολάρο να χανει και να θελει σφίξιμο ή αλλαγή, θα το δω και αυτό.

Το δικο μας το brandt πριν το αποσυρουμε, κρατουσε νερο μες τον καδο... Βεβαια, επειτα απο 25 χρονια, δεν ειχαμε αλλες απαιτησεις, ποσο πια. Τι σημαινει οταν κρατα νερα στον καδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2023 στις 7:38 ΜΜ, villasg είπε

Παιδες πλυντηριο ΜΟΝΟ LG ( τεχνικος εδω) και θα ξενιασετε .....

Οχι combo με τιποτα , ανεξαρτητες συσκευες μονο.

Στεγνωτηριο ΜΟΝΟ με εντλια θερμοτητας ( και ας μην εχει οθονες κλπ πραγματακια δεν χρειαζονται πχ ενα απλο INDESIT )  , τιποτα αλλο .

Επισης να ξερετε οτι εαν εχετε ενα πλυντηριο 9 κιλα δεν θα τα βαλετε μετα ολα στο στεγνωτηριο ...οχι .... θα βαλετε 2 στεγνωτηρια ..... ειναι αλλες οι χωρητικοτητες 

Μάλλον θα συμφωνήσω, κάτοχος εδώ και 10χρόνια ενός 8kg direct drive, και σχεδόν δεν έχει χρειαστεί τεχνικό (ούτε τα αμορτισέρ έχουν δείξει κόπωση)

Λέω σχεδόν μιας και στη δεκαετία έκλασε το ρουλεμάν του κάδου.
Έστω και έτσι, και αφού θα πάει για επισκευή θα αλλάξω και τα αμορτισέρ, και τις 2 φλάτζες του κάδου, σύνολο υπολογίζω περίπου 200€.
Έχεις υπόψη σου κάποιο "εύκολο" ανταλλακτικό που αξίζει το κόπο να αλλαχτεί μιας και θα γίνει βίδες;

Αν βγάλει μια 10ετία ακόμα θα είναι φανταστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...