Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

επειδή έχω καεί από τα λεγόμενα καλά πλυντήρια (Siemens 8κιλο των 600€ έκαψε την πλακέτα του με 2 έτη χρήσης και μου ζητούσαν 300€ για επισκευή!!), είμαι στην αναζήτηση ενός νέου 8-10 κιλών, με κόστος έως 400-450€.

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα 7κιλο Samsung το οποίο είναι οριακό για την πολυμελή οικογένειά μου, με τη χρήση του να είναι κατά Μ.Ο 4 πλύσεις κάθε εβδομάδα.

 

Κλίνω προς τη μάρκα Hotpoint Ariston ή την LG, οπότε παρακαλώ εάν κάποιος έχει ιδία εμπειρία από αυτές τις μάρκες (που να είναι δοκιμασμένο με πολλές πλύσεις και να αντέχει), παρακαλώ ας την μοιραστεί μαζί μας..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά δεν θεωρω αναξιόπιστα τα pitsos siemens bosch αλλα σίγουρα έχουν ακριβά ανταλλακτικά. Εχω ένα pitsos 2 χρόνια τώρα και πάει μια χαρά.
Για μένα samsung ή LG . Βγάζουν και οι 2 εταιρίες αξιόλογα πλυντήρια και αξιόπιστα. Samsung έχω εγώ 2 χρόνια. Κανένα πρόβλημα και LG έχει μια οικογένεια που γνωρίζω πολύτεκνη 4 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα.

Δες εδώ:

https://www.skroutz.gr/c/405/plynthria-rouxwn/m/30_28/LG_or_Samsung/f/5785_427003/%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CF%84%CF%89%CE%BD-9-kg-A.html?keyphrase=%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BF&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μένα candy πολύ ευχαριστημένος κ απο ψυγείο κ από ηλεκτρικη κουζίνα κ απο πλυντηριο ρούχων γιά τά λεφτά τους πολύ αξιόλογα προιόντα την μαρκα μού την συστησε ξαδελφάκι  ψυκτικός κ μεχρι τωρα  8 χρόνια δεν εχω το παραμικρο προβλημα  (φτού φτού μήν τά ματιάσω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα LG Direct Drive που μοιάζει με αυτό http://www.skroutz.gr/s/2619010/LG-F1492TDW.html, πιο παλιό μοντέλο το δικό μου βέβαια, στις 1000 στροφές, 400 ευρώ το είχα πάρει τότε.  Το έχω 5 ή 6 χρόνια και πλένω κάπου μέρα παρά μέρα (αλλά μπορεί να τύχει να βάλω και 3 πλυντήρια την ίδια μέρα).  Μια χαρά είναι, τίποτα δεν έχει πάθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε gadget, πάρτε Samsung, με τις touch οθονούλες του, το WiFi του, το LED φωτισμό στον κάδο, κλπ.

 

Αν όμως θέλετε πλυντήριο, κοιτάχτε άλλες μάρκες (Miele, Bosch, LG, κλπ).

 

Το γεγονός ότι μια εταιρεία έχει δημιουργήσει όνομα και hype (καλό ή κακό) σε κάποιο τομέα, δε πάει να πει ότι όλα τα προϊόντα που βγάζει αξίζουν. Θα παίρνατε χύτρα BMW, επειδή έχει όνομα στα αμάξια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

επειδή έχω καεί από τα λεγόμενα καλά πλυντήρια (Siemens 8κιλο των 600€ έκαψε την πλακέτα του με 2 έτη χρήσης και μου ζητούσαν 300€ για επισκευή!!), είμαι στην αναζήτηση ενός νέου 8-10 κιλών, με κόστος έως 400-450€.

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα 7κιλο Samsung το οποίο είναι οριακό για την πολυμελή οικογένειά μου, με τη χρήση του να είναι κατά Μ.Ο 4 πλύσεις κάθε εβδομάδα.

 

Κλίνω προς τη μάρκα Hotpoint Ariston ή την LG, οπότε παρακαλώ εάν κάποιος έχει ιδία εμπειρία από αυτές τις μάρκες (που να είναι δοκιμασμένο με πολλές πλύσεις και να αντέχει), παρακαλώ ας την μοιραστεί μαζί μας..... 

Θα σου πρότεινα να πας σε LG ή Bosch...

π.χ. αυτό αλλά είναι 50€ πάνω από το μπάτζετ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε gadget, πάρτε Samsung, με τις touch οθονούλες του, το WiFi του, το LED φωτισμό στον κάδο, κλπ.

 

Αν όμως θέλετε πλυντήριο, κοιτάχτε άλλες μάρκες (Miele, Bosch, LG, κλπ).

 

Το γεγονός ότι μια εταιρεία έχει δημιουργήσει όνομα και hype (καλό ή κακό) σε κάποιο τομέα, δε πάει να πει ότι όλα τα προϊόντα που βγάζει αξίζουν. Θα παίρνατε χύτρα BMW, επειδή έχει όνομα στα αμάξια;

Έχεις άδικο φίλε μου, όπως έγραψα πιο πάνω, ένα Samsung 7κιλο χρησιμοποιώ, 4 φορές την εβδομάδα, επί 4 χρόνια ήδη, χωρίς προβλήματα. .....

Θα σου πρότεινα να πας σε LG ή Bosch...

π.χ. αυτό αλλά είναι 50€ πάνω από το μπάτζετ σου.

Την LG την έχω υπόψιν μου, τα Bosch είναι ίδια με τα Siemens και απορρίπτονται... ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις άδικο φίλε μου, όπως έγραψα πιο πάνω, ένα Samsung 7κιλο χρησιμοποιώ, 4 φορές την εβδομάδα, επί 4 χρόνια ήδη, χωρίς προβλήματα. .....

 

Την LG την έχω υπόψιν μου, τα Bosch είναι ίδια με τα Siemens και απορρίπτονται... ...

 

Άδικο δεν έχω. Έγραψα πουθενά "όλα τα Samsung χαλάνε" ή "μη πάρετε Samsung θα έχετε πρόβλημα"; Γιατί να έχεις προβλήματα; Γεγονός όμως είναι ότι δεν ανήκουν στα "σοβαρά" πλυντήρια. Κι εγώ δύο φορές που χρειάστηκα την Pitsos για επισκευή, δεν αντιμετώπισα προβλήματα. Αλλά αυτό δυστυχώς είναι η εξαίρεση, καθότι η συγκεκριμένη εταιρεία δε φημίζεται για το after-sales της.

 

Επ' ευκαιρίας Bosch = Pitsos. Όχι Siemens.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδικο δεν έχω. Έγραψα πουθενά "όλα τα Samsung χαλάνε" ή "μη πάρετε Samsung θα έχετε πρόβλημα"; Γιατί να έχεις προβλήματα; Γεγονός όμως είναι ότι δεν ανήκουν στα "σοβαρά" πλυντήρια. Κι εγώ δύο φορές που χρειάστηκα την Pitsos για επισκευή, δεν αντιμετώπισα προβλήματα. Αλλά αυτό δυστυχώς είναι η εξαίρεση, καθότι η συγκεκριμένη εταιρεία δε φημίζεται για το after-sales της.

 

Επ' ευκαιρίας Bosch = Pitsos. Όχι Siemens.

Ναι, έχεις άδικο ......και δεν μίλησα για after sales, αλλά για βλάβες από την χρήση, ήτοι αξιοπιστία.. ...

 

Και επιπλέον, Bosch & Siemens είναι μια εταιρία (BSH), όπως το έγραψα ακριβώς... ..και η Pitsos παρακλάδι, υποδεέστερης ποιότητας.. ..διάβασε εδώ

 

http://en.m.wikipedia.org/wiki/BSH_Bosch_und_Siemens_Hausger%C3%A4te

 

ΥΓ: ξεφύγαμε από το θέμα. ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου προτείνω να πάρεις bocsh αλλά πρόσεξε να βρεις made in Germany το έχουμε 5 χρόνια 3 μετακομίσεις έχουμε κάνει και δεν έχει πάθει του και είμαστε 4 μέλη οικογένεια με μικρά παιδιά οπότε καταλαβενεις. Όταν το πήραμε είχε δύο μοντέλα το ένα φτιαγμένο Ισπανία είχε 550 και το γερμανικό 650 και πήραμε το γερμανικο.

γνωστή μου πήρε LG το έχει 3 χρόνια έχει αλλάξει πλακέτα 2 φορές και τα εσωτερικά βρυσακια άλλες 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Η πλακέτα είναι το ποιο ευπαθή εξάρτημα στις διακυμάνσεις του ρεύματος.

Στο LG F10A5QD αγορασμένο πριν 4 χρόνια 300€, το κόστος αντικατάστασής της σήμερα είναι 140€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μηπως οι τιμες αυτες ειναι αντ.πειας?πλακετα 140ε lg 300ε για sιemens

googlarate τα s.n. της πλακετας?

------------------

απο αυτα που διαβαζω τιποτα δεν ειναι στανταρτ...ουτε τα 4 γερμανικα ουτε lg samsung.

την εγγυηση στο μοτερ μαλλον θα την εβαζα σε 2η μοιρα

τα ιταλικα ariston/indesit(η 2η φτιαχνει και τα 1α) υπαρχουν και σε φασον ρουμανιας και γενικα ανατολικης ευρωπης σε Electrolux ή BEKO 

βλεπω οτι πλεον σχεδον ολες βγαζουν πλυντηριο-στεγνωτηριο σε νορμαλ τιμη...

Αν τα συνδεεται σε ηλιακο-θερμοσιφωνα δεν φοβαστε για αλατα-σκουριες?

οπως και με αυτα τα πλυντηρια που ριχνουν σπρευ ατμου ή eco-bubble δεν βουλωνουν?εχετε βαλει κεντρικο φιλτρο νερου?

 

ενα bosch wfk 2431 αντεξε(μαξ 2-3χρησεις την βδομαδα) 16χρονια μεχρι που εσπασαν τα ελατηρια εσκασε κατω ο καδος-τυμπανο και χτυπιοταν και εκανε καπου ρωγμη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

εγώ πάντως έχοντας τον παραπάνω (10-11 post πιο πίσω έγραψα) προβληματισμό, κατέληξα το καλοκαίρι στην αγορά ενός Samsung 9K (μοντέλο WF90F5E 3U4W/EU + δωροεπιταγή 200€ από COCO-MAT) το οποίο λειτουργεί χωρίς προβλήματα εδώ και 6 μήνες.

 

Μην βιαστεί κάποιος να πει ότι είναι λίγο το διάστημα, το πλυντήριο εξυπηρετεί πολύτεκνη οικογένεια με 3-4 πλυσίματα την εβδομάδα.

 

Θα δείξει πόσο θα αντέξει και αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως οι τιμες αυτες ειναι αντ.πειας?πλακετα 140ε lg 300ε για sιemens

googlarate τα s.n. της πλακετας

 

Είναι το κόστος αντικατάστασής (εργασία και ανταλλακτικό) από τον επίσημο service της LG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...