Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως εχω μπερδευτει με τι να διαλεξω.Η miele ειναι πανακριβη και δικαιως γτ ειναι η κορυφαια σε κατασκευη μιας και ρωτησα πολλους στο χωρο οποτε την επεκλεισα.

Ειμαι αναμεσα σε bosch siemens και lg.H πρωτη και η δευτερη στα 8ακιλα ειναι απο τουρκια πλεον και με προβληματιζει.Στην siemens βεβαια βρηκα ενα με εγγυηση στο μοτερ 10 χρονια ,οποτε αν στα 2 της εγγυησης για τα υπολοιπα δωσω κανενα 80αρι παραπανω καπως καλυπτομαι.

Η lg τωρα δινει τα 10 χρονια στο μοτερ εχει και την καινοτομια που αναφερθηκε παραπανω και παραλληλα τρεχει και προσφορα στα media ου σου κανουν δωρο εξτρα 3 χρονια εγγυησης οποτε παμε στα 5 οπως το προηγουμενο.

Το θεμα ομως ειναι η αξιοπιστια.Οι 2 πρωτες εχουν το ονομα ενω η lg ειναι λιγοτερα χρονια,παρολα αυτα εχω ακουσει καλα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παντως εχω μπερδευτει με τι να διαλεξω.Η miele ειναι πανακριβη και δικαιως γτ ειναι η κορυφαια σε κατασκευη μιας και ρωτησα πολλους στο χωρο οποτε την επεκλεισα.

Ειμαι αναμεσα σε bosch siemens και lg.H πρωτη και η δευτερη στα 8ακιλα ειναι απο τουρκια πλεον και με προβληματιζει.Στην siemens βεβαια βρηκα ενα με εγγυηση στο μοτερ 10 χρονια ,οποτε αν στα 2 της εγγυησης για τα υπολοιπα δωσω κανενα 80αρι παραπανω καπως καλυπτομαι.

Η lg τωρα δινει τα 10 χρονια στο μοτερ εχει και την καινοτομια που αναφερθηκε παραπανω και παραλληλα τρεχει και προσφορα στα media ου σου κανουν δωρο εξτρα 3 χρονια εγγυησης οποτε παμε στα 5 οπως το προηγουμενο.

Το θεμα ομως ειναι η αξιοπιστια.Οι 2 πρωτες εχουν το ονομα ενω η lg ειναι λιγοτερα χρονια,παρολα αυτα εχω ακουσει καλα λογια.

Τί σημασία έχει η χώρα κατασκευής ;  Αμα ήταν έτσι γιατί δεν μας προβληματίζει η αγορα π.χ iphone ή οποιουδήποτε laptop  (όλα made in china και συγκεκριμένα το iphone κατασκευάζεται απο την foxconn που είναι κινέζικη εταιρία) ;

 

Πολλά προιόντα φτιάχνονται Τουρκία . Π.χ hyundai i20  για την Ευρωπαϊκή αγορά φτιάχνονται αποκλειστικά στην Τουρκία . 

 

Πάρε αυτό που έχει την μεγαλύτερη εγγύηση και όσον αφορά τα miele δες το  νούμερο #5 ποστ μου !

 

Προσωπικά προτείνω Bosch siemens Pitsos Samsung LG . Πολλές εταιρίες σου δίνουν επι πληρωμή το δικαίωμα να κάνεις επέκταση εγγύησης .  Μεταξύ Bosch Siemens Pitsos ότι και αν πάρεις είναι το ίδιο . Μόνο το όνομα αλλάζει . Αυτές οι 3 εταιρίες ανήκουν στον ίδιο όμιλο BSH  https://en.wikipedia.org/wiki/BSH_Hausger%C3%A4te

 

και η samsung δίνει 10 χρόνια εγγύηση στο μοτερ στα προιόντα της με inverter μοτερ . 

 

Πάρε αυτό με την μεγαλύτερη εγγύηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω γιατι εχω επιφυλαξη για τουρκια.Μεχρι πριν μερικα χρονια η bosch εφιαχνε μπαταριες για αυτοκινητα στη γερμανια.Προφανως λογω φτηνου εργατικου δυναμικου μετεφερε το εργοστασιο στην τουρκια.Απο τοτε λοιπον αρχισαν τα προβληματα με τις εν λογω μπαταριες και αυτο εχει αναφερθει απο πολλους μηχανικους που μιλαω.Ως εκ τουτου λοιπον με προβληματισε αυτο και για αυτο το ανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και τα Blomberg. 5 χρόνια εγγύηση και 1 χρόνο που το έχει η γιαγιά είναι άψογο. Ένα Siemens που είχαμε στα 10 χρόνια άρχισε να κάνει νερά. Η μάρκα ποτέ δεν παίζει το βασικό ρόλο σε πολλά πράγματα.

 

 

http://www.e-theodoulidis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=12656&category_id=12&Itemid=0&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Νομιζω οτι ειναι καιρος να αντικαταστησουμε το θρυλικο μας siemens siwamat plus 283, το οποιο μπορει να εχει ηληκια οσο κι εγω :ρ

Δεν δουλευει στο στεγνωμα και δεν ξερω αν αξιζει να επισκευαστει. Αληθεια υπαρχουν καλοι τεχνικοι σε αυτο το επαγγελμα;(θεσσαλονικη)

Νομιζω καθε νοικοκυρα αν ειχε κατι τοσο αξιοπιστο σπιτι, δε νομιζω να αλλαζε εταιρεια.. Βεβαια διαβαζω και παραπανω οτι ο ομιλος siemens(bosch, pitsos) ειναι κοινος.

 

 

https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/verkauft-wird-eine-siemens-siwamat-plus-283-waschmaschine/438362535-176-3135

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κερδιζω.Εχω siwamat 232 απο την γιαγια μου και ειναι μεγαλυτερο απο μενα (αγορασμενο καμια 40αρια χρονια και... )Το μονο που εχει αλλαχτει ειναι η αντλια και αυτο πριν ενα μηνα κοστους 40 ευρω.Πιστευω τα εχει βγαλει τα λεφτα του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκυλι δε λες τιποτα, εμεις ειχαμε αλλαξει ενα μοτερ πριν λιγο καιρο, τωρα τι ακριβως ηταν δαν ξερω, αλλα τωρα δεν ξερω αν αξιζει να ασχοληθει κανεις παραπανω... 50-50 σιγα σιγα παιρνεις αλλο πλυντηριο..350 εχουν τα siemens τα καινουργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

 

Αντιγράφω το πόστ που έκανα στο "Ψάχνω για" σε περίπτωση που έχετε κάποια πρόταση:

 

Ενδιαφέρομαι για πλυντήρια (ρούχων και πιάτων) αλλά γενικά δεν έχω ιδέα και ούτε τα πολυβιάζομαι. Με αφορμή το "χωρίς ΦΠΑ" του Κωτσόβολου όμως σκέφτηκα πως ίσως τώρα είναι ευκαιρία. Τελικά σε ρούχων που κοίταξα έχει μόνο Bosch, Siemens, NEF, Πίτσος και σε όσα κοίταξα, οι τιμές με την έκπτωση είναι αρκετά πάνω από αυτές του Σκρούτζ. Οπότε ψάχνω αλλά όχι στον Κώτς.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη μιας και όπως είπα, δεν έχω ιδέα. Ψάχνω για κάτι καλό (ας κοστίζει κάτι παραπάνω αν αξίζει. Όχι δλδ να πληρώσω μόνο και μόνο τη φίρμα).

 

Πλυντήριο ρούχων

- από 8kg και πάνω

- ενεργειακή κλάση Α+++ και πάνω

- μπροστινή πόρτα

 

Πλυντήριο πιάτων

- εντοιχιζόμενο 45cm (γιατί για τόσο υπάρχει πρόβλεψη. Αν τα μεγαλύτερα είναι τόσο πολύ καλύτερα που να αξίζει μετατροπή στα ντουλάπια, θα το σκεφτώ)

- ενεργειακή κλάση Α++ και πάνω

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Υπάρχει κάποιο καλό φόρουμ που να ασχολούνται με πλυντήρια μιας και εδώ είμαστε κυρίως τεχνολογία;

ΥΓ2: Η Τeka δεν έχει πια προσφορές εκθεσιακών/stock;

YΓ3: Ενδιαφέρον άρθρο για όποιον ψάχνει.

Επεξ/σία από besddimo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

εγώ πάντως έχοντας τον παραπάνω (10-11 post πιο πίσω έγραψα) προβληματισμό, κατέληξα το καλοκαίρι στην αγορά ενός Samsung 9K (μοντέλο WF90F5E 3U4W/EU + δωροεπιταγή 200€ από COCO-MAT) το οποίο λειτουργεί χωρίς προβλήματα εδώ και 6 μήνες.

 

Μην βιαστεί κάποιος να πει ότι είναι λίγο το διάστημα, το πλυντήριο εξυπηρετεί πολύτεκνη οικογένεια με 3-4 πλυσίματα την εβδομάδα.

 

Θα δείξει πόσο θα αντέξει και αυτό....

Εγώ σε 1 μήνα κλείνω χρόνο με το συγκεκριμένο πλυντήριο, που αγοράστηκε 550€.

 

Μπαίνει τουλάχιστον 3-4 φορές εβδομαδιαίως και εξυπηρετεί 6μελη οικογένεια.

 

Προς το παρόν, κανένα πρόβλημα, ούτε λειτουργικό ούτε από ποιότητα πλύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύτεκνη και 6μελής οικογένεια με 3-4 πλυντήρια την εβδομάδα? Εμεις δυο άτομα + μια μπέμπα και μπαίνουν 1-2 τη μέρα στο 9κιλο.

Έ όχι ρε φίλε, έκανα και με 1 παιδί και δεν είχα 9κιλο αλλά 5κιλο, μα δεν έκανα τέτοια υπερβολή. .

 

15 κιλά ρούχα τη μέρα πλένετε;; Μάλλον βάζεις 1-2 κιλά κάθε φορά. .

 

Τέλος πάντων, δεν με νοιάζει τι κάνει ο καθείς, εγώ κατέθεσα την εμπειρία μου με το συγκεκριμένο πλυντήριο. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 κιλά πλένω σίγουρα κάθε μέρα, για δεύτερο μόνο όταν έχω και σεντόνια, πατάκια, καλύμματα, τραπεζομάντηλα, ρούχα δουλειάς κλπ. Η μικρή λερώνεται συνέχεια με φαγητά οποτε αλλάζει τουλάχιστον 3 φορές τη μέρα, συν τα πετσετάκια/σαλιάρες της, βάλε κι εμάς που αλλάζουμε 2 φορές, συν πετσέτες...δεν αργούν να μαζευτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Ξέρει κανείς αν κάποια εταιρεία δίνει εγγύηση πάνω από 2 χρόνια (όχι για το μοτέρ, εκεί όλοι φαίνεται να δίνουν 10). Εδώ πριν κάποια χρόνια αναφέρθηκε πως σε LG υπάρχει και δυνατότητα επέκτασης για άλλα 3. Ισχύει ακόμη; Δίνει άλλος κανείς; Σε τι τιμές;

 

idomeneas7, εσύ ποιο έχεις;

 

Έντιτ: Σωστό λίνκ

Επεξ/σία από besddimo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Ξέρει κανείς αν κάποια εταιρεία δίνει εγγύηση πάνω από 2 χρόνια (όχι για το μοτέρ, εκεί όλοι φαίνεται να δίνουν 10). Εδώ πριν κάποια χρόνια αναφέρθηκε πως σε LG υπάρχει και δυνατότητα επέκτασης για άλλα 3. Ισχύει ακόμη; Δίνει άλλος κανείς; Σε τι τιμές;

 

idomeneas7, εσύ ποιο έχεις;

 

που κολαει η apple ? βγάζει και πλυντήρια τώρα?  :-D  δυνατότητα επέκτασης εγγύησης δίνουν οι retailers που το αγοράζεις .Άλλα δεν συμφέρει συνήθως χαλάν μετά τα 5 χρονιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...