Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες κι απορίες για αγορά πλυντηρίου


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον, ειναι το τριτο πλυντηριο που χαλαει στο σπιτι μεσα σε λιγα χρονια και επειδη αυριο πρεπει να αγοραστει ενα καινουριο

θελω να ακουσω και την γνωμη σας για να μην παω αυριο σαν γυμνος μεσα στον λακο με κ%λ%δαχτυλα.

πρϋποθεσεις: να ειναι πολυστροφο 1000-1200 στρ/λεπτο και οτι θα λειτουργει αρκετα, 8-9 πλυσεις την εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα πρότεινα κάποιο Μiele, και θα έδινα έμφαση και στην εγγύηση που δίνουν. Εγώ τσίμπησα ένα μετά από ενδελεχή έρευνα αγοράς το οποίο έχει εγγύηση 10 χρόνων γύρω στα 1000 ευρώ (μπορεί να φαίνεται too much το ξέρω) πρίν 5 χρόνια (δεν έχει νόημα να σου πώ μοντέλο γιατί μάλλον δεν θα βγαίνει τώρα στην παραγωγή).

 

Η καλύτερη στρατηγική είναι η εξής: να πας σε ένα μάστορα πλυντηρίων που να τον γνωρίζεις/εμπιστεύεσαι και να σου προτείνει συγκεκριμένο μοντέλο αυτός. Όχι μάρκα. Μοντέλο. Αυτοί επειδή φτιάχνουν καθημερινά, γνωρίζουν ποιά αξίζουν και ποιά όχι. Επίσης παίζει πολύ φασόν. Δηλαδή ένα LG με ένα Siemens μπορεί να έχουν τα ίδια εξαρτήματα που τα φτιάχνει η Bosch. Οπότε ...καταλαβαίνεις...

 

Επίσης ψάχνε σκρούτζ και μήν πας σα γουρούνι στη σφαγή σε κωτσοβολους κ τέτοια. Πάρε κινητάκι μαζί με 3g και χτύπα αναζητήσεις επιτόπου. Το ακριβές μοντέλο αναγράφεται μόλις ανοίξεις τη πόρτα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος  υποθετεις οτι ειναι ο λογος που χαλανε τα πλυντηρια σου?καινε αντισταση?χαλαει φλοτερ?τα παιζει ο εγκεφαλος?βγαζει διαροες νερου?μονο για προβλημα στον εγκεφαλο θα αγοραζα καινουριο πλυντηριο........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα κάποιο Μiele, και θα έδινα έμφαση και στην εγγύηση που δίνουν. Εγώ τσίμπησα ένα μετά από ενδελεχή έρευνα αγοράς το οποίο έχει εγγύηση 10 χρόνων γύρω στα 1000 ευρώ (μπορεί να φαίνεται too much το ξέρω) πρίν 5 χρόνια (δεν έχει νόημα να σου πώ μοντέλο γιατί μάλλον δεν θα βγαίνει τώρα στην παραγωγή).

 

Η καλύτερη στρατηγική είναι η εξής: να πας σε ένα μάστορα πλυντηρίων που να τον γνωρίζεις/εμπιστεύεσαι και να σου προτείνει συγκεκριμένο μοντέλο αυτός. Όχι μάρκα. Μοντέλο. Αυτοί επειδή φτιάχνουν καθημερινά, γνωρίζουν ποιά αξίζουν και ποιά όχι. Επίσης παίζει πολύ φασόν. Δηλαδή ένα LG με ένα Siemens μπορεί να έχουν τα ίδια εξαρτήματα που τα φτιάχνει η Bosch. Οπότε ...καταλαβαίνεις...

 

Επίσης ψάχνε σκρούτζ και μήν πας σα γουρούνι στη σφαγή σε κωτσοβολους κ τέτοια. Πάρε κινητάκι μαζί με 3g και χτύπα αναζητήσεις επιτόπου. Το ακριβές μοντέλο αναγράφεται μόλις ανοίξεις τη πόρτα του.

Μiele με την καμαι δεν θα έπαιρνα. Τρελό κόλπο του marketing η εγγύηση τους .

 

10 χρόνια και 1000 ευρώ 

 

2 χρόνια σε οποιοδήποτε και άριστο λειτουργικά μηχάνημα στα 300 ευρώ . Χαλάει στα 3 χρόνια; Παίρνεις καινούριο πάλι νεότερο καλύτερο. Ξαναχαλάει ; Παίρνεις άλλο . Σύνολο 3 πλυντήρια σε 9 χρόνια με 900 ευρώ . Μια χαρά καλυμμένος απο αξιοπιστία και κάθε 3 χρόνια καινούριο . Υπερβολικός όσον αφορά τα 3 χρόνια . Δεν χαλάνε τόσο συχνά πλυντήρια στην 3ετία . Οπότε σκέψου το να σου χάλαγε το ένα στην 4ετία 5ετία . Πόσο κερδισμένος είσαι απο το να αγοράσεις ένα Miele.  Πάω πάσο αν μου πεις περί λειτουργιών και καινοτομιών στις ακριβές σειρές . Αν θέλεις απλά ένα καλό πλυντήριο με πολύ καλες λειτουργίες δεν αξίζει miele . Αν θες το ιδιαίτερο με μοναδικές λειτουργίες μπλα μπλα μπλα πας σε Miele . 

 

Στην τελική πάρε ένα κορυφαίο indesit κάνε επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια με 60 ευρώ . Πάλι κερδισμένος είσαι . Και στην 5ετία να χαλάσει μετά παίρνεις καινούριο και δεν είσαι με το παλιο τεχνολογικά με την 10 ετή εγγύηση . Το budget των χιλιων ευρώ για ένα miele είναι για 2 indesit κορυφαία στα 1000 ευρώ και κάτω (και τα 2 μαζί) σε ΄βαθος 10ετίας (στην χειρότερη περίπτωση) και καλυμμένος για 10 χρόνια απο άποψη εγγύησης.

Ίδια λογική και με την Pitsos Bosch Siemens . Επεκταση στα 5 χρόνια . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η καλύτερη στρατηγική είναι η εξής: να πας σε ένα μάστορα πλυντηρίων που να τον γνωρίζεις/εμπιστεύεσαι και να σου προτείνει συγκεκριμένο μοντέλο αυτός. Όχι μάρκα. Μοντέλο. Αυτοί επειδή φτιάχνουν καθημερινά, γνωρίζουν ποιά αξίζουν και ποιά όχι. Επίσης παίζει πολύ φασόν. Δηλαδή ένα LG με ένα Siemens μπορεί να έχουν τα ίδια εξαρτήματα που τα φτιάχνει η Bosch. Οπότε ...καταλαβαίνεις...

 

 

μαστορας φιλος μου, μου ειπε επι λεξει "να παρεις το φθηνοτερο της κατηγοριας που θελεις. οτι και παρεις θα σου κρατησει το πολυ μια πενταετια"

ποιος  υποθετεις οτι ειναι ο λογος που χαλανε τα πλυντηρια σου?καινε αντισταση?χαλαει φλοτερ?τα παιζει ο εγκεφαλος?βγαζει διαροες νερου?μονο για προβλημα στον εγκεφαλο θα αγοραζα καινουριο πλυντηριο........

το τριτο που χαλασε σημερα (ειναι ασυμφορα επισκευασιμο) χαλασε και το ρουλεμαν του καδου και ξαναεσπασε η βαση στηριξης του καδου. για την βαση μονο με παντεντα και δεν ξερει κανεις για ποσο καιρο θα λειτουργει χωρις να ξανασπασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαστορας φιλος μου, μου ειπε επι λεξει "να παρεις το φθηνοτερο της κατηγοριας που θελεις. οτι και παρεις θα σου κρατησει το πολυ μια πενταετια"

το τριτο που χαλασε σημερα (ειναι ασυμφορα επισκευασιμο) χαλασε και το ρουλεμαν του καδου και ξαναεσπασε η βαση στηριξης του καδου. για την βαση μονο με παντεντα και δεν ξερει κανεις για ποσο καιρο θα λειτουργει χωρις να ξανασπασει.

Τί μάρκα πόσα χρόνια απο περιέργεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-wf70f5e0w2w-1115738.html

 

πιστευω οτι ειναι καλη τιμη και καλο πληντυριο .

Αν και ο φίλος δεν μας είπε πόσα kg κάδο θέλει να έχει ! 

Ναί αξίζει τα λεφτά του !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα τα τρωει τα πλυντηρια ο ts. Για να χαλασουν 3 κατι κανουν λαθος, και συμφωνα με την τελευταια βλαβη το ποιο πιθανο ειναι να παραφορτωνει συνεχεια το πλυντηριο. Ασχετα με τα ποσα κιλα βγαζουν τωρα οι εταιριες, ισως ο φιλος να πρεπει να παει στην λυση του ανοιγματος της πορτας απο επανω. Και αυτο για το λογο οτι σε αυτα ο καδος στερεωνεται σε 2 σημεια-ρουλεμαν και οχι σε ενα οπως τα κλασικα πλυντηρια.

 

Αποστολή από το Lenovo P770 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ και 23 χρόνια πλυντήριο,κουζίνα,εστίες,απορροφητηρα ARISTON μόνο ο τελευταίος χάλασε και αυτός στην αρχή,στην εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί μάρκα πόσα χρόνια απο περιέργεια 

AEG lavamat 58800. αν θυμαμαι καλα πρεπει να κρατησε γυρο στα 7 χρονια.

Λογικα τα τρωει τα πλυντηρια ο ts. Για να χαλασουν 3 κατι κανουν λαθος, και συμφωνα με την τελευταια βλαβη το ποιο πιθανο ειναι να παραφορτωνει συνεχεια το πλυντηριο. Ασχετα με τα ποσα κιλα βγαζουν τωρα οι εταιριες, ισως ο φιλος να πρεπει να παει στην λυση του ανοιγματος της πορτας απο επανω. Και αυτο για το λογο οτι σε αυτα ο καδος στερεωνεται σε 2 σημεια-ρουλεμαν και οχι σε ενα οπως τα κλασικα πλυντηρια.

 

Αποστολή από το Lenovo P770 με τη χρήση Insomnia App

ειμαι σιγουρος οτι δεν γινοταν λαθος φορτωμα. απλα το πλυντηριο δουλευε ¨ασταματητα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...