Προς το περιεχόμενο

Η Apple «θέλει να φτιάξει τη μέρα μας» στις 10 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλα αυτο το επιχειρημα απο τον αυτοαποκαλουμενο "apple fan" με τα πατατακια και το home button ως αποδειξη οτι η apple τελικα κανει αχρηστες προσθηκες, ειναι πανω απο τις δυναμεις μου να το αντιπαρελθω. Ενα ελληνικο φορουμ παντα σου επιφυλασσει μια εκπληξη παντως.

 

Σε οτι αφορα τα "αχρηστα 128gb επειδη δεν μπορουμε να γεμισουμε τα 32" παρακαλω να μην κρινετε εξ'ιδιων τα αλλοτρια. Εμενα που βαζω mp3 και γραφω συχνα βιντεο απτο κινητο, με ρωτησατε? Αλλα ακομα κι αν δεν ρωτησατε εμενα, ελπιζω καθε φορα που καποια εταιρεια ανακοινωνει ενα high end προιον να μην βγαινετε να λετε "ε αφου μας αρκει το mid-end , γιατι πατε και βγαζετε high-end"... Eχει στερεοφωνικα των 100 ευρω εχει και στερεοφωνικα των 100.000 ευρω. Το οτι αυτο των 100 ευρω παιζει μουσικη δε σημαινει οτι δεν υπαρχει λογος να βγει στερεοφωνικο των 100.000 ευρω. Το οτι με ενα ford πας απο Ομονοια-Περιστερι σε 15-20λεπτα, δε σημαινει οτι δεν πρεπει να κατασκευαζουν φερραρι επειδη κι αυτη θα κανει την ιδια ωρα για την ιδια αποσταση. Το οτι εγω κανω browsing στο pc μου απο ενα pentium166mmx δε σημαινει οτι επρεπε να ειμαστε σταματημενοι στους 166mmx οσοι εχουμε pc μονο για browsing. Για ονομα επιτελους με αυτου του τυπου τα επιχειρηματα...

Απλως δεχομαι οτι η καινοτομια απουσιαζει. Μεταξυ μας ομως, μηπως ειμαστε πολυ απαιτητικοι και σε αυτο το θεμα? Μηπως εγινε καραμελα η λεξη "καινοτομια" και την πιπιλαμε σε καθε νεο μοντελο καποιας εταιρειας? Μιλαμε για καινοτομια, οχι για στραγαλια. Δεν γινεται καθε 6μηνες να σας παρουσιαζουν και απο μια καινοτομια (που αναθεμα κι αν ηξερα πως ακριβως την φανταζεστε αυτην την λεξη οταν τη χρησιμοποιειτε και τι ειδους καινοτομια περιμενετε καθε 6μηνες).

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμένα πάλι παρόλο που δεν τα γουστάρω τα Iphones ,
μου αρέσουν τα specs..

διπλό φλας,

τσίου storage (αν και μάλλον αυτό θα έπρεπε να το δώσουν σαν option με ξεχωριστό μοντέλο),
 

και το ios7 έχει αρκετά καλούδια με κυριότερα τα lives buttons..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κυριως περιμενω την ελευση του ios7  και δευτερευοντος το 5s  δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το αγορασω .Προφανως θα κανω μια δοκιμη και αν με πεισει τοτε καλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που είμαι Apple Fan αυτές ειναι μπουρδες!!!Τι να κανεις ένα κινητο με μνήμη 128 Gb ή με αναγνώριση δακτυλικου αποτυπωματος;;;;εδω δεν μπορουμε να γεμισουμε τα 16 ή τα 32!!!Νομίζω πως στερεψαν λίγο οι ιδέες της Apple στο κομμάτι των IPhone!

 

 

 

Ασε που απο εδώ και πέρα,όταν θα τρώμε πατατάκια και θα έχουμε το κινητο στο χέρι θα πρέπει να σκουπιζομαστε για να το ξεκλειδωσουμε!!! :D

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Υπάρχουν πολλοί που τα γεμίζουν εύκολα (προσωπικά πάντα βολευόμουν με τα 16GB και χρησιμοποιώ dropbox κλπ για έξτρα πράγματα). Το μόνο απαγορευτικό για τέτοιο μοντέλο θα ειναι η τιμή (αν κρίνουμε από τις τιμές των 64GB)

 

Aπό κει και πέρα προσωπικά θα παραμείνω στο 5άρι και θα περιμένω το 6 για να αλλάξω (αν αλλάξω). Το iOS 7 καλό καλό αλλά δεν κουνάω από την 6.1.2 αν δε βγει jailbreak. Καλά τα live buttons αλλά οι ευκολίες του jailbreak πολύ καλύτερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που έγραψε ο tommacgr. εξάλλου ρε μάγκες τι περισσότερο περιμένετε ή τι θεωρείτε καινοτομία? η καινοτομία ήταν η αρχή των iphone. βγήκαν έδειξαν έναν νέο δρόμο στο UI και στο hardware και όλοι οι υπόλοιποι ακολούθησαν. τώρα απλά είμαστε στα χρόνια όπου τα μοντέλα από όλες τις εταιρείες εξελίσσονται με βάση τις παγκόσμιες τεχνολογικές εξελίξεις. μέχρι την ημέρα που κάποιος θα σκεφτεί και θα καλύψει μία αγορά που θα δημιουργηθεί από το μηδέν, όλα τα υπόλοιπα είναι αναβαθμίσεις. εξάλλου και μόνο η ικανότητα μίας εταιρείας να προσφέρει κάτι παραπάνω κάθε χρόνο (όπως τα 128gb) είναι επίτευγμα. πολύ θα ήθελα να γράψει κάποιος από όλους εμάς που κράζει με κάθε ευκαιρία τι καινοτόμο θα ήθελε να έχει το κινητό του (και όχι το NFC δεν είναι καινοτομία αλλά μπούρδες, και όχι το κουνάω ματάκι και σβήνει βιντεάκι είναι 'μπλιμπλίκια' για να παίζουμε).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!
Όντος το θέμα με την καινοτομία, και το κράξιμο που τρώει η  Αpple είναι τραγικό. 
Εάν το δούμε λίγο αλλιώς: Η τελευταία μεγάλη καινοτομία ήταν το retina Display. To 2010 δηλαδή. Από τότε περιμένουν όλοι κάτι καινούριο κάτι τρελό. Το SIRI είναι καταπληκτικό. Δυστυχώς δεν λειτουργεί στα ελληνικά (είμαι τυχερός που το δουλεύω στα Γερμανικά, αλλά πάλι λείπουν πολλές δυνατότητες εδώ στην Ελλάδα). Αυτά από μεριά APPLE. 

O Ανταγωνισμός τι κάνει; Τι έβγαλε για να ξεχωρίσει; Κινητό με 8 inch?  Αυτό θεωρείτε καινοτομία; 

Άρα, τι κάνει η Apple? Περιμένει και σου πασάρει κάτι σταθερό, που ξέρει πως θα τρέξουν και θα το πάρουν πολύ. Και όταν μετά έρθει η κατάλληλη στιγμή - θα κάνει και την κίνηση της πάλι.

 

Το καλό χαρτί δεν το καις μονό & για να δείξεις ότι το έχεις. 

 

Εγώ με το 4s - δεν βλέπω ανάγκη ακόμα. Αλλά για κάποιον που έχει Iphone 4 & 3gs σίγουρα θα ήταν καλή αλλαγή! 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry εσύ τρως πατατάκια και χρησιμοποιείς το iphone??

 

Sent from my iPad using Insomnia

Πατατάκια?! Με διπλά γάντια και αντιβακτηριδιακά δάχτυλα το χρησιμοποιούμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνεις τα 128; Αντιλαμβάνεσαι πόσο οπισθοδρομική είναι μια τέτοια άποψη; Επίσης, προσωπικά σου γεμίζω για πλάκα, ακόμη και τα 64GB, με τα πάντα όλα (μουσική, apps, αρχεία κλπ. Μακάρι να είχα και 500GB στο κινητό.

 

Για την αναγνώριση δακτυλικών αποτυπωμάτων, τι να πω. Δε μου αρέσει καθόλου.

 

Είσαι ότι να ναι, το κινητό δεν είναι να του βάζεις 10κ τραγούδια, ταινίες, παιχνίδια, Torrents...

αν τώρα εσένα σε βολεύει (αυτό κυρίως) και η μπαταρία κρατάει για ολόκληρη ταινία τότε θα το ξανασκεφτώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Ανταγωνισμός τι κάνει; Τι έβγαλε για να ξεχωρίσει; Κινητό με 8 inch?  Αυτό θεωρείτε καινοτομία; 

 

 

 

 

 

Ο ανταγωνισμός παρουσίασε τεχνολογία που ενεργοποιείς με τη φωνή σου το κινητό ενώ είναι απενεργοποιημένο.

 

Ο ανταγωνισμός έβγαλε τεχνολογία που δεν σβήνει η οθόνη όσο την κοιτάς.

 

Ο Ανταγωνισμός έβγαλε τεχνολογία που ενεργοποιεί μόνο μερικά pixel της οθόνης χωρίς να χρειάζεται να ανάψει όλη η οθόνη για να δεις πχ την ώρα, τεχνολογία που εξοικονομεί ενεργεια.

 

Ο ανταγωνισμός παρουσίασε φωτογραφική μηχανή 41 megapixel που βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες.

 

 

αλλά μην το πας εκεί γιατί θα κλειδώσει το θέμα πολύ σύντομα.

 

 

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ο ανταγωνισμός παρουσίασε τεχνολογία που ενεργοποιείς με τη φωνή σου το κινητό ενώ είναι απενεργοποιημένο.

 

Ο ανταγωνισμός έβγαλε τεχνολογία που δεν σβήνει η οθόνη όσο την κοιτάς.

 

Ο Ανταγωνισμός έβγαλε τεχνολογία που ενεργοποιεί μόνο μερικά pixel της οθόνης χωρίς να χρειάζεται να ανάψει όλη η οθόνη για να δεις πχ την ώρα, τεχνολογία που εξοικονομεί ενεργεια.

 

Ο ανταγωνισμός παρουσίασε φωτογραφική μηχανή 41 megapixel που βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες.

 

 

αλλά μην το πας εκεί γιατί θα κλειδώσει το θέμα πολύ σύντομα.

 

 

 

 

 

Στην θεωρία καλά ακούγονται :)  When you know what I Mean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ότι να ναι, το κινητό δεν είναι να του βάζεις 10κ τραγούδια, ταινίες, παιχνίδια, Torrents...

αν τώρα εσένα σε βολεύει (αυτό κυρίως) και η μπαταρία κρατάει για ολόκληρη ταινία τότε θα το ξανασκεφτώ!!!

Εσυ είσαι ότι νά´ναι καταρχήν επειδή δε σέβεσαι τη χρήση που επιθυμεί ο καθένας προς τη συσκευή του. Κατα δεύτερον επειδή δε παρατηρείς πως με κάθε ανανέωση του hardware υπάρχει αντίστοιχη ανανέωση και στο software (και στις εφαρμογές βεβαίως) που συνεπάγεται και αύξηση χρήσης MB εκ μέρους τους. Κατα τρίτον επειδη γράφεις για πράγματα στα οποία εγω ουδέποτε αναφέρθηκα (torrents ΠΧ). Κατα τέταρτον επειδή ακυρώνεις τη δυνατότητα ΠΧ ενός σύγχρονου smartphone να αναπαράγει Full HD περιεχόμενο (αφού έχει τη δυνατότητα γιατι να μη κάνω χρήση αυτής). Κατα πεμπτον, γιατι νομίζεις ότι δεδομένα ειναι μονάχα τα multimedia. Συγνώμη αλλα κάποιοι από εμάς κάνουμε κι αλλα με ένα smartphone και δυστυχώς το cloud δεν επαρκεί πάντα. Κατα εκτον, επειδη δε κοιτάς μπροστά.

 

Έλα, νιάου τώρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρα κιολας :-P

 

Εγω κυριως περιμενω την ελευση του ios7  και δευτερευοντος το 5s  δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το αγορασω .Προφανως θα κανω μια δοκιμη και αν με πεισει τοτε καλως.

Το εχω δοκιμασει ηδη.

Και μου φανηκε καπως μπαρουφα.

Μπορει να εχω μεινει στην εκδοση 3 αντε και 4.

Οταν ειδα την 7 καταλαβα γιατι ολοι λενε οτι ο Ive κατι καπνιζε οταν την σχεδιαζε.

Για αρχη...εγω εχω winterboard στο κινητο και κανω τα ιδια πραγματα που κανει το 7.

Μπορει να μου πειτε για την ταχυτητα; η την μπαταρια?

Το κινητο που ειχα δοκιμασει με 7 ηταν ενα 4S και πραγματικα το κινητο ηθελα να το κλωτσησω!!

Το 4S δεν το χρησιμοποιω και καθολου εκτος σπιτιου γιατι το εχω για ελενχους σε εγαρμογες κλπ κλπ...

Αλλα! Με το 7 Μου βγηκε μαυρο!

Δηλαδη:

Πιο αργο και απο το 2G σε εκδοση 3 με jailbreak βγηκε να ειναι με αυτο το λογισμικο πανω του (το υπεροχο ιος7) γιατι καποια πατατια εχουν κανει.

Ευτυχως που δεν μου εκανε κανενα fatal crash το 7.Ακομα.

Μπορει να εχω δει μονο τις beta εκδοσεις, αλλα ειμαστε τοσο κοντα στην αποκαλυψη που απλα...ποτε θα κανουν τις τρελες αλλαγες που χρειαζεται να κανουν στο λογισμικο για να τιμαμε την Apple οπως παλια?

Την καλη εποχη του Jobs!

 

Θελω να ξερετε οτι ειμαι τρελος Apple fan!

Περισσοτερο Steve fan βεβαια αλλα αυτο δεν αλλαζει κατι!

Η εταιρια φαινεται οτι εχει χασει αυτο τον αερα που ειχε πιο παλια.

Οσο ακουω για S4 κλπ κλπ ενα πραγμα εχω να πω:

Πολυ καλα εχουν γινει ολα.

Σιγουρα το android ειναι αυτο που πλεον κανει τα πραγματα να πηγαινουν μπροστα με τετοιους ρυθμους αφου ο Jobs ειναι...αλλου :'(

 

ΑΛΛΑ!

1234201_10151828560349600_1900541794_n.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρα κιολας :-P

 

Το εχω δοκιμασει ηδη.

Και μου φανηκε καπως μπαρουφα.

Μπορει να εχω μεινει στην εκδοση 3 αντε και 4.

Οταν ειδα την 7 καταλαβα γιατι ολοι λενε οτι ο Ive κατι καπνιζε οταν την σχεδιαζε.

Για αρχη...εγω εχω winterboard στο κινητο και κανω τα ιδια πραγματα που κανει το 7.

Μπορει να μου πειτε για την ταχυτητα; η την μπαταρια?

Το κινητο που ειχα δοκιμασει με 7 ηταν ενα 4S και πραγματικα το κινητο ηθελα να το κλωτσησω!!

Το 4S δεν το χρησιμοποιω και καθολου εκτος σπιτιου γιατι το εχω για ελενχους σε εγαρμογες κλπ κλπ...

Αλλα! Με το 7 Μου βγηκε μαυρο!

Δηλαδη:

Πιο αργο και απο το 2G σε εκδοση 3 με jailbreak βγηκε να ειναι με αυτο το λογισμικο πανω του (το υπεροχο ιος7) γιατι καποια πατατια εχουν κανει.

Ευτυχως που δεν μου εκανε κανενα fatal crash το 7.Ακομα.

Μπορει να εχω δει μονο τις beta εκδοσεις, αλλα ειμαστε τοσο κοντα στην αποκαλυψη που απλα...ποτε θα κανουν τις τρελες αλλαγες που χρειαζεται να κανουν στο λογισμικο για να τιμαμε την Apple οπως παλια?

Την καλη εποχη του Jobs!

 

Θελω να ξερετε οτι ειμαι τρελος Apple fan!

Περισσοτερο Steve fan βεβαια αλλα αυτο δεν αλλαζει κατι!

Η εταιρια φαινεται οτι εχει χασει αυτο τον αερα που ειχε πιο παλια.

 

Εγώ είχα την BETA 1 στο 4S. Και έσερνε αρκετά και η Μπαταρία τελείωνε σε 5 ώρες. Τώρα έχουν βγει κάτι test & reviews στο Internet, που λένε το εξής: Το iOS 7 στο  4s & 5 λειτουργεί άψογα. Στο 4ρί είχε πολλά κολλήματα ακόμα στην τελευταία BETA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιοι λένε για τα "αχρείαστα" 128 GB, αναρωτιέμαι: Γιατί κάθε φορά που βγαίνει μία Nexus συσκευή την κράζουν αρκετοί επειδή δεν έχει SD slot;

Είναι θετικό το ότι μεγαλώνει σιγά σιγά ο διαθέσιμος χώρος αποθήκευσης των συσκευών. Όσοι δεν τον χρειάζονται, έχουν άλλες επιλογές.

 

Όσο για την καινοτομία, δεν γίνεται κάθε 6μηνο να βγαίνει κάτι ριζοσπαστικό. Η καινοτομία χρειάζεται τον απαραίτητο χρόνο ώστε να δημιουργηθεί. Και για να δώσω ένα παράδειγμα θα αναφερθώ στο PC Gaming. Γιατί νομίζετε δεν έχει βγει ακόμα το HL3. Επειδή βαριέται ο Gaben; ΌΧΙ. Επειδή θέλει και πάλι να καινοτομήσει όπως έκανε με τα προηγούμενα HL και έκανε πολλούς να μην μείνουν με το στόμα ανοικτό, συν τα υπόλοιπα (δεν υπάρχει λόγος να αναφερθούν εδώ).

Οπότε πριν χρησιμοποιήσουμε τη λέξη καινοτομία, ας σκεφτούμε πρώτα τι εννοούμε και τι ζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη καινοτομία θα πω πως το 2007, είδαμε το 1ο iPhone. Ήταν καινοτόμο. Τέλος. Το 2013 όλα τα μεταγενέστερα iPhone και κάθε συσκευή Android, WM και δε ξέρω τι άλλο, αποτελούν βελτιώσεις. Όχι καινοτομίες. Όταν θα δούμε κινητά σαν του Tony Stark, το ξανασυζητάμε.

 

Για το iOS 7 θα πρότεινα να μη βασίζετε την άποψη σας σε εκδόσεις beta και πόσο μάλλον στις αρχικές του εκδόσεις. Θεωρώ πως σύντομα, δηλαδή μετά το event στις 10 του μηνός, θα διατεθεί η GM που συνήθως ελάχιστες διαφορές έχει από την επίσημη. Αυτή θα σας δώσει μια πολύ καλύτερη εικόνα για το πως συμπεριφέρεται το νέο OS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...