Προς το περιεχόμενο

Mikel εδω, Mikel εκει. Τι γινεται;


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε οσα σπιτια εχω παει εδω παντως, εχουν τον κλασσικο φιλτρου. και σε καφετεριες που εχω δει, φιλτρου σερβιρουν. δεν ξερω αν σε αλλα μερη εχουν αυτο το ..... νεροζουμι που μολις περιεγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 868
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε οσα σπιτια εχω παει εδω παντως, εχουν τον κλασσικο φιλτρου. και σε καφετεριες που εχω δει, φιλτρου σερβιρουν. δεν ξερω αν σε αλλα μερη εχουν αυτο το ..... νεροζουμι που μολις περιεγραψες.

Έτσι το ήξερα κι εγώ όπως λες κι έτσι το βλέπω και στην πράξη. Αλλά είχα δει στο ίντερνετ ότι ο american είναι αυτός που σου έγραψα...δεν ξέρω!

 

πχ https://en.wikipedia.org/wiki/Caff%C3%A8_Americano

 

Εκτός αν ο american είναι διαφορετικός από τον americano!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μισθός σε τέτοιες καφετέρειες (Μικελ, Coffee Island κλπ.) που κυμαίνεται; 

Πανω κατω μισθοι καφεστιασης...Το οτι ειναι εταιριες με πολλα καταστηματα δεν σημαινει οτι χρυσοπληρωνουν κιολας....3,5-4Ε την ωρα υπολογισε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ουτε που ξερω ..Παντως διαβαζω πως ο επομενος στοχος ειναι το Λονδινο

Για Ελλαδα εχει ξεκινησει να πλασαρει το Mikel cantina (70.000 περιπου για οποιον ενδιαφερεται ) 


To Φερραρικο πισω μαλλον ειναι του ιδιοκτητη : P

post-342417-0-57723600-1457872153_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαγωγή καφέ. Ελληνική ανάπτυξη ρε! Τι βαριά βιομηχανία τεχνολογία και παρλαπίπες. Μοιράστε καφέ στους ξένους να 'ρθουν στα ίσια τους να χαρμανιάσουν και να μάθουν τι εστί Έλληνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαγωγή καφέ. Ελληνική ανάπτυξη ρε! Τι βαριά βιομηχανία τεχνολογία και παρλαπίπες. Μοιράστε καφέ στους ξένους να 'ρθουν στα ίσια τους να χαρμανιάσουν και να μάθουν τι εστί Έλληνας.

 

 

Καρέλια, Φραπέ και Σουβλάκι, να δείς πρωτογενή παραγωγή και εξαγωγές στα ύψη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είχα δει σε μεσαίες καφετέριες τζίρους 500.000€/χρονο...

 

υπάρχουν cafe που βαράνε μύγες και υπάρχουν άλλα που ό,τι ώρα και να πας δε βρίσκεις να καθίσεις.

δεν είναι κάτι νέο αυτό. παντού συμβαίνει, σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είχα δει σε μεσαίες καφετέριες τζίρους 500.000€/χρονο...

 

Ο τζίρος δεν μαρτυράει το κέρδος αλλά από τον τζίρο βγάζεις πραγματικό χρήμα. Οπως είπε και το προηγούμενο αφεντικό μου με δυο μαγαζιά (ένα πολύ μικρό 6 υπαλλήλων σύνολο και ένα αρκετά μεγάλο με 30+) το ποσοστό κέρδους στο μικρό είναι σαφέστατα πολύ μεγαλύτερο αλλά τα μεγέθη δεν είναι τα ίδια. Στο μικρό βγάζει κάνα μύριο το χρόνο τζίρο και στο μεγάλο το μύριο το έχει μέσα στο νερό μέσα στο πρώτο τετράμηνο. Αν στο μικρό το ποσοστό κέρδους είναι 50% και στο μεγάλο 20% τότε στο τέλος της χρονιάς το μεγάλο θα του έχει βάλει στην τράπεζα ένα έξτρα μύριο για "ξόδεμα" σε σχέση με το μικρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαγωγή καφέ. Ελληνική ανάπτυξη ρε! Τι βαριά βιομηχανία τεχνολογία και παρλαπίπες. Μοιράστε καφέ στους ξένους να 'ρθουν στα ίσια τους να χαρμανιάσουν και να μάθουν τι εστί Έλληνας.

Φτάνει βρε παιδιά με αυτό το τροπάρι!

Ποια μικρή χώρα δηλαδή έχει βαριά βιομηχανία και τεχνολογία; η Πορτογαλία; η Αλβανία; η Σλοβενία;

Κι αν κάποιοι βγάζουν χρήματα από τους καφέδες τι ζόρι τραβάτε;

Στην τελική προσπαθήστε εσείς να εξάγετε κάτι πιο χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...