Προς το περιεχόμενο

Mikel εδω, Mikel εκει. Τι γινεται;


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό άνοιξε και στην Ηγουμενίτσα ένα περίεργο κατασκεύασμα. Το κυρίως κτίριο είναι Cantina, αλλά γύρω γύρω έχει κανονικά τραπέζια και διαρρύθμιση καταστήματος και πολλά μάλιστα.

 

Γενικά τα Μικέλ έχουν αρκετά ακριβό καφέ. Απορώ πως επιβιώνουν στον ανταγωνισμό. Τα Coffee Island από την άλλη έχουν αυξηθεί ραγδαία στις περιοχές που σουλατσέρνω και σιγά σιγά τείνουν να αποκτήσουν πανελλαδική κάλυψη. Στην Κέρκυρα άνοιξε και δεύτερο και τώρα ανοίγει και Πρέβεζα. Σημειωτέον ότι στην Κέρκυρα έχει πιο φθηνές τιμές από Αθήνα. 1.50 ευρώ ο φρέντο εσπρέσο. 

Έχω δει και φτηνότερο σε coffee island αν δεν κάνω λάθος. Γενικά νομίζω ότι τα coffee island έχουν ένα πιο ελεύθερο μοντέλο που κάθε ιδιοκτήτης αποφασίζει τι καφέ θα βάλει και πόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 868
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα δεν θα κλείσει αλλά θα μεταφερθεί αλλού, μάλλον θα έφυγαν λόγω υψους του ενοικίου.

Το συγκεκριμενο μαγαζι στην καλαμαρια ειχε 7500Ε ενοικιο...οσο καλα κι αν παει ενα μαγαζι τα 7500Ε δεν βγαινουνε αυτη την εποχη μονο με καφε!!λογικο αυτη την εποχη απο τα 140 μαγαζια που εχει η αλυσιδα να μην περπαταει ενα 10% και να κλεισουν..στην πλειοψηφια βγαζουν πολυ καλο μεροκαματο για τα σημερινα δεδομενα τα συγκεκριμενα μαγαζια..χωρις να λεω παπατζιλικια γνωριζω απο ''μεσα''!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει, τα νοίκια είναι απαγορευτικά για οποιαδήποτε επιχείρηση. Να φανταστείτε Αριστοτέλους για μαγαζιά κάτω στην παραλιακή μιλάμε -μέσω κρίσης- νοίκια της τάξης των 20Κ+ το μήνα. Το 2011 που δούλευα εκεί ο μαγαζάτορας πλήρωνε 37 χιλιάρικα το μήνα και δεν δεχόντουσαν και κουβέντα για μείωση οι παλιοεβραίοι.

 

Ενταξει δεν ειναι και σε κανα κωλοστενο στην οργη του θεου. Σε ενα απο τα καλυτερα σημεια της Ελλαδας ειναι. Καλα κανουν και τα βαρανε, κι εγω αν ειχα εκει ακινητο θα το εκανα. Εχεις την κοτα με τα χρυσα αυγα, γιατι να μην εκμεταλλευτεις; Και να φυγει ενας, θα παει καποιος αλλος. Σε τετοια σημεια και Βενεζουελα να γινουμε, θα υπαρχει ζητηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν ειναι και σε κανα κωλοστενο στην οργη του θεου. Σε ενα απο τα καλυτερα σημεια της Ελλαδας ειναι. Καλα κανουν και τα βαρανε, κι εγω αν ειχα εκει ακινητο θα το εκανα. Εχεις την κοτα με τα χρυσα αυγα, γιατι να μην εκμεταλλευτεις; Και να φυγει ενας, θα παει καποιος αλλος. Σε τετοια σημεια και Βενεζουελα να γινουμε, θα υπαρχει ζητηση...

 

Σωστά, για αυτό και το κράτος έβαλε φόρο 45% για ενοίκια τέτοιου ύψους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μολις πηρα σοκολατα ο θεος να την κανει απο τα starbucks. 5 ευρω σε πλαστικο ποτηρι.

Μικελ και παλι μικελ.2 ευρω και ειναι η πιο νοστιμη σοκολατα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα.γενικα παιρνω καφε απο τα μικελ και μεχρι τρ θετικες κριτικες εχω να κανω.δεν ειμαι δα και κανενας κριτης.φοιτητης ειμαι που θελω να παω να αραξω με τα φιλαρακια μου ή να παρω ενα καφε χερι να ανοιξει το ματι μου να παω στο μαθημα.δεν θα κατσω να αναλυσω σε τοσο βαθος τα συστατικα και ολη τη λογικη οπως κτ σελιδες για εσπρεσο που υπαρχουν με φουλ ψηλα τη μυτη που κραζουν τα παντα ;) οσον αφορα αυτο που λενε οτι το μικελ εχει ετοιμο τον καφε...ποσο πιστευετε μπορουν να αντεξουν 4 κανατες εσπρεσο με την περατζαδα και τον κοσμο τοθ μικελ?10 λεπτα?απλως εχουν εναν που εργαζεται απο πισω και καθε τοσο ανανεωνει τις κανατες ;)δε λεω οτι ειναι το πιο ορθο συστημα αλλα οκ ,μη γινομαστε μαστερ σεφ ξαφνικα ολοι και κραζουμε γτ κατα βαθος ολοι ξερουμε οτι οι επιχειρησεις αυτες δεν γεννανε λεφτα.απο μας τους "Ανωνυμους" τα βγαζουν ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το όλο θέμα συζήτησης είναι η αναλογία τιμής σε σχέση με αυτά που προσφέρει. Όταν με 1.30-50 έχεις καφεδαρα από μια συνοικιακη καφετέρια σίγουρα το μικελ δεν αξιζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.γενικα παιρνω καφε απο τα μικελ και μεχρι τρ θετικες κριτικες εχω να κανω.δεν ειμαι δα και κανενας κριτης.φοιτητης ειμαι που θελω να παω να αραξω με τα φιλαρακια μου ή να παρω ενα καφε χερι να ανοιξει το ματι μου να παω στο μαθημα.δεν θα κατσω να αναλυσω σε τοσο βαθος τα συστατικα και ολη τη λογικη οπως κτ σελιδες για εσπρεσο που υπαρχουν με φουλ ψηλα τη μυτη που κραζουν τα παντα ;) οσον αφορα αυτο που λενε οτι το μικελ εχει ετοιμο τον καφε...ποσο πιστευετε μπορουν να αντεξουν 4 κανατες εσπρεσο με την περατζαδα και τον κοσμο τοθ μικελ?10 λεπτα?απλως εχουν εναν που εργαζεται απο πισω και καθε τοσο ανανεωνει τις κανατες ;)δε λεω οτι ειναι το πιο ορθο συστημα αλλα οκ ,μη γινομαστε μαστερ σεφ ξαφνικα ολοι και κραζουμε γτ κατα βαθος ολοι ξερουμε οτι οι επιχειρησεις αυτες δεν γεννανε λεφτα.απο μας τους "Ανωνυμους" τα βγαζουν ;)

 

Ελπίζω αυτή τη χαλαρή και μη αυστηρή διάθεση για κριτική να την έχεις και προς άλλες επιχειρήσεις και όχι μόνο σε αυτήν (στην οποία μάλλον έχεις ψιλο "ύποπτη" συμπάθεια).

Δεν ξέρω τι εννοείς για το ότι "γινόμαστε μάστερ σεφ" αλλά δε νομίζεις ότι οι απαιτήσεις μας έχουν να κάνουν και με την τιμή;

Αν δώσω 0,80 ή 1 ευρώ για καφέ μπορώ να δεχτώ να είναι "βαπορίσιος" (δεν θα έπρεπε ούτε σε αυτή την τιμή, αφού χαμηλή τιμή δεν σημαίνει ότι σου πασάρω σκ..ά, αλλά λέμε τώρα).

Όταν όμως οι καφέδες του μήνα βγάζουν ένα σεβαστό κόστος, ε τότε συγνώμη αλλά θα είμαι και μαστερ σεφ και Μποντρίνι και Ramsey και Jamie Oliver.

Και όποιος δεν μπορεί (επαγγελματικά) να αντέξει την κριτική ας πάει γι' άλλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα σοκολατα ο θεος να την κανει απο τα starbucks. 5 ευρω σε πλαστικο ποτηρι.

Μικελ και παλι μικελ.2 ευρω και ειναι η πιο νοστιμη σοκολατα!!

Σιγά ρε! Κόψε κάτι!
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλησπερα.γενικα παιρνω καφε απο τα μικελ και μεχρι τρ θετικες κριτικες εχω να κανω.δεν ειμαι δα και κανενας κριτης.φοιτητης ειμαι που θελω να παω να αραξω με τα φιλαρακια μου ή να παρω ενα καφε χερι να ανοιξει το ματι μου να παω στο μαθημα.δεν θα κατσω να αναλυσω σε τοσο βαθος τα συστατικα και ολη τη λογικη οπως κτ σελιδες για εσπρεσο που υπαρχουν με φουλ ψηλα τη μυτη που κραζουν τα παντα ;) οσον αφορα αυτο που λενε οτι το μικελ εχει ετοιμο τον καφε...ποσο πιστευετε μπορουν να αντεξουν 4 κανατες εσπρεσο με την περατζαδα και τον κοσμο τοθ μικελ?10 λεπτα?απλως εχουν εναν που εργαζεται απο πισω και καθε τοσο ανανεωνει τις κανατες ;)δε λεω οτι ειναι το πιο ορθο συστημα αλλα οκ ,μη γινομαστε μαστερ σεφ ξαφνικα ολοι και κραζουμε γτ κατα βαθος ολοι ξερουμε οτι οι επιχειρησεις αυτες δεν γεννανε λεφτα.απο μας τους "Ανωνυμους" τα βγαζουν ;)

 

Τι εννοείς «κανάτες»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας απο τους λογους για τους οποιους δεν προκειται ποτέ να πατήσω το πόδι μου στα Mikel:

 

https://www.google.gr/search?biw=320&bih=194&ei=Ru7DV6SvOIe2UanymvgD&q=mikel+cafe+συνθηκες+εργασιας&oq=mikel+cafe+συνθηκες+εργασιας&gs_l=mobile-gws-serp.12...4445.9984.0.10439.20.19.1.0.0.0.317.3882.0j13j5j1.19.0....0...1c.1j4.64.mobile-gws-serp..0.13.2794...0j0i22i30k1j30i10k1j33i21k1.z2SpLDzj-ss

 

Εξαλλου τοσες αλλες καφετεριες υπαρχουν πολυ καλυτερες. Γενικα η αλυσιδες καφετεριες δεν ειναι κι ο,τι το καλυτερο.

 

καλησπερα.γενικα παιρνω καφε απο τα μικελ και μεχρι τρ θετικες κριτικες εχω να κανω.δεν ειμαι δα και κανενας κριτης.φοιτητης ειμαι που θελω να παω να αραξω με τα φιλαρακια μου ή να παρω ενα καφε χερι να ανοιξει το ματι μου να παω στο μαθημα.δεν θα κατσω να αναλυσω σε τοσο βαθος τα συστατικα και ολη τη λογικη οπως κτ σελιδες για εσπρεσο που υπαρχουν με φουλ ψηλα τη μυτη που κραζουν τα παντα ;) οσον αφορα αυτο που λενε οτι το μικελ εχει ετοιμο τον καφε...ποσο πιστευετε μπορουν να αντεξουν 4 κανατες εσπρεσο με την περατζαδα και τον κοσμο τοθ μικελ?10 λεπτα?απλως εχουν εναν που εργαζεται απο πισω και καθε τοσο ανανεωνει τις κανατες ;)δε λεω οτι ειναι το πιο ορθο συστημα αλλα οκ ,μη γινομαστε μαστερ σεφ ξαφνικα ολοι και κραζουμε γτ κατα βαθος ολοι ξερουμε οτι οι επιχειρησεις αυτες δεν γεννανε λεφτα.απο μας τους "Ανωνυμους" τα βγαζουν ;)

Εντάξει, μας έπεισες. Πες στ' αφεντικό σου στο Mikel να μείνει ήσυχος.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο είναι ο καφές που φτιάχνουν. Δεν πίνεται.

Νομιζα οτι ημουν ο μονος που το ελεγε αυτο... και 10 να πιω δεν με πιανει καν.... και πινω φρεντο εσπρεσσο σκετο παντα... πιο πολυ ροφημα αποτι καφες ειναι για εμενα...

απο τους καλους καφεδες που με ξυπνανε και μου δινουν ενεργεια ειναι των εβερεστ, του γρηγορη, και οποιοδηποτε συνοικιακο που δουλευει Illy.... προσωπικη γνωμη βεβαια...

συμφωνει καποιος ή ειμαι λιγο περιεργος (και) στον καφε? :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μοδα και φιγουρα ολοι και αν τους γυρισεις αναποδα δεν πεφτει μονοευρω!

 

iphone και κανουν αναπαντητη και παρομοιες καταστασεις.

 

 

οι μισοι και παραπανω ειναι ανεργοι και θελουν και mikel

 

η μουρη εφαγε ολη την γενια...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...