Προς το περιεχόμενο

Mikel εδω, Mikel εκει. Τι γινεται;


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 868
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To εχω ακουσει κ εγω για Ντουμπαι..Θυμαμαι επινα καφε στο μαγαζι που ειχε (πριν ανοιξει το mikel) στην λαρισα,νομιζω le chocolat το ελεγαν κ ειχε γαμω τους καφεδες, αλλα ποτε δεν φανταστηκα οτι θα φτασει εδω που εφτασε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε πηγα μικελ πηγα μονο και μονο για το περιβαλλον το χωρο κτλ και φυσικα την παρεα. Δεν εχω πιει ποτε τους καφεδες τους. Εχουν πολυ ωραια κοκα κολα παντως.. Δεν πινω καφεδες γενικα προτιμω χυμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα μικελ εδω σε μας στην ξενιτια θα ανοιξουν να πιουμε κανα καφε της προκοπης; ολο dunkin donuts και starbucks και κανενας να μη φτιαχνει φρεντο καπουτσινο.. ασε που ο απλος καπουτσινο θεωρειται ειδος πολυτελειας και το αφρογαλο ειναι μαπα. πραγματικα δεν ξερουν να φτιαχνουν αφρογαλο εδω... ουτε ζεστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα πλακα εδω που ειμαι υπαρχουν αρκετοι ελληνες. το θεμα ειναι οτι εχουν μεγαλωσει εδω οποτε τα φρεντο δεν τα ξερουν. πινουν τον ξενερα αμερικανικο (που εμεις λεμε γαλλικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα πλακα εδω που ειμαι υπαρχουν αρκετοι ελληνες. το θεμα ειναι οτι εχουν μεγαλωσει εδω οποτε τα φρεντο δεν τα ξερουν. πινουν τον ξενερα αμερικανικο (που εμεις λεμε γαλλικο).

Όσοι τουρίστες δοκιμάζουν φρέντο καπουτσίνο παθαίνουν πλάκα πάντως, σκέψου το! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι τουρίστες δοκιμάζουν φρέντο καπουτσίνο παθαίνουν πλάκα πάντως, σκέψου το! :)

 Κ το φραπεδακι ξερω οτ τους αρεσει ..Αν θελει ακομα 250κ για ενα μαγαζι τοτε αστο φιλε ανοιξε κατι αλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κ το φραπεδακι ξερω οτ τους αρεσει ..Αν θελει ακομα 250κ για ενα μαγαζι τοτε αστο φιλε ανοιξε κατι αλλο 

Ναι εννοείται, αλλά για το φραπέ έρχονται πιο "υποψιασμένοι", τον ξέρουν οι περισσότεροι. Ενώ το κρύο καπουτσίνο τους κάνει μεγάλη εντύπωση!

 

edit, ας μην ανοίξει mikel, ας ανοίξει κάτι σαν mikel χωρίς την επωνυμία! Μια ελληνική καφετέρια δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα πλακα εδω που ειμαι υπαρχουν αρκετοι ελληνες. το θεμα ειναι οτι εχουν μεγαλωσει εδω οποτε τα φρεντο δεν τα ξερουν. πινουν τον ξενερα αμερικανικο (που εμεις λεμε γαλλικο).

Τυπικά νομίζω ότι o american είναι ο αραιωμένος σε νερό εσπρέσο και όχι ο γαλλικός που τον λένε filter. Αλλά γενικά βολεύονται με γαλλικό ναι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...