Προς το περιεχόμενο

[smartphone] Samsung Galaxy Note 199€ @plaisio.gr [ΤΕΛΟΣ]


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι παράνομη η μεταπώληση με κέρδος χωρίς παραστατικό. Μόνο σε ίση ή χαμηλότερη τιμή μπορείς να πουλήσεις κάτι μεταχειρισμένο. 

 

Ποιος το λεει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος απο σας έχει αμφιβολία ας έρθει να την δει την αποδείξει απο κοντά,χωρίς λόγο μιλάτε και βγάζετε συμπέρασμα ,μακάρι όλη να πάρουν στην τιμή που αναγράφετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας περι λιανικής πώλησης.

 

Η διαφορά είναι κέρδος και το κέρδος φορολογείται. 

Λεει οτι απαγορευεται ενας ιδιωτης να πουλαει ενα προιον(οτι κι αν ειναι αυτο) που εχει στην κατοχη του οσο θελει ή λεει οτι πρεπει ο ιδιωτης να κοψει αποδειξη-τιμιλογιο ή οποιοδηποτε αλλο παραστατικο?

 

Λεει κατι απο τα δυο αυτα που σου ανεφερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει οτι απαγορευεται ενας ιδιωτης να πουλαει ενα προιον(οτι κι αν ειναι αυτο) που εχει στην κατοχη του οσο θελει?

Ή λεει οτι πρεπει ο ιδιωτης να κοψει αποδειξη-τιμιλογιο ή οποιοδηποτε αλλο παραστατικο?

 

Κανονικά ένας ιδιώτης μπορεί να πουλήσει ότι θέλει, εφόσον με η δραστηριότητα του αυτή δεν συνιστά εμπορική δραστηριότητα. 

Αν πουλάς με κέρδος --> κάνεις εμπόριο απλά κι ωραία. Άρα θες παραστατικό ή τουλάχιστον να δηλώσεις τα κέρδη στην εφορία. 

 

Δλδ αν αγοράσω εγώ μια Ferrari από τη Γερμανία λέμε 20000 και τη πουλήσω 60000 δεν πρέπει να φορολογηθώ;

 

Έχει ξανασυζητηθεί εδώ http://www.insomnia.gr/topic/399952-online-%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1/

 

και εδώ http://www.insomnia.gr/topic/476474-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CF%89-%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B5%CF%84-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1/

 

και εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=82122

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παράνομη η μεταπώληση με κέρδος χωρίς παραστατικό. Μόνο σε ίση ή χαμηλότερη τιμή μπορείς να πουλήσεις κάτι μεταχειρισμένο. 

 

Εγώ του έγραψα κάτι στην αξιολόγηση και μου τσαμπουνάει για τα για άλλο κατάστημα (=public) τώρα. 

 

Καλα προσωπικα πιστευω πως θα παρει φορα η εφορια και θα ............

Σορρυ κιολας αλλα αλλο να μιλαμε για ενα αμαξι που το παιρνεις 20.000ε και το πουλας 60.000ε (που και εκει δεν θα ασχοληθει η εφορια αλλα οκ) και αλλο για ενα κινητο που το πηρες 199 και το πουλας 260ε. Στην τελικη κανεις δεν σε υποχρεωνει να το αγορασεις ειδικα οταν ξερεις πως πωλειται 199ε οποτε αν παρεις την εφορια και πας να κανεις καταγγελια μαλλον θα πεσουν ντοματες, αυγα και γενικα οπωροκηπευτικα οποτε μην λεμε αερολογιες.

Τα εχουμε συζητησει αυτα 100000000 φορες εδω μεσα. Ο καθενας πουλαει οτι θελει οσο θελει, κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν να αγορασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είναι παράνομη η μεταπώληση με κέρδος χωρίς παραστατικό. Μόνο σε ίση ή χαμηλότερη τιμή μπορείς να πουλήσεις κάτι μεταχειρισμένο. 

 

Εγώ του έγραψα κάτι στην αξιολόγηση και μου τσαμπουνάει για τα για άλλο κατάστημα (=public) τώρα. 

 

Καλα προσωπικα πιστευω πως θα παρει φορα η εφορια και θα ............

Σορρυ κιολας αλλα αλλο να μιλαμε για ενα αμαξι που το παιρνεις 20.000ε και το πουλας 60.000ε (που και εκει δεν θα ασχοληθει η εφορια αλλα οκ) και αλλο για ενα κινητο που το πηρες 199 και το πουλας 260ε. Στην τελικη κανεις δεν σε υποχρεωνει να το αγορασεις ειδικα οταν ξερεις πως πωλειται 199ε οποτε αν παρεις την εφορια και πας να κανεις καταγγελια μαλλον θα πεσουν ντοματες, αυγα και γενικα οπωροκηπευτικα οποτε μην λεμε αερολογιες.

Τα εχουμε συζητησει αυτα 100000000 φορες εδω μεσα. Ο καθενας πουλαει οτι θελει οσο θελει, κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν να αγορασει.

Διαβασε τα thread που επισυναψα αν θες. Παντως για πωλησεις στο ricardo η εφορια εκοψε προστιμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά ένας ιδιώτης μπορεί να πουλήσει ότι θέλει, εφόσον με η δραστηριότητα του αυτή δεν συνιστά εμπορική δραστηριότητα. 

Αν πουλάς με κέρδος --> κάνεις εμπόριο απλά κι ωραία. Άρα θες παραστατικό ή τουλάχιστον να δηλώσεις τα κέρδη στην εφορία. 

Αυτο που λες και εβαλα σε bold αυτο ειναι και το σωστο.

Αν πουλας με κερδος δεν κανεις εμποριο ουτε θες παραστατικο ουτε τιποτα.Το πουλας και τελειωσε η υποθεση.

 

Αν τωρα αυτο το κανεις συνεχεια τοτε ασκεις εμπορια και ΜΟΝΟ τοτε εισαι παρανομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν κανει κατι παρανομο τι θα του κανει ο εφοριακος?

Εγω όπως και πολλοί άλλοι από εδώ μέσα ξερουμε τον συγκεκριμενο πωλητη και τον εμπιστευομαστε! Τωρα όσο για τα note ειναι όντως αγορασμενα απο Public και δεν αγοραστηκαν 199€. Οποιος θελει ας παει απο το πλαισιο να προλάβει! και τα συμπερασματα βγαινουν αφου ειμαστε σιγουροι για κατι οταν κανουμε υποθεσεις στα τυφλα ειναι πολυ επικίνδυνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κανονικά ένας ιδιώτης μπορεί να πουλήσει ότι θέλει, εφόσον με η δραστηριότητα του αυτή δεν συνιστά εμπορική δραστηριότητα. 

Αν πουλάς με κέρδος --> κάνεις εμπόριο απλά κι ωραία. Άρα θες παραστατικό ή τουλάχιστον να δηλώσεις τα κέρδη στην εφορία. 

Αυτο που λες και εβαλα σε bold αυτο ειναι και το σωστο.

Αν πουλας με κερδος δεν κανεις εμποριο ουτε θες παραστατικο ουτε τιποτα.Το πουλας και τελειωσε η υποθεση.

 

Αν τωρα αυτο το κανεις συνεχεια τοτε ασκεις εμπορια και ΜΟΝΟ τοτε εισαι παρανομος.

Το τι κανεις και αν ειναι μονιμο ειναι στην ευχερεια του εφορα να το κρινει. Οκ το κοβω εδω δε θα το παιξω λογιστης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω όπως και πολλοί άλλοι από εδώ μέσα ξερουμε τον συγκεκριμενο πωλητη και τον εμπιστευομαστε! Τωρα όσο για τα note ειναι όντως αγορασμενα απο Public και δεν αγοραστηκαν 199€. Οποιος θελει ας παει απο το πλαισιο να προλάβει! και τα συμπερασματα βγαινουν αφου ειμαστε σιγουροι για κατι οταν κανουμε υποθεσεις στα τυφλα ειναι πολυ επικίνδυνο!

Τι ηταν αυτο τωρα που μου λες και γιατι το λες σ'εμενα?

 

Το τι κανεις και αν ειναι μονιμο ειναι στην ευχερεια του εφορα να το κρινει.

Το τι κανει ο καθενας και αν ειναι νομιμο δεν θα το κρινει κανενας εφορας.ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αφου δεν κανει κατι παρανομο τι θα του κανει ο εφοριακος?

Εγω όπως και πολλοί άλλοι από εδώ μέσα ξερουμε τον συγκεκριμενο πωλητη και τον εμπιστευομαστε! Τωρα όσο για τα note ειναι όντως αγορασμενα απο Public και δεν αγοραστηκαν 199€. Οποιος θελει ας παει απο το πλαισιο να προλάβει! και τα συμπερασματα βγαινουν αφου ειμαστε σιγουροι για κατι οταν κανουμε υποθεσεις στα τυφλα ειναι πολυ επικίνδυνο!
Συ μπορει να εισαι ο πωλητης με τεσσερα μηνυματα. Οτι γνωμη θελω θα εχω. Κ στη τελικη η πιο χαμηλη τιμη ειναι η τιμη της αγορας και ενας αδαης που θα θεωρησει την αγγελια προσφορα πρεπει κατα τη γνωμη μου να προστατευτει. Αυτα. Δε ξαναγραφω δε θα γινω κι ο κακος απο πανω.

 

 

Εγω όπως και πολλοί άλλοι από εδώ μέσα ξερουμε τον συγκεκριμενο πωλητη και τον εμπιστευομαστε! Τωρα όσο για τα note ειναι όντως αγορασμενα απο Public και δεν αγοραστηκαν 199€. Οποιος θελει ας παει απο το πλαισιο να προλάβει! και τα συμπερασματα βγαινουν αφου ειμαστε σιγουροι για κατι οταν κανουμε υποθεσεις στα τυφλα ειναι πολυ επικίνδυνο!

Τι ηταν αυτο τωρα που μου λες και γιατι το λες σ'εμενα?

Το τι κανεις και αν ειναι μονιμο ειναι στην ευχερεια του εφορα να το κρινει.

Το τι κανει ο καθενας και αν ειναι νομιμο δεν θα το κρινει κανενας εφορας.ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.
Ο νομος λεει οτι το κρινει ο εφορας κατσε διαβασε τον. Εχει εξουσια που την παρεχει ο κωδικας για ακριβως αυτο το πραγμα. Κι οπως εγραψα κ πριν εχουν κοπει προστιμα για αδηλωτα κερδη απο αγγελιες πριν κανα χρονο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τα thread που επισυναψα αν θες. Παντως για πωλησεις στο ricardo η εφορια εκοψε προστιμα.

 

Παλι μπερδευεσαι. Στο ricardo Πολλοι αγοραζαν κινητα απο Κινα με 70ε και τα πουλουσαν 120ε. Αλλα δεν πουλουσαν 1-2-3 το μηνα αλλα καμια 20αρια το λιγοτερο και με κερδος 1000ε τουλαχιστον. Αυτους καλα τους εκαναν. Τωρα ενας εδω που θα αγορασει 3 note και θα τα πουλησει για να βγαλει 180ε κερδος τωρα και μετα θα ξανακανει το ιδιο μετα απο μηνες ε οχι νομιζω διαφερει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος λεει οτι το κρινει ο εφορας κατσε διαβασε τον. Εχει εξουσια που την παρεχει ο κωδικας για ακριβως αυτο το πραγμα. Κι οπως εγραψα κ πριν εχουν κοπει προστιμα για αδηλωτα κερδη απο αγγελιες πριν κανα χρονο.

Εσυ ουτως η αλλως το ξεκινησες το θεμα γιατι σου αρεσει το κουτσομπολιο. Μαθε λοιπον οτι η αποδειξη ειναι 16/9 απο public και ο ανθρωπος δεν ηξερε καν για την προσφορα στο plaisio, αν ηξερε θα την εβαζε μολις τελειωνε η προσφορα την αγγελια "τιμωρε" που χωρις λογο πεταγεσαι στις αξιολογησεις των αλλων και γραφεις @@@@ριες. Αυτα και οποιος αλλος δεν εχει τι να κανει ας ασχοληθει με τιποτα αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος λεει οτι το κρινει ο εφορας κατσε διαβασε τον

Το κατσε διαβασε τον πες το στον εαυτο σου οχι σ'εμενα.

 

Ο εφορας θα κρινει οταν θα γινει καποια καταγγελια ή οτιδηποτε αλλο και τοτε με βαση του τι εχει γινει θα βγαλει το πορισμα.ΤΕΛΟΣ.

 

Και ξαναγραφω για το τι ισχυει:

Αν πουλας με κερδος δεν κανεις εμποριο ουτε θες παραστατικο ουτε τιποτα.Το πουλας και τελειωσε η υποθεση.Δεν ασκεις εμπορικη δραστηριοτητα.

Αν τωρα αυτο το κανεις συνεχεια τοτε ασκεις εμπορια και ΜΟΝΟ τοτε εισαι παρανομος.

 

Δεν το συνεχιζω αλλο ας παει ο καθενας σ'εναν λογιστη να του τα πει γιατι ο καθενας θα λεει οτι θελει και δεν βγαινει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...