Προς το περιεχόμενο

θυμα απατης


xarisvaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε μου αυτά δεν γίνονται..Παρα είναι πολύ τραβηγμένο .Οποιος και να στο είπε υπερέβαλε λίγο.

η ιστορια με την εμπλοκη του αστυνομικου και η παγιδα που του εστησε ο απατεωνας για δωροδοκια ειναι αληθινη.

νομιζω μετα απο πολυ πολυ αγωνα καταφερε να αποδειξει οτι του την εστησαν αλλα εν τω μεταξυ απολυθηκε και αποταχθηκε νομιζω οριστικα παρα το οτι αθωωθηκε στη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[.....] Ο νομικος που ξερει ποιος λεει αληθεια?

 

Νομίζω πως για τους περισσότερους ισχύει το: "Στο προσωπικό γιατρό και δικηγόρο λέμε πάντα την αλήθεια" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανθρωποι της καστας των απατεωνισκων εχουν αυξημενη πιθανοτητα να μην αστειευονται αν βρεθουν σε δυσκολη θεση να τους χτυπησεις τη πορτα και να τους απειλησεις.

δε λεω μπορει να ναι κανα πεδαρελι που πρωτη χρονια ανοιξε λογαριασμο στη τραπεζα και δεν εχει ουτε για βενζινη στο πειραγμενο παπακι.

Αλλα αν? καλλιω να μη μπλεξεις

 

και μενα μου φαγανε στο στρατο ενα ipod και ενα κινητο καπου 300 ευρω συνολικα. ξερω ποιος τα πηρε και το παιζω μπουλις για να μη φαω το κεφαλι μου

ξες ποιος στα έφαγε εντος στρατοπαιδου και το παίζεις μπούλης μη φας το κεφάλι σου? πλάκα κάνεις έτσι? ο ζαμπίδης είναι και φοβάσε? εμένα μου χε φαει κάποιος τα αθλητικά παπουτσια που δίναν μέσα στο στρατο και  έκανα ολόκληρη μανούρα, για αντικείμενα 300 ευρω δε θα έκανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανθρωποι της καστας των απατεωνισκων εχουν αυξημενη πιθανοτητα να μην αστειευονται αν βρεθουν σε δυσκολη θεση να τους χτυπησεις τη πορτα και να τους απειλησεις.

δε λεω μπορει να ναι κανα πεδαρελι που πρωτη χρονια ανοιξε λογαριασμο στη τραπεζα και δεν εχει ουτε για βενζινη στο πειραγμενο παπακι.

Αλλα αν? καλλιω να μη μπλεξεις

 

και μενα μου φαγανε στο στρατο ενα ipod και ενα κινητο καπου 300 ευρω συνολικα. ξερω ποιος τα πηρε και το παιζω είμαι μπουλις για να μη φαω το κεφαλι μου

fix'd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε χρειαζεται να αποδείξει τίποτα..

Ο απατεώνας πρεπει να αποδείξει οτι παρέδωσε το κινητό. Αν δεν έχει υπογεγραμμενη απόδειξη παραλαβής ή αποδεικτικό αποστολης είναι προφανές οτι δεν εχει δώσει το κινητό,

Ενω η πληρωμή αποδεικνύεται πανευκολα.

 

Και στην τελικη και τιποτα να μην πετυχει θα δημιουργηθεί ενα ιστορικό του απατεώνα. 2-3 φορες να το κανει θα τον πιάσουνε ενω αφήνοντας τον έτσι τον επιβραβεύει.

 

Λυπάμαι αλλά έτσι η κοινωνία δε μπορεί να λειτουργήσει.

Δεν εχει να αποδειξει τιποτα ο απατεωνας φιλε μου,ισχυριζεται αυτο που ειπα και σε προηγουμενο ποστ..

Εβαλα αγγελια οτι πουλαω ενα κινητο,ζηταω απο την κοπελα 500 ευρω σε καταθεση,μου τα καταθετει,τα παιρνω και δεν της στελνω τιποτα..Μετα εγω ισχυριζομαι οτι,αφου εβαλα την αγγελια και αφου πηρα τα λεφτα,μετανιωσα την πωληση του κινητου και δεν το εστειλα.ΟΜΩΣ εκλεισα ραντεβου με την κοπελα και της επεστρεψα τα χρηματα χερι με χερι.Πως μπορεις εσυ να αποδειξεις λοιπον σε αυτη την περιπτωση οτι οντως δεν εγιναν ετσι τα πραγματα? Και αν ο απατεωνας,γυρισει και πει και απο πανω οτι εγω τα χρηματα της τα εδωσα χερι με χερι και τωρα με απειλει να της δωσω αλλα 500 ευρω ως εκβιασμο? Πως μπορεις να αποδειξεις εσυ σαν κατηγορος οτι οντως τα χρηματα ΔΕΝ επιστραφηκαν σε σενα χερι-χερι και πως ΔΕΝ εκβιαζεις για επιπλεον χρηματα τον απατεωνα?

 

Συμφωνείς και εσύ δηλαδή οτι είναι αδύνατο να αποδειχτεί κάτι τόσο προφανές;

Και επίσης συμφωνείς οτι πρέπει να μείνει ατιμώρητος ο απατεώνας επειδή μπορεί να υπάρχει κάποιο κόστος;

Άμα είναι τόσο εύκολο να αρχίσουμε όλοι να κλέβουμε.

Προφανες δεν ειναι απολυτως τιποτα.Εμεις το βλεπουμε ετσι,δεν σημαινει οτι ειναι ετσι..Αν εκεινος ισχυριστει εκβιασμο οπως ανεφερε ο midi και εχει καλυτερη οικονομικη δυνατοτητα απο σενα και καλυτερο δικηγορο,μπορει αυτος που θα παει μεσα να εισαι εσυ..

Δεν συμφωνει κανεις οτι πρεπει να μεινει ατιμωρητος,αλλα ομως δεν ειναι αναγκαιο να συμφωνησουμε και οτι αυτος που πιανεται κοροιδο εχει αλοθι για την αφελια του..Ας προσεχε,δεν θελει μυαλο να σκεφτεις οτι δεν στελνουμε 500 ολοκληρα ευρω σε εναν αγνωστο σε ενα φορουμ,σε μια αγγελια ή οπουδηποτε και μαλιστα με καταθεση πριν παρουμε ή δουμε αυτο που θελουμε να αγορασουμε..

 

Να σου πω και ενα σεναριο να μου πεις κατι?

Η κοπελα βλεπει την αγγελια,δειχνει ενδιαφερον,ακουει τις απαιτησεις του πωλητη και συμφωνει να καταθεσει 500 ευρω σε εναν αγνωστο που πουλαει το κινητο ΧΩΡΙΣ ομως να το δει.. Τα στελνει τα χρηματα λοιπον και ο απατεωνας βαζει μεσα σε ενα ομορφο κουτακι,ενα ωραιοτατο τουβλακι που το εχει βρει στην διπλανη οικοδομη του σπιτιου του και στα σχολια του δεματος γραφει Iphone 5 για παραδειγμα..

Παει η κοπελα με χαρα να παραλαβει το πακετακι και μολις το ανοιγει βλεπει ενα βαθυ πορτοκαλι τουβλο να δεσποζει μεσα στο κουτακι.

Αρα ο απατεωνας εχεις ως αποδεικτικο στοιχειο το χαρτι/αποκομμα της αποστολης,και η κοπελα με την σειρα της εχει και εκεινη το αντιστοιχο χαρτι/αποκομμα παραλαβης δεματος.Πες μου λοιπον,με βαση τις ιδιες κατηγοριες αλλα με την μονη διαφορα οτι αντι να μην στειλει τπτ ο απατεωνας στειλει ενα κουτι με τουβλο μεσα,πως αποδεικνυεις λοιπον οτι δεν εισαι ελεφαντας? Πως αποδεικνυεις λοιπον το προφανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnbond να μην αρχίσεις να κλεβεις γιατι με βασει την λογικη και τα επιχειρηματα που αναφερεις πάω στοίχημα οτι θα σε πιασουν! Στανταρακι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ο απατεωνας εκανε αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω τελικα, εστειλε ενα δεμα στην κοπελα μου που ειχε ενα οτι να ναι κινητο μεσα, αρα εχει αποδεικτικο απο τα κουριερ οτι απεστειλε το δεμα. δυσκολευουν τα πραγματα δηλαδη για να τον κατηγορησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σας πω το εξής και μακάρι να βγω ψεύτης.

Με τα γραφόμενα σας κάνετε οτι καλύτερο για να γεννηθούν και άλλοι σαν αυτόν,και επειδή αυτός θα είναι επαγγελματίας και άλλοι η εσείς θα είσαστε ερασιτέχνες θα τον πληρώσετε ξανά,και θα τον αφήσετε ατιμώρητο.

Υπάρχουν ειδικοί στο θέμα,και αντί να απευθυνθούμε σε αυτούς κ να μας συμβουλέψουν.καθόμαστε σε ενα φόρουμ κ λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι με ελαφριά σκέψη κιόλας.

Ναι αν δεν τον καταγγειλεις και δεν τον μηνύσεις εσύ, ο επόμενος θα έχει κ αυτός πρόβλημα να αποδείξει οτι εξαπατήθηκε,αν το κάνεις πολυ απλά δεν θα μπορεί να χρησιμοποιήσει καμιά από τις παραπάνω δικαιολογίες στο δικαστήριο.. γιατί θα είσαστε 5-6-10 που θα έχει ακολουθήσει την ίδια η παρόμοια τακτική,και στο κατηγορητήριο του θα έχει μέσα και το "κατ'εξακολουθηση"..

Φίλε μου δικό σου είναι το μαχαίρι δικό σου και το πεπόνι...εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις απλά θα δώσεις το δικαίωμα να σε πει και δεύτερη φορά "βλάκα".

Σου έγραψα πιο πάνω,τα δικά σου στοιχεία είναι αυτά που είναι πήγαινε τα εκεί που πρέπει και ξέρουν πολύ καλά τι θα κάνουν αυτοί που είναι η δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ο απατεωνας εκανε αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω τελικα, εστειλε ενα δεμα στην κοπελα μου που ειχε ενα οτι να ναι κινητο μεσα, αρα εχει αποδεικτικο απο τα κουριερ οτι απεστειλε το δεμα. δυσκολευουν τα πραγματα δηλαδη για να τον κατηγορησουμε

 

 Που τη βρηκες τη γκομενα ? στα πατατακια? Και λιγα έχασε. Εδω δεν κάνουμε καν τετοιες συναλλαγες και μας παίζουνε μπινιές και εσυ ακομα αναρωτιεσαι?

 

Ο ενας κοιταει να κανει πστια στον αλλον εκει εξω και η δικια σου δινει τα 500 ευρω στο ετσι? μαλλον θα την βγαζει στο σπιτι η δικια σου και θα κανει συναλλαγες απο το Ιντερνετ χαχαχα ελεος. Εχει καθολου επαφη με τον εξω κοσμο???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@moviemaker. Φιλε αυτα τα θεματα είναι καλο που υπαρχουν για να παραδειγματιζονται οι υπολοιποι. Κατα τα αλλα μακαρι να πιαστεί αλλα δυσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@moviemaker. Φιλε αυτα τα θεματα είναι καλο που υπαρχουν για να παραδειγματιζονται οι υπολοιποι. Κατα τα αλλα μακαρι να πιαστεί αλλα δυσκολο.

 

Ναι σιγα τον παραδειγματισμο. Ουτε 5 χρονων παιδακι δεν θα εδινε στα τυφλα 500 ευρω. Κατα τα αλλα ολοι γκρινιαζουν για τη κριση αλλα το 500αρακι για να παρουν κινητο το έχουν βλεπω. Αυτα βλεπουν και οι ξενοι και σου λεει καλα αυτοι ειναι για τα πανηγυρια αλλα λενε αλλα εννοουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ο απατεωνας εκανε αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω τελικα, εστειλε ενα δεμα στην κοπελα μου που ειχε ενα οτι να ναι κινητο μεσα, αρα εχει αποδεικτικο απο τα κουριερ οτι απεστειλε το δεμα. δυσκολευουν τα πραγματα δηλαδη για να τον κατηγορησουμε

Αν άνοιγε το πακέτο μπροστά στον υπάλληλο του κούριερ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως μάρτυρας στο δικαστήριο.

Παει και αύτη η ευκαιρία.

 

Το μονο που σας μένει είναι να κάνετε μήνυση για να σωσετε κάποιους απο τους επόμενους.. Μην το αφήσετε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τη βρηκες τη γκομενα ? στα πατατακια? Και λιγα έχασε. Εδω δεν κάνουμε καν τετοιες συναλλαγες και μας παίζουνε μπινιές και εσυ ακομα αναρωτιεσαι?

 

Ο ενας κοιταει να κανει πστια στον αλλον εκει εξω και η δικια σου δινει τα 500 ευρω στο ετσι? μαλλον θα την βγαζει στο σπιτι η δικια σου και θα κανει συναλλαγες απο το Ιντερνετ χαχαχα ελεος. Εχει καθολου επαφη με τον εξω κοσμο???????

Πω πω χαιρεκακος άνθρωπος. Άσε να μαντέψω, έχεις να βρεις γκομενα τουλάχιστον 10 χρόνια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω χαιρεκακος άνθρωπος. Άσε να μαντέψω, έχεις να βρεις γκομενα τουλάχιστον 10 χρόνια.

 

Εγώ σκέφτηκα πως ο αριθμός που είπες είναι η ηλικία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω χαιρεκακος άνθρωπος. Άσε να μαντέψω, έχεις να βρεις γκομενα τουλάχιστον 10 χρόνια.

 

Τέτοια γκομενα έχω να βρω πάνω απο 10 χρονια ναι. Σορρυ αλλα δεν κάνω παρέα με ηλίθιες.

Προτεινω και στον φιλο μας τον θεματοθετη να ακολουθήσει. Αυτη για να εκανε κατι τετοιο μπορει να κανει

ενα καρο χαζομαρες και να τον βαλει και σε αλλους μπελάδες δεν λειτουργει το μυαλο της? αυτο αναρωτιεμαι ειμαι παραλογος? δεν νομιζω.

 

Εγώ σκέφτηκα πως ο αριθμός που είπες είναι η ηλικία του.

 

Καλα. Μολις θα βγεις με το καλό εκτος σπιτιου και αρχισεις τις τυφλες συναλλαγές οπως εκανε η κοπελια με τον οποιονδηποτε χωρις να ξερεις τι κουμάσι ειναι ο καθενας να θυμασαι οτι το να  πει κάποιος οτι σε βρηκαν στα πατατακια θα ειναι το λιγοτερο που θα σε απασχολησει και θα σε στεναχωρησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...