Προς το περιεχόμενο

θυμα απατης


xarisvaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Καλα. Μολις θα βγεις με το καλό εκτος σπιτιου και αρχισεις τις τυφλες συναλλαγές οπως εκανε η κοπελια με τον οποιονδηποτε χωρις να ξερεις τι κουμάσι ειναι ο καθενας να θυμασαι οτι το να  πει κάποιος οτι σε βρηκαν στα πατατακια θα ειναι το λιγοτερο που θα σε απασχολησει και θα σε στεναχωρησει.

 
Μέχρι τότε όμως θα κάθομαι να βρίζω τον καθένα που δεν ξέρω είτε επειδή έκανε μια μαλακία είτε επειδή έχει να δώσει 500 ευρώ για iphone είτε επειδή δεν βγαίνει εκτός σπιτιού.
http://junior.gr/forum/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα σας πω το εξής και μακάρι να βγω ψεύτης.

Με τα γραφόμενα σας κάνετε οτι καλύτερο για να γεννηθούν και άλλοι σαν αυτόν,και επειδή αυτός θα είναι επαγγελματίας και άλλοι η εσείς θα είσαστε ερασιτέχνες θα τον πληρώσετε ξανά,και θα τον αφήσετε ατιμώρητο.

Υπάρχουν ειδικοί στο θέμα,και αντί να απευθυνθούμε σε αυτούς κ να μας συμβουλέψουν.καθόμαστε σε ενα φόρουμ κ λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι με ελαφριά σκέψη κιόλας.

Ναι αν δεν τον καταγγειλεις και δεν τον μηνύσεις εσύ, ο επόμενος θα έχει κ αυτός πρόβλημα να αποδείξει οτι εξαπατήθηκε,αν το κάνεις πολυ απλά δεν θα μπορεί να χρησιμοποιήσει καμιά από τις παραπάνω δικαιολογίες στο δικαστήριο.. γιατί θα είσαστε 5-6-10 που θα έχει ακολουθήσει την ίδια η παρόμοια τακτική,και στο κατηγορητήριο του θα έχει μέσα και το "κατ'εξακολουθηση"..

Φίλε μου δικό σου είναι το μαχαίρι δικό σου και το πεπόνι...εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις απλά θα δώσεις το δικαίωμα να σε πει και δεύτερη φορά "βλάκα".

Σου έγραψα πιο πάνω,τα δικά σου στοιχεία είναι αυτά που είναι πήγαινε τα εκεί που πρέπει και ξέρουν πολύ καλά τι θα κάνουν αυτοί που είναι η δουλειά τους.

 

Οχι φιλε μου,το θεμα ειναι οτι δεν δινεις 500 ευρω ετσι σε καποιον που δεν γνωριζεις καν.Δεν φταιει ο απατεωνας αλλα εσυ εγω ή καποιος που δινει ετσι στην ψυχρα 500 ευρω για πλακα λες και τα δινει στον κολλητο του...Ο Απατεωνας κανει οτι κανει επειδη βρισκει τα κοροιδα.Και να τον πιασουν θα υπαρχξουν αλλοι 4524524324 απατεωνες που βρισκουν αλλα 424243424 κοροιδα...

 

Αν άνοιγε το πακέτο μπροστά στον υπάλληλο του κούριερ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως μάρτυρας στο δικαστήριο.

Παει και αύτη η ευκαιρία.

 

Το μονο που σας μένει είναι να κάνετε μήνυση για να σωσετε κάποιους απο τους επόμενους.. Μην το αφήσετε έτσι.

Οχι δεν θα μπορουσε.Ποιος μου λεει εμενα οτι δεν επιασα τον υπαλληλο και του λεω,θα κανω αυτο και αυτο και θα παρεις τα μισα απο αυτα που θα βγαλω? Και σου ξαναλεω,και αυτο να γινοταν λοιπον που λες με τον υπαλληλο,πως αποδεικνυεις οτι και παλι αφου μετανιωσα την πωληση του κινητου δεν βρεθηκαν απατεωνας-θυμα και του επεστρεψε τα χρηματα χερι χερι και μετα το θυμα τον εκβιαζει για να του παρει και αλλα χρηματα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα μπορουσε.Ποιος μου λεει εμενα οτι δεν επιασα τον υπαλληλο και του λεω,θα κανω αυτο και αυτο και θα παρεις τα μισα απο αυτα που θα βγαλω? Και σου ξαναλεω,και αυτο να γινοταν λοιπον που λες με τον υπαλληλο,πως αποδεικνυεις οτι και παλι αφου μετανιωσα την πωληση του κινητου δεν βρεθηκαν απατεωνας-θυμα και του επεστρεψε τα χρηματα χερι χερι και μετα το θυμα τον εκβιαζει για να του παρει και αλλα χρηματα?

Είναι στο χερι του δικαστηρίου αν θα πιστέψει το μαρτυρά και τον κατήγορο ...

Δεν ξέρω αν εχεις βρεθεί ποτε σε δικαστήριο αλλά συνήθως οι δικαστές τους μυριζονται απο μακρια τους απατεωνισκους.

Λογικά ο τύπος θα κανει μπαμ. Δε νομιζω να παει στο δικαστήριο κανας γιατρός κοστουμαρισμενος.κανας πρεζακιας θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ειμαι που ειμαι μεσα στα νευρα, διαβαζω και τα δικα σας μηνυματα και λετε εντελως οτι να ναι πραγματα. τι δικαστηρια και βλακειες μου λετε? ο αλλος εστειλε iphone 3gs ενω ηταν να στειλει το 5αρι, και θα γινει δικη για αυτο το πραγμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στο χερι του δικαστηρίου αν θα πιστέψει το μαρτυρά και τον κατήγορο ...

Δεν ξέρω αν εχεις βρεθεί ποτε σε δικαστήριο αλλά συνήθως οι δικαστές τους μυριζονται απο μακρια τους απατεωνισκους.

Λογικά ο τύπος θα κανει μπαμ. Δε νομιζω να παει στο δικαστήριο κανας γιατρός κοστουμαρισμενος.κανας πρεζακιας θα είναι.

Φιλε αυτο δεν το ξερεις καταρχην και δευτερον,σου ανεφερε ο Midi πριν ενα αντιστοιχο περιστατικο που μαλιστα τα θυματα εκτισαν και ποινη φυλακισης..Εκει δεν μυριστηκαν τον απατεωνα το δικαστηριο?

Το θεμα ειναι ενα,ευθυνη εχει η κοπελα που εδωσε σε εναν αγνωστο που πουλουσε μεσω ιντερνετ κατι,χρηματα χωρις να ξερει καν ποιος ειναι.

Δεν δινεις ρε φιλε 500 ολοκληρα ευρω στο πουθενα,με καταθεση κι'ολας,πως να το κανουμε..Ειδικα σε αυτες τις εποχες που ζουμε.Εδω σου πεφτουν 20 cents στο δρομο και σκυβεις να τα μαζεψεις και δινεις 500 ευρω σε εναν αγνωστο χωρις να εχεις δει καν τι πουλει? Ενταξει,να ηταν 20-30-50 ευρω παει στο διαολο,αλλα ρε φιλε 500 ευρω δεν τα δινεις ετσι,πως να το κανουμε τωρα.

Εμενα το φαουλ ειναι 100% της κοπελας.Οι απατεωνες απο την στιγμη που βρισκουν κοροιδα τα κανουν..

Για μενα δεν αξιζει να το κυνηγησεις,γιατι αν δεν βγαλεις ακρη θα χασεις τα 3πλασια λεφτα απο οτι εχασες.Και αν βγαλεις ακρη,θα ειναι επειτα απο 2-3 χρονια μετα απο αναβολες στις αναβολες και παει λεγοντας.

 

Και σου ειπα,δεν μπορεις να αποδειξεις τιποτα,ο αλλος μπορει να ισχυριστει οτιδηποτε και να εκτεθεις και εσυ απο πανω..

 

ρε παιδια ειμαι που ειμαι μεσα στα νευρα, διαβαζω και τα δικα σας μηνυματα και λετε εντελως οτι να ναι πραγματα. τι δικαστηρια και βλακειες μου λετε? ο αλλος εστειλε iphone 3gs ενω ηταν να στειλει το 5αρι, και θα γινει δικη για αυτο το πραγμα? 

Φιλε δεν προκειται να βρεις ακρη σου λεω.Αν εχεις αλλα 800-1000 ευρω ισως και παραπανω,2-3 χρονια υπομονη ΑΝ τον βρουν ποιος ειναι και παει δικαστικως και ΑΝ δεν βρεις εσυ τον μπελα σου στο τελος μετα απο ισως σεναρια που θα σκαρφηστει τοτε τραβηξε το,αλλιως δεν αξιζει τον κοπο..

Ηταν φαουλ να δωσεις λεφτα σε καποιον αγνωστο και μαλιστα 500 ευρω ΧΩΡΙΣ να δεις τι ειναι αυτο που αγοραζεις.Ειδικα για τετοια ποσα βαζουμε αντικαταβολη ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΤΟ ΔΕΜΑ ΠΡΙΝ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ για να το ελεγξεις πρωτα αν ολα ειναι κομπλε και ΜΕΤΑ πληρωνεις και το παιρνεις ή γινεται η συναλλαγη χερι χερι και παλι με τα ιδια κριτηρια,μετα απο ελεγχο δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνω φιλέ crash batic , άλλα δεν είναι όλοι πονηροί και εξυπνοι.καλώς ή κακώς η κοινωνία αποτελείται και απο παρα πολλους χαζους ή αγαθούς τους οποιους το κράτος όφειλε να προστατεύει.

 

Πάντως όπως εγίνε η υπόθεση συμφωφνω και εγώ οτι πλεον δε μπορεί να γίνει τίποτα για να ανακτηθούν τα χρήματα. Μια μηνυσα όμως εγώ θα την εκανα για τυν τιμη των όπλων..

 

Ps. Στην περιπτωση που αναφέρθηκε οι εξαπατημένοι περάσαν μια η δυο μέρες στο κρατητήριο και στη συνεχεία αφέθηκαν ελεύθεροι . επιπλέον στη δίκη αθωώθηκαν .. Μην το παρουσιάσετε σα να κέρδισε ο απατεώνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνω φιλέ crash batic , άλλα δεν είναι όλοι πονηροί και εξυπνοι.καλώς ή κακώς η κοινωνία αποτελείται και απο παρα πολλους χαζους ή αγαθούς τους οποιους το κράτος όφειλε να προστατεύει.

 

Πάντως όπως εγίνε η υπόθεση συμφωφνω και εγώ οτι πλεον δε μπορεί να γίνει τίποτα για να ανακτηθούν τα χρήματα. Μια μηνυσα όμως εγώ θα την εκανα για τυν τιμη των όπλων..

 

Ps. Στην περιπτωση που αναφέρθηκε οι εξαπατημένοι περάσαν μια η δυο μέρες στο κρατητήριο και στη συνεχεία αφέθηκαν ελεύθεροι . επιπλέον στη δίκη αθωώθηκαν .. Μην το παρουσιάσετε σα να κέρδισε ο απατεώνας.

Ο Απατεωνας πιαστηκε? Μπηκε φυλακη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι χαζός ο ταχυδρόμος-κουριερ να μπλέξει. Ούτε είναι ευθύνη της μεταφορικής ο έλεγχος των συναλλαγών μεταξύ των πολιτών. 

 

Όπως μπορεί να είναι απατεώνας ο αποστολέας έτσι μπορεί και αυτός που ανοίγει το δέμα μπροστά του να είναι απατεώνας ή να έχει κάποιο ιδιοτελή σκοπό.

 

Μπορεί και ο παραλήπτης να ανοίξει το πακέτο χωρίς να υπογράψει και να το σπάσει ή να πάρει χρήματα από μέσα και να πει ότι τα έκλεψε ο μεταφορέας. Σαφώς και δεν θα το ρισκάρει ο κούριερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι χαζός ο ταχυδρόμος-κουριερ να μπλέξει. Ούτε είναι ευθύνη της μεταφορικής ο έλεγχος των συναλλαγών μεταξύ των πολιτών. 

 

Όπως μπορεί να είναι απατεώνας ο αποστολέας έτσι μπορεί και αυτός που ανοίγει το δέμα μπροστά του να είναι απατεώνας ή να έχει κάποιο ιδιοτελή σκοπό.

 

Μπορεί και ο παραλήπτης να ανοίξει το πακέτο χωρίς να υπογράψει και να το σπάσει ή να πάρει χρήματα από μέσα και να πει ότι τα έκλεψε ο μεταφορέας. Σαφώς και δεν θα το ρισκάρει ο κούριερ...

Οταν υπαρχει εντολη για ανοιγμα του δεματος αυτο γινεται μπροστα στον κουριερ,στο ταμειο στο οποιο υπαρχουν και καμερες ασφαλειας..Δεν νομιζω οτι θα εκανε κανεις κατι τετοιο..

Και ξαναπα οτι δεν μπορει να ισχυριστει το θυμα οτι εχω μαρτυρα τον ταμεια/κουριερ γιατι ανοιξα το δεμα μπροστα του και δεν ηταν το iphone 5 μεσα αλλα ενα nokia 3gs..

Θα πω και εγω σαν απατεωνας που θελω να κατηγορησω τον θυτη,οτι ρε φιλε τι μου λες τωρα? Και που ηξερε ο κουριερ τι εχουμε συμφωνησει εμεις οι δυο? Που ξερει οτι συμφωνησαμε για iphone 5 και οχι για 3gs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πατε σε δικηγορο να καταθεστε μηνυση κοιτατε μη παθετε αυτο που παθανε αλλοι. Κανανε 3 μαζι μηνυση στον τυπο που τους εφαγε τα λεφτα κατ'αυτον τον τροπο, ο τυπος τους πηρε τηλεφωνο να κανουν εξωδικαστικο συμβιβασμο και να συναντηθουν να τους δωσει τα λεφτα πισω. Οι 3 τυποι πηγαν, ο απατεωνας τους εδωσε τα λεφτα πισω.

 

Με μια μικρη λεπτομερεια: Ο απατεωνας ειχε καταγγειλει προηγουμενως στην αστυνομια οτι δεχεται εκβιασμους απο 3 ατομα για να τους δωσει λεφτα και ενημερωσε για το ραντεβου "εκβιασμου" σε ποιο σημειο και ποια ωρα ειναι, η αστυνομια προσημειωσε τα χαρτονομισματα , περιμενε λιγο παρα πισω, οι 3 τυποι πηγαν να παρουν τα λεφτα τους και πιαστηκαν επ'αυτοφωρο με τα προσημειωμενα χρηματα στα χερια. Αν δεν απατωμαι, κανανε και φυλακη και οι 3 τους, γυρω στον 1 χρονο. Εδω Ελλαδα αυτο.

 

Και κατι αλλο. Ενας νομικος, πως ακριβως θα γνωριζει ποιος απτους δυο ειναι ο απατεωνας? Μπορει να κανω καταθεση 500 ευρω, να μου στειλει-δωσει στο χερι το κινητο και μετα να βγω να λεω οτι δεν μου το εστειλε και να διεκδικω πισω τα λεφτα μου. Ο νομικος που ξερει ποιος λεει αληθεια?

 

 

τι είπες τώρα;;; σ αυτό το γαμωκόσμο ζούμε. η μονη λύση είναι να κυκλοφορείς με ένα uzi και να γαζώνεις. θα μου πεις πολλές ταινιες βλέπεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα σενάρια που έχετε κατασκευάσει έχουν τρωτά σημεία..

1) Δεν πας σε νομικό αλλά στην Αστυνομία κ στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

2) Αν φτάσεις σε δίκη και δικαστεί ο κατηγορούμενος έχεις δικαίωμα και θα απαιτήσεις και τα όποια έξοδα έκανες (δικηγόρου κλπ) + την αποζημίωση από την υλική κ ηθική ζημιά που υπέστης..

 

Γι'αυτο για να μην λέμε ότι θεμε και εγώ μέσα σε αυτούς, υπάρχουν αρμόδιες υπηρεσίες και όργανα που θα κατευθύνουν το θύμα πως θα κινηθεί.. θα βγουν εντάλματα,θα συλλέξουν και άλλα στοιχεία και πάει λέγοντας..

Το μεγαλύτερο λάθος σε αυτή την περίπτωση κατά την γνώμη μου που μπορούν να κάνουν οι χρήστες ενος φόρουμ είναι να λειτουργήσουν αποτρεπτικά απέναντι στο θύμα ώστε να μην ακολουθήσει την νόμιμη - νομική οδό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα σενάρια που έχετε κατασκευάσει έχουν τρωτά σημεία..

1) Δεν πας σε νομικό αλλά στην Αστυνομία κ στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

2) Αν φτάσεις σε δίκη και δικαστεί ο κατηγορούμενος έχεις δικαίωμα και θα απαιτήσεις και τα όποια έξοδα έκανες (δικηγόρου κλπ) + την αποζημίωση από την υλική κ ηθική ζημιά που υπέστης..

 

Γι'αυτο για να μην λέμε ότι θεμε και εγώ μέσα σε αυτούς, υπάρχουν αρμόδιες υπηρεσίες και όργανα που θα κατευθύνουν το θύμα πως θα κινηθεί.. θα βγουν εντάλματα,θα συλλέξουν και άλλα στοιχεία και πάει λέγοντας..

Το μεγαλύτερο λάθος σε αυτή την περίπτωση κατά την γνώμη μου που μπορούν να κάνουν οι χρήστες ενος φόρουμ είναι να λειτουργήσουν αποτρεπτικά απέναντι στο θύμα ώστε να μην ακολουθήσει την νόμιμη - νομική οδό.

 

Ωραία ολα αυτά που λες για μια ιδανική χώρα, αν πας σε δίκη στην ελλαδα περίμενε την απόφαση σε 5-6 χρονάκια για ενα νοκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...