Προς το περιεχόμενο

θυμα απατης


xarisvaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ts

Ξέχνα τα λεφτά σου. Αν θες να νοιώσεις λιγότερο οργισμένος και μια ελπίδα δικαίωσης (αλλά οχι να πάρεις χρήματα) κάνε μια επισημη καταγγελία στην ΔΟΕ επισυνάπτωντας όλα τα στοιχεία (συζητήσεις, καταθετήρια, κλπ) και αν μαζευτούν πολλοί με ικανοποιητικά στοιχεία (βασικό αυτό) ίσως τον τσιμπήσουν και λερωθεί το ποινικό του μητρώο. Τέτοιοι απατεώνες που το έχουν κάνει επάγγελμα αλλάζουν συχνά accounts και μορφή οπότε ειναι πρακτικά πολύ δύσκολο να μαζευτεί ικανοποιητικό αποδεικτικό υλικό ώστε να τους τσιμπίσει ο νόμος.

 

Υπάρχει βέβαια και η άλλη προοπτική. Αν σου περισσεύουν χρήματα και θες δικαίωση, ακουμπησε τα χοντρά σε δικηγόρους και άρχισε τις μηνύσεις. Να ξέρεις όμως οτι θα σου κοστίσει πολύ λιγοτερο να αγοράσεις δυο-τρια καινουργια iphone από επίσημο έμπορο.

 

Πάθημα - μάθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γιατί να μην του κάνει μήνυση; Ασχέτως αν θα πετύχει κάτι γιατί να τον αφήσει έτσι ατιμώρητο; Σε λίγο θα μου πείτε να του στείλει και γλυκά να τον ευχαριστήσει.

 

Είναι κάνα 100άρι το παράβολο αλλά τι 500 τι 600;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην του κάνει μήνυση; Ασχέτως αν θα πετύχει κάτι γιατί να τον αφήσει έτσι ατιμώρητο; Σε λίγο θα μου πείτε να του στείλει και γλυκά να τον ευχαριστήσει.

 

Είναι κάνα 100άρι το παράβολο αλλά τι 500 τι 600;

Γιατί τζάμπα τα έξοδα, δεν θα μπορέσει να αποδείξει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τζάμπα τα έξοδα, δεν θα μπορέσει να αποδείξει τίποτα.

Βασικά δε χρειαζεται να αποδείξει τίποτα..

Ο απατεώνας πρεπει να αποδείξει οτι παρέδωσε το κινητό. Αν δεν έχει υπογεγραμμενη απόδειξη παραλαβής ή αποδεικτικό αποστολης είναι προφανές οτι δεν εχει δώσει το κινητό,

Ενω η πληρωμή αποδεικνύεται πανευκολα.

 

Και στην τελικη και τιποτα να μην πετυχει θα δημιουργηθεί ενα ιστορικό του απατεώνα. 2-3 φορες να το κανει θα τον πιάσουνε ενω αφήνοντας τον έτσι τον επιβραβεύει.

 

Λυπάμαι αλλά έτσι η κοινωνία δε μπορεί να λειτουργήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην του κάνει μήνυση; Ασχέτως αν θα πετύχει κάτι γιατί να τον αφήσει έτσι ατιμώρητο; Σε λίγο θα μου πείτε να του στείλει και γλυκά να τον ευχαριστήσει.

 

Είναι κάνα 100άρι το παράβολο αλλά τι 500 τι 600;

Το παράβολο της μήνυσης δεν ειναι αρκετό για να κινηθεί οποιαδήποτε σοβαρή και δυνητικά αποτελεσματικη διαδικασία. Έχεις ακουσει για δικηγόρους και δίκες; Απλά μαθηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω οτι απλα δεν αγοραζεις ποτε απο πωλητη με 0 αξιολογησεις κατι ,και εγω θελω καταθεση αλλα εχω αρκετες αξιολογησεις στο φορουμ και ειμαι καιρο.δεν γινεται να εμπιστευεται κανεις καποιον που γραφτηκε την προηγουμενη μερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πάει στο δικαστήριο και χωρίς δικηγόρο.Τα πράγματα είναι απλά.Μόνο μερικές συμβουλές θα χρειαστεί.

Άλλωστε και ο απατεώνας λογικά μόνος του θα πάει.Αν πάρει δικηγόρο ο απατεώνας ήδη καταφέρνεις να φάει τα λεφτά που έκλεψε σε δικηγόρο..

 

Αν πάρει δικηγόρο ο op θα του κοστίσει 500-600 ευρώ..

Εκτός αυτού μπορεί η μήνυση και μόνο να τον τρομάξει και να επιστρέψει τα χρήματα.

 

Αλλά μην τα βλέπετε όλα με τα χρήματα.

Κυνηγόντας την υπόθεση δε διεκδικεί μόνο τα 500ευρώ που έχασε.

Διεκδικεί ηθική δικαίωση,διεκδικεί την τιμωρία ψυχική και ποινική του άλλου,προσφέρει έργο στην κοινωνία σώζωντας κάποιο επόμενο θύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε χρειαζεται να αποδείξει τίποτα..

Ο απατεώνας πρεπει να αποδείξει οτι παρέδωσε το κινητό. Αν δεν έχει υπογεγραμμενη απόδειξη παραλαβής ή αποδεικτικό αποστολης είναι προφανές οτι δεν εχει δώσει το κινητό,

Ενω η πληρωμή αποδεικνύεται πανευκολα.

Και στην τελικη και τιποτα να μην πετυχει θα δημιουργηθεί ενα ιστορικό του απατεώνα. 2-3 φορες να το κανει θα τον πιάσουνε ενω αφήνοντας τον έτσι τον επιβραβεύει.

Λυπάμαι αλλά έτσι η κοινωνία δε μπορεί να λειτουργήσει.

Και πώς θα αποδείξει ότι έδωσε λεφτά για να αγοράσει κάτι;

Τα 500 ήταν χρωστούμενα που της τα είχε δανείσει και του τα επέστρεψε.

 

Όσον αφορά logs από διάφορα sites, σιγά μην ασχοληθεί η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και ο εισαγγελέας να άρει το απόρρητο για να δοθούν ip και ιστορικό από internet provider, επειδή κάποια ήταν χαζή και κατέθεσε 500 ευρώ.

 

Άρση απορρήτου και δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, μόνο σε εγκλήματα τύπου παιδεραστίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς θα αποδείξει ότι έδωσε λεφτά για να αγοράσει κάτι;

Τα 500 ήταν χρωστούμενα που της τα είχε δανείσει και του τα επέστρεψε.

 

Απόδειξη δε χρειάζονται τα αυτονόητα.

Ο κατηγορούμενος θα πρέπει να αποδείξει αυτό που λές οτι και καλά ήταν δανεικά αλλιώς δε στεκει ο ισχυρισμός του...

Έχει κάποια υπογεγραμμένη απόδειξη οτι του είχε δανείσει;Αυτα τα πράγματα δε γίνονται στο μιλητό.

Η τραπεζική κατάθεση με μια αιτιολογία "για αγορά iphone" αρκεί απο μόνη της.

 

Εκτός αυτού ο κατηγορούμενος δεν ξέρει κάν την κοπελα. Αν του ζητηθεί να την υποδείξει πως θα το κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απόδειξη δε χρειάζονται τα αυτονόητα.

Ο κατηγορούμενος θα πρέπει να αποδείξει αυτό που λές οτι και καλά ήταν δανεικά αλλιώς δε στεκει ο ισχυρισμός του...

[...]

 

Μάλλον ανάποδα τα λες: Ο κατηγορούμενος δεν πρέπει να αποδείξει τίποτα. Ο κατήγορος πρέπει να αποδείξει τους ισχυρισμούς του. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ανάποδα τα λες: Ο κατηγορούμενος δεν πρέπει να αποδείξει τίποτα. Ο κατήγορος πρέπει να αποδείξει τους ισχυρισμούς του. 

 

Συμφωνείς και εσύ δηλαδή οτι είναι αδύνατο να αποδειχτεί κάτι τόσο προφανές;

Και επίσης συμφωνείς οτι πρέπει να μείνει ατιμώρητος ο απατεώνας επειδή μπορεί να υπάρχει κάποιο κόστος;

Άμα είναι τόσο εύκολο να αρχίσουμε όλοι να κλέβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνείς και εσύ δηλαδή οτι είναι αδύνατο να αποδειχτεί κάτι τόσο προφανές;

Και επίσης συμφωνείς οτι πρέπει να μείνει ατιμώρητος ο απατεώνας επειδή μπορεί να υπάρχει κάποιο κόστος;

Άμα είναι τόσο εύκολο να αρχίσουμε όλοι να κλέβουμε.

 

1. Μπορείς να μου υποδείξεις τον τρόπο απόδειξης αυτού του "τόσο προφανούς"; 

 

2. Μπορείς να μου δείξεις πού ακριβώς γράφω ότι πρέπει να παραμείνει ατιμώρητος ο συγκεκριμένος χρήστης, εάν όντως έχει τελέσει κάποια άδικη πράξη; 

 

Καλύτερα να διαβάζουμε πιο προσεκτικά πριν σπεύσουμε να εξαπολύσουμε μύδρους, δεν νομίζεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προφανές που το είδες....

Γι'αυτό και κλέβουν, γιατί είναι εύκολο αφού υπάρχουν κορόιδα....από την άλλη όμως ποτέ δεν ξέρεις πότε θα τον βρεις τον διάολο και θα δεις τα ραδίκια ανάποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπορείς να μου υποδείξεις τον τρόπο απόδειξης αυτού του "τόσο προφανούς"; 

 

2. Μπορείς να μου δείξεις πού ακριβώς γράφω ότι πρέπει να παραμείνει ατιμώρητος ο συγκεκριμένος χρήστης, εάν όντως έχει τελέσει κάποια άδικη πράξη; 

 

Καλύτερα να διαβάζουμε πιο προσεκτικά πριν σπεύσουμε να εξαπολύσουμε μύδρους, δεν νομίζεις; 

Και εσύ καλύτερα να διαβάζεις χωρίς προκαταλήψεις.

 

Και τα 2 είναι ερωτήματα που σου θέτω περιμένοντας απάντηση. Δεν πρόκειται για μύδρους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...