Προς το περιεχόμενο

Αναζητήσεις παιχνιδιών [Name That PC Game]


DeViAnT_Puppet!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω κολλήσει και δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο από ένα παιχνίδι που έπαιζα κάπου στις αρχές( ; ) του 2000. 

 

Στο παιχνίδι είχες μία ομάδα από στρατιώτες ας τους πω που ο καθένας είχε και διαφορετικό skill. Έπρεπε να περάσεις πίστες μάλλον με ναζί αντιπάλους. Θυμάμαι ένας έσκαβε και κρύβονταν στο έδαφος. Γενικά ήταν στρατηγικής το παιχνίδι. Ένας άλλος έβαζε παγίδες και έπρεπε και να κρύψεις τα πτώματα.

 

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

 

Έχω κολλήσει και δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο από ένα παιχνίδι που έπαιζα κάπου στις αρχές( ; ) του 2000. 

 

Στο παιχνίδι είχες μία ομάδα από στρατιώτες ας τους πω που ο καθένας είχε και διαφορετικό skill. Έπρεπε να περάσεις πίστες μάλλον με ναζί αντιπάλους. Θυμάμαι ένας έσκαβε και κρύβονταν στο έδαφος. Γενικά ήταν στρατηγικής το παιχνίδι. Ένας άλλος έβαζε παγίδες και έπρεπε και να κρύψεις τα πτώματα.

 

Καμία ιδέα;

Commandos: Behind Enemy Lines

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παιχνίδι είχες μία ομάδα από στρατιώτες ας τους πω που ο καθένας είχε και διαφορετικό skill. Έπρεπε να περάσεις πίστες μάλλον με ναζί αντιπάλους. Θυμάμαι ένας έσκαβε και κρύβονταν στο έδαφος. Γενικά ήταν στρατηγικής το παιχνίδι. Ένας άλλος έβαζε παγίδες και έπρεπε και να κρύψεις τα πτώματα.

Ναι σίγουρα αναφέρεσαι σε κάποια από τα Commandos. Είχε και το Beyond the Call of Duty και μετά το Commandos 2.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, τα παλιά χρόνια, την περίοδο που έπαιζα Quake 1, είχα βρει το demo ενός παιχνιδιού.

Ήταν 1st person shooter, και το εκτελέσιμο (ή το αρχείο εγκατάστασης) ήταν κάτι ελάχιστα kilobytes.
Το όλο παιχνίδι είχε απίστευτα γραφικά, και όλα ήταν φτιαγμένα από ότι είχα καταλάβει με μια vector λογική... το ίδιο και όλα τα εφέ.. για αυτό και κατάφερνε να είναι μηδαμινό το μέγεθός του...

 

υπάρχει περίπτωση να το θυμάται κανείς ή να έχει πληροφορίες για τον τρόπο που είχε προγραμματιστεί?

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα, τα παλιά χρόνια, την περίοδο που έπαιζα Quake 1, είχα βρει το demo ενός παιχνιδιού.

Ήταν 1st person shooter, και το εκτελέσιμο (ή το αρχείο εγκατάστασης) ήταν κάτι ελάχιστα kilobytes.

Το όλο παιχνίδι είχε απίστευτα γραφικά, και όλα ήταν φτιαγμένα από ότι είχα καταλάβει με μια vector λογική... το ίδιο και όλα τα εφέ.. για αυτό και κατάφερνε να είναι μηδαμινό το μέγεθός του..

υπάρχει περίπτωση να το θυμάται κανείς ή να έχει πληροφορίες για τον τρόπο που είχε προγραμματιστεί?

Ευχαριστώ

Καμιά σχέση με το http://en.wikipedia.org/wiki/.kkrieger ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτό είναι!!! ευχαριστώ!

 

κρίμα που δεν παίζει στο μηχάνημά μου... δεν ανοίγει καν...

Έχω να παίξω το συγκεκριμένο απ' όταν βγήκε νομίζω. :P

Μου είχε κάνει κι εμένα τρελή εντύπωση το μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καμιά σχέση με το http://en.wikipedia.org/wiki/.kkrieger ?

Πω, το θυμάμαι κι εγώ αυτό, και θυμάμαι πόσο εντύπωση μου είχε κάνει το μέγεθος του (ήταν η φάση που παρακολουθούσα την demoscene και που και που έβρισκες διαμάντια εκεί), αλλά για κάποιον λόγο δεν έκανα follow up την εξέλιξή του...

 

Btw σε laptop με Windows 7, επαιξε σε Windows XP compatibility mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σπάσει το κεφάλι μου εδώ και μέρες να θυμηθώ πως λεγόταν ένα adventure με ήρωα ένα σαλάμι/πεπερόνι.Πρεπει να είναι του 1996-1997.

Μήπως... είναι το Animal (γνωστό και ως Peperami Animal);

 

http://www.youtube.com/watch?v=kbMT0jdlpa8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω καποια παιχνιδια απο τα  λεγομενα "ηλεκτρονικα"  με τα οποια μεγαλωσα , και προμηθευσα φυσικα με απειρα εικοσαρακια την εποχη εκεινη. 90s-00s

 

1) ηταν ενα arcade vertical scroller  , το οποιο συνηθως  παιζαμε διπλο , με τους συμμαθητες μου , 

επιλεγαμε δυο χαρακτηρες-πολεμιστες και αντιμετωπιζαμε ορδες εχθρων , αναβαθμιζαμε οπλα , ειχε παρα πολλα lvls , κατι σαν το guwange αλλα δεν ειναι αυτο.

 

2)ενα αλλο game που ηταν πρωτοτυπο , εξελισσονταν πανω σε ενα πλοιο θυμαμαι, το οποιο ειχε διαφορες κλιμακες , με boss επισης , ειχε οπλα και παγιδες τις οποιες επρεπε να απενεργοποιησουμε ? η τελοσπαντων κατι παρομοιο ....

 

3)  τριτο game πιστες σαν το pacman  μονο που ειχε αρχαιους της παλιολιθικης εποχης να μας κυνηγανε με ροπαλα 

 

4) και τελευταιο αφηνω τo game με μια αραχνη η οποια αποκαλυπτε διαφορα σημεια κρυφης εικονας , συνηθως αποκρυφα γυναικων  :rolleyes: .

 

οποιος θυμαται τις ονομασιες των παιχνιδιων ας βοηθησει να νιωσω την νοσταλγια εκεινης της εποχης .

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ηταν ενα arcade vertical scroller  , το οποιο συνηθως  παιζαμε διπλο , με τους συμμαθητες μου , 

επιλεγαμε δυο χαρακτηρες-πολεμιστες και αντιμετωπιζαμε ορδες εχθρων , αναβαθμιζαμε οπλα , ειχε παρα πολλα lvls , κατι σαν το guwange αλλα δεν ειναι αυτο.

 

2)ενα αλλο game που ηταν πρωτοτυπο , εξελισσονταν πανω σε ενα πλοιο θυμαμαι, το οποιο ειχε διαφορες κλιμακες , με boss επισης , ειχε οπλα και παγιδες τις οποιες επρεπε να απενεργοποιησουμε ? η τελοσπαντων κατι παρομοιο ....

 

3) τριτο game πιστες σαν το pacman  μονο που ειχε αρχαιους της παλιολιθικης εποχης να μας κυνηγανε με ροπαλα 

 

4) και τελευταιο αφηνω τo game με μια αραχνη η οποια αποκαλυπτε διαφορα σημεια κρυφης εικονας , συνηθως αποκρυφα γυναικων  :rolleyes: .

Για το τελευταίο game που λες το μόνο που θυμάμαι είναι ότι υπήρχε στο mame32!Δεν θυμάμαι παραπάνω πληροφορίες!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ηταν ενα arcade vertical scroller  , το οποιο συνηθως  παιζαμε διπλο , με τους συμμαθητες μου , 

επιλεγαμε δυο χαρακτηρες-πολεμιστες και αντιμετωπιζαμε ορδες εχθρων , αναβαθμιζαμε οπλα , ειχε παρα πολλα lvls , κατι σαν το guwange αλλα δεν ειναι αυτο.

 

2)ενα αλλο game που ηταν πρωτοτυπο , εξελισσονταν πανω σε ενα πλοιο θυμαμαι, το οποιο ειχε διαφορες κλιμακες , με boss επισης , ειχε οπλα και παγιδες τις οποιες επρεπε να απενεργοποιησουμε ? η τελοσπαντων κατι παρομοιο ....

 

3) τριτο game πιστες σαν το pacman  μονο που ειχε αρχαιους της παλιολιθικης εποχης να μας κυνηγανε με ροπαλα 

 

4) και τελευταιο αφηνω τo game με μια αραχνη η οποια αποκαλυπτε διαφορα σημεια κρυφης εικονας , συνηθως αποκρυφα γυναικων  :rolleyes: .

μαμε 32. τα εχει ολαα τα ηλεκρονικα.(GAMES)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ηταν ενα arcade vertical scroller  , το οποιο συνηθως  παιζαμε διπλο , με τους συμμαθητες μου , 

επιλεγαμε δυο χαρακτηρες-πολεμιστες και αντιμετωπιζαμε ορδες εχθρων , αναβαθμιζαμε οπλα , ειχε παρα πολλα lvls , κατι σαν το guwange αλλα δεν ειναι αυτο.

 

2)ενα αλλο game που ηταν πρωτοτυπο , εξελισσονταν πανω σε ενα πλοιο θυμαμαι, το οποιο ειχε διαφορες κλιμακες , με boss επισης , ειχε οπλα και παγιδες τις οποιες επρεπε να απενεργοποιησουμε ? η τελοσπαντων κατι παρομοιο ....

 

3) τριτο game πιστες σαν το pacman  μονο που ειχε αρχαιους της παλιολιθικης εποχης να μας κυνηγανε με ροπαλα 

 

4) και τελευταιο αφηνω τo game με μια αραχνη η οποια αποκαλυπτε διαφορα σημεια κρυφης εικονας , συνηθως αποκρυφα γυναικων  :rolleyes: .

1)ζήσε Μάη... έχει πολλά τέτοια ίσως το ikari warriors

2)δεν μου λέει κάτι η περιγραφή σου.

3)λογικά το trog θα λες

4)gals panic (το «αυθεντικό» από ότι ξέρω,έχουν βγει δεκάδες παραλλαγές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...