Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν μουσική για όλους από το Spotify, από σήμερα στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστή η ερώτηση του φίλου, γιατί να πληρώνει beatport 2 ευρώ μέσο όρο το κομμάτι όταν 'όλα' υπάρχουν στο spotify και η συνδρομή είναι 7 ευρώ το μήνα; 

Δεν το έχω δοκιμάσει και θα το κάνω σύντομα, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν οι ανεξάρτητες και πολύ μικρότερες δισκογραφικές έχουν παρουσία. Κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά (dj, underground edm) μήπως μπορεί να δώσει τα φώτα του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί ελληνικοί artists είναι 2-3 φορές με άλλα ονόματα.

Με τα apps και το radio του, φτιάχνεις για την πλάκα playlist για πάρτυ κλπ.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν τα έχεις απτά στα χέρια σου για να γράψεις κανένα Cdάκι, οπότε μόνο εάν έχεις μονάδα στο αμάξι με AUX να φορέσεις το κινητό σου. (+Να έχεις βεβαίως βεβαίως premium)

EDIT: τελικά υπάρχει μαιμουδιά τρόπος με audio recorders κλπ (spotify ripper και τα συναφή)

Κάνω και quote απάντηση του spotify στο θέμα του CD Burning:
 

To clarify, there aren’t any usage limits with a paid account, you can listen as much as you like. And you can sync up to 3,333 songs to any supported mobile device without having to pay anything extra. It’s just when burning to a CD that you’d need to purchase the tracks. Since we couldn’t verify your subscription was still active when the tracks get burnt to a CD we wouldn’t be able to unsync them if you stopped paying.

We also wouldn’t know how many times each track was played and be able to compensate the artists appropriately.”

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το έβαλα στο ipad.Κορυφαια εφαρμογή και βρίσκω ότι θελω άμεσα.Μπραβο στους δημιουργούς της υπηρεσίας,σκέφτομαι σοβαρά για premium με προπληρωμενη.Επτα ευρώ ειναι 2 καφέδες ε νομίζω πως το αξιζει χαλαρά.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Client για Linux έχει, αλλά είναι preview build https://www.spotify.com/gr/download/previews/

 

Σημαντικό επίσης είναι το γεγονός (νομίζω δεν το έχει αναφέρει κανένας) ότι μπορείς να κάνεις streaming μόνο σε μια συσκευή κάθε φορά. Επίσης μπορείς να έχεις offline τραγούδια μέχρι και σε 3 συσκευές, όχι παραπάνω.

 

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω συνδρομή, αλλά αυτά με προβλημάτισαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όσες τράπεζες πήγα μου ζήτησαν εκκαθαριστικό όταν τους έφερα μηδενικό μου είπαν οτι βάση καινούργιου νόμου για αποφυγή φοροδιαφυγής (wtf?) που ισχύ εδώ και 2 μήνες δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα πέρα από την εθνική..........

ρώτησα στην eurobank και πειραιως

 

αν ειχα λογαριαμο ομος θα μου εβγαζαν χαλαρα αλλα χωρις λογαριαμο δεν μπορουν και για να ανοίξω λογαριασμό θέλουν απόδειξη πληρωμής από δουλειά (δεν δέχονται όπως παλιά χαρτί απο το οαεδ οτι δεν δουλεύω )

 

αυτά μου είπαν τουλάχιστον και στης δυο τράπεζες.....

Και γω στην πειραιως εχω προπληρωμενη γιατι την χρειαζομαι ανγκαστικα για να συνδεσω paypal με τραπεζικο λογαριασμο.Το μονο που χρειαστηκα ηταν ταυτοτητα και ΑΦΜ τα αλλα τα κανεις μεσα στην τραπεζα και τελειωνει το θεμα εκει περα.1 ωριτσα το maximum θα σου παρει και για λογαριασμο και για προπληρωμενη να κανεις.Αυτο που λες για το εκκαθαριστικο τους ειπα οτι δεν εχω και συνεχισε κανονικα η διαδικασια δεν αλλαξε κατι!Ψαξου λιγο ακομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πολύ ελαφρύ στο laptop ...!!!!

 

Τελικά έφταιγε ότι έκανε scanning την Library μου 321GB.

Τώρα και παρόλο που του έχω "φορτώσει" 15apps πάει σφαίρα

 

να ρωτησω?εαν κατεβαζω το app στο android κινητο μου θα μπορω να ακουω κανονικα η θα εχω περιορισμους?

 

για 48 ώρες θα ενεργοποιηθεί το premium και στο κινητό και στο PC. Και θα μπορείς να βάλεις και offline κομμάτια στο κινητό και στο laptop κλπ (διαβαζόμενα μόνο από την εφαρμογή)

 

Υ.Γ Από μια μικρή έρευνα έχει την ίδια βιβλιοθήκη με UK ενώ από USA στα Ελληνικά τουλάχιστων είχε πολύ λιγότερα, οπότε είμαστε μια χαρά.

 

Και γω είχα κάνει Spotify λογαριασμό με proxy κλπ σε USA με Free account και τα συναφή και παρατήρησα ότι δεν είχε ούτε artists ούτε τραγούδια ελληνικά.

 

Βρίσκω περισσότερα κομμάτια από αυτά που με ενδιαφέρουν σε σύγκριση με το napster. Επίσης τα διαθέσιμα πακέτα είναι καλύτερα.

 

Το Napster το δοκίμασα αρκετά σε κινητό και Desktop. Τελικά είναι πολύ δύσκολο να "ανακαλύψεις" κομμάτια στο Napster σε σχέση με το Spotify, ενώ στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το ανάποδο.

....όταν συνέκρινα με το Spotify USA library και χωρίς να έχω ανακαλύψει το radio και τα apps.

 

Μακάρι το Spotify να είναι καλύτερο από το Napster. Το τελευταίο όταν το δοκίμασα από ελληνική μουσική έβρισκα μόνο κάτι σκουπίδια τύπου Οικονομόπουλου, Πέγκυ Ζήνα, Βέρτη κτλ. Ελληνική μουσική δηλαδή δεν βρήκα αλλά επειδή δεν πολυασχολήθηκα μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Πράγματι το Spotify που έχουμε εδώ έχει πολλά ελληνικά τραγούδια, έχω εντυπωσιαστεί.

 

Δεν έχει Led Zeppelin...

Επίσης, είναι αρνητικό το γεγονός ότι για trial 30day Premium πρέπει να δώσεις paypal/πιστωτική, για κάτι που είναι στην ουσία δωρεάν...

 

Δεν έχουν φτιάξει οι Led Zeppelin επίσημο artist, αλλά τα τραγούδια τους τα βρίσκεις.

 

Ερώτηση λιγο ασχετη και συγγνωμη.

Εγω που πληρώνω beatport 1.5-2.5Ε το κομματι...

Τι διαφορα εχει αυτο?

Θα μπορω να κατεβασω τα τραγουδια παλι στο pc μου και να τα έχω σαν mp3?

ευχαριστώ

 

Μπορείς να κατεβάσεις Offline τα τραγούδια σου στο Spotify Premium, αλλά όχι σε μορφή mp3, μόνο το Spotify app τα διαβάζει και λογικά υπάρχουν και κάποιοι περιορισμοί (καταλαβαίνει το πρόγραμμα εάν είσαι premium κλπ )

 

Εγκατέστησα το spotify στο iPhone ios7 και μου λέει 48 ώρες απομένουν, ξέρει κανείς κάτι;

 

Ενεργοποιήθηκε το Spotify Premium στον λογαριασμό σου δωρεάν για 48 ώρες μετά τις 48 ώρες δεν θα δουλεύει η εφαρμογή στο κινητό σου. Όποτε θες όμως ενεργοποιείς το free Premium για 30 μέρες και ξαναδουλεύει η εφαρμογή στο κινητό σου και ενεργοποιούνται όλες οι Offline playlist που είχες κρατήσει στο κινητό από πριν.

 

2 ερωτήσεις προς παλιούς.

 

Αν δε συνδέσεις το facebook σου δε μπορείς να βάλεις profile photo;

 

Δυστυχώς σε κάποιο update κάνανε αυτήν την αλλαγή και πια απλώς παίρνει την profile photo του Facebook σου. Δεν νομίζω να το αλλάξουν, καθώς σου δίνει ένα επιπλέον κίνητρο να συνδέσεις το facebook σου.

 

p.s. εάν το συνδέσεις και πατήσεις allow post, θα αρχίσει να ποστάρει στο activity κάθε τραγούδι που ακούτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει μηπως κανεις αν υπαρχει free application  που να ελεγχεις την μουσικη που παιζει  στο desktop σου(windows) μεσω spotify απο το iphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γνωριζει μηπως κανεις αν υπαρχει free application  που να ελεγχεις την μουσικη που παιζει  στο desktop σου(windows) μεσω spotify απο το iphone?

 

Το cnet έχει αναλυτικό οδηγό για όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να σου τύχουν:

http://howto.cnet.com/8334-11310_39-57491256/how-to-remote-control-spotify-with-your-iphone-or-android/

 

 

Εάν βαριέσαι να διαβάζεις υπάρχει το Spotify controller για Android και το SpotRemote για IOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...