Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/14/2018 στις 11:30 ΜΜ, siralexgio7 είπε

Σωστό αυτό, αλλά όχι βέβαιο. Απλά εδώ σου δίνει μια αίσθηση σιγουριάς. Τίποτα παραπάνω. Εγώ θα μείνω για λίγο, στο ότι ήρθε στο σπίτι σου. Μια φορά το έκανα πέρυσι που πούλησα ένα κινητό εδώ στο ινσόμνια σ' ένα παλικάρι. Δεν το σκέφτηκα καθόλου. Εντελώς καλοπροαίρετα το έκανα. Όταν το είπα στη γυναίκα μου, μου λέει: "Δύο μωρά παιδιά και βάζεις στο σπίτι μας έναν άγνωστο από το ίντερνετ;" Μεγάλη μ@λ@κί@ αυτή την εποχή. Αυτά που λέμε στα παιδιά μας να αποφεύγουν, τα κάνουμε εμείς, δυστυχώς, γιατί αισθανόμαστε δυνατοί. Αυτό, εντελώς φιλικά, με δόση αυτοκριτικής και... τροφή για σκέψη. "Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε!".-

Υ.Γ.: Βλέπω μια ταινία με απαγωγή παιδιού και...-

Πολύ σωστά στο είπε η σύζηγος σου και πολύ υπεύθυνη η στάση της, και να το πούμε και αλλιώς και τί είναι το insomnia? Eνα τσούρμο άγνωστοι που γράφουν σε ένα site πίσω από κάποια προφίλ......το να βάλεις για τον οποιονδήποτε λόγο κάποιο άγνωστο σπίτι σου ή απλώς να του δείξεις που μένεις εκθέτεις σε μεγάλο κύνδινο πρώτα την σωματική σου ακεραιότητα και των μελών της οικογένειας σου και στην συνέχεια εκθέτεις την περιουσία σου επίσης....

Ξέρεις πόσοι αφελείς (δεν αναφέρομαι σε σενα προφανώς), έχασαν αυτοκίνητο επειδη το έδωσαν άφησαν σε παρκαδόρο...., σε ενα φίλο για ένα γάμο......), ή τους άδειασαν το σπίτι γιατι έβαζαν στο fb που βρίσκονται ανα πάσα ώρα και στιγμή γιατί θεωρούσαν αθώο να φωτογραφίζεις την κρέπα στην καφετέρεια και να σου κάνουν like οι 1000 ψηφιακοί σου φίλοι.......

Επεξ/σία από Qless
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

άμα θέλει να πουλήσει φίλε τότε θα δεχτεί και τον απαραίτητο έλεγχο αν φοβάται τότε δε θα πουλήσει απλό. (γιατί έχω δει αγγελία αισχρή που αναφέρει το μέλος θα εμπιστευτείτε το λόγο μου και δε βάζω τον καθένα σπίτι μου, προσβάλλει κιόλας δηλαδή. Και μη μου πεις ο έλεγχος γίνεται και στο δρόμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα ουδέτερο μέρος που να μην εκτείθεται ούτε ο αγοραστής ούτε ο πωλητής με καλή συννενόηση μπορεί να βρεθεί, μια καφετέρεια, ένας επαγγελματικός χώρος κλπ, και εγώ έχω πουλήσει πρόβλημα ουδέν, τώρα αν ο άλλος επιμένει να έρθει στον χώρο σου, απλά μπορείς να αρνηθείς, επίσης δεν βρίσκω τίποτε το προσβλητικο στο να μην εμπιστεύομαι τον οποιονδήποτε άγνωστο, σαφώς όχι με τον άκομψο τρόπο που γράφεται πιο πάνω, πάντως οι περισσότεροι που χάνουν κάτι, αμάξια, χρήματα, κοσμήματα μόλις κάτσουν και σκεφτούν μετά τι έκαναν τον  προηγουμενο καιρό καταλλήγουν να βρούν "κενά ασφάλειας" στην συμπεριφορά τους, να το πώ πιο απλά.... αν αφήσεις το αμάξι σου σε μια καφετέρια αντιγράφεται το κλειδί σου ακόμε έχουν και πρόσβαση στην μονάδα immo, που είναι απαραίτητη σε immo2 βλέπουν και τη διεύθυνση σου και τότε το αμάξι σου είναι χαμένο....., και λές μα πώς αφού έχει συναγερμο......., ή σε ένα service που δεν ξέρεις ποιός ασχολείται με το αμάξι σου ή σε ένα πλυντήριο.....

Σε αντίθετη περίπτωση θέλει κάποιος τουλάχιστον 20 λεπτά δουλειάς με τον κύνδινο να τον δούν ακούσουν κλπ...., έ εγώ προσωπικά τα κλειδιά του αμαξιού μου δεν τα δίνω ποτέ, έστω και αν έχω αποφύγει μέρη που δεν γίνεται αλλιώς......και στενοχώρησα κάποια παρέα, έκαστος και οι επιλογές που κάνει, αρκετά με το ot

Επεξ/σία από Qless
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Qless είπε

Πολύ σωστά στο είπε η σύζηγος σου και πολύ υπεύθυνη η στάση της, και να το πούμε και αλλιώς και τί είναι το insomnia? Eνα τσούρμο άγνωστοι που γράφουν σε ένα site πίσω από κάποια προφίλ......το να βάλεις για τον οποιονδήποτε λόγο κάποιο άγνωστο σπίτι σου ή απλώς να του δείξεις που μένεις εκθέτεις σε μεγάλο κύνδινο πρώτα την σωματική σου ακεραιότητα και των μελών της οικογένειας σου και στην συνέχεια εκθέτεις την περιουσία σου επίσης....

Ξέρεις πόσοι αφελείς (δεν αναφέρομαι σε σενα προφανώς), έχασαν αυτοκίνητο επειδη το έδωσαν άφησαν σε παρκαδόρο...., σε ενα φίλο για ένα γάμο......), ή τους άδειασαν το σπίτι γιατι έβαζαν στο fb που βρίσκονται ανα πάσα ώρα και στιγμή γιατί θεωρούσαν αθώο να φωτογραφίζεις την κρέπα στην καφετέρεια και να σου κάνουν like οι 1000 ψηφιακοί σου φίλοι.......

Τα βάζεις όλα σ' ένα τσουβάλι. Κάνω συναλλαγές εδώ από το '13, έντιμα, αλλά κάποια πράγματα θέλουν έλεγχο. Το insomnia έχει εξαπλωθεί αρκετά. Έχουν εισχωρήσει άτομα αμφιβόλου προελεύσεως.  Κοίτα στο φόρουμ, πόσοι έχασαν τα λεφτά τους. Νομίζω, το φαινόμενο δεν ήταν τόσο έντονο παλαιότερα. Τέλος πάντων, τη γνώμη μας λέμε, αλλά κόσμια και χωρίς επιθετικό ύφος. Προφανώς, όταν κάποιος λέει την αποψή του, δεν απευθύνεται σε όλους. Την προηγούμενη εβδομάδα, ένα δικό μου παιδί, με χρησιμοποίησε ως εγγυητή για να πάρει λεφτά από μια αγγελία, λόγω του ότι δεν είχε καμία αξιολόγηση. Αυτό, για τη συμμετοχή μου στο insomnia. Σε ευχαριστώ, πάντως.-

Επεξ/σία από siralexgio7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Qless είπε

Ενα ουδέτερο μέρος που να μην εκτείθεται ούτε ο αγοραστής ούτε ο πωλητής με καλή συννενόηση μπορεί να βρεθεί, μια καφετέρεια, ένας επαγγελματικός χώρος κλπ, και εγώ έχω πουλήσει πρόβλημα ουδέν, τώρα αν ο άλλος επιμένει να έρθει στον χώρο σου, απλά μπορείς να αρνηθείς, επίσης δεν βρίσκω τίποτε το προσβλητικο στο να μην εμπιστεύομαι τον οποιονδήποτε άγνωστο, σαφώς όχι με τον άκομψο τρόπο που γράφεται πιο πάνω, πάντως οι περισσότεροι που χάνουν κάτι, αμάξια, χρήματα, κοσμήματα μόλις κάτσουν και σκεφτούν μετά τι έκαναν τον  προηγουμενο καιρό καταλλήγουν να βρούν "κενά ασφάλειας" στην συμπεριφορά τους, να το πώ πιο απλά.... αν αφήσεις το αμάξι σου σε μια καφετέρια αντιγράφεται το κλειδί σου ακόμε έχουν και πρόσβαση στην μονάδα immo, που είναι απαραίτητη σε immo2 βλέπουν και τη διεύθυνση σου και τότε το αμάξι σου είναι χαμένο....., και λές μα πώς αφού έχει συναγερμο......., ή σε ένα service που δεν ξέρεις ποιός ασχολείται με το αμάξι σου ή σε ένα πλυντήριο.....

Σε αντίθετη περίπτωση θέλει κάποιος τουλάχιστον 20 λεπτά δουλειάς με τον κύνδινο να τον δούν ακούσουν κλπ...., έ εγώ προσωπικά τα κλειδιά του αμαξιού μου δεν τα δίνω ποτέ, έστω και αν έχω αποφύγει μέρη που δεν γίνεται αλλιώς......και στενοχώρησα κάποια παρέα, έκαστος και οι επιλογές που κάνει, αρκετά με το ot

Ειναι να βαλω αγγελια μια Panasonic 4k 40αρα που μου εφεραν προχθες σαν αντικατασταση καινουρια αλλα τελικα δεν θα την κρατησω επειδη μαζευω για 65αρα στο σαλονι.

Αυτος που θα ερθει να την αγορασει επειδη πλεον την ανοιξα γραφω ποιο πανω τον λογο πως θα την δει οτι ειναι οκ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ειναι να βαλω αγγελια μια Panasonic 4k 40αρα που μου εφεραν προχθες σαν αντικατασταση καινουρια αλλα τελικα δεν θα την κρατησω επειδη μαζευω για 65αρα στο σαλονι.

Αυτος που θα ερθει να την αγορασει επειδη πλεον την ανοιξα γραφω ποιο πανω τον λογο πως θα την δει οτι ειναι οκ;

Θα του πεις να κοιτάξει εδώ την ιστορία και θα καταλάβει. Όπως φαίνεται, είσαι έμπιστο μέλος. Πολύ απλό! Αρκεί να είναι από εδώ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην το βλεπετε μονο απο την πλευρα σας οτι θα ερθει καποιος σπιτι σας γιατι δεν το βλεπετε και απο την πλευρα του αλλου που θα ερθει σε ενα αγνωστο σπιτι και ποιος δεν του λεει οτι δεν θα του την πεσει κανεις να του παρει τα λεφτα και το μπουλο και απλα το σπιτι να το ειχε ηδη διαρρηξει ο τυπος γιατι γνωριζει οτι οι ιδιοκτητες του λειπουν σε μεγαλα χρονικα διαστηματα.Αμα εισαι καχυποπτος πολλα ειναι τα σεναρια...

Οσο για σενα λευτερη πετα μια μπαλατεζα εξω απο το σπιτι γυρω στα 30 μετρα :P Ουτως η αλλως δεν ειναι οτι θα δωσεις μια τηλεοραση χωρις εγγυηση και στην τελικη αν φοβασαι τοσο εχεις και τις αξιολογησεις για αυτο ακριβως το λογο.Αυτες ειναι η φερεγγυοτητα σου και οποιος θελει παιρνει το ρισκο αλλιως παει αγοραζει απο καταστημα στην τιμη καταστηματος και δεν παει να γλυτωσει ενα χ ποσο απο εδω μεσα.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, siralexgio7 είπε

Θα του πεις να κοιτάξει εδώ την ιστορία και θα καταλάβει. Όπως φαίνεται, είσαι έμπιστο μέλος. Πολύ απλό! Αρκεί να είναι από εδώ.-

Βρε εγω με σχεδον 300 θετικες και πανω απο 10 χρονια σιγουρα ειμαι αλλα αυτος ειναι;

Πες οτι ερχετε κατω απο το σπιτι μου του δινω το κουτι με την τηλεοραση του πεφτει απο την σκαλα σπαει η οθονη αντε μετα εγω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας

Να σκεφτεις οταν την ειχα σφραγισμενη ενας που με πηρε εκτος απο τον εξυπνο που εκανε παζαρια του ειχα πει οτι ναι μεν ειναι σφραγισμενη αλλα θα την ανοιξουμε να την βαλουμε στο ρευμα να την δεις οτι ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, icenex είπε

Μην το βλεπετε μονο απο την πλευρα σας οτι θα ερθει καποιος σπιτι σας γιατι δεν το βλεπετε και απο την πλευρα του αλλου που θα ερθει σε ενα αγνωστο σπιτι και ποιος δεν του λεει οτι δεν θα του την πεσει κανεις να του παρει τα λεφτα και το μπουλο και απλα το σπιτι να το ειχε ηδη διαρρηξει ο τυπος γιατι γνωριζει οτι οι ιδιοκτητες του λειπουν σε μεγαλα χρονικα διαστηματα.Αμα εισαι καχυποπτος πολλα ειναι τα σεναρια...

Οσο για σενα λευτερη πετα μια μπαλατεζα εξω απο το σπιτι γυρω στα 30 μετρα :P Ουτως η αλλως δεν ειναι οτι θα δωσεις μια τηλεοραση χωρις εγγυηση και στην τελικη αν φοβασαι τοσο εχεις και τις αξιολογησεις για αυτο ακριβως το λογο.Αυτες ειναι η φερεγγυοτητα σου και οποιος θελει παιρνει το ρισκο αλλιως παει αγοραζει απο καταστημα στην τιμη καταστηματος και δεν παει να γλυτωσει ενα χ ποσο απο εδω μεσα.

Το ίδιο ισχύει και για τον άλλο, προφανώς! Δεν ξεχωρίζω, εγώ.-

29 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Βρε εγω με σχεδον 300 θετικες και πανω απο 10 χρονια σιγουρα ειμαι αλλα αυτος ειναι;

Πες οτι ερχετε κατω απο το σπιτι μου του δινω το κουτι με την τηλεοραση του πεφτει απο την σκαλα σπαει η οθονη αντε μετα εγω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας

Να σκεφτεις οταν την ειχα σφραγισμενη ενας που με πηρε εκτος απο τον εξυπνο που εκανε παζαρια του ειχα πει οτι ναι μεν ειναι σφραγισμενη αλλα θα την ανοιξουμε να την βαλουμε στο ρευμα να την δεις οτι ειναι οκ.

Οι λύσεις είναι 2: Ή παίρνεις ένα κουμπούρι σαν του Σαββίδη ή παίρνεις μαζί σου την "ντουλάπα" του Σαββίδη!-

Επεξ/σία από siralexgio7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Βρε εγω με σχεδον 300 θετικες και πανω απο 10 χρονια σιγουρα ειμαι αλλα αυτος ειναι;

Πες οτι ερχετε κατω απο το σπιτι μου του δινω το κουτι με την τηλεοραση του πεφτει απο την σκαλα σπαει η οθονη αντε μετα εγω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας

Να σκεφτεις οταν την ειχα σφραγισμενη ενας που με πηρε εκτος απο τον εξυπνο που εκανε παζαρια του ειχα πει οτι ναι μεν ειναι σφραγισμενη αλλα θα την ανοιξουμε να την βαλουμε στο ρευμα να την δεις οτι ειναι οκ.

Μα πριν του την δωσεις θα την ανοιξετε παρεα να δειτε οτι αν ειναι οκ απο φυσικη αποψη πχ χτυπημενη οθονη τωρα αν του πεσει και προσπαθησει να ριξει το φταιξιμο σε σενα τοτε ο ανθρωπος εχει προβλημα ψυχολογικο να κατσει να κατηγορησει εσενα χωρις λογο οποτε μιλαμε για πολυ σπανια περιπτωση.Για μενα αν δεν θες να τον βαλεις στο σπιτι σου δινετε καπου ραντεβου εξω και την τσεκαρετε παρεα εξω αν ειναι χτυπημενη και οσο για το αν δουλευει σωστα κτλ εφοσον εσυ την εχεις δοκιμασει και ειναι κομπλε κ εχει κ εγγυηση παρεα τοτε δεν εχεις λογο να φοβασαι η να φοβαται εκεινος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι αυτο παντοτε εφικτο για πολλους και διαφορους λογους.Πχ θελω να πουλησω η να κανω τραμπα ενα παιχνιδι ps4 που το εχω κανει πολλες φορες δηλαδη τι θα κανω θα τρεχω σε μεταφορικη και θα πληρωνω και εκει κερατιατικα για ενα αντικειμενο μικρη αξιας? και στην τελικη αν μπλεξω μεσα και τραπεζες και κουριερ πιο πολλα προσωπικα στοιχεια θα δωσω παρα απο μια απλη συναντηση καπου εξω που απλα ενα ονομα θα ανταλαξεις και 2 κουβεντες και τελος.

Εν μερη ξεχωριζεις τα χλωρα απο τα ξερα με τις αξιολογησεις και ζυγιζεις ποσο θελεις κατι να το πουλησεις η να το αγορασεις και παιρνεις το αναλογο ρισκο πηγαινοντας η φερνοντας καποιον στον προσωπικο χωρο του/σου.

Οσο για σενα κουλη δεν χρειαζεται να μπαινεις σε χαρακτηρισμους γιατι πολλοι απο μας ετσι κανουμε συναλλαγες (και εξηγω γιατι πιο πανω) δηλαδη μας λες χλιμιτζουρες?

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαριεσαι δλδ να πας ελτα κ να πληρωσεις 2.60 να στειλεις κατι,

που στο κατω κατω μπορεις να το συνδυασεις κ με αλλες δουλειες,

κ προτιμας να βρεθεις καπου μ εναν αγνωστο...

το πιο βασικο ομως ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση θα εχει ολοκληρωθει η συναλλαγη κ θα εχεις τα χρηματα,

ενω στη συναντηση π.χ. μπορει να σε στησει,μπορει κατι να του ξινισει  κ να φας ακυρο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη εσυ μου λες πχ για ενα παιχνιδι ps4 10 ευρω που θελεις να κανεις τραμπα θα σκασεις 2.60 και εσυ και αλλα τοσα ο αλλος? Δεν αξιζει σε καποιες περιπτωσεις αυτη η διαδικασια.Τελος οπως μπορεις να συνδυασεις το ταχυδρομειο με αλλες δουλειες το ιδιο μπορει να γινει και με μια απλη συναντηση που απλα μπορει εκει που εδωσες ραντεβου μετα να εχεις καποια δουλεια εκει διπλα η απλα να εχεις κανονισει καφεδακι με φιλους.Το να αλλαξει γνωμη παιζει και απο τα courier πολυ απλα να μην δεχτει το δεμα γιατι αργησε και το βρηκε αλλου πιο γρηγορα, αμα ειναι ο αλλος να στην κανει θα στην κανει και δεν εχει σημασια αν εχεις κανει την δουλεια απο ταχυδρομειο η απλα απο κοντα.Μην εισαι απολυτος και προπαντων μην προσβαλεις κοσμο στην γενικοτητα επειδη εχεις διαφορετικη αποψη και τροπο σκεψης.

Αντε να το παω ενα βημα παραπερα το ολο θεμα, πες οτι τυχαινει ο πιθανος αγοραστης να μενει 2-3 τετραγωνα απο σενα θα πας και θα στειλεις δεμα??

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανετε μια τηλεφωνικη ομιλια πρωτα πριν φερετε καποιον σπιτι σας,κατα 99% θα καταλαβετε απο τον τροπο που μιλαει ,τι λεει και πως το λεει,αν ειναι ενταξει ανθρωπος η λαμογιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...