Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gazp είπε

Παιδια να ρωτησω...Θα ηθελα αν ειναι ευκολο καμμια προταση τιμης για τα ακολουθα: 1)Ενα ασυρματο χειριστηριο Logitech Cordless Rumblepad 2 το οποιο χανει την συνδεση με το pc (εχω κανει reset και φτιαχνει, μετα απο καποιο καιρο ξανα τα ιδια) και ενα PS3 Fat 40GB (CHECHG-03) χωρις χειριστηρια/παιχνιδια αλλα με περασμενο rebug και multiman. Το PS3 ειχε θεμα με YLOD και το ανοιξα ο ιδιος και το παλεψα και τωρα δουλευει (το θεμα ειναι για ποσο).

Γενικως λογω της καταστασης και των 2 σκεφτομαι να τα εδινα για ανταλλακτικα, δεν εχω σκοπο να ξεγελασω κανεναν. Τι λετε?

Προφανώς για ανταλλακτικά θα το δώσεις. Πάνω από 2 μήνες δεν του δίνω ζωή. Με θερμοπιστολο το έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

21 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Όχι φίλε μου δεν ισχύει αυτό. Κάπου μπερδεύτηκες.

xeon.png.843e34402e09955273bd20f4ec83fb7f.png

https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/2/

Τώρα το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι ιδιαίτερο λόγω HP.

Σωστός απλά το έγραψα θεωρόντας μόνο τους xeon X54.. σειράς άξιους αναφοράς για αναβάθμιση μιας πλατφόρμας με 775 socket και προφανώς τους Ηarpertown, από την σειρά Χ3 οι μόνοι που αξίζουν τον κόπο yorkfield είναι οι Χ 3370 και 3380, οι υπόλοιποι καλύτερα να δει κα΄ποιον core 2 quad, το καλό με τους Χ33.. είναι που σαν 775 μπαίνουν έτσι απλά, από την άλλη εδώ μιλάμε για hp μητρική οπότε η συζήτηση είναι καθαρά θεωρητική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Προφανώς για ανταλλακτικά θα το δώσεις. Πάνω από 2 μήνες δεν του δίνω ζωή. Με θερμοπιστολο το έκανες?

Nαι. Εχω βαλει και custom fan profile αλλα δεν το βλεπω να εχει πολλα ψωμια, τοσο που σκεφτομουν μεχρι και για χαρισμα. Το χειριστηριο ποσο να το βαλω?

Επεξ/σία από gazp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Σιγουρα πανω απο 60 καπου στα 100 θα ελεγα εγω αλλα σιγουρα οχι τα 240 που εχεις βαλει στην αγγελια σου.

πάντα πουλάω πράγματα στο 1/10 τις αρχικής τιμής ..τουλάχιστον έτσι ξέρω πως κανεις την μέτρηση τις πωλήσεις όσον αφορά μεταχειρισμένο το συγκεκριμένο έκανε 1570 άρα 157 ευρώ εντάξει 150 έβαλα εγώ αλλα χωρίς SSD και τον t9600 και φυσικά χωρίς το cooler και τα Windows ( είχε vista από την μαμά εγώ δίνω τα 7 home)gia αυτό  και η τιμή αλλα και πάλι αναφέρω πως είναι συζητήσιμη αυτό μπορεί να πέσει μέχρι και 50 euro κάτω.. μιλάμε ακόμα και στα 190.. δεν ξέρω μήπως τα μετράω λάθος? μονο ο SSD που έβαλα κάνει 40..

Επεξ/σία από koki28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koki28 είπε

πάντα πουλάω πράγματα στο 1/10 τις αρχικής τιμής ..τουλάχιστον έτσι ξέρω πως κανεις την μέτρηση τις πωλήσεις όσον αφορά μεταχειρισμένο το συγκεκριμένο έκανε 1570 άρα 157 ευρώ εντάξει 150 έβαλα εγώ αλλα χωρίς SSD και τον t9600 και φυσικά χωρίς το cooler και τα Windows ( είχε vista από την μαμά εγώ δίνω τα 7 home)gia αυτό  και η τιμή αλλα και πάλι αναφέρω πως είναι συζητήσιμη αυτό μπορεί να πέσει μέχρι και 50 euro κάτω.. μιλάμε ακόμα και στα 190.. δεν ξέρω μήπως τα μετράω λάθος? μονο ο SSD που έβαλα κάνει 40..

Προφανώς δεν πάει έτσι.Αλλο 1 χρόνο μεταχείρισης άλλο 10.Επίσης αυτή τη στιγμη 120gb ssd κάνει ~30€ καινούργιος.Κάνα 70άρι άντε 80 θα έλεγα εγώ.Τα 100€ μου φαίνονται πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, spy94 είπε

Προφανώς δεν πάει έτσι.Αλλο 1 χρόνο μεταχείρισης άλλο 10.Επίσης αυτή τη στιγμη 120gb ssd κάνει ~30€ καινούργιος.Κάνα 70άρι άντε 80 θα έλεγα εγώ.Τα 100€ μου φαίνονται πολλά.

σίγουρα δεν είναι το ίδιο φίλε μου άλλωστε αν ήταν 1 χρόνου θα το έδινες μιση τιμή.. εγώ τώρα αν κάτσω και βάζο 10 αυτό 20 το άλλο είμαι σίγουρος πως θα ξεπεράσω το 100 που λες :) από το συγκεκριμένο laptop γράφω εδώ στο site και επειδή ξέρω και σε τι κατάσταση είναι(λογικό θα μου πεις) αυτό το 60 που είδα πιο πάνω από έναν φίλο και το 80 που μου αναφέρεις δεν προσδιορίζει το μηχάνημα ..τουλάχιστο όχι όπως πάει τώρα με τα καινούρια δεδομένα ( την αναβάθμιση εννοώ και παίρνει και αναβαθμίσει και στις μνήμες) επίσης έχεις δίκιο για τους SSD όμως βάζεις την τιμή ανάλογα το μοντέλο και ποσο έκανε, όχι το πιο είναι πιο φτηνό και με συμφέρει!!

Επεξ/σία από koki28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koki28 είπε

σίγουρα δεν είναι το ίδιο φίλε μου άλλωστε αν ήταν 1 χρόνου θα το έδινες μιση τιμή.. εγώ τώρα αν κάτσω και βάζο 10 αυτό 20 το άλλο είμαι σίγουρος πως θα ξεπεράσω το 100 που λες :) από το συγκεκριμένο laptop γράφω εδώ στο site και επειδή ξέρω και σε τι κατάσταση είναι(λογικό θα μου πεις) αυτό το 60 που είδα πιο πάνω από έναν φίλο και το 80 που μου αναφέρεις δεν προσδιορίζει το μηχάνημα ..τουλάχιστο όχι όπως πάει τώρα με τα καινούρια δεδομένα ( την αναβάθμιση εννοώ και παίρνει και αναβαθμίσει και στις μνήμες) επίσης έχεις δίκιο για τους SSD όμως βάζεις την τιμή ανάλογα το μοντέλο και ποσο έκανε, όχι το πιο είναι πιο φτηνό και με συμφέρει!!

Αφού θα κάνεις του κεφαλιού σου, τι ρωτάς τότε; Αν σου στείλει κανένας σε αυτή την τιμή που ζητάς ενημέρωσε μας να ξέρουμε. Πληροφοριακά στα 160 βρίσκεις i5 δεύτερης γενιάς λάπτοπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koki28 είπε

σίγουρα δεν είναι το ίδιο φίλε μου άλλωστε αν ήταν 1 χρόνου θα το έδινες μιση τιμή.. εγώ τώρα αν κάτσω και βάζο 10 αυτό 20 το άλλο είμαι σίγουρος πως θα ξεπεράσω το 100 που λες :) από το συγκεκριμένο laptop γράφω εδώ στο site και επειδή ξέρω και σε τι κατάσταση είναι(λογικό θα μου πεις) αυτό το 60 που είδα πιο πάνω από έναν φίλο και το 80 που μου αναφέρεις δεν προσδιορίζει το μηχάνημα ..τουλάχιστο όχι όπως πάει τώρα με τα καινούρια δεδομένα ( την αναβάθμιση εννοώ και παίρνει και αναβαθμίσει και στις μνήμες) επίσης έχεις δίκιο για τους SSD όμως βάζεις την τιμή ανάλογα το μοντέλο και ποσο έκανε, όχι το πιο είναι πιο φτηνό και με συμφέρει!!

Το πως κοστολογείς εσύ το κάθε εξάρτημα μπορεί να απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.Όταν λες ότι δεν προσδιορίζει την κατάσταση τι εννοείς?Είναι όλα τέλεια στο μηχάνημα?Πχ η μπαταρία είναι 100% λειτουργική?Και ακόμη και αν είναι μιλάμε για μηχάνημα 10ετίας σχεδόν.Το ότι εξυπηρετεί εσένα δεν λέει κάτι,άλλος μπορεί να ναι οκ με pentium 4 που οι περισσότεροι να χαρίζουμε.Έχεις ιδέα πόσο κοστίζει καινούργιο laptop παρόμοιων δυνατοτήτων?Όσο αφορά για τον ssd μας έδωσες πληροφορίες για το μοντέλο και θίγεσαι έτσι όπως τον κοστολογώ?Και για να το πάρουμε αλλιώς,είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο φθηνότερος 120άρης που κάνει κάτω από 30€ είναι καλύτερος από τον δικό σου 60άρη.Και  μάλλον γρηγορότερος είναι και είναι με εγγύηση.Δηλαδή αν σου πρότειναν ανταλλαγή με αυτόν τον 120άρη που λέμε εσύ θα κρατούσες τον 60άρη? ;) Επίσης είσαι σίγουρος ότι έκανε 1570?Ακριβό ναι ήταν αλλά τόσο? (από περιέργεια ρωτάω)

Βέβαια όντως του κεφαλιού σου θα κάνεις (και δικαίωμα σου) αλλά γιατί επιμένεις? :P

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αφού θα κάνεις του κεφαλιού σου, τι ρωτάς τότε; Αν σου στείλει κανένας σε αυτή την τιμή που ζητάς ενημέρωσε μας να ξέρουμε. Πληροφοριακά στα 160 βρίσκεις i5 δεύτερης γενιάς λάπτοπ. 

κουβέντα κάνω φίλε μου και ερωτήσεις.. και το αυτικίνητο του φίλου μου 16 χρόνον 1000 το πήραν αλλα έκανε 10k   και τον 980x 1000 κάνει 100 τον έδωσα.. άσχετα αν στα διαφορα site ( ebay,amazon)το είχαν από 130 έως 150 euro.. απλά αναρωτιέμαι αν αυτό το 1/10 είναι σωστό ως προς την πωλήσει ενός μεταχειρισμένου.. δεν εννοώ μεταχειρισμένου 6-12 μηνών μιλάμε για 5-6 και βάλε χρονια

2 λεπτά πριν, spy94 είπε

Το πως κοστολογείς εσύ το κάθε εξάρτημα μπορεί να απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.Όταν λες ότι δεν προσδιορίζει την κατάσταση τι εννοείς?Είναι όλα τέλεια στο μηχάνημα?Πχ η μπαταρία είναι 100% λειτουργική?Και ακόμη και αν είναι μιλάμε για μηχάνημα 10ετίας σχεδόν.Το ότι εξυπηρετεί εσένα δεν λέει κάτι,άλλος μπορεί να ναι οκ με pentium 4 που οι περισσότεροι να χαρίζουμε.Έχεις ιδέα πόσο κοστίζει καινούργιο laptop παρόμοιων δυνατοτήτων?Όσο αφορά για τον ssd μας έδωσες πληροφορίες για το μοντέλο και θίγεσαι έτσι όπως τον κοστολογώ?Και για να το πάρουμε αλλιώς,είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο φθηνότερος 120άρης που κάνει κάτω από 30€ είναι καλύτερος από τον δικό σου 60άρη.Και  μάλλον γρηγορότερος είναι και είναι με εγγύηση.Δηλαδή αν σου πρότειναν ανταλλαγή με αυτόν τον 120άρη που λέμε εσύ θα κρατούσες τον 60άρη? ;) Επίσης είσαι σίγουρος ότι έκανε 1570?Ακριβό ναι ήταν αλλά τόσο? (από περιέργεια ρωτάω)

Βέβαια όντως του κεφαλιού σου θα κάνεις (και δικαίωμα σου) αλλά γιατί επιμένεις? :P

? ποιος θίχτηκε? εγώ? από τι? λάθος κανεις.. καμια σχέση ναι το μηχάνημα δεν έχει απόλυτος κανένα ελάττωμα ακόμα και η μπαταρία είναι ok την έχω ελέχει.. ναι η τιμή είναι αυτή εφόσον υπάρχει και αποδείξει αγοράς.. δεν έχω κάνει κάποια μέτρηση για να σου απαντήσω ως προς αν είναι γρηγορότερος η όχι από κάποιον 120 σημερινό το σίγουρο που ξέρω είναι ότι κάνει 100 ευρώ τώρα εννοείτε πως δεν είναι 10 χρόνον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη για 3 laptop παρακαλώ ,

Κατάσταση πιο "καινούργια" δεν γίνεται, χωρίς καν σημάδι.

 

1. Lenovo T440P 

i5 4300M + Extended καινούργια μπαταρία (70€) + 1x8GB 1600 + Full HD οθόνη + fingerprint sensor , GT730 κάρτα γραφικών , γενικά είναι άριστο χωρίς μισό σημαδάκι

2. Lenovo T440

Windows 10 Pro - 64bit, 500gb HDD - 8gb RAM (Crucial καινούργια)- i5 1.9GHz 4300 ,με 2 μπαταρίες , εξωτερική extended και αυτή αγορασμένη καινούργια ελάχιστων μηνών wear diagnostic level 19% ,και εσωτερική 8% wear level ,και αυτό άριστο χωρίς το παραμικρό σημάδι ή γρατζουνιά

3. http://www.toshiba.ie/discontinued-products/tecra-r950-176/ , ακριβώς αυτό με i7 , 8gb ram 320gb hdd ,λείπει μόνο δεξί καπάκι από το bezzel της οθόνης το ασημένιο,αλλά μπορεί να αγοραστεί από ebay με 4€ είναι πολύ μικρό.

Τι τιμές θα τα βάζατε ;  έτσι πάνω κάτω,με βάση ότι βλέπω εδώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, koki28 είπε

κουβέντα κάνω φίλε μου και ερωτήσεις.. και το αυτικίνητο του φίλου μου 16 χρόνον 1000 το πήραν αλλα έκανε 10k   και τον 980x 1000 κάνει 100 τον έδωσα.. άσχετα αν στα διαφορα site ( ebay,amazon)το είχαν από 130 έως 150 euro.. απλά αναρωτιέμαι αν αυτό το 1/10 είναι σωστό ως προς την πωλήσει ενός μεταχειρισμένου.. δεν εννοώ μεταχειρισμένου 6-12 μηνών μιλάμε για 5-6 και βάλε χρονια

? ποιος θίχτηκε? εγώ? από τι? λάθος κανεις.. καμια σχέση ναι το μηχάνημα δεν έχει απόλυτος κανένα ελάττωμα ακόμα και η μπαταρία είναι ok την έχω ελέχει.. ναι η τιμή είναι αυτή εφόσον υπάρχει και αποδείξει αγοράς.. δεν έχω κάνει κάποια μέτρηση για να σου απαντήσω ως προς αν είναι γρηγορότερος η όχι από κάποιον 120 σημερινό το σίγουρο που ξέρω είναι ότι κάνει 100 ευρώ τώρα εννοείτε πως δεν είναι 10 χρόνον :)

Μιας που όντως κουβέντα κάνεις το σταματάω εδώ.Αν θέλεις να κάνεις ερωτήσεις ναι κάνε αλλά να σαι και έτοιμος να δεχτείς απόψεις που δεν σου αρέσουν/βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

την άλλη φορά μέσα έπεσες που σε χρειάστηκα ~10€ διαφορά είχαμε με βάση ότι με είπες... για πες γνώμη :D 

Δεν νομίζω να σε βοήθησα σε λαπτοπ :lol: ΄Ασε μαν θα σε κάψω :P Μόνο για τα παλαιότερα έχω άποψη μιας και έχω πάρει/δώσει μερικά για φίλους/συγγενείς.

Εντάξει με έπεισες,δικός μας είσαι (Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, spy94 είπε

Δεν νομίζω να σε βοήθησα σε λαπτοπ :lol: ΄Ασε μαν θα σε κάψω :P Μόνο για τα παλαιότερα έχω άποψη μιας και έχω πάρει/δώσει μερικά για φίλους/συγγενείς.

Εντάξει με έπεισες,δικός μας είσαι (Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη) 

Και όμως με είχες πεί σε προσωπικό όταν το συζητούσαμε! 

Εγώ λέω , το πρώτο 300€ το δεύτερο 270€ , και το 3ο 250€.... (Με βάση τιμές εδώ μέσα και ebay ότι είμαι αρκετά πιο κάτω για τα χαρακτηριστικά τους και φυσικά την κατάσταση τους)

Επεξ/σία από AccountSaver
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

Και όμως με είχες πεί σε προσωπικό όταν το συζητούσαμε! 

Εγώ λέω , το πρώτο 300€ το δεύτερο 270€ , και το 3ο 250€.... (Με βάση τιμές εδώ μέσα και ebay ότι είμαι αρκετά πιο κάτω για τα χαρακτηριστικά τους και φυσικά την κατάσταση τους)

Για να το λες κατι παραπανω θα θυμασαι..:lol: Τιμές δεν λέω θα εκτεθώ :P Περίμενε τους γκουρού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...