Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε οκ δεν θα έλεγα ότι το κουτί είναι ότι καλύτερο. ανεμιστήρας μπροστά (βάζει), πίσω (βγάζει), πάνω (βγάζει)

ζαλμάν ζ5 Plus

 

http://prntscr.com/3kx9xo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα βάλεις τον πάνω να βάζει αέρα, θέλεις να δημιουργείς θετική και όχι αρνητική πίεση αέρα στο κουτί. Και λίγο καλύτερη θερμοκρασία αλλά πρωτίστως δεν θα παίρνει σκόνη το κουτί έτσι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει ενδειξη για τα VRM η 990XA. Northbridge ειναι το 65αρι. 

Τις θερμοκρασιες δεν τις λες και αριστες. Εγω δεν θα τον ετρεχα στους 60C.

Μάλιστα. Πως είχα την εντύπωση πως ήταν τα VRM :P ... Όσο ζεις μαθαίνεις τελικά... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις τον πάνω να βάζει αέρα, θέλεις να δημιουργείς θετική και όχι αρνητική πίεση αέρα στο κουτί. Και λίγο καλύτερη θερμοκρασία αλλά πρωτίστως δεν θα παίρνει σκόνη το κουτί έτσι!

έγινε αρχηγέ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Αϊ-Αϊ-Αϊ....!!!

 

65 βάρεσε σήμερα@BF4, 6 το απόγευμα, σε δωμάτιο με τους τοίχους να ψήνονται, με θερμοκρασία χώρου >30-32ο.

 

Θυμίζω πως τον έχω στα 4.5, κι όχι στο max σταθερό του ([email protected]), αλλά ακόμα και με χαμηλότερο offset, πάλι 1.392 τραβάει με LLC@VeryHigh!

 

Αυτά, δε, με την Η100i@Performance mode. Πραγματικά, έβγαζε φλόγα το ψυγείο!

 

Ίσως κατεβάσω λίγο ακόμα το ρεύμα, ίσως τη συχνότητα.

 

Το "αστείο" της υπόθεσης... Η 7950@1150/1450, δεν πέρασε ποτέ τους 63o!!!

 

Αυτά κάνει η Vapor-X σε συνδυασμό με λίγο πιο επιθετικό προφίλ στους ανεμιστήρες και με τους 2 πλαϊνούς του καλύμματος να ρίχνουν καταπάνω της!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αϊ-Αϊ-Αϊ....!!!

 

65 βάρεσε σήμερα@BF4, 6 το απόγευμα, σε δωμάτιο με τους τοίχους να ψήνονται, με θερμοκρασία χώρου >30-32ο.

 

Θυμίζω πως τον έχω στα 4.5, κι όχι στο max σταθερό του ([email protected]), αλλά ακόμα και με χαμηλότερο offset, πάλι 1.392 τραβάει με LLC@VeryHigh!

 

Αυτά, δε, με την Η100i@Performance mode. Πραγματικά, έβγαζε φλόγα το ψυγείο!

 

Ίσως κατεβάσω λίγο ακόμα το ρεύμα, ίσως τη συχνότητα.

 

Το "αστείο" της υπόθεσης... Η 7950@1150/1450, δεν πέρασε ποτέ τους 63o!!!

 

Αυτά κάνει η Vapor-X σε συνδυασμό με λίγο πιο επιθετικό προφίλ στους ανεμιστήρες και με τους 2 πλαϊνούς του καλύμματος να ρίχνουν καταπάνω της!

Highjacking με όλη την σημασία της λέξεως!!!  :P  :D  :lol:

Ρίξε την συχνότητα λίγο κάτω μαζί με vcore και θα είσαι οκ πιστευω. Για την Vapor-X μην ακούω τέτοια αμφισβήτιση, έχω την ''απλή'' 290 Tri-X OC και μέχρι στιγμής με ρολόγια στα 1250/1425 και +,125V δεν έχει ανεβεί πάνω από τους 73 βαθμούς! Μην ξεχνιόμαστε είναι Hawai!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E όχι και hijacking... Εμπειρία χρήσης με αποτελέσματα βασισμένα σε πραγματικές συνθήκες με διαφορετικά/πολλαπλά σενάρια!

 

:P :D :P :D :P

 

Σε κάθε περίπτωση, πήγε ένα σκαλοπάτι κάτω το offset, οπότε πια είμαι σταθερός με max Vcore [email protected]@62o μετά απο >2ώρες συνεχούς κακοποίησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
 

Με ποιό πρόγραμμα μετράς τις θερμοκρασίες? Το AMD Overdrive που είναι και το official κάνει την καλύτερη δουλειά και να ξέρεις κάτω από 40 βαθμούς στους AMD δεν είναι σωστή η θερμοκρασία. Το Overdrive θα σου βγάζει thermal margin που σημαίνει πόσο τοις εκατό είσαι μακρυά από το μέγιστο επιτρεπτό για τον επεξεργαστή που είναι 62-65 max. Όσο ποιό μικρό το ποσοστό τόσο ποιό κοντά θα είσαι στο max.

Για την μητρική σου τώρα 4+1 φάσεις δεν ενδικνειται για oc. Οστόσο για τα volt που δίνεις και 4,2ghz είσαι σταθερός, το έψαξες? Αν ναι είναι πολύ καλά αλλά και πάλι το 35 στον επεξεργαστή δεν είναι σωστό.

Γενική συμβουλή μην το πολυπιέσεις παραπάνω, δεν αντέχει η μητρική σου από τροφοδοσία καθαρά!

Ότι άλλο θέλεις σε pm για να μην το χαλάσουμε το νήμα του παιδιού ή αλλιώς εδώ :  http://www.insomnia.gr/topic/502667-8320-oc-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF/

 
Στον επεξεργαστή έχω μια hyperX 212 EVO με 2 ανεμιστήρες σε push-pull,και 3 εκατοστά ακριβώς από τον ανεμιστήρα που ρουφά τον αέρα απ το heatsink είναι ο ανεμιστήρας του κουτιού,άλλος ένας 120mm,ενώ στο κουτί έχω σύνολο 4 fans των 120mm, 2 να ρουφάν και 2 να βγάζουν.
 
Αυτή τη στιγμή το Overdrive μου δίνει 34.2c Thermal Margin για cpu cores,και 53.8 για TMPIN1 (τα άλλα tmpin δεν τα μετράει)
 
Για τα βολτ έτρεξα το stability test που έχει ο ίδιος ο catalyst. Ξεκίνησα να τα ανεβάζω 1-1 μέχρι να σταματήσει να μου βγάζει "illegal sumout" για τη συχνότητα που είχα επιλέξει,και όταν πλέον έφτασα τα 1.3377v εξαφανίστηκε αυτό το μήνυμα. Το stock volt του 8320 με τις normal συχνότητες,ήταν 1.28v
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ το thermal margin γενικά σου λέει πόσο κοντά είσαι στο limit. Απλά η μητρική θα αρχίσει να κλοτσάει κοντά στα 4.5ghz και η 212 evo. Δες αν θες έτσι για την περιέργεια και μόνο που θα τον φτάσεις χωρίς πολύ παραπάνω ρεύμα, δηλαδή μέχρι 1.4V και πάντα να βλέπεις θερμοκρασίες!

Ότι θές εδώ είμαστε και διάβασε και εδώ μέσα μερικά από αυτά που έχει ποστάρει ο Πέτρος και γενικά όλοι οι υπόλοιποι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν πρόκειται να τον ανεβάσω παραπέρα απ' τα 4.2ghz που τον έχω τώρα. Ούτως ή άλλως από ότι διαβάζω στα διάφορα reviews οι επιδόσεις που προσφέρει από ένα σημείο και μετά το oc σε vishera σε σχέση με το ρεύμα που καταναλώνουν δεν συμφέρει...

 

Αυτό που με νοιάζει είναι το oc που έχω ήδη κάνει,να μη κάνει καμιά ζημιά στο μέλλον.Να είναι απροβλημάτιστη η λειτουργεία του PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είσαι κανένα πρόβλημα. Ούτος ή άλλως ο 8350 είναι ένας κλοκαρισμένος 8320 στα 4ghz και αφού εσύ έχεις πέσει σε τέτοιο κομμάτι σαν τον πρώην δικό μου 8320, μην ανυσηχείς για τίποτα και για ποιό πάνω ακόμη! Απλά για ποιό πάνω θα χρειαστείς σίγουρα μητρική και ψύκτρα αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ψύκτρα έχω μια 212 evo.

Αλλά θα αλλάξω τα case fans με καλύτερα,γιατί ούτως ή άλλως τα χω 5 χρόνια και φτάνουν στο τέλος του προσδόκιμου ζωής τους,ενώ αν και δεν έχουν ψοφήσει ακόμα,ο αέρας που βγάζουν είναι αισθητά λιγότερος από ότι έβγαζαν καινούρια.

 

Τα fans που 'χα ήταν 120mm,44cfm,30.000 ώρες προσδόκιμο ζωής.

Τα νέα που θα βάλω θα είναι 120mm,90cfm,με 160.000 ώρες προσδόκιμο ζωής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Κάποιες απορίες στο OC του 8320 πάνω στη μητρική GB 990XA-UD3 rev3 με cooler Phanteks PH-TC14PE και τo VID του επεξεργαστή μου σύμφωνα με το CoreTemp είναι 1.400V.

 

Αρχικά να γράψω τις ρυθμίσεις μου. Έχω απενεργοποιήσει το Τurbo, έχω βάλει το LLC σε Ultra High και το CPU voltage στα -0.075V. Με αυτές τις ρυθμίσεις είμαι σταθερός στα 4.2GHz με την τάση να φτάνει στα 1.38~1.39V. Με LLC Extreme και CPU voltage -0.100V η τάση φτάνει το 1.4V και είναι επίσης σταθερό με αυτές τις ρυθμίσεις. Στα 4.3 GHz ενώ πέρναγε χωρίς πρόβλημα μια ώρα σε Prime ή OCCT, κατά τη διάρκεια ενός BF4 session έφαγα σε κάποια φάση μια μπλε οθόνη, οπότε κατέβηκα 100MHz. Η θερμοκρασία κατά τη διάρκεια που τρέχει το prime κυμαίνεται μεταξύ 45-52 oC. 

 

Οπότε έχω δυο απορίες:

 

Βλέπω κάποιοι έχετε τα 4.2 με πολύ χαμηλότερη τάση, οφείλεται στο κομμάτι που έχω ή κάνω κάτι λάθος; Τι VID δείχνει το CoreTemp για την CPU σας;

 

Τέλος, όταν αλλάξουν τα settings της μητρικής και απενεργοποιηθεί το turbo, τότε κατά την εκκίνηση του υπολογιστή όταν πατηθεί το κουμπί power, ανοίγει στιγμιαία, κλείνει για ένα δευτερόλεπτο και ξανανοίγει μόνο του αμέσως μετά και κάνει boot. Δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα μετά στα Windows. Παρατήρησα ότι αν ενεργοποιήσω το turbo ξεκινάει αμέσως, χωρίς αρχική διακοπή, αλλά ακόμα και να θέσω τη συχνότητα του turbo ίδια με αυτή του OC (στα 4.2GHz) στο OCCT βλέπω πολλά σκαμπανεβάσματα της συχνότητας (παίζει μεταξύ 3.7 και 4.2 κατά το load). Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά της μητρικής (εννοώ το κλείσιμο στο ξεκίνημα);

 

[sorry, βγήκε λίγο μεγαλύτερο απ' ό,τι υπολόγιζα το post... :)]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκαμπανεβάσματα τα κάνει το Cool n quiet (cnq και ότι άλλο συναφές c3-c6,κλείστο) και για το ξεκίνημα φταίει το APM (APPLICATION POWER MANAGEMENT, κλείστο και αυτό).

Για την τάση παίζουν πολλά, το revision της μητρικής (η τελευταία είναι η ver. 3) και η έκδοση του bios αντίστοιχα καθώς και το κομμάτι που έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...