Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Η πως ενω συμφωνούμε να μου πουλήσεις κάτι και συμφωνείς στο να το κρατήσεις να σε καλέσω την επόμενη μέρα για ραντεβού και να μου πείς πουλήθηκε,δεν είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν αυτό και χρήζει κριτικής.

 

Καποιος που συμφωνησε σε κατι και μετα αθετει το λογο του ειναι ηθικα κατακριτεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καποιος που συμφωνησε σε κατι και μετα αθετει το λογο του ειναι ηθικα κατακριτεος.

Αυτο εξυπακουεται αλλα απο τη στιγμη που αφορουν συναλλαγες-ανταλλαγες πρεπει να υπαρχει ενημερωση προς τα ατομα της συγκεκριμενης ενοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εξυπακουεται αλλα απο τη στιγμη που αφορουν συναλλαγες-ανταλλαγες πρεπει να υπαρχει ενημερωση προς τα ατομα της συγκεκριμενης ενοτητας.

 

Κανε ποστ και ενημερωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε ποστ και ενημερωσε.

Ποιο πρακτικό η επι τόπου κριτική παρα το να γεμίζει το φόρουμ με τέτοια θέματα,εκτος αυτου αν προχωρήσουν πολυ τότε οι αρχικοί θα ξεχαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πρακτικό η επι τόπου κριτική παρα το να γεμίζει το φόρουμ με τέτοια θέματα,εκτος αυτου αν προχωρήσουν πολυ τότε οι αρχικοί θα ξεχαστούν.

 

Δυο φορες μου εκαναν υβριστικη αξιολογηση επειδη δεν ειχα τιμη της αρεσκειας τους, και αλλη μια επειδη δε δεχομουν αντικαταβολη... Τετοιες "αξιολογησεις" προ συναλλαγης θελουμε?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο φορες μου εκαναν υβριστικη αξιολογηση επειδη δεν ειχα τιμη της αρεσκειας τους, και αλλη μια επειδη δε δεχομουν αντικαταβολη... Τετοιες "αξιολογησεις" προ συναλλαγης θελουμε?

Καλά όλα αυτά που λες αλλά μήπως έχεις άλλον λογαριασμό φίλε μου? Γιατί στο προφίλ σου βλέπω μόνο 3 αξιολογήσεις και οι 2 είναι από τον ίδιο άνθρωπο μάλιστα. 

 

 

Όσοι είναι ενεργοί στις αγγελίες θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας .

 

Αν για παράδειγμα βάλει κάποιος μία αγγελία και συμφωνήσει με έναν άνθρωπο ότι θα κάνουν την συναλλαγή μετά από 3 μέρες, όταν φτάσει όμως η μέρα της συναλλαγής ο αγοραστής ακυρώνει για οποιοδήποτε λόγο την συναλλαγή. Η αγγελία έχει πάει στον πάτο έτσι και δεν μπορεί να την δει κάποιος άλλος πιθανός αγοραστής οπότε ο πωλητής χάνει μία εβδομάδα λόγω του αφερέγγυου αγοραστή και αναγκάζεται να την κάνει πάλι υποβολή εκ νέου. Δεν πρέπει να ξέρουν οι υπόλοιποι ότι ο συγκεκριμένος είναι αφερέγγυος και ανεύθυνος? 

Με το παρόν σύστημα αξιολογήσεων έχουμε γεμίσει άριστους αγοραστές που στην πραγματικότητα μόνο άριστοι δεν είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 Γιατί στο προφίλ σου βλέπω μόνο 3 αξιολογήσεις και οι 2 είναι από τον ίδιο άνθρωπο μάλιστα. 

 

Καλά αυτές που ανέφερε με ένα report εξαφανίζονται πανεύκολα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά που λες αλλά μήπως έχεις άλλον λογαριασμό φίλε μου? Γιατί στο προφίλ σου βλέπω μόνο 3 αξιολογήσεις και οι 2 είναι από τον ίδιο άνθρωπο μάλιστα. 

 

 

Όσοι είναι ενεργοί στις αγγελίες θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας .

 

Αν για παράδειγμα βάλει κάποιος μία αγγελία και συμφωνήσει με έναν άνθρωπο ότι θα κάνουν την συναλλαγή μετά από 3 μέρες, όταν φτάσει όμως η μέρα της συναλλαγής ο αγοραστής ακυρώνει για οποιοδήποτε λόγο την συναλλαγή. Η αγγελία έχει πάει στον πάτο έτσι και δεν μπορεί να την δει κάποιος άλλος πιθανός αγοραστής οπότε ο πωλητής χάνει μία εβδομάδα λόγω του αφερέγγυου αγοραστή και αναγκάζεται να την κάνει πάλι υποβολή εκ νέου. Δεν πρέπει να ξέρουν οι υπόλοιποι ότι ο συγκεκριμένος είναι αφερέγγυος και ανεύθυνος? 

Με το παρόν σύστημα αξιολογήσεων έχουμε γεμίσει άριστους αγοραστές που στην πραγματικότητα μόνο άριστοι δεν είναι

Το να δεσμεύσεις κάτι εξαρτάται απο σένα, αν έχεις αυτόν τον φόβο απλά πες "δεν κρατάω τίποτα, όποιος κανονίσει πιο νωρίς θα το πάρει", και η αγγελία θα κλείσει όταν παραλάβει ο αγοραστής.

 

Οι αξιολογήσεις χωρίς να έχει πραγματοποιηθεί συναλλαγή είναι τρίκοπο μαχαίρι, για μένα είναι πάρα πολύ σωστό όπως είναι τώρα πάντως, αυτό που λες δεν μπορεί να εφαρμοστεί, και ο λόγος; Δεν ξέρεις τι κάβουρες-κάγκουρες κυκλοφορούν στις αγγελίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ επείδη βλέπω κανένας mod δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για τις αγγελίες έχει να πέσει πολύ γέλιο, θα αρχίσω να κλείνω ραντεβού με 30 ανθρώπους κάθε μέρα και δεν θα εμφανίζομαι σε κανένα αλλά θα συνεχίσω να είμαι όσο φερέγγυος είμαι και τώρα γιατί δεν θα μπορεί να μου κάνει κανείς τους αρνητική αξιολόγηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όσες φορές έχω δώσει κάτι , ο πρώτος που συμφωνήσω έχει προτεραιότητα. Ο αμέσως επόμενος που όντως υπάρχει συμφωνία ενημερώνεται ότι υπάρχει αγοραστής ήδη , αν στραβώσει κάτι ενημερώνεται. Πούλησα ένα Vaio πριν λίγες μέρες .. τη τελευταία μέρα ο αγοραστής θέλησε από 360 που είχαμε συμφωνήσει να το πάρει 300.. φυσικά και δεν έγινε. Έτσι το αγόρασε το παιδί που είχα backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται δύσκολο. Στη πράξη αξιολογείς και αξιολογείσαι με αυτόν που ολοκληρωσες την συναλλαγή.

 

Για μένα η μόνη δικλείδα πρέπει να μπει σε αυτούς που πουλάνε. Ότι για να κατεχωρεις αγγελία πρέπει να είσαι τόσο καιρό να έχεις τόσα ποστ κλπ κλπ. Συνήθως το "θύμα" είναι ο αγοραστής στα μεταχειρισμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τον γύφτο που θέλησε να σου κόψει 60 ευρώ επειδή έτσι του κάπνισε δεν πρέπει να τον γνωρίζω εγώ ως πωλητής για να τον αποφύγω στο μέλλον? 

Οχι απαραιτητα. Κατ'αρχην δε σου λεει κανεις οτι επειδη ηθελε να κοψει απο το Vaio θα κοψει και απο το Χ προιον. Αφετερου, θα το μαθεις οταν προσπαθησει να παζαρεψει και σε σενα.

 

Κατα τ'αλλα αν εγω σε στησω και μου κανεις αρνητικη αξιολογηση, τι σε προστατευει απο το να σου κανω εγω εκδικητικη αξιολογηση επειδη "Εφτασα και δεν ηταν εκει γιατι το ειχε πουλησει σε αλλον" ή οτιδηποτε αλλο random? 

Θελω να πω, θα ηταν σαφως βολικο να γνωριζαμε τη φερεγγυοτητα του αλλου στα ραντεβου του ή τον τροπο που παζαρευει a priori (ολους μας θα βολευε), αλλα πρεπει να εχεις μια αντικειμενικη βαση που ειναι η ολοκληρωση της συναλλαγης.

 

Το παρον ειναι καθαρα δικη μου γνωμη και οχι θεση της ομαδας διαχειρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μονο οι αφερεγγυοι αλλα και οι κουτοπονηροι,εδω βρηκα ανθρωπο να πουλάει στικακι ακριβοτερα κι απο το πρωτο μαγαζι του σκρουτζ κι οταν του ειπα να το παρω μισοτιμης μου λεει δεν αξιζει να το δωσω.

Ε συγνωμη φιλε μου αλλα κι εγω δεν αξιζει να το παρω διαφορα δυο ευρω απο ιδιωτη χωρις εγγυηση και ενας θεος ξερει ποσο χρησιμοποιημενο και σε τι κατασταση....

Καλό είναι να υπάρχουν λοιπόν κριτικές στις αγγελίες για να μην ευδοκιμούν οι κουτοπόνηροι και να φτιάξει το κλίμα των τιμών και αγγελιών γενικότερα εδω μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είναι μονο οι αφερεγγυοι αλλα και οι κουτοπονηροι,εδω βρηκα ανθρωπο να πουλάει στικακι ακριβοτερα κι απο το πρωτο μαγαζι του σκρουτζ κι οταν του ειπα να το παρω μισοτιμης μου λεει δεν αξιζει να το δωσω.

Ε συγνωμη φιλε μου αλλα κι εγω δεν αξιζει να το παρω διαφορα δυο ευρω απο ιδιωτη χωρις εγγυηση και ενας θεος ξερει ποσο χρησιμοποιημενο....

Καλό είναι να υπάρχουν λοιπόν κριτικές στις αγγελίες για να μην ευδοκιμούν οι κουτοπόνηροι και να φτιάξει το κλίμα των τιμών και αγγελιών γενικότερα εδω μέσα.

Οχι δεν ειναι ετσι. 

 

Ο αγοραστης εχει δικαιωμα να το πουλα οσο επιθυμει. Εσυ φυσικα δεν αξιζει να το παρεις δυο ευρω απο ιδιωτη και απλα δεν το κανεις.

Η κριτικη στην αγγελια που θα βοηθησει ακριβως, στο να ριξει ο πωλητης Χ την τιμη του και να το παρει ο αγοραστης φθηνοτερα? Ε, ας το παρει απο αλλου οχι απο τον Χ, γιατι τετοιο κολλημα να το αποκτησεις απο αυτον?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...