Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι οταν καποιος εχει φαει ban λογω διπλων και τριπλων λογαριασμων οι αγγελιες του παραμενουν και δεν διαγραφονται;

Παραδειγμα σε αυτη που λεει ο Γρηγορης εχει τηλεφωνο αρα μπορει να πουλησει ανετα εδω μεσα αυτο που εχει βαλει και ας ειναι μπαναρισμενος.

 

 

νομιζω για τον ιδιο λογο που δεν διαγραφονται τα posts καποιου που εφαγε ban. γενικος κανονας ειναι τα γραπτα μενουν

 

θα μπορουσαν ομως να κλειδωσουν την αγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

νομιζω για τον ιδιο λογο που δεν διαγραφονται τα posts καποιου που εφαγε ban. γενικος κανονας ειναι τα γραπτα μενουν

 

θα μπορουσαν ομως να κλειδωσουν την αγγελια

 

Εγω για το τηλεφωνο λεω που δεν το σβηνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πάντα θα υπάρχουν σωστοί και λάθος χρήστες που στο θέμα των αγγελιών το 70% είναι οι λάθος. Δεν ξέρω αν το ανέφερε κάποιος μέσα στο παρόν threat το θέμα του τηλεφώνου αλλά πρέπει να γίνει υποχρεωτική η προσθήκη του. Πολλές φορές έχω στείλει μήνυμα σε διάφορους πωλητές σε αγγελία ωρών η οποία δεν είχε τηλέφωνο που φυσικά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Ή θα έχει διαβάσει το μήνυμα και μετά πέρα βρέχει ή δεν θα το έχει δει ποτέ. Ποιός ο λόγος που έβαλε αγγελία; Πόσο δλδ θα τον περιμένω σαν αγοραστής; 2,5,10 μέρες; Πόσο...? Ένα τηλέφωνο επικοινωνίας δεν βλάπτει, αν ενδιαφέρεσαι να πουλήσεις, όχι να παίξεις!! Και επιτέλους, γράφετε σωστά διατυπωμένες τις απαντήσεις σας, Ελληνικά και ολοκληρωμένα και όχι με μισές λέξεις και αρχικά γράμματα και πολλές φορές στα greeklish. Ευχαριστώ σε όσους θα με καταλάβουν....

 

Υστερόγραφο: Σημερινό παράδειγμα για μια κάρτα γραφικών που πουλάω με πλήρη στοιχεία. Ερώτηση από αγοραστή: ( file m cs pezei i kartoula gnwrizeis ?? ). Τι απάντηση θα δίνατε??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απάντηση θα δίνατε??          

 

fysika  kai   pezei..... :-)


Εγω  πιστευω   οτι  τα  υποχρεωτικα   πρεπει  να   ειναι   τιμη   και   περιοχη   μονον.

 

Οχι   τηλεφωνο   γιατι   παιρνει   ο  καθε   αργοσχολος   χασομερης   και   εισπραττεις  πελωριες  μαλακιες   χωρις   να   μενουν

 

γραπτα.  Αν   συμφωνηθει   η  συναλλαγη   αλλαζεις   τηλεφωνο   με  πμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απάντηση θα δίνατε??          

 

fysika  kai   pezei..... :-)

Εγω  πιστευω   οτι  τα  υποχρεωτικα   πρεπει  να   ειναι   τιμη   και   περιοχη   μονον.

 

Οχι   τηλεφωνο   γιατι   παιρνει   ο  καθε   αργοσχολος   χασομερης   και   εισπραττεις  πελωριες  μαλακιες   χωρις   να   μενουν

 

γραπτα.  Αν   συμφωνηθει   η  συναλλαγη   αλλαζεις   τηλεφωνο   με  πμ.

Ή θα έχει διαβάσει το μήνυμα και μετά πέρα βρέχει ή δεν θα το έχει δει ποτέ. Ποιός ο λόγος που έβαλε αγγελία; Πόσο δλδ θα τον περιμένω σαν αγοραστής; 2,5,10 μέρες; Πόσο...?

ΔΙΑΒΑΖΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.  Φιλε Tigergreg δεν ξέρω τι είναι το (CS), δεν ασχολούμαι με παιχνίδια. Αν θέλει να μάθει να ψάξει τις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Και στο κάτω κάτω το παιχνίδι έχει ολοκληρωμένο τίτλο. Και Greeklish???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θα έχει διαβάσει το μήνυμα και μετά πέρα βρέχει ή δεν θα το έχει δει ποτέ. Ποιός ο λόγος που έβαλε αγγελία; Πόσο δλδ θα τον περιμένω σαν αγοραστής; 2,5,10 μέρες; Πόσο...?

ΔΙΑΒΑΖΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.  Φιλε Tigergreg δεν ξέρω τι είναι το (CS), δεν ασχολούμαι με παιχνίδια. Αν θέλει να μάθει να ψάξει τις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Και στο κάτω κάτω το παιχνίδι έχει ολοκληρωμένο τίτλο. Και Greeklish???

To Counter Strike απο την ημέρα που βγήκε όλοι CS το ξέρουν Gamers και μη.

Τώρα το θέμα του τηλεφώνου δεν μπορεί να γίνει πρακτικά μιας και το τηλέφωνο υπάγεται στα προσωπικά δεδομένα επομένως δεν γίνεται να καθιερωθεί ως κάτι μόνιμα υποχρεωτικό.

Όσον αφορά το πρόβλημα που έχεις πίστεψε με το έχουμε πολλοί αλλα δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω απο υπομονή και ταυτόχρονα αναζήτηση για αυτό που θές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Counter Strike απο την ημέρα που βγήκε όλοι CS το ξέρουν Gamers και μη.

Τώρα το θέμα του τηλεφώνου δεν μπορεί να γίνει πρακτικά μιας και το τηλέφωνο υπάγεται στα προσωπικά δεδομένα επομένως δεν γίνεται να καθιερωθεί ως κάτι μόνιμα υποχρεωτικό.

Όσον αφορά το πρόβλημα που έχεις πίστεψε με το έχουμε πολλοί αλλα δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω απο υπομονή και ταυτόχρονα αναζήτηση για αυτό που θές.

Είδες τι ωραία που το έγραψες; "COUNTER STRIKE" Θεωρώ εύκολο ήταν.! Είπαμε, όποιος ενδιαφέρεται για αγορά υλικού, ψάχνει ο ίδιος του αν του κάνει. Σκέψου να ρωτήσουν 10 άτομα και να κάτσω να ψάχνω εγώ γι'αυτους. Τι λέμε τώρα.

Όσο για το τηλέφωνο πλέον δεν είναι προσωπικό δεδομένο. Από την στιγμή που το δίνεις σε δεύτερο άτομο +++ . Και μια αναζήτηση στους τηλεφωνικούς καταλόγους των εταιρειών να κάνεις, βρίσκεις ότι νούμερο και όνομα θέλεις. Μόνον αν το έχει κάνει απόρρητο μέσω της εταιρείας που ανήκει. Ας μην κοροϊδευόμαστε. Να μην πω για Facebook και Messenger που εκεί ξεβρακώνονται και λένε και ευχαριστώ. Σκέψου και έναν επαγγελματία από τους χιλιάδες που υπάρχουν, να μην έβαζε το κινητό του στην κάρτα του. Προσωπικό δεδομένο? Όχι πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θα έχει διαβάσει το μήνυμα και μετά πέρα βρέχει ή δεν θα το έχει δει ποτέ. Ποιός ο λόγος που έβαλε αγγελία; Πόσο δλδ θα τον περιμένω σαν αγοραστής; 2,5,10 μέρες; Πόσο...?

ΔΙΑΒΑΖΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ.  Φιλε Tigergreg δεν ξέρω τι είναι το (CS), δεν ασχολούμαι με παιχνίδια. Αν θέλει να μάθει να ψάξει τις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Και στο κάτω κάτω το παιχνίδι έχει ολοκληρωμένο τίτλο. Και Greeklish???

 

Δεν  τοπιασες   καλα....

 

Ουτε   εγω   ξερω...

 

Του  λες   οτι   το  παιζει   και  αστον  να  ασχοληθει  αυτος...

 

Προφανως   ψαχνει   κουβεντες   καθοτι   αργοσχολος   "ναχουμε  να  ρωταμε"....

 

Αντιμετωπιζω   αρκετους   τετοιους   στις   αγγελιες   και  σε   καποιες   εβαλα   προειδοποιηση   αλλα   παλι   στελνουν  πμ

 

Αμα   ειναι  να  στα   κανει  κουδουνια   θα   στα  κανει....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι τα υποχρεωτικα πρεπει να ειναι τιμη και περιοχη μονον. Οχι τηλεφωνο γιατι παιρνει ο καθε αργοσχολος χασομερης και εισπραττεις πελωριες μαλακιες χωρις να μενουν γραπτα. Αν συμφωνηθει η συναλλαγη αλλαζεις τηλεφωνο με πμ.

Επισης οταν βαζεις αγγελια ινσομνια περιμενεις και αξιολογηση. Επισης μπορεις και αξιολογεις τον αγοραστη πριν την αγορα, μεσω του προφιλ του. Σαν πωλητης ετσι σκεφτομαι και συνηθως δεν βαζω τηλεφωνο. Εδω αγγελιοπολις βαζεις τηλεφωνο και σου στελνουν emails, δεν υπαρχει σωτηρια. Απο την αλλη σαν αγοραστης, μολις δω κατι που μου αρεσει σε αγγελια, και υπαρχει τηλεφωνο, χαιρομαι παραπανω γιατι μπορω να επικοινωνησω αμεσως. Αντιθεση. Οπως και να εχει , αν η αγγελια δεν εχει τηλεφωνο, λιγη σημασια εχει διοτι αν ο πωλητης ειναι ενεργο μελος θα δει το pm αμεσα.

Περιοχη και τιμη, μονο αυτα ειναι τα πιο σημαντικα. Και πραγματικες φωτογραφιες αν κατι δεν ειναι καινουριο. Εχω λαβει ενα σωρο αχρηστα pms επειδη συνηθιζα να μην ειμαι σωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για το τηλέφωνο γιατί και σε εμένα πολλές φορές δεν απαντάνε στα pm. Το άλλο εκνευριστικό που κάνουν μερικοί αγοραστές είναι να σου στέλνουν μηνύματα που δεν βγάζουν απολύτως κανένα νόημα. Δηλαδή κάποια στιγμή είχα 5 αγγελίες και μου έστειλε ένας pm, "endiaferomai... stelneis?"... Τι να απαντήσω εγώ εκεί? Και μετά συνεχίζει, του λέω για ποιο πράγμα φίλε? Και μου απαντάει... Για τη ram... Πάλι δεν έβγαζα άκρη γιατί πουλούσα 2 σετ μνήμες. Στο τέλος και αφού τον ρώτησα αρκετές φορές αν ενδιαφέρεται δεν απάντησε ξανά. Δηλαδή πόσο δύσκολο ήταν να κάνει copy-paste τον τίτλο της αγγελίας στο μήνυμα του? Αν όμως με είχε πάρει τηλέφωνο απ' την αρχή αντί να μαλακιζόμαστε 2 μέρες στα μηνύματα δεν θα ήταν πολύ καλύτερα για εμένα ως πωλητή? Φυσικά θα μπορούσα να γράψω και για άλλα που γίνονται στις αγγελίες, όπως κάποιοι που βάζουν αγγελία με τίτλο "πωλείται επεξεργαστής 775 quadcore" χωρίς καμία περιγραφή. Εκεί πιστεύω θα έπρεπε οι moderators να του σβήνουν την αγγελία γιατί στο τέλος γεμίζει το site με άχρηστες αγγελίες. Και ένα ακόμα που θυμήθηκα είναι μερικοί πωλητές που δεν σβήνουν/κλειδώνουν τις αγγελίες τους αφού πουλήσουν το υλικό. Και καταλήγεις να παίρνεις τηλέφωνα και να στέλνεις μηνύματα χωρίς λόγο... Και φυσικά αφού απαντήσουν ότι θα σβήσουν την αγγελία στο τέλος δεν το κάνουν ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το να μπει όριο για το ποιοι μπορούν να βάζουν αγγελίες βάσει των posts και του χρόνου εγγραφής στο insomnia. Υπάρχουν ένα σωρό άλλα sites αγγελιών για τους υπόλοιπους. Όταν ψάχνω στις αγγελίες του insomnia και όχι του Aggeliopolis π.χ. το κάνω γιατί ξέρω ότι εδώ τα μέλη ασχολούνται με την τεχνολογία και έχουν κάποιες γνώσης που καθιστούν την συναλλαγή ποιο αξιόπιστη από τα υπόλοιπα sites.

Επίσης πρέπει να υπάρχει λεπτομερής περιγραφή και φωτογραφία του αντικειμένου. Αν δεν υπάρχει ας σβήνονται κατευθείαν οι αγγελίες από τον moderator.

Για το τηλέφωνο δεν συμφωνώ γιατί πολλές φορές έχω διαπιστώσει σε συζητήσεις πως υπάρχουν άτομα που ξεφεύγουν και αν εντοπίσουν το τηλέφωνό σου υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργήσουν προβλήματα.

Όσον αφορά τις απαντήσεις νομίζω ότι μπορεί να μπει κάλλιστα ένας όρος από την στιγμή που κάποιος ζητάει πληροφορίες από τον πωλητή να υπάρχει περιθώριο 48 ωρών για απάντηση. Αν δεν απαντήσει η αγγελία να διαγράφεται.

Και επίσης να μπει ένα όρος για απαγόρευση των greeklish.

Αυτά νομίζω πως αρκούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα   που   το  σκεπτομαι   καλυτερα   ισως   για   τους   πωλητες   θαταν   καλυτερο   να  διατηρουν  ενα   νουμερο   καρτοκινητου

 

μονο   για   τις   αγγελιες   τους   ωστε   να   καταλαβαινουν   οτι   προκειται   για   αγγελια   οταν  τους   καλουν   σε   αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σοβαρο θεμα που παρατηρησα

 

 

και τωρα βλεπω γιατι αλλα site βλεπε adslgr δεν εχουν ακολουθησει αυτη την τακτικη του insomnia

 

 

τακτικη adslgr

 

αφηνω ολες τις αγγελιες ενεργες και μονο εαν ο πωλητης ενημερωσει αυτες κλεινουν

 

Πλεονεκτηματα

 

- ο αγοραστης μπορει να δει αγγελιες σε βαθος χρονου και να ρωτησει εαν υπαρχει το αντικειμενο ακομα διαθεσιμο

 

Μειονεκτηματα

 

- ο πωλητης δεν ενημερωνει πως πουλησε το αντικειμενο και η αγγελια παραμενει ενεργη ως αγγελια φαντασμα και δημιουργει προβλημα στον αγοραστη

 

 

Τακτικη Insomnia

 

Ολες οι αγγελιες κλεινουν αυτοματα μετα απο 1.5 μηνα

 

Πλεονεκτηματα

 

- Ο αγοραστης βλεπει μονο τις ενεργες αγγελιες και ετσι δεν αναλωνεται να ψαχνει στο παρελθον, νομιζοντας πως ο πωλητης εχει πουλησει τα αντικειμενα

 

Μειονεκτηματα

 

- Ο πωλητης δεν ενημερωνεται πως εκλεισε αυτοματα η αγγελια του (ή ενημερωνεται δεν το γνωριζω) και ετσι νομιζει πως η αγγελια του ειναι ενεργη

 

 

Υπαρχει καποια μεση λυση σε ολο αυτο το πραγμα?

 

Γιατι καθομαι και ρωταω πωλητες ανενεργων αγγελιων που ομως εχουν ακομα διαθεσιμα τα αντικειμενα τους και δεν εχουν ανοιξει νεα αγγελια γιατι νομιζουν πως η αρχικη ειναι ακομα στον αερα!

 

 

παλι καλα που η αναζητηση εμφανιζει και τις κλειστες αγγελιες δηλαδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

90 μέρες είναι, άρα 3 μήνες. Που σημαίνει και ενεργή να ήταν θα είχε πάει 80 σελίδες πίσω.

 

Αν τον ενδιαφέρει να το πουλήσει θα κάνει ανανέωση/νέα υποβολή και ο timer ξαναξεκινά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...