Προς το περιεχόμενο

Η iBuyPower παρουσιάζει το δικό της Steam Machine με τιμή €499


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι δεν λεει η IbuyPower τι Cpu φοραει και απλα λεει πολυπυρηνο επεξεργαστη Amd??? Γιατι πχ σε Gpu την αναφερει με το ονομα της R9 270 http://www.skroutz.gr/s/4163913/Gigabyte-Radeon-R9-270-2GB-WindForce-2X-OC.html και σε Cpu τιποτα???

 

Μπορεί να έχει κάποιον που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο καθε πικραμενος θα βγαζει το δικο του steam box, τα παιχνιδια θα τρεχουν καλυτερα σε καποια και σε καποια οχι, δεν θα υπαρχει σταθερη πλατφορμα αναπτυξης οτι συμβαινει δηλαδη με το pc

 

Ακλαφτο θα παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας καλα?

Μια χαρα. Eσυ μπορεις να βρεις ομοιοτητες με αυτο?

 

http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2013/06/ps4-rhombox-cropped.jpg

 

Aν οχι.. γυαλακια

 

Edit: Και για να σε προλαβω ισως, τα δυο κομματια που εννωνονται μεταξυ τους και εχουν ενα κενο αναμεσα ,ναι, ειναι ιδιο design. Τωρα αν το ενα ειναι ορθογωνιο και το αλλο παραλληλογραμμο ή αν το ενα ειναι μαυρο-μπλε και το αλλο ασπρο-ροζ..zbutsam

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν παιζεις τα παιχνιδια του υπολογιστη αου ατο σαλονι σου τοτε εχεις αλλη μια κονσολα.

κανεις δεν θα κανει με wow, dota, starcraft κλπ στο σαλονι του..

οι σκληροπυρηνικοι pc gamers αγαπανε πιστευω την κολτουρα του γραφειου κι οχι του καναπε.

εκει για εμενα ειναι το στοιχημα τηα steam, να αυτοπροαδιοριστει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι hater ούτε έχω ασχοληθεί σε βάθος με το ζήτημα.... αλλά:

 

PC = Windows OS - τεράστια ποικιλία Hardware -> Τα παιχνίδια δεν τρέχουν το ίδιο σε όλα τα pc της αγοράς

Consoles = Console specific OS - ενιαίο hardware -> Τα παιχνίδια τρέχουν το ίδιο σε όλες τις κονσόλες ίδιου τύπου

Steam Machine = Steam OS - κάθε κατασκευαστής έχει δικό του hardware/έκδοση -> Τα παιχνίδια δεν θα τρέχουν το ίδιο σε όλα τα steam machines

 

Άρα που ακριβώς έχουμε καταλήξει? Σε μια Pc-wannabe κονσόλα?Δεν καταλαβαίνω τι πλεονέκτημα μου δίνει έναντι τόσο του pc όσο και μιας Χ κονσόλας? Ποιός ακριβώς είναι ο λόγος ύπαρξής του εφόσων:

 

1) Παίρνω αυτούσιο pc hardware.

1α) Το οποίο δεν είναι συγκεκριμένο όπως προείπα, αλλά κάθε steam machine έχει δικά του features, hardware, performance,price κτλ ανάλογα με τον κατασκευαστή του.

2) Του περνάω ένα linux os

3) Του κοτσάρω ένα fancy controller.

 

Δεν μπορώ να έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα πουλώντας απευθείας τον controller για pc, έστω και με υποστήριξη μόνο για linux?

 

Υ.Γ. Το ξέρω... είμαι λίγο Offtopic καθώς μιλάω γενικά για το concept του steam machine και όχι για την συγκεκριμένη έκδοση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οχι οτι εχει το ιδιο design με το ps4....αλλα σε αλλο χρωμα.

 

Δεν ξέρω, μου βγάζει κάτι πιο εντυπωσιακό. Ίσως οι συνδυασμοί χρωμάτων...

Είναι πολύ όμορφο αλλά το άσπρο φωτάκι σαν ανακλαστηρας ποδηλάτου είναι.Sent from my Xperia P using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Half Life 3

Δεν θα έχει αποκλειστικότητες γιατί πολύ απλά το HL3 θα τρέχει στο PC που έχω τώρα αφού του περάσω Linux.

 

Απο την άλλη αν τραβήξουν και άλλες εταιρίες ώστε να βγάζουν τα παιχνίδια τους και σε Linux εκδόσεις είναι πολύ θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχει καλυτερες αποκλειστικοτητες απο ps4 η xbox one?

 

Δε νομιζω... δυστυχως.

PC ειναι μεγαλε. Οτι κανεις στο PC θα κανεις και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που δεν ξέρουν :

 

SteamBox = mini pc για το σαλόνι με κλειδωμένο λειτουργικό και περιορισμένες δυνατότητες PC σύμφωνα με το λειτούργικό του .

 

Δυνατότητες :Ότι ισχύ και στα PC.Ότι πληρώνεις παίρνεις , ωπότε αν το λειτουργικό του SteamBox κυνηγάει τα υψηλά frames τότε να ξέρετε ότι ρυθμίσεις όσο αφορά Detail , Anti aliasing , textures , Light effects κλπ θα είναι όλα προς τα κάτω .60 fps στα 1080p με 499 ευρώ ούτε τζίνι δεν μπορεί να στο πραγματοποιήσει .Παιχνίδια όπως Metro,Crysis γονατίζουν ακόμα και κάρτες των 600 ευρώ ωπότε μη περιμένετε θαύματα από τα Steamboxes.

 

Αποκλειστικότητες : Ότι υπάρχει στο Steam Αυτή τη στιγμή και ότι βγει στο μέλον θα μπορεί να παιχτεί , τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο .

 

Κάτι σχόλια του τύπου οι Κονσόλες δεν έχουν WOW , Line Age , starcraft κλπ μην χαίρεστα ούτε το Steam τα έχει .........Αν είναι να γράφουμε απλά για να γράφουμε και να λέμε @@? δεν έχει νόημα .

 

Το ποιο σημαντικό είναι το εξείς ερώτημα για ποιο λόγο να επενδύσει κάποιος 500-800 ευρώ σε ένα Steambox από τη στιγμή που με τα ίδια λεφτά μπορεί να χτίσει ένα PC το οποίο :

 

1)Θα είναι ποιο δυνατό .

2)Δεν θα περιορίζεται στην βιβλιοθήκη του Steam και μόνο.

3)Έχωντας Windos ή Linux θα μπορείς να κάνεις τα πάντα ενώ το Steambox θα σε περιορίζει σε όλα .

4)Στο PC μπορείς να συνδέσεις ότι controller γουστάρεις .

 

Και το ποιο βασικό από όλα μπορείς αύριο , σήμερα , χθες να χτίσεις ένα pc σε Media Center κουτί με μέγεθος παρόμοιο ενώς ενισχυτή και να κάνεις όσα θα κάνεις το Steam και πολλά παραπάνω .

 

Αυτό που φόβαμε είναι ότι αρκετός κόσμος θα τη πατήσει λόγω hype , Steambox , design κλπ θα το πάρει νομίζωντας ότι έχει κάτι καινούργιο - μοναδικό....Το θέμα είναι ότι σε 3-4 χρόνια που η nextgen consoles θα έχουν γίνει optimized και τα Studios Θα έχουν εξοικοιωθεί με την αρχιτεκτονική των μηχανημάτων θα βλέπουμε  παιχνίδια με γραφικά στο θεό και τα Steambox θα κοιτάνε από μακριά τελευταία και καταιδρωμένα.............

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...