Προς το περιεχόμενο

Η iBuyPower παρουσιάζει το δικό της Steam Machine με τιμή €499


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Απο τους 10 που αγορασαν την gtx760/770 η r9 270/280 στο μαγαζι που εργαζομαι οι 8 ειχαν παρει ηδη πριν 6 μηνες (χονδρικα) , την gtx660/670 η 7950/7970....

Αυτό αν και όντως συμβαίνει είναι λάθος και δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμβαίνει

 

Άλλο αναβάθμιση, άλλο άσκοπο ξόδεμα χρήματος

 

Αν αρκετοί δε θέλουν να κάνουν κάποια απόσβεση (να το πούμε έτσι) του hardware που αγοράζουν δε τους φταίει κανείς, ούτε σημαίνει ότι έτσι είναι τα pc.

 

Μπορείς να κάνεις πιο συνετες αγορές που να βγάζουν τα χρήματα τους και να παίζεις πάντα σε ένα πολύ ικανοποιητικό οπτικό επίπεδο

 

Εγώ πάντως την 7950 δε θα την αλλάξω ακόμα για καμία στα 28nm και όσο παραμένω σε 1080p και ο i5 μου πάει για 4ετια χωρίς να κωλωνει ακόμα κάπου.

 

Σίγουρα έδωσα πιο πολλά λεφτά από κονσόλα, όμως έχω πάρει πιο καλό αποτέλεσμα από αυτές και θα συνεχίσω να παίρνω για κάποια χρόνια ακόμα, ακόμα και αν δεν αναβαθμίσω τίποτα απολύτως.

 

Το ότι θα αναβαθμίσω κάποια στιγμή έχει να κάνει και με το γενικότερο χόμπι (και φυσικά τα οικονομικά μου), αλλά δεν το λες ανάγκη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα ετσι κι αλλιως αν αλλαξαν καρτα στο 6μηνο η παλια δε πηγε στο καδο, απο τη μεταπωληση των αναφερομενων  το πολυ να πληρωσαν ενα 50-100ρικο  τη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, διαβάζοντας όλα τα σχόλια, διαπιστώνω ότι μάλλον δεν έχετε καταλάβει τον λόγο ύπαρξης των Steam Machines.

 

Είναι συσκευές σαλονιού. Όπως εγώ δεν θα πάω να στριμώξω το full atx tower που έχω στο επιπλάκι του σαλονιού, έτσι και αυτός που θα αγοράσει ένα steam machine δεν θα το βάλει στο γραφείο του. Οπότε δεν υπάρχει κανένα νόημα να το συγκρίνουμε με τα desktop και να λέμε ότι "με $499 εγώ φτιάχνω καλύτερο pc". Ίσως φτιάξεις καλύτερο pc αλλά σίγουρα δεν θα έχει το μέγεθος και το σύστημα ψύξης του Steam Machine. Και μη μου πείτε για τα κουτιά media center.. για βάλτε μέσα μία GTX Titan (αν χωρέσει) να δούμε πόση ώρα θα κάνει να ψηθεί :) (Ανέφερα τη Titan γιατί υπήρχε σε πρωτότυπο, δεν ξέρω κατά πόσο θα βγει στη παραγωγή)

 

Επίσης, είναι πολύ σημαντικό να αναφερθεί ότι τα Steam Machines υποστηρίζουν και streaming από το PC. Με αυτό το τρόπο θα μπορείτε να παίζετε όλα τα παιχνίδια Windows/Mac που δεν υποστηρίζουν Linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, διαβάζοντας όλα τα σχόλια, διαπιστώνω ότι μάλλον δεν έχετε καταλάβει τον λόγο ύπαρξης των Steam Machines.

 

Είναι συσκευές σαλονιού. Όπως εγώ δεν θα πάω να στριμώξω το full atx tower που έχω στο επιπλάκι του σαλονιού, έτσι και αυτός που θα αγοράσει ένα steam machine δεν θα το βάλει στο γραφείο του. Οπότε δεν υπάρχει κανένα νόημα να το συγκρίνουμε με τα desktop και να λέμε ότι "με $499 εγώ φτιάχνω καλύτερο pc". Ίσως φτιάξεις καλύτερο pc αλλά σίγουρα δεν θα έχει το μέγεθος και το σύστημα ψύξης του Steam Machine. Και μη μου πείτε για τα κουτιά media center.. για βάλτε μέσα μία GTX Titan (αν χωρέσει) να δούμε πόση ώρα θα κάνει να ψηθεί :)

 

Επίσης, είναι πολύ σημαντικό να αναφερθεί ότι τα Steam Machines υποστηρίζουν και streaming από το PC. Με αυτό το τρόπο θα μπορείτε να παίζετε όλα τα παιχνίδια Windows/Mac που δεν υποστηρίζουν Linux.

 

εφοσον τρεχει linux απευθυνεται κυριως σε χρηστες που εχουν κατελαχιστο τη τεχνογνωσια να χτισουν ενα δικο  τους htpc κομμενο και ραμμενο στα μετρα του πορτοφολιου τους αντι να πληρωνουν αυτο το αθλιο prebuild,

και το streaming γινεται και με αλλους φθηνοτερους τροπους οπως πχ. το nvidia shield

τα mini atx κουτια πλεον εχουν παει σε αλλη διασταση απο αποψη λειτουργικοτητας και αισθητικης, ενδεικτικα:

http://ghz.gr/2013/10/06/%CE%B7-aerocool-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%BF-ds-cube

http://www.dell.com/us/p/alienware-x51/pd

http://www.chiphell.com/thread-907017-1-1.html

 

επισης δε καταλαβαινω πλεον αυτη τη διαμαχη consoles vs pc ποιος δεν εχει pc πλεον σπιτι του και γιατι καποιος που εχει pc να μην εχει και κονσολα, υποτιθεται οτι εισαστε gamerαδες αλλα αγνοειτε το βασικοτερο   παραγοντα  σε ολα αυτα τα ανουσια επιχειρηματα που παραθετετε:

 

το dedication

 

μπορει καποιος να παρει 5 μονο τιτλους στη κονσολα και να τους λιωσει κυριολεκτικα πχ. παιζοντας fifa με φιλους

 

ενω  παραλληλα στο pc  να μην επενδυει πανω απο απο 10-20 ωρες σε 100 διαφορετικα παιχνιδια...

 

διαφορετικη πλατφορμα, διαφορετικη ενδεχομενως χρηση αλλα παραλληλοι κοσμοι  οχι αναγκαστικα αλληλοσυγκρουομενοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον τρεχει linux απευθυνεται κυριως σε χρηστες που εχουν κατελαχιστο τη τεχνογνωσια να χτισουν ενα δικο  τους htpc κομμενο και ραμμενο στα μετρα του πορτοφολιου τους αντι να πληρωνουν αυτο το αθλιο prebuild

Κάνεις λάθος φίλε μου, τρέχει linux επειδή σκοπός της Valve ήταν να ξεφορτωθεί τα Windows γιατί πέρα απ' το ότι δεν τα πάνε καλά με τη Microsoft, ήθελαν ένα δωρεάν λειτουργικό χωρίς περιορισμούς (και crashes). Επίσης, η ίδια η Valve ενθαρρύνει τους χρήστες του Steam να εγκαταστήσουν το Steam OS και στα PC τους, γι' αυτό είπα πως τα Steam Machines είναι κάτι διαφορετικό και δεν υπάρχει λόγος να τα συγκρίνουμε με τα Desktop.

 

Για τα κουτιά που παραθέτεις, το ένα έχει παραπάνω από τον διπλάσιο όγκο και το άλλο δεν είναι σκέτο κουτί, είναι alienware pc, εκεί πάμε σε άλλες συζητήσεις για σχέσεις τιμής/απόδοσης...

 

Τέλος, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες σχετικά με τη διαμάχη κονσόλες vs pc :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος φίλε μου, τρέχει linux επειδή σκοπός της Valve ήταν να ξεφορτωθεί τα Windows γιατί πέρα απ' το ότι δεν τα πάνε καλά με τη Microsoft, ήθελαν ένα δωρεάν λειτουργικό χωρίς περιορισμούς (και crashes). Επίσης, η ίδια η Valve ενθαρρύνει τους χρήστες του Steam να εγκαταστήσουν το Steam OS και στα PC τους, γι' αυτό είπα πως τα Steam Machines είναι κάτι διαφορετικό και δεν υπάρχει λόγος να τα συγκρίνουμε με τα Desktop.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες σχετικά με τη διαμάχη κονσόλες vs pc :)

 

με τοσο φθηνο, ισχυρο και ωριμο hardware στις μερες μας (και λειτουργικο) οσο ποτε αλλοτε το προ 10ετιας επιχειρημα  οτι το λινουξ ειναι πιο σταθερο και θα βγαζει  περισσοτερα frames ειναι για γελια και για κλαματα μαζι

 

επειδη η valve  θελει να ξεφορτωθει τα windows  -και μπραβο της - δε σημαινει οτι και θα γινει, ειναι σα να βγαινει καποιος και να λεει οτι θα καταργησει με νομο το φταρνισμα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τοσο φθηνο, ισχυρο και ωριμο hardware στις μερες μας (και λειτουργικο) οσο ποτε αλλοτε το προ 10ετιας επιχειρημα  οτι το λινουξ ειναι πιο σταθερο και θα βγαζει  περισσοτερα frames ειναι για γελια και για κλαματα μαζι

 

επειδη η valve  θελει να ξεφορτωθει τα windows  -και μπραβο της - δε σημαινει οτι και θα γινει, ειναι σα να βγαινει καποιος και να λεει οτι θα καταργησει με νομο το φταρνισμα :-D

Το πρόβλημα δεν είναι τα Windows σα λειτουργικό, αλλα το directx και οι περιορισμοί του. Αυτό θέλουν να ξεφορτωθούν όχι μόνο οι Valve αλλά και όλοι οι game developers. Γι' αυτό και η AMD στις νέες κάρτες της εισάγει εκείνο το νέο api (Mantle) το οποίο θα είναι πιο κοντά στις κονσόλες όσον αφορά τη κωδικοποίηση των παιχνιδιών. Αν τέτοιου είδους τεχνολογίες υιοθετηθούν από την Nvidia και τους developers, τα δεδομένα στο pc gaming θα αλλάξουν ρίζικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα πραγματα δεν αλλαζουν με ευχολογια  απο τη μια μερα στην αλλη, δε μπορεις να αγνοησεις ετσι απλα μια τεραστια δεξαμενη οπως το current pc gaming industry που θρεφει απαντες απο ολες τις μπαντες και μαλιστα σε εποχη που τα desktop περνουν τη μεγαλυτερη κριση της ιστοριας:

 

As PCs Tank, Gaming Hardware Sales Are Steady

http://www.webpronews.com/as-pcs-tank-gaming-hardware-sales-are-steady-2013-08

 

Global PC Gaming Hardware Sales Shrug off PC Market Decline – Study.

http://www.xbitlabs.com/news/multimedia/display/20130807231512_Global_PC_Gaming_Hardware_Sales_Shrug_off_PC_Market_Decline_Study.html

 

jpr_pcgamingchart.jpg

 

επειδη βγαινει μια νεα παιχνιδομηχανη δε σημαινει οτι θα πετυχει και θα καταργησει μονομιας τον ανταγωνισμο,

αυτο δεν εγινε ουτε με το ps ουτε το  xbox  οπου το καθενα βρηκε το δικο του χωρο στη gaming arena και δεν εκτοπισε ουτε εξαφανισε κανεναν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα πραγματα δεν αλλαζουν απο τη μια μερα στην αλλη, δε μπορεις να αγνοησεις ετσι απλα μια τεραστια δεξαμενη οπως το current pc gaming industry που θρεφει απαντες απο ολες τις μπαντες:

 

As PCs Tank, Gaming Hardware Sales Are Steady

http://www.webpronews.com/as-pcs-tank-gaming-hardware-sales-are-steady-2013-08

 

http://www.xbitlabs.com/news/multimedia/display/20130807231512_Global_PC_Gaming_Hardware_Sales_Shrug_off_PC_Market_Decline_Study.html

 

jpr_pcgamingchart.jpg

 

επειδη βγαινει μια νεα παιχνιδομηχανη δε σημαινει οτι θα πετυχει και θα καταργησει μονομιας τον ανταγωνισμο,

αυτο δεν εγινε ουτε με το ps ουτε το  xbox  οπου το καθενα βρηκε το δικο του χωρο στη gaming arena και δεν εκτοπισε ουτε εξαφανισε κανεναν

Επισης το steamOS θα ειναι ενα "κονσολαδικο" λειτουργικο και οχι ενα full os θα ειναι μια χαρα να το βαλεις στο σαλονι αλλα δεν υπαρχει καμια περιπτωση να καταργησει τα στανταρτ της βιομηχανιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Με PC 8 ετίας ούτε τα @@  σου δεν μπορείς να παίξεις φίλε που θα μας πεις ότι παίζεις και BF3.....

 

Είμαι όμως πολύ περίεργος να ακούσω τη συνθέση αυτού του PC που λες , πραγματικά θέλω να μάθω πόσο μπορεί κάποιος να το τραβήξει αυτό ........

 

Δυστηχώς υπάρχουν άτομα που δεν γνωρίζουν διαβάζουν παρόμοια post και μετά άντε να βγάλεις άκρη.....

 

1)Μια ταπεινή 6850 κάρτα τετραετίας το τρέχει σε 1280χ1024 μετά βίας 33 frames .....

 

Και μιλάμε για κάρτα Dx11 με 1GB  (GDDR5)ram και όχι 512 που έχει η καλύτερη κάρτα 8ετίας . Με CPU clock στα 775mhz και ισχύς 11,72 gflops και 128 GBS bandwith μιλώντας πάντα για τη βασική κάρτα και όχι 3rd party υλοποίηση με καλύτερους χρονισμούς.

 

H καλύτερη λοιπόν κάρτα 8 ετίας ήταν η σειρά 7900 της Nvidia . με μόλις 512 MB ram GDDR3 , και το Memory bandwith στα 51,2 GBS  μιλάμε για τη μισή ισχύ από την 6850 ..... ξέρεις με μισή ισχύ τα 33 frames που πάνε?

 

Χωρίς να υπολογίσουμε ότι τα 33 frames η 6850 τα πιάνει  με CPU του 2010 και όχι του 2005-2006 που έχει ο υπολογιστής σου και την αντίστοιχη πάντα RAM .

 

Λοιπόν περιμένω πραγματικά να μας πεις την σύνθεση του μηχανήματος σου και σε τη ανάλυσει ρυθμίσεις παίζεις το BF 3 ...

 

Καλό είναι όταν λέμε κάτι να έχει μια βάση και λογική και όχι να λέμε ότι μας κατεβένει στο κεφάλι......

 

http://www.nvidia.com/page/geforce_7900.html

 

http://www.amd.com/us/products/desktop/graphics/amd-radeon-hd-6000/hd-6850/pages/amd-radeon-hd-6850-overview.aspx#2

 

http://www.techspot.com/review/458-battlefield-3-performance/page4.html

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_3_vga_and_cpu_performance_benchmark_test,5.html

 

http://www.tomshardware.com/reviews/battlefield-3-graphics-performance,3063-4.html

 

ε οχι δα. καταρχας η hd6850 δεν ειναι τετραετιας αλλα πιο προσφατη. και επειδη την εχω,στο single player το bf3 το παιζει στα ultra μια χαρα σε 1080p. Στο multi ριχνω τα γραφικα στο medium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτα τα πραγματα δεν αλλαζουν με ευχολογια  απο τη μια μερα στην αλλη, δε μπορεις να αγνοησεις ετσι απλα μια τεραστια δεξαμενη οπως το current pc gaming industry που θρεφει απαντες απο ολες τις μπαντες και μαλιστα σε εποχη που τα desktop περνουν τη μεγαλυτερη κριση της ιστοριας:

 

As PCs Tank, Gaming Hardware Sales Are Steady

http://www.webpronews.com/as-pcs-tank-gaming-hardware-sales-are-steady-2013-08

 

Global PC Gaming Hardware Sales Shrug off PC Market Decline – Study.

http://www.xbitlabs.com/news/multimedia/display/20130807231512_Global_PC_Gaming_Hardware_Sales_Shrug_off_PC_Market_Decline_Study.html

 

jpr_pcgamingchart.jpg

 

επειδη βγαινει μια νεα παιχνιδομηχανη δε σημαινει οτι θα πετυχει και θα καταργησει μονομιας τον ανταγωνισμο,

αυτο δεν εγινε ουτε με το ps ουτε το  xbox  οπου το καθενα βρηκε το δικο του χωρο στη gaming arena και δεν εκτοπισε ουτε εξαφανισε κανεναν

Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που έγραψα εγώ? Oταν είπα ότι τα πράγματα θα αλλάξουν ριζικά δεν εννοούσα ότι θα σταματήσουμε να χρησιμοποιοούμε windows, άλλα ότι οι game developers θα έχουν καλύτερα "εργαλεία" να δουλέψουν. Με αυτό το τρόπο δεν θα έχουμε πια άθλια console ports των 30fps ούτε θεόβαρια παιχνίδια που θέλουν πανάκριβες κάρτες για να παίξουν. Ήδη η αρχιτεκτονική που έχουν οι κονσόλες νέας γενιάς είναι πιο κοντά στην αρχιτεκτονική των pc, αυτό σημαίνει λιγότερη δουλειά και optimization για τους developers και κατ'επέκταση καλύτερους τίτλους για τα pc μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με PC 8 ετίας ούτε τα @@  σου δεν μπορείς να παίξεις φίλε που θα μας πεις ότι παίζεις και BF3.....

 

 

εισαι τελειως ασχετος.

 

http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/KilliK69/

medium settings, resolution 2560x1440

 

xwBrjTo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έχεις πληρώσει 3-4 φορές την κονσόλα με την τωρινή τιμή της για να έχεις το τούμπανο pc που τα παίζει όλα ultra οπότε με καλύτερα γραφικά και fps

κάθε χρόνο θα πληρώνεις 1-2 κονσόλες με τις τότε τιμές τους (στην καλύτερη) για να παίζεις τα πάντα στο ultra

τι δεν κατάλαβες? α

αν μιλάμε για υποχορίσεις στα γραφικά τότε ναι γίνεται άνετα .

οταν όμως κάποιος θέλει να παίζει τα πάντα στο ultra θα ξηλωθεί, το 150ρι που λες ειναι κόστος παραγωγής

αν νομίζεις οτι με 150 euro βάζεις gpu να τρέχει ότι παιχνίδι κυκλοφορεί  max settings /full hd κάνεις λάθος 

κ εκτός αυτού θα χρειαστείς και cpu μετά απο κάποιο σημείο , σκάσε κ εκεί φράγκα.

 

αυτό που δεν καταλαβαίνεις ειναι οτι εγώ που θα πάρω ps4 θα παίζω για 10 χρόνια 

σε τόσο καιρό θα χρειαστείς καινούριο τούμπανο , οι αναβαθμίσεις δε θα τραβάνε 

 

μα τι μου λες τωρα,οτι πχ για να παιξω φετος συγχρονα παιχνιδια πρεπει να δωσω γυρω στα 400 με 1000 ευρω ?

και ποιος ειπε πως πρεπει ολα να παιζουν στο ουλτρα ? Λες και το αμεσως επομενο απο τις ουλτρα ρυθμισεις του pc ειναι τα γραφικα των κονσολων. Η εκδοση κονσολων του Skyrim ηταν στα low του pc. Και με υπολογιστη του 2009 (phenom IIx4,4gb ram) με μοναδικο upgrade τη καρτα γραφικων (hd6850) οχι μονο το επαιξα σε 1080p στα ultra,αλλα και με ενα σωρο mods για φωτισμο,textures κτλπ.

Δεν ειπα οτι μια καρτα 150 ευρω θα τρεχει ολα τα παιχνιδια του pc στα μεγιστα settings,ειπα οτι μια καρτα 150 ευρω θα τρεχει ολα τα παιχνιδια αρκετα καλυτερα απο οτι τρεχουν στις κονσολες. Αλλο το ενα,αλλο το αλλο.

 

Θα μου πεις 700 που εκανε ο υπολογιστης τοτε,και 150 που εδωσα για την hd6850,εδωσα συνολικα 850 ευρω. Ναι αλλα ο υπολογιστης ξερεις.. Περα απο οτιδηποτε + εχει στο θεμα παιχνιδια (καλυτερα γραφικα,φθηνοτερο software,mods) κανει και ενα σωρο αλλα πραματα... Ηχογραφησα και τις κιθαρες φιλων μου που εχουν συγκροτημα,εφτιαξα και βιντεακια,εκανα και chat,και ενα σωρο αλλα πραματα...

 

 

Και πάλι,αν υποθέσουμε ότι κάποιος έδινε τα λεφτά που λες (2 φορές τη τιμή νέας κονσόλας) για να αναβαθμίσει το pc του,και πλήρωνε όσο 2 xbox one,θα μπορούσε να βάλει δύο κάρτες γραφικών 290x σε crossfire. Αυτό δεν θα του επέτρεπε απλά να παίξει σε ultra. Αλλά να παίξει σε ultra σε 4k ανάλυση με πάνω από 40fps,τα πιο βαρυά παιχνίδια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή... Ή σε 1080p με  100+ frames per second.

Τώρα άμα μου πεις και ότι το 1080p,120fps είναι χειρότερο από 720p,30fps,τι να πω...

Απορώ τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα.

 

 

Και κάτι ακόμα: Μπορεί το performance που βγάζουν δύο 290x τώρα να κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώπουλα, αλλά με την επόμενη σειρά (μεταξύ 2014 και 2015) θα παίρνεις ίδιο περίπου performance με 500-600 ευρώ. Και στην παρα-επόμενη σειρά αυτό το performance θα έχει γύρω στα 300 ευρώ. Και μέχρι να βγουν τα ps5, μια κάρτα των ταπεινών "150ε" θα παίζει παιχνίδια του σήμερα σε 4k αναλύσεις,κάτι φυσικά που να το κάνουν οι κονσόλες ούτε κατά διάνοια...

Γιατί στα PC κάθε νέα σειρά καρτών γραφικών έχει συνήθως διπλάσιο performance,και κοστολογείται όσο η προηγούμενη,με κάθε νέα σειρά να βγαίνει περίπου κάθε χρόνο. 5870 - 6970 - 7970 - 290x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...