Προς το περιεχόμενο

Η iBuyPower παρουσιάζει το δικό της Steam Machine με τιμή €499


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που έγραψα εγώ? Oταν είπα ότι τα πράγματα θα αλλάξουν ριζικά δεν εννοούσα ότι θα σταματήσουμε να χρησιμοποιοούμε windows, άλλα ότι οι game developers θα έχουν καλύτερα "εργαλεία" να δουλέψουν. Με αυτό το τρόπο δεν θα έχουμε πια άθλια console ports των 30fps ούτε θεόβαρια παιχνίδια που θέλουν πανάκριβες κάρτες για να παίξουν. Ήδη η αρχιτεκτονική που έχουν οι κονσόλες νέας γενιάς είναι πιο κοντά στην αρχιτεκτονική των pc, αυτό σημαίνει λιγότερη δουλειά και optimization για τους developers και κατ'επέκταση καλύτερους τίτλους για τα pc μας.

 

 

οταν ανεφερες το   Direct Χ τι ακριβως υπονοουσες;

οχι  οτι θα φτιαχνουν steam os exclusives?

 

αμφιβαλλω αν η ιδια η valve τολμησει να βγαλει το επομενο half life (αν και οταν βγει) σε linux exclusive...

 

ποσο μαλλον οι ανεξαρτητοι  game developers που παντα στοχευουν στη μεγαλυτερη δυνατη δεξαμενη χρηστων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι τελειως ασχετος.

 

http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/KilliK69/

medium settings, resolution 2560x1440

 

xwBrjTo.jpg

 

 

Η κάρτα πάντως δεν είναι 8ετίας.

Ούτε και ο επεξεργαστής. 

Έχω την εντύπωση πως ούτε η μητρική είναι αλλά δεν είμαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ανεφερες το   Direct Χ τι ακριβως υπονοουσες;

οχι  οτι θα φτιαχνουν steam os exclusives?

 

αμφιβαλλω αν η ιδια η valve τολμησει να βγαλει το επομενο half life (αν και οταν βγει) σε linux exclusive...

 

ποσο μαλλον οι ανεξαρτητοι  game developers

Όχι, ούτε καν, είναι αδύνατο να βγουν παιχνίδια Steam OS axclusives λόγω της φύσης του Steam.

Για το DirectX είπα πάνω στη κουβέντα που έιχαμε για τα pc και τα windows, ήταν τελείως off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα πάντως δεν είναι 8ετίας.

Ούτε και ο επεξεργαστής. 

Έχω την εντύπωση πως ούτε η μητρική είναι αλλά δεν είμαι σίγουρος. 

Αυτον τον επεξεργαστη εγω τον πηρα το 2007 σχεδον επταετια και η καρτα η 260 που ειχα και εγω βγηκε το 2008 καπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα: Μπορεί το performance που βγάζουν δύο 290x τώρα να κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώπουλα, αλλά με την επόμενη σειρά (μεταξύ 2014 και 2015) θα παίρνεις ίδιο περίπου performance με 500-600 ευρώ. Και στην παρα-επόμενη σειρά αυτό το performance θα έχει γύρω στα 300 ευρώ. Και μέχρι να βγουν τα ps5, μια κάρτα των ταπεινών "150ε" θα παίζει παιχνίδια του σήμερα σε 4k αναλύσεις,κάτι φυσικά που να το κάνουν οι κονσόλες ούτε κατά διάνοια...

Γιατί στα PC κάθε νέα σειρά καρτών γραφικών έχει συνήθως διπλάσιο performance,και κοστολογείται όσο η προηγούμενη,με κάθε νέα σειρά να βγαίνει περίπου κάθε χρόνο. 5870 - 6970 - 7970 - 290x.

 

ειναι εξαρχης λαθος ο τιμολογιακος συλλογισμος σου

 

ποτε δε χρειαζεσαι την τοπ καρτα της εκαστοτε σειρας η οποια απευθυνεται αποκλειστικα και μονο σε  enthousiasts και εχει διπλασια τιμη με μολις 10% μεγαλυτερη επιδοση απο το επομενο πλησιεστερο μοντελο...

 

διαχρονικα ισχυει:

 

 GTX 780 = enthousiast ~ 600 ευρω

 GTX 770 = performance ~ 300 ευρω

 GTX 760 = casual ~ 180 ευρω

 GTX 750 και κατω = budget ~ 150 ευρω και κατω

 

τα ιδια ισχυουν και στα αντιστοιχα μοντελα της amd

 

μια GTX 770 των 300 ευρω μπορει ανετα να παιξει τα παντα σε max settings  για μια 3τια τουλαχιστον

 

το ιδιο και καποιες φθηνοτερες υλοποιησεις  GTX 760ti οταν οι κατασκευαστες μαθαινουν καλυτερα το chip και το υπερχρονιζουν  οι οποιες αποδεικνυονται κελεπουρια αποδοσης/τιμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι τελειως ασχετος.

 

http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/KilliK69/

medium settings, resolution 2560x1440

 

xwBrjTo.jpg

 

Πραγματικά είσαι παντελώς άσχετος επιμένεις κιόλας , λες ότι το PC σου είναι 8ετίας και τρέχει BF 3..... ε ρε γλέντια έχουμε και λέμε :

 

1)Η κάρτα γραφικών σου GTX 260 είναι κάρτα 5 ετών , κυκλοφόρησε το 2008 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_200_Series

 

2)H CPU σου είναι 6 ετών .

 

http://ark.intel.com/Products/Spec/SL9UM

 

3)H μητρική σου είναι 6 ετών και βγήκε το 2007.

 

www.asus.com/Motherboards/P5K/#overview

 

 

Έχεις  Μητρική - CPU 6 ετών, κάρτα 5 ετών και υποστηρίζεις ότι παίζεις σε PC 8ετίας?και λες εμένα άσχετο από τη στιγμή που δεν ξέρεςι πόσο ετών είναι και πότε κυκλοφόρησαν τα εξαρτήματα από το PC σου?

 

Εσύ λες ότι παίζεις σε PC 8ετίας και εγώ σου απαντάω με Links και τεχνικά στοιχεία ότι PC 8 ετίας δεν παίζει BF3 , με αποκαλείς άσχετο και μου δείχνης ένα PC 5-6 ετών ,  και με αποκαλείς  άσχετο?Μάλλον δεν ξέρεις τη σου γίνεται.

 

Καλό θα είναι όταν δεν ξέρουμε και δεν είμαστε σίγουρη να χρησιμοποιούμε και λίγο google ή Bing μπας και σώσουμε τη κατάσταση , δεν είναι κακό να μην ξέρεις . Κακό είναι να επιμένεις και να απαντάς χωρίς να ξέρεις.

 

 

To ποιο αστείο είναι ότι κοντά στην ανάλυση που παίζεις ακόμα και μια GTX470-570 με high settings δεν μπορεί να πιάσει καν τα 20 frames συνεπάγεται πως ακόμα και με GTX570 κάρτα η οποία είναι κατά πολύ νεότερη και πολλές φορές ισχυρότερη από τη δική σου για να παίξεις σε Playble frames φαντάσου που πρέπει να ρίξεις τις ρυθμίσεις . Πόσο μάλλον στη δικιά σου με 2560χ1440 που να χτυπιέσαι το παιχνίδι σέρνεται.

 

Εκτός βέβαια αν έχεις αποδείξης και μπορείς να βγάλεις άκυρο ένα από τα ποιο έγκυρα Site του χώρου διεθνώς.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_3_vga_and_cpu_performance_benchmark_test,6.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτον τον επεξεργαστη εγω τον πηρα το 2007 σχεδον επταετια και η καρτα η 260 που ειχα και εγω βγηκε το 2008 καπου...

 

Άρα δεν είναι 8ετίας. Το ίδιο λέμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλα exclusives που επεξα αυτη τη γενια στο ps3:

The Last Of Us(9/10), Uncharted 2(10/10), MGS4(10/10), GTAV(10/10) , Red Dead Redemption(9/10)

 

στο PC:

Shogun 2(9/10), Titan Quest(8/10)

 

 

λαθος. σε ενα μηνα εχουμε 2014.

η CPU βγηκε το 2007. οποτε ειναι 7 χρονων.

η GPU βγηκε το 2008 αρα ειναι 6 χρονων.

Επομενως το PC μου, με τους γοργους ρυθμους που καλπαζει η τεχνολογια, ειναι πλεον αντικα μουσειου, η οπια οριακα φτανει τo hardware 8ετιας, στο οποιο αναφερθηκες.

 

Και ομως αυτη η αντικα, μπορει και παιζει ενα μοντερνο παιχνιδι, ακρως ικανοποιητικα. Γεγονος που δειχνει πως δεν ειναι πλεον επιτακτικη ανακγη για τον μεσο PC Gamer να αναβαθμιζει τον υπολογιστη του καθε 2-3 μηνες, προκειμενου να

μπορει να παιζει οτι καινουργιο βγαινει σε παιχνιδι. Τουλαχιστον δεν ζουμε την ιδια κατασταση, οπως ηταν στα τελη του 90/αρχες του 2000, οταν η εξελιξη στο hardware ηταν ασταματητη και ξεφρενη. Την κατασταση αυτη την βιωνει πλεον η mobile πλατφορμα, ενω στη desktop εχει σταθεροποιηθει και

προχωραει πιο αργα.

 

Εγω ενα πραμα θα σου πω. Δεν ειναι τυχαιο που ο John Carmack παρατησε την ID, μια εταιρεια που ειναι κατεξοχην γνωστη για την αναπτυξη επαναστατικων graphics engines. εχουν αλλαξει τα πραματα στο hardware, κυριως αυτο που αφορα τα γραφικα. δεν ειναι οπως παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαστε offtopic, να πω τη γνωμη μου ως προς το fragmentation. Ειναι πολυ απλο. Οι κονσολες δεν "κρατανε περισσοτερο". Βγαινουν με δυνατο και flashy hardware και στο τελος της γενιας καταληγουν να παιζουν 720p/20fps/low settings. Κι ενα PC με Titan σε 8 χρονια θα τρεχει σε τετοια settings με τετοιο performance τα τοτε παιχνιδια. Για να μπορεσεις να βγαλεις μια γενια με σταθερα Ultra Detail πρεπει να παρεις ενα καλο συστημα 1000-1200 ευρω με δυνατο τροφοδοτικο και chipset + καμια 780 μεσα και οταν αρχιζει να μην την παλευει σε κανα 4αρι χρονια (ultra/60fps παντα, οποτε το "δεν την παλευει σχετικο) παιρνεις αλλη μια 780 μεταχειρισμενη με κανενα 150-200ευρω και κανεις SLI και εχεις 80% performance boost με μολις 200 ευρω το οποιο σε βγαζει αλλα 4 χρονια αερα. Αρα συνολικο κοστος 1400 ευρω max. Για να βγαλεις ολη τη γενια. Σε πολυ καλυτερα γραφικα και performance απο τις κονσολες. Θα χασεις καποιους μαγικους τιτλους, θα κερδισεις καποιους αλλους και καποια ολοκληρα genres που δεν υπαρχουν καν στις κονσολες.

 

Τωρα, κατι που δεν αναφερει κανεις ειναι τα λεφτα που κερδιζεις στην πορεια απο τα games. Τα 1400 ευρω του Gaming PC ειναι 1000 ευρω πιο ακριβο απο το PS4 (εβαλα worst case scenario, δηλαδη το ακριβοτερο PC με την φθηνοτερη κονσολα). Με 1000 ευρω παιρνεις περιπου 20 παιχνιδια για την κονσολα (πιθανοτατα λιγα για διαστημα 8 χρονων, πρεπει να παιζεις 3-4 το χρονο μονο). Αυτα αν ξερεις να αγοραζεις στο PC πιθανοτατα να κοστισουν 300-400 ευρω (δεν μιλαμε μονο για BF και COD, υπαρχουν και φθηνα παιχνιδια, steam sales, humble bundle κλπ). Kαθε μηνα δινεις 10 ευρω για να παιζεις Online στις κονσολες, ενω το online στο PC ειναι τσαμπε. 

 

Απλα μαθηματικα: 10 euros x12 μηνες = 120 το χρονο x8 χρονια = 960 ευρω μεσα στην ζωη της κονσολας θα εχεις δωσει για να παιζεις online. Και αλλα 1000 ευρω για 20 παιχνιδια και αλλα 400 αρχικο κοστος αποκτησης PS4 ειμαστε στα 2360 ευρω.

 

Στο PC εχουμε 400 ευρω για games και 1400 ευρω το κοστος του PC (μαζι με την mid-life αναβαθμιση) ειμαστε στα 1800 ευρω.

 

Για καθε παραπανω παιχνιδι που παιρνεις (περα απο τα 20), εισαι ακομα πιο κερδισμενος στο PC. Οσο πιο πολλα games παιζεις, τοσο πιο πολυ συμφερει να παρεις PC. Αν θελεις απλα να παιζεις Pro, προφανως δεν αξιζει να παρεις PC (γιατι στην ουσια δεν εισαι ακριβως gamer, εισαι pro-ακιας) κλπ. Ο μονος λογος να παρει καποιος κονσολα αυτη τη στιγμη ειναι γιατι α) ολοι οι φιλοι του εχουν την ταδε κονσολα και θελει να παιξει online μαζι τους. β) δεν μπορει να ζησει χωρις καποιο game αποκλειστικοτητα της ταδε κονσολας, γ) ειναι ευκαιριακος gamer/παιζει μια στο τοσο δ) δεν ξερει να στησει PC/βαριεται να ασχοληθει. Ολα τα αλλα ειναι ψευδαισθηση της φθηνιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαστε offtopic, να πω τη γνωμη μου ως προς το fragmentation. Ειναι πολυ απλο. Οι κονσολες δεν "κρατανε περισσοτερο". Βγαινουν με δυνατο και flashy hardware και στο τελος της γενιας καταληγουν να παιζουν 720p/20fps/low settings. Κι ενα PC με Titan σε 8 χρονια θα τρεχει σε τετοια settings με τετοιο performance τα τοτε παιχνιδια. Για να μπορεσεις να βγαλεις μια γενια με σταθερα Ultra Detail πρεπει να παρεις ενα καλο συστημα 1000-1200 ευρω με δυνατο τροφοδοτικο και chipset + καμια 780 μεσα και οταν αρχιζει να μην την παλευει σε κανα 4αρι χρονια (ultra/60fps παντα, οποτε το "δεν την παλευει σχετικο) παιρνεις αλλη μια 780 μεταχειρισμενη με κανενα 150-200ευρω και κανεις SLI και εχεις 80% performance boost με μολις 200 ευρω το οποιο σε βγαζει αλλα 4 χρονια αερα. Αρα συνολικο κοστος 1400 ευρω max. Για να βγαλεις ολη τη γενια. Σε πολυ καλυτερα γραφικα και performance απο τις κονσολες. Θα χασεις καποιους μαγικους τιτλους, θα κερδισεις καποιους αλλους και καποια ολοκληρα genres που δεν υπαρχουν καν στις κονσολες.

 

Τωρα, κατι που δεν αναφερει κανεις ειναι τα λεφτα που κερδιζεις στην πορεια απο τα games. Τα 1400 ευρω του Gaming PC ειναι 1000 ευρω πιο ακριβο απο το PS4 (εβαλα worst case scenario, δηλαδη το ακριβοτερο PC με την φθηνοτερη κονσολα). Με 1000 ευρω παιρνεις περιπου 20 παιχνιδια για την κονσολα (πιθανοτατα λιγα για διαστημα 8 χρονων, πρεπει να παιζεις 3-4 το χρονο μονο). Αυτα αν ξερεις να αγοραζεις στο PC πιθανοτατα να κοστισουν 300-400 ευρω (δεν μιλαμε μονο για BF και COD, υπαρχουν και φθηνα παιχνιδια, steam sales, humble bundle κλπ). Kαθε μηνα δινεις 10 ευρω για να παιζεις Online στις κονσολες, ενω το online στο PC ειναι τσαμπε. 

 

Απλα μαθηματικα: 10 euros x12 μηνες = 120 το χρονο x8 χρονια = 960 ευρω μεσα στην ζωη της κονσολας θα εχεις δωσει για να παιζεις online. Και αλλα 1000 ευρω για 20 παιχνιδια και αλλα 400 αρχικο κοστος αποκτησης PS4 ειμαστε στα 2360 ευρω.

 

Στο PC εχουμε 400 ευρω για games και 1400 ευρω το κοστος του PC (μαζι με την mid-life αναβαθμιση) ειμαστε στα 1800 ευρω.

 

Για καθε παραπανω παιχνιδι που παιρνεις (περα απο τα 20), εισαι ακομα πιο κερδισμενος στο PC. Οσο πιο πολλα games παιζεις, τοσο πιο πολυ συμφερει να παρεις PC. Αν θελεις απλα να παιζεις Pro, προφανως δεν αξιζει να παρεις PC (γιατι στην ουσια δεν εισαι ακριβως gamer, εισαι pro-ακιας) κλπ. Ο μονος λογος να παρει καποιος κονσολα αυτη τη στιγμη ειναι γιατι α) ολοι οι φιλοι του εχουν την ταδε κονσολα και θελει να παιξει online μαζι τους. β) δεν μπορει να ζησει χωρις καποιο game αποκλειστικοτητα της ταδε κονσολας, γ) ειναι ευκαιριακος gamer/παιζει μια στο τοσο δ) δεν ξερει να στησει PC/βαριεται να ασχοληθει. Ολα τα αλλα ειναι ψευδαισθηση της φθηνιας...

Τυχαίνει να έχω Crossfire 5850, κάρτες του 2009 , τέλει 2009.Η αγορά τους μου κόστισε τότε κοντά 600 ευρο μόνο για GPU. Crysis 3 παίζω με mid details για να έχω ένα playable frame rate.

Αυτό σαν διευκρίνιση γιατί έχουμε χάσει την μπάλα με κάρτες 5ετιασ + που παίζουν σημερινά παιχνίδια σε 4κ ανάλυση με 60+ φραμεσ..

Steam Sales & humble bundle αφορούν  παιχνίδια 2-3+ χρόνων..

της προάλλες πείρα ένα humble bundle και μου έκαναν δώρο ένα dos game.

στης κονσόλες υπάρχουν τα αντίστοιχα platinum ktl.

 

Απλά μαθηματικά: 10 euros x12 μηνες = 120

πόσο απλά ? το 10αρικο πως το έβγαλες ?

49ευρο τον χρόνο είναι το PSN plus και έχεις κάθε μήνα 6-7 ps3 games + 2 ps4.

Να κοιτάξεις τα απλά μαθηματικά σου λίγο.

 

Ας κόψουμε λίγο την καραμέλα με το κόστος ,στο PC παίζεις τζάμπα και είναι ωραία, έτσι παίζεις 30-40 παιχνίδια τον χρόνο, από 1-2 ώρες το ένα.

Κάνεις δεν ασχολείται με ένα παιχνίδι όπως παλιά γιατί πολύ απλά δεν το πληρώνεις, παίζεις λίγο μετά το επόμενο κτλ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναφορά σου για τα sales στο PC είναι εκτός πραγματικότητας. Πλέον μόλις ένα παιχνίδι περάσει το 3-μηνο από την ημερομηνία κυκλοφορίας του, αναλόγως περίπτωσης το βρίσκεις από 75% της αρχικής του τιμής μέχρι και 1 δολλάριο.

 

Όπως έγινε με παιχνίδια όπως Hitman Absolution : 1ευρώ σε προσφορά στο εξάμηνο, Tomb raider με 14 ευρώ στο τρίμηνο, Metro LL με 14 ευρώ και πάει λέγοντας.

 

Η διαφορά στις τιμές των παιχνιδιών μεταξύ κονσόλών και PC είναι χαώδης.

 

Πέρα από τις οποιεσδήποτε προσωπικές πεποιθήσεις, το παραπάνω είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός εδώ και κάποια χρόνια και αποτελεί έναν από τους κύριους λόγους που ακμάζει συνεχώς η αγορά του PC gaming.

 

Το digital distribution και ο ανταγωνισμός στο PC έχει λειτουργήσει εις όφελος των gamers. Και αν συνεχίσει έτσι, θα λειτουργήσει εις όφελος και των console gamers σε βάθος χρόνου.

 

PS: Όσο για το Crysis 3, βάλτο σε ανάλυση 1024Χ720, low settings και frame limiter στα 20- 25 και θα έχεις μιά αψεγάδιαστη εμπειρία όπως ακριβώς στις κονσόλες. Και είμαι σίγουρος ότι με μία μόνο 5850 θα είσαι άρχοντας.

 

Γιατί αν νομίζεις ότι κάπως έχεις εξαπατηθεί και παίζεις το Crysis 3 χειρότερα απ'ότι θα το έπαιζες σε μία κονσόλα, το να σου πώ ότι κάνεις λάθος είναι το λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συγκεκριμένα έχω στο PC μου GTX295  η οποία είναι μια διπλή κάρτα γραφικών σε μια υλοποίηση . H Κάρτα κυκλοφόρησε το 2009 . H Κάρτα τότε μου βγήκε 550 ευρώ .Έχτισα νέο PC και η κάρτα είναι το μόνο που έχω κρατήσει προς το παρόν.

 

Παίζει παιχνίδια και τα παιζεί καλά αλλά όχι κάτι τρελό . Ανάλυση 1920χ1080 Games όπως BF που αναφέρθηκε όλα τα settings medium , V-sync off  , Antialising Deffered off για να μπορεί το παιχνίδι να τρέχει με σταθερό frame πάνω από τα 30 και μιλάμε για κάρτα 550 ευρώ του 2009........CPU intel i5 4670 και 8 GB DDR 1600mhz.

 

Σαφώς και παίζω Games καλύτερα από μια κονσόλα και ιδίως τη περασμένης γενιάς αυτό είναι σίγουρο .Το θέμα είναι ότι από το 2005 μέχρι σήμερα έχω χτίσει 3 PC για να μπορέσω να παίζω Games Και  να πω ότι τα ευχαριστιέμαι .

 

Και αυτή είναι η πραγματικότητα άμα δεν σκάσεις λευτά στο PC το είπα και στο πρώτο μου ποστ στο θέμα ,λόγο μη Optimization παρόλο που και ένα μέσο PC είναι ποιο δυνατό από τις κονσόλες δεν σου δίνει την ίδια εμπειρεία στα Games.

 

Είναι παραπλανητικό να γράφουμε ότι με κάρτα 5 ετών παίζουμε σε 2K μονιτορ ......και μόνο που το βλέπω τρελένομαι .Δεν το ήξερα να γλύτωνα τα μισά λεφτά και αντί για την GTX295 Που πήρα το 2009 να αγόραζα μια μεταχειρισμένη 260 με 150 ευρώ και να έπαιζα σε 2Κ.....

 

Δεν σου λέω ότι δεν παίζει , το θέμα είναι πως παίζεις?Medium Setting σε 2Κ δεν παίζει με την 260 ο Θεός να κατέβει στην Γη .Και με τη framerate?εκεί είναι το ζουμί .

 

Έχω δει κόσμο και κόσμο να παίζει games Που σέρνονται 20-25frames και με πτώσης και κάτω από τα 20 και να σου λένε σιγά το πράγμα μια χαρά είναι ........τη να πεις εκεί απλά χάνεις τα λόγια σου .Άντε πες ότι παίζεις έστω και στα 20-25 . Στα ποιο βαριά Games τη γίνεται?10-15?γιατί αν σε ένα παλιό PC το BF πχ τρέχει στα 20-25 το Crysis είσαι με το ζόρι στο 20άρι και για Metro δεν το σηζητάω καν.....

 

Ο μόνος λόγος που τρέχουν αυτά τα παιχνίδια σε ένα παλιό PC είναι ότι .Επειδή τα φτιάξανε με βάση της τωρινές κονσόλες οι οποίες είναι αδύναμες δεν εκμεταλεύτηκαν τις κάρτες γραφικών τις εποχείς ούτε στο 80%.Και είναι φως φανάρι ότι η τωρινές κονσόλες κράτησαν την εξέλιξη των PC games πίσω .

 

Τώρα που θα βγαίνει η νέα γενιά και το άλμα στα γραφικά είναι μεγάλο θα δούμε του χρόνου που έρχονται Games όπως The withcer 3 , Halo 5 , Infamous second Son και τα επόμενα καθαρά nextgen Fifa 15/NBA15 κλπ εκεί θέλων να δώ ένα PC PC 3-4 ετών τη μπορεί να κάνει και πόσο μπορεί να ακολουθήσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν υποστηρίζω κανένα από τα 2. Η θέση μου είναι ότι αν θέλεις να ευχαριστηθείς PC Gaming Και να έχεις τη διαφορά προς το καλύτερο κάθε 3 χρόνια τουλάχιστον πρέπει να σκάσεις λεφτά .Έχω και όλες τις κονσόλες και PC καινούργιο κάθε 3 χρόνια περίπου.

 

Κάποια παιχνίδια τα ευχαριστιέμαι στο PC κάποια άλλο στο σαλόνι με τη 42άρα και το Home theater .Είναι βέβαια και θέμα γούστου ότι αρέσει στον καθένα .

 

Η ουσία είναι ότι μια κονσόλα έχει πολύ καλύτερη σχέση τιμής -απόδοσης στη διάρκεια της ζωής της σε αντίθεση με ένα PC και αυτό όσο και να το αναλύσουμε δεν αλλάζει .Χτίστε σήμερα ένα PC με 400 ευρώ που κάνει το PS4 και πάμε να τα συγκρίνουμε . Αν είναι τώρα να μιλάμε για PC 1500 ευρώ δεν έχει νόημα η σηζήτηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...