Προς το περιεχόμενο

ZTE Tab S8Q


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν ξέρω αν τοέχει κανείς να μας πει καμία γνώμη, αλλά το πακετάκι φαίνεται αρκετά αξίόλογο σε αυτήν την τιμή και θα ήθελα γνώμες.  Έρχεται (φτιάχνεται; ) αποκλειστικά για τον Γερμανό. Τα specs από τη σελίδα του Γερμανού είναι τα εξής:

 

Κατασκευαστής     ZTE

Χρώμα     Black

Λειτουργικό     Android 4.2

Επικοινωνία     Wi-Fi -Bluetooth

Ανάλυση κάμερας (MP)     2

GPS     true

Αποσπώμενη μνήμη (GB)     Έως και 32GB

Αυτονομία (Ώρες)     72

Βάρος (gr)     390

Κωδικός ERP     20290990

Οθόνη (in)     7,85'' Capacitive / 1024 x 768

Τύπος Επεξεργαστή     1,2 GHz Quad Core

G-Sensor     true

WebCam     true

Ενσωματωμένη μνήμη (GB)     4

Τύπος κάρτας μνήμης     MicroSD

Διαστάσεις (mm)     200 x 136 x 8.4

Εγγύηση     2 χρόνια

 

Όπως βλέπετε έχει GPS, ενώ επιπλέον των παραπάνω, από το review του digital life βλέπω επίσης ότι διαθέτει ραδιόφωνο FM, και ότι η οθόνη είναι IPS.  Η μπαταρία αναφέρεται ως 3600 mAh, ενώ παίρνουμε και πληροφοριές για τον επεξεργαστή ο οποίος είναι ο Mediatek (MT8125) και για την gpu που είναι η PowerVR SGX 544MP.  

 

Πουθενά δεν αναφέρεται εάν παίρνει στικάκι otg, ενώ μάλλον είναι σίγουρο ότι δεν έχει HDMI.

 

Στα μείον η RAM που είναι 1gb, και παραδόξως αναφέρεται στο review ότι "ούτε διαθέτει ακουστικό", που δεν ξέρω τί εννοεί ο ποιητής αφού στην εικόνα που δείχνει ανοιχτό το καπάκι για την MicroSD φαίνεται στα δεξιά η υποδοχή για ακουστικά.  Άλλο μείον η κύρια κάμερα (που εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου), και το γεγονός ότι είναι όλο από πλαστικό, αν και αυτό πιθανόν να είναι καλύτερο για την απόδοση των δεκτών (WiFi και GPS).  Τέλος, δεν φαντάζομαι ότι στην τιμή αυτή περίμενε κανείς Gorilla glass, ενώ μάλλον αν περιμένει κανείς updates  ή custom roms θα απογοητευτεί.

 

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.  Όταν μπορέσω θα πάω να το δώ και από κοντά.

O τύπος απ' το digital life είπε πως δεν υπάρχει ακουστικό (σαν αυτό που έχει το κινητό σου για να ακούς τον άλλον που σου μιλάει) αλλά υπάρχει audio out - θύρα για ακουστικά (σαν αυτά που έχεις για να ακούς μουσική)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kostas360

Είναι tablet και όχι κινητό, θα φαινόμουν  τουλάχιστον αστείος να είχα στο κεφάλι μου 8 ίντσες και να μιλούσα  :-D

Υπάρχει ένα θεματάκι με Skype π.χ όταν κάνεις video κλήση ακούγεται ένα βουητό από το ηχείο αλλα αν χαμηλώσω την ένταση διορθώνεται.

@vasilisbilias

Πάει σφαίρα ! Πολύ δύσκολο να βρω κάτι αρνητικό. Όσο για την RAM που ακούγονται γρίνιες το android ξέρει να την διαχειρίζεται,

αν χρειαστεί κλείνει μερικά apps που έχει για γρήγορη πρόσβαση.  

 

Ίσως με partiotioning στο Nand chip να πάει στα 2-3GB   :unsure: αλλά δεν έχω χρειαστεί τόση ram γι΄αυτό δεν την πειράζω (ακομα).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Kostas360

Είναι tablet και όχι κινητό, θα φαινόμουν  τουλάχιστον αστείος να είχα στο κεφάλι μου 8 ίντσες και να μιλούσα  :-D

Υπάρχει ένα θεματάκι με Skype π.χ όταν κάνεις video κλήση ακούγεται ένα βουητό από το ηχείο αλλα αν χαμηλώσω την ένταση διορθώνεται.

@vasilisbilias

Πάει σφαίρα ! Πολύ δύσκολο να βρω κάτι αρνητικό. Όσο για την RAM που ακούγονται γρίνιες το android ξέρει να την διαχειρίζεται,

αν χρειαστεί κλείνει μερικά apps που έχει για γρήγορη πρόσβαση.  

 

Ίσως με partiotioning στο Nand chip να πάει στα 2-3GB   :unsure: αλλά δεν έχω χρειαστεί τόση ram γι΄αυτό δεν την πειράζω (ακομα).  

 

Πιστεύω πως αν βγάλεις κανα δύο άχρηστα πράγματα θα πάει ποιο γρήγορα. 

Το Tablet είναι από τα καλύτερα όσον αφορά τιμή και χαρακτηριστικά (τουλάχιστον στα χαρτιά). Θα πάω να το δώ απο κοντά για να έχω καλύτερη εικόνα. 

Επεξ/σία από vasilisbilias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε πάρα πολύ καλά τα 2 links μερικά post πιο πίσω.

η αλλαγή στο vold.fstab συγκεκριμένα για το ZTE s8q ειναι :

 

ΑΠΟ :

dev_mount sdcard /storage/sdcard0 emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host
dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-msdc.1/mmc_host
 
ΣΕ :
dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host
dev_mount sdcard /storage/sdcard0 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-msdc.1/mmc_host
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε σχεση με το vero a8835 ειναι καλυτερο αυτο;

http://www.oktabit.gr/product_details.asp?productid=249-94-VRTA8835

Ξερω οτι το ενα ειναι διπυρηνο και το αλλο τετραπυρηνο, αλλα η οθονη στο vero ειναι ips και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλυτερες.

Το ταμπλετ προοριζεται για απλη χρηση, ιντερνετ και κανα παιχνιδακι, κανα βαρη αν δεν το σηκωσει δεν χαθηκε και ο κοσμος, το zte ανταπεξερχεται σωστα σε αυτα; Ειναι το πρωτο μου ταμπλετ και δεν ξερω πολλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις καλά τα specs, θα δεις ότι και το ZTE έχει IPS.  Όσοι (λίγοι) το έχουν βρει και το έχουν πάρει, αναφέρουν πολύ καλή οθόνη για τα χρήματα αυτά.  Το Vero έχει σίγουρα φοβερό support πάντως, αυτό είναι γνωστό.  Μην περιμένεις ζωντανά φόρουμ κλπ από τον Γερμανό:) 

 

Περισσότερα δεν ξέρω γιατί δεν το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη διαθεσιμότητα που ακούω ότι έχει λίγο χλωμό, αλλά μήπως κατα τύχη ξέρουμε αν υπάρχει demo συσκευή σε κάποιο κατάστημα??

 

ΥΓ καλός σας βρήκα! :)))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

telika υπαρχει απλος τροπος να περαστουν παιχνιδια και εφαρμογεσ στην sd card ?

Ειναι πολυ λιγα τα 4gb... 2-3 καλα παιχνιδια κι εφυγαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διάβασε πάρα πολύ καλά τα 2 links μερικά post πιο πίσω.

η αλλαγή στο vold.fstab συγκεκριμένα για το ZTE s8q ειναι :

 

ΑΠΟ :

dev_mount sdcard /storage/sdcard0 emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host
dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-msdc.1/mmc_host
 
ΣΕ :
dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host
dev_mount sdcard /storage/sdcard0 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-msdc.1/mmc_host

 

Επειδη δεν μπορεσα να το καταφερω καθολου.μπορεις να μου στειλεις το αρχειο αυτο το δικο σου ετοιμο μονταρισμενο στο μαιλ [email protected]?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις καλά τα specs, θα δεις ότι και το ZTE έχει IPS.  Όσοι (λίγοι) το έχουν βρει και το έχουν πάρει, αναφέρουν πολύ καλή οθόνη για τα χρήματα αυτά.  Το Vero έχει σίγουρα φοβερό support πάντως, αυτό είναι γνωστό.  Μην περιμένεις ζωντανά φόρουμ κλπ από τον Γερμανό :)

 

Περισσότερα δεν ξέρω γιατί δεν το έχω.

Δεν ειχα παρατηρησει οτι εχει και αυτο ips, αυριο θα παω να δω αν εδω ο Γερμανος το εχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω μα χάρη, μπορεί κανείς να το δοκιμάσει σε ένα στοιχηματικό site? π.χ stoiximan,bet365 για το αν παίζει με βίντεο τα παιχνίδια που είναι Live και να ανεβάσει ένα screenshot?  

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω μα χάρη, μπορεί κανείς να το δοκιμάσει σε ένα στοιχηματικό site? π.χ stoiximan,bet365 για το αν παίζει με βίντεο τα παιχνίδια που είναι Live και να ανεβάσει ένα screenshot?  

 

Ευχαριστώ!

ΠΑΙΖΕΙ ΟΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΤΑ STREAMING ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...