Προς το περιεχόμενο

SONY ERICSSON MH1 8.80 € @e-shop [ΤΕΛΟΣ]


leo06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

.........................

 

Ωραίος, όλα καλά λοιπόν;

Και αισθητικά υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Θέλω να πω φαίνεται τίποτα από την επέμβαση ή ξαναέκλεισες το κέλυφος και όλα είναι κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοίγει εύκολα στις άκρες με κατσαβίδι; Επίσης βλέπω πατσάρεις με ένα καλωδιάκι την επαφή του κουμπιού με τη πίσω μεριά του κυκλωματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοίγει εύκολα στις άκρες με κατσαβίδι; Επίσης βλέπω πατσάρεις με ένα καλωδιάκι την επαφή του κουμπιού με τη πίσω μεριά του κυκλωματος;

ναι,αρκεί να είναι πολύ λεπτό,τις δυο ακραίες επαφές 

post-140603-0-00104900-1386677098_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,αρκεί να είναι πολύ λεπτό,τις δυο ακραίες επαφές 

Ωραιος! εγω με βλεπω με δεστρα γιατι δεν εχω ιδεα απο soldering αν και φενεται πανευκολο,Ισως σε λιγο καιρο να ψαξω για recabling μιας και οντως το καλωδιο δεν παλευεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το SanDisk Sansa Clip+, πρέπει να πατάς το κουμπί για να έχεις καλό ήχο. Με το κινέζικο κινητό μου παίζει. Θα πάρω όμως και αντάπτορα.

Βρήκα αυτόν πέρα απο τους άλλους που προτείνανε οι φίλοι του forum,

http://www.ebay.com.au/itm/SONY-CTIA-to-OMTP-Adapter-Converter-Cable-for-Mobile-Headphones-3-5mm-Audio-Jack-/200934239388

είναι της Sony, όχι της Sony Ericsson.

Απο Αυστραλία και ζητάει 1.5 δολ. Αυστραλίας για αποστολή, περίπου 3.6 Ευρώ σύνολο. Και το manual:

userguide_EN_MH1_1254-6390.1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παρέλαβα. Ευχαριστώ πολύ τον leo06, συμφορουμίτη μας έφτιαξες!

Δεν είμαι ηχόφιλος, ούτε έχω κανένα τρομερό κόλλημα με τον ήχο, το "καλό" μου headset είναι ένα sony επταετίας των €30, ενώ ακούω κατά κόρον από τα μανίσια της εκάστοτε συσκευής, καθώς και από φτηνιάρικα των €2 από ebay μέχρι €15 το πολύ.

Για να είμαι σίγουρος ότι το κινητό (Galaxy S3) δίνει όλα όσα έχει να δώσει, έκανα τα εξής:

-Εγκατέστησα το poweramp, τον media player που συγκεντρώνει τα πιο καλά σχόλια.

-Εγκατέστησα έναν kernel (Googy Max 1.7.9), που να επιτρέπει την εγκατάσταση κάποιας sound engine.

-εγκατάσταση της wolfson sound engine.

-MP3s στα 320kbps. Δεν έχω ασχοληθεί με FLAC ακόμη καθόλου.

Είμαι πολύ φρέσκος στο θέμα, οπότε, αν έχετε οι παλιοί κάτι να προσθέσετε, παρακαλώ βοηθήστε.

 

Πρίζωσα λοιπόν τα ακουστικά, κράτησα πατημένο το κουμπάκι τους και άρχισα να ακούω. Η διαφορά από τα τσίπικα που χρησιμοποιούσα ως τώρα ήταν φυσικά αβυσσαλέα, επίσης υπήρχε μεγάλη διαφορά και από τα μανίσια της Samsung. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα τρομερά σε σχέση με τα Sony MDR-CD280 (τα "καλά" που λέγαμε παραπάνω)

Στο σπίτι ξαναέκανα τις δοκιμές, τα MH1 συνέχισαν να μου αρέσουν πολύ. Στη συνέχεια πρίζωσα τα CD280, για να δω αν πράγματι είναι ισάξια όπως νόμισα αρχικά. Ε, δεν είναι. Η ένταση του ήχου στα MH1 είναι 1-2 κλικ επάνω και είναι πιο βαθύς και "γεμάτος".

 

Περισσότερο τα έγραψα αυτά για τους φίλους που ρωτάνε αν είναι καλά. Εγώ λοιπόν, όντας απαίδευτος ως προς το θέμα ήχος , χωρίς γνώσεις και ιδιαίτερο κόλλημα, τα βρίσκω σημαντικά καλύτερα από ακουστικά των €30. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω την ποιότητά τους γιατί δεν έχω τις εμπειρίες, τις γνώσει και ίσως ούτε το "αυτί", πάντως είναι πολύ εύκολα τα καλύτερα ακουστικά που έχω χρησιμοποιήσει και για €8.8 δεν το συζητάμε καν!..

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το SanDisk Sansa Clip+, πρέπει να πατάς το κουμπί για να έχεις καλό ήχο. Με το κινέζικο κινητό μου παίζει. Θα πάρω όμως και αντάπτορα.

Βρήκα αυτόν πέρα απο τους άλλους που προτείνανε οι φίλοι του forum,

http://www.ebay.com.au/itm/SONY-CTIA-to-OMTP-Adapter-Converter-Cable-for-Mobile-Headphones-3-5mm-Audio-Jack-/200934239388

είναι της Sony, όχι της Sony Ericsson.

Απο Αυστραλία και ζητάει 1.5 δολ. Αυστραλίας για αποστολή, περίπου 3.6 Ευρώ σύνολο. Και το manual:

 

Εμενα μου γραφει οτι δεν στελνει Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρέλαβα. Ευχαριστώ πολύ τον leo06, συμφορουμίτη μας έφτιαξες!

Δεν είμαι ηχόφιλος, ούτε έχω κανένα τρομερό κόλλημα με τον ήχο, το "καλό" μου headset είναι ένα sony επταετίας των €30, ενώ ακούω κατά κόρον από τα μανίσια της εκάστοτε συσκευής, καθώς και από φτηνιάρικα των €2 από ebay μέχρι €15 το πολύ.

Για να είμαι σίγουρος ότι το κινητό (Galaxy S3) δίνει όλα όσα έχει να δώσει, έκανα τα εξής:

-Εγκατέστησα το poweramp, τον media player που συγκεντρώνει τα πιο καλά σχόλια.

-Εγκατέστησα έναν kernel (Googy Max 1.7.9), που να επιτρέπει την εγκατάσταση κάποιας sound engine.

-εγκατάσταση της wolfson sound engine.

-MP3s στα 320kbps. Δεν έχω ασχοληθεί με FLAC ακόμη καθόλου.

Είμαι πολύ φρέσκος στο θέμα, οπότε, αν έχετε οι παλιοί κάτι να προσθέσετε, παρακαλώ βοηθήστε.

 

Πρίζωσα λοιπόν τα ακουστικά, κράτησα πατημένο το κουμπάκι τους και άρχισα να ακούω. Η διαφορά από τα τσίπικα που χρησιμοποιούσα ως τώρα ήταν φυσικά αβυσσαλέα, επίσης υπήρχε μεγάλη διαφορά και από τα μανίσια της Samsung. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα τρομερά σε σχέση με τα Sony MDR-CD280 (τα "καλά" που λέγαμε παραπάνω)

Στο σπίτι ξαναέκανα τις δοκιμές, τα MH1 συνέχισαν να μου αρέσουν πολύ. Στη συνέχεια πρίζωσα τα CD280, για να δω αν πράγματι είναι ισάξια όπως νόμισα αρχικά. Ε, δεν είναι. Η ένταση του ήχου στα MH1 είναι 1-2 κλικ επάνω και είναι πιο βαθύς και "γεμάτος".

Δεν είμαι σε θέση να κρίνω την ποιότητά τους γιατί δεν έχω τις εμπειρίες, τις γνώσει και ίσως ούτε το "αυτί", πάντως είναι εύκολα τα καλύτερα ακουστικά που έχω χρησιμοποιήσει και για €8.8 δεν το συζητάμε καν!..

Στο pc δοκιμασε τα με foobar2000 και ψαξε και για το wasapi plugin,οσο για την συγκριση και εγω το ιδιο επαθα αλλα στην δικια μου περιπτωση ηταν καπως διαφορετικα, ειχα τα mdr-ex37 στην αρχη ειπα νταξ σαφως καλυτερα αλλα οχι και τεραστια διαφορα,μετα τα δοκιμασα διπλα διπλα και χωρις υπερβολη τα mdr-ex37 βγαζανε θορυβο σε σχεση με mh1, το "καλο" μου headset (kraken pro) ειναι κατωτερο στον ηχο σε μουσικη αλλα τα προτιμω για games,movies λογω του μπασου.

Nice review btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παρελαβα και εγω. Ευχαριστω τον topic starter. Δεν ξερω για πιο λογο αλλα παλιοτερα για αλλα ακουστικα που ηταν για iPhone 3gs πηρα εναν adapter για να παιζουν στο μετα galaxy s μου. Σημερα το βρηκα και δοκιμασα τα ακουστικα στο optimus 2Χ.

 

Τα καλα νεα, ηχος τελειος, μικροφωνο οκ. Τα ασχημα...δεν δουλευουν τα κουμπια της εντασης και δεν κανει τιποτα το κουμπι με το βελακι. Μονο το κεντρικο για κλησεις, play/pause και αλλαγη τραγουδιου. Το ψαχνω, αν μαθω περισσοτερα θα πω. Τρεχω 4.2.3 jellybean

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...