Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 minutes ago, Fotis13 said:

Ναι  δεν νομιζω να εχει θεμα οργανωμενα με οδηγο η' συλλογο και εγω πιο πολυ με ασχετους αναφερομουν .Οποτε συγκεντρωνω  σοβαρες ελπιδες να την γλιτωσω την αναβαση καλοκαιριατικα ,εδωσες λυση .Τενεριφη ρε πουλινε δεν πανε για βουνο ελεος ,καταδυσεις κανει ο κοσμος επισης  εχει και καλο canyoning .

Στο φαγητο ισχυει τρωω πολυ και ειμαι ασυμφορος ,τωρα που το σκεφτομαι ειμαι γενικοτερα ασυμφορος χαχαχα.

ε τοτε την γλυτωσες.πασαρε την εκει :P.να ηταν και καπου που δεν εχεις ξαναπαει να σου πω οκ.εκτος αν το συνδυασεις με κανα canyoning ή με κανα touring σε τιποτα αλλα μερη. διπλα στην malta εχει και το gozo που θα μπορουσα να παω για καταδυσεις. εχει αρκετα καταδυτικα στην τενεριφη indeed αλλα ειπα να παω για το βουνο.ηταν λιγο ιστορια με τα Logistics αλλα οκ βρηκε ακρη.πιο πολυ χρονο αυτα μου τρωνε και με σκισαν τα εισιτήρια για να καταφερω να τα κλεισω. στο teide για να πας κορυφη θελει αδεια,αν δεν θες να παρεις αδεια πρεπει να κοιμηθεις καταφυγιο ωστε να ξεκινησεις πολυ νωρις και να πας κορυφη και να κατεβεις πριν τις 9 που ανεβαινουν αυτοι που εχουν αδεια. αυτο εκανα εγω με το καταφυγιο.αν δεν βρεις τωρα καταφυγιο και ουτε αδεια τοτε πρεπει να το πας ολο βραδυ.δεν με χαλαγε να σου πω την αληθεια και ψηνομουν αλλα το προβλημα ηταν το να καταφερω να φτασω στο starting point. και τρως πολυ και ειναι ακριβα αυτα που παιρνεις :P. τουλαχιστον τρωω αρκετα αλλα βολευομαι με τα παντα.χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλτα οντως ειναι κλασικος καταδυτικος προορισμος εχουν βυθισει και πολεμικα πλοια  και εχουν φτιαξει ωραια καταδυτικα παρκα.Ειχε παει ενας φιλος μου πριν 2 χρονια αλλα ειναι AWD  και δεν το μαξαρε .

Να ηταν μονο το φαγητο Πουλινε καλα θα ηταν...

Καλη  αναβαση λοιπον να το  ευχαριστηθεις ,ποσο την εχει την αδεια ?

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2019 at 17:57, Fotis13 said:

Μαλτα οντως ειναι κλασικος καταδυτικος προορισμος εχουν βυθισει και πολεμικα πλοια  και εχουν φτιαξει ωραια καταδυτικα παρκα.Ειχε παει ενας φιλος μου πριν 2 χρονια αλλα ειναι AWD  και δεν το μαξαρε .

Να ηταν μονο το φαγητο Πουλινε καλα θα ηταν...

Καλη  αναβαση λοιπον να το  ευχαριστηθεις ,ποσο την εχει την αδεια ?

στο gozo ειναι και το gozo technical diving center που κανουν tec Κτλ.εκει αξιζει να κανεις διακοπες και να κανεις και κανα trimix. αν εισαι awd και πας σε κατι τετοια μερη ειναι η στιγμη που λες γιατι δεν εχεις κανει technical. οταν εκανα το Tec 40 παροτι το μεγιστο βαθος ειναι 40 οσο δηλαδη και του deep diver η παραμονη ηταν μερα με την νυχτα.θυμαμαι οταν καναμε την 40 αρα το ποσο παραπανω χρονο ειχα ενω πριν δεν προλαβαινες τιποτα να κανεις.απο τοτε κολλησα και εκανα και τα υπολοιπα Tec.

για την αδεια ειναι δωρεαν.απλα επειδη ειναι ηφαιστειο αρα λιγο προστατευμενη περιοχη δεν θελουν να ανεβαινουν απειρα ατομα εκει πανω.οποτε βγαζεις αδεια που σου λεει οτι εσυ θα ανεβεις 9.00 και 11 θα βγεις.εσυ θα ανεβεις 11 και θα βγεις 13.00. κτλ . τωρα ποιο ειναι το κακο.

α.αδεια οταν κοιταξα δεν υπηρχε για κανα διμηνο μπροστα αφου ο καιρος ειναι σχετικα καλος εκει (για τετοιο υψομετρο) αρα ανεβαινουν αρκετα ατομα.

β.το τελεφερικ σε ανεβαζει μεχρι πανω στο καταφυγιο οσο θυμαμαι οποτε απειρα ατομα παιρνουν αδεια, μετα ανεβαινουν με το τελεφερικ μεχρι πανω και μετα μεσα σε μια δυο ωρες εχουν παει κορυφη και κατεβαινουν.οποτε οπως καταλαβες ζητανε αδεια οι απαντες ακομα και ατομα που δεν εχουν ανεβει βουνο καν.δεν εχει τεχνικα σημεια.οικογενειες πανε πανω κτλ.απλα θελει λιγο καλο ντυσιμο γιατι μπορει να ειναι 0 βαθμους και πιο χαμηλα λογω υψομετρου.το καλο ειναι οτι δεν πληρωνεις την αδεια.το καταφυγιο οπως σου ειπα ειναι ενας τροπος να μην βγαλεις αδεια αλλα πρεπει να κατεβεις πριν τις 9 που ξεκινανε να ανεβαινουν αυτοι με τις αδειες.το καταφυγιο ειναι 21-25 ευρω η βραδια ΑΛΛΑ μπορεις να μεινεις μονο ενα βραδυ .αυτο γινεται για να εξυπηρετησουν περισσοτερα ατομα.παλι για κανα 20 ημερο μπροστα δεν βρισκεις καταφυγιο.εκλεισα ενα μηνα σχεδον μετα για να βρω και οι θεσεις ηταν λιγες παλι.αλλιως μετα πας βραδυ .εγω βεβαια θα ανεβω με τα ποδια απο το starting point.δεν βρισκω νοημα να παω με το τελεφερικ και να περπατησω μια ωρα μονο.σκοπος ειναι να το χαρω και οχι να κανω cheat αλλα ειλικρινα θα θελα να το κανα βραδυ. αυτο που ισως κανω αφου ανεβω και κατεβω με τα ποδια ειναι την επομενη μερα να ανεβω και να κατεβω με το τελεφερικ για να το κανω σαν βολτα και να απολαυσω το τελεφερικ.

β. σιγουρα σου φευγουν λεφτα στο φαγητο. το θεωρω δεδομενο με βαση το anti fitness και αφου σου αρεσει το καλο φαγητο.

στο canyoning λογικα πλεον αφου εχεις αγορασει τα παντα δεν πρεπει να σου βγαινει μεγαλο κοστος περα απο μετακινησεις κτλ.

denali,aconcagua,εκπαιδευσεις πηγαν ενα σκασμο λεφτα. οι καταδυσεις επισης.που αλλου τα τρως ΤΩΡΑ?:P. τι αλλο εχεις βαλει στο ματι? μιλας με γριφους γεροντα.χαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι καταλαβα εχει διαδικασια  ,καλυτερα  ετσι οπως θα το κανεις αν και εγω θα πηγαινα με το τελεφερικ χαχα .Θα στα πω Πουλινε pm μην προκαλουμε το δημοσιο αισθημα :P.

 

Mαλλον αυτη την Κυριακη θα βουτηξω στην Λιμνη ,κανουν κατι εργασιες εκει και εχουν ξηλωσει τις εξεδρες στο κομματι που καθομασταν  αφηναμε τα πραγματα και τον εξοπλισμο μας .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/12/2019 at 08:58, Fotis13 said:

Ναι καταλαβα εχει διαδικασια  ,καλυτερα  ετσι οπως θα το κανεις αν και εγω θα πηγαινα με το τελεφερικ χαχα .Θα στα πω Πουλινε pm μην προκαλουμε το δημοσιο αισθημα :P.

Mαλλον αυτη την Κυριακη θα βουτηξω στην Λιμνη ,κανουν κατι εργασιες εκει και εχουν ξηλωσει τις εξεδρες στο κομματι που καθομασταν  αφηναμε τα πραγματα και τον εξοπλισμο μας .

αν παω με το τελεφερικ θα ειναι καμια ωρα με δυο μεχρι κορυφη και πισω. δεν αξιζει καν.εδω δεν πηρα το ratrak στο elbrus .ετσι και αλλιως η διαδρομη δεν νομιζω οτι ειναι τιποτα δυσκολο και ουτε ειναι πολλες ωρες.οπως διαβασα η σηματοδοτηση πρεπει να ειναι πολυ καλη.επισης θα εχω και την μια νυχτα στο καταφυγιο υποχρεωτικα αφου δεν βρηκα αδεια οποτε δεν θα ειναι καν σερι το περπατημα. το ωραιο ειναι οτι στην κορυφη λενε οτι σε καποια σημεια βγαινει σαν ατμος/καπνος απο το ηφαιστειο και βγαζει ζεστη. βεβαια υπαρχει και η εναλλακτικη καποιος να παει πανω κατω με τελεφερικ ή να παει μονο κατω ή μονο πανω.εχω μερες αλλωστε να χαλασω. θα προσπαθησω να το κανω Next day και με το τελεφερικ σαν βολτα.

τωρα που ειπαμε για τελεφερικ οταν ειχα παει elbrus ειχα παει για εγκλιματισμο στο Cheget.ανεβηκα με τα ποδια πανω (εχει και chair lifts αν δεν θες να περπατας).εκατσα σε κατι σαν καφετερια λιγο πιο χαμηλα απο το μεγιστο σημειο που μπορεις να πας χωρις αδεια. στην επιστροφή λέω μην περπατήσω ας πάρω τα chair lifts να με πανε κατω να κανω και βόλτα. Δεν είχα βγάλει ticket αφου ανέβηκα με τα πόδια. Ρωτάτω τον τύπο εκει για εισιτήριο μου λεει πιο κατω. Ανεβαινω στο πρωτο chair lift φτανω στον επόμενο σταθμό ρωταω για ticket μου λεει ποιο κατω.παιρνω το δευτερο Chair lift και φτανω στην βαση. Καποιος ηθελε να μου κανει δωρο Free ride.

για την λιμνη βουλιαγμενης Nice.εξω θα εχει κρυακι και μεσα θα εισαι χλιδα.tec dive θα κανεις με Dry suit? επισης ξηλωνουν ολη την ξυλινη εξεδρα απο ακρη σε ακρη ή μονο στο vip σημειο που ειναι στην ακρη της λιμνης εκει που μπαινουν οι δυτες.(που μπαινεις απο την πορτουλα στο γκαζον πρωτα και εχεις διπλα και το κουβουκλιο για να αλλαξεις).

με van θα πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, poulinos είπε

για την λιμνη βουλιαγμενης Nice.εξω θα εχει κρυακι και μεσα θα εισαι χλιδα.tec dive θα κανεις με Dry suit? επισης ξηλωνουν ολη την ξυλινη εξεδρα απο ακρη σε ακρη ή μονο στο vip σημειο που ειναι στην ακρη της λιμνης εκει που μπαινουν οι δυτες.(που μπαινεις απο την πορτουλα στο γκαζον πρωτα και εχεις διπλα και το κουβουκλιο για να αλλαξεις).

με van θα πας?

E ναι  cave dive  κανονικα   .Me στεγανη ,deco kai τα παντα  εχω και φακουδαρα τωρα και τα κανω μερα μεσα χαχα .

Απο οτι καταλαβα  εχουν ξηλωσει ολη την ξυλινη εξεδρα στο vip κομματι ναι .Τωρα αν ξηλωσαν και ολες τις υπολοιπες δεν ξερω .Με Van  ναι  αλλα δεν ειναι σιγουρο ακομα λογω των εργασιων ,Παρασκευη θα μας ενημερωσει και μετα θα κανω αγωνα δρομου για τα αερια ...

 

Δες το καινουριο pirana Πουλινε τα σπαει ,πολυ ευκολο κλειδωμα πλεον και αλλαγη τριβων .

 

 

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Fotis13 said:

E ναι  cave dive  κανονικα   .Me στεγανη ,deco kai τα παντα  εχω και φακουδαρα τωρα και τα κανω μερα μεσα χαχα .

Απο οτι καταλαβα  εχουν ξηλωσει ολη την ξυλινη εξεδρα στο vip κομματι ναι .Τωρα αν ξηλωσαν και ολες τις υπολοιπες δεν ξερω .Με Van  ναι  αλλα δεν ειναι σιγουρο ακομα λογω των εργασιων ,Παρασκευη θα μας ενημερωσει και μετα θα κανω αγωνα δρομου για τα αερια ...

Δες το καινουριο pirana Πουλινε τα σπαει ,πολυ ευκολο κλειδωμα πλεον και αλλαγη τριβων .

αγωνα δρομου γιατι?φιαλες δεν παιρνεις απο τον van ή εχεις παρει δικες σου?δεν θυμαμαι.

για την Petzl οτι και να πω θα ειναι λιγο.και το set via ferrata που πηρα δεν το μετανιωσα καθολου.απορω ειλικρινα στις σχολες γιατι ακομα κανουν με 8αρι που στην ουσια το λες και πιο πολυπλοκο.καταλαβαινω οτι καποτε ξεκινησε ετσι οπως και καποτε στην καταδυση δεν υπηρχαν Dive computer αλλα η τεχνολογια προχωραει. μεχρι και το χρωματακι τα σπαει. και ωραια φαση που αλλαζεις οπως λεει το degree του Friction ακομα και την στιγμη που κατεβαινεις. μαρεσει που προσεχουν την λεπτομερεια.px Και στο Petzl scorpio eashook εχουν βαλει σαν gyro κατω ωστε να ξεμπλεκει αυτοματα αφου γυρναει γυρω απο τον ευατο τουpetzl-scorpio-eashook-via-ferrata-set.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δικες μου διπλες μαυρες και 1   stage 11αρι ,ιδανικα πρεπει να παρω αλλο ενα για  καθαρο οξυγονο .

Ειναι πολυ ποιοτικη εταιρεια και εγω την προτιμω.Καλα εννοειται πως θα παρω το καινουριο pirana .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Fotis13 said:

Εχω δικες μου διπλες μαυρες και 1   stage 11αρι ,ιδανικα πρεπει να παρω αλλο ενα για  καθαρο οξυγονο .

Ειναι πολυ ποιοτικη εταιρεια και εγω την προτιμω.Καλα εννοειται πως θα παρω το καινουριο pirana .

 Υποχρεωτικα πας  το σαββατο το πρωι για γεμισμα γιατι κυριακη πριν την βουτια :(  :( .αν παρεις αλλη μια πχ 7αρι για Oxygen θα εισαι Ready.

 το Pirana Θα ειναι ενα ωραιο Upgrade αφου πας και συνεχεια για Canyoning.

ουτε ελλαδα ουτε γερμανια το βρηκα καπου .μαλλον δεν εχει κυκλοφορησει ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, poulinos είπε

 Υποχρεωτικα πας  το σαββατο το πρωι για γεμισμα γιατι κυριακη πριν την βουτια :(  :( .αν παρεις αλλη μια πχ 7αρι για Oxygen θα εισαι Ready.

 το Pirana Θα ειναι ενα ωραιο Upgrade αφου πας και συνεχεια για Canyoning.

ουτε ελλαδα ουτε γερμανια το βρηκα καπου .μαλλον δεν εχει κυκλοφορησει ακομα?

Σαββατο πρωι εχω κατι δουλειες να κανω που δεν μπορουν να αναβληθουν ,θα χωσω ενα φιλο μου μαλλον να παει  που εχει και pick up .To  εχει βγαλει στην Ολλανδια αλλα σε μαυρο  μονο προς το παρον  στα 29 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/12/2019 at 08:51, Fotis13 said:

Σαββατο πρωι εχω κατι δουλειες να κανω που δεν μπορουν να αναβληθουν ,θα χωσω ενα φιλο μου μαλλον να παει  που εχει και pick up .To  εχει βγαλει στην Ολλανδια αλλα σε μαυρο  μονο προς το παρον  στα 29 .

θα ερθει αργα ή γρηγορα και προς τα εδω.δεν ειχα ποτε θεμα με τα χρωματα οτι δηλαδη πρεπει να παρω κατι σε χ χρωμα αλλα το συγκεκριμενο χρωμα ειναι ωραιο. αλλα αν το βιαζεσαι και ολλανδια ευρωπη ειναι οποτε το παραγγελνεις.

εγω γυρισα απο πολωνια(ηταν μονο για σκ).Καλα ηταν.την πρωτη μερα περιπου 0 με -1 με Real feel λιγο χαμηλοτερα. χτες ηταν αρκετα καλυτερα ο καιρος.

κοιτουσα τωρα για teide.φευγω το σαββατο που μας ερχεται.εννοειται οπως παντα οτι οταν πηγαινω εγω καπου καταρρεει ο καιρος

ανεβαινω προς καταφυγιο δευτερα και τριτη πριν βγει ο ηλιος ειναι να παω κορυφη.

με τετοιο αερα δεν βλεπω να ανεβαινει τελεφερικ(δεν με ενδιαφερει αφου ετσι και αλλιως θα ανεβω με τα ποδια αλλα αμα δεν ανεβει το τελεφερικ βλεπω το μισο καταφυγιο να ειναι αδειο).

β.γελοιο θα εχει να ψαχνω για crampons.σαββατο καλα κυριακη χειροτερα δευτερα ακομα πιο χαλια :P .θερμοκρασιες κορυφης.αντε elbrus no2. θα χει γελιο παλι η κατασταση το κοβω.

πηγες για cave diving τελικα?

weather.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ο καιρος στα βουνα το σημαντικοτερο θεμα μπορει να σου κανει ευκολη την ζωη αλλα και εφιαλτη  μεσα σε λιγες ωρες .

Οχι δεν πηγα δεν ειχαν τελειωσει τις εργασιες .Τωρα συζηταμε 1-4/1/20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Fotis13 said:

Ειναι ο καιρος στα βουνα το σημαντικοτερο θεμα μπορει να σου κανει ευκολη την ζωη αλλα και εφιαλτη  μεσα σε λιγες ωρες .

Οχι δεν πηγα δεν ειχαν τελειωσει τις εργασιες .Τωρα συζηταμε 1-4/1/20

ειδικα το συγκεκριμενο επειδη ειναι στην μεση του ωκεανου επηρεαζεται πολυ ευκολα.τωρα δινει λιγο καλυτερο καιρο. -10 :P

βαλε την καταδυση στην γιορτη σου ;) απο την αλλη και ολο το ξυλινο να αλλαζουν εσεις μπορειτε να μπειτε απο παντου αλλα ενταξει στην πραξη λιγο τους νοιαζει αν θα κανετε καταδυση εσεις.Τις δουλειες τους θελουν να τελειωσουν αυτοι οποτε μαλλον η εισοδος απαγορευεται σε ολους

Εχεις προσεξει οτι εκει που ειναι η εισοδος που κοβουν τα εισιτηρια με το που μπεις ΔΕΞΙΑ υπαρχει και μια δευτερη μικρη λιμνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

ειδικα το συγκεκριμενο επειδη ειναι στην μεση του ωκεανου επηρεαζεται πολυ ευκολα.τωρα δινει λιγο καλυτερο καιρο. -10 :P

βαλε την καταδυση στην γιορτη σου ;) απο την αλλη και ολο το ξυλινο να αλλαζουν εσεις μπορειτε να μπειτε απο παντου αλλα ενταξει στην πραξη λιγο τους νοιαζει αν θα κανετε καταδυση εσεις.Τις δουλειες τους θελουν να τελειωσουν αυτοι οποτε μαλλον η εισοδος απαγορευεται σε ολους

Εχεις προσεξει οτι εκει που ειναι η εισοδος που κοβουν τα εισιτηρια με το που μπεις ΔΕΞΙΑ υπαρχει και μια δευτερη μικρη λιμνη?

Ελα ρε συ δεν το εχω προσεξει  λολ τοσες φορες που εχω παει .Θα εχω το νου μου τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fotis13 said:

Ελα ρε συ δεν το εχω προσεξει  λολ τοσες φορες που εχω παει .Θα εχω το νου μου τωρα .

κοιτα στο 55 second  και μετα.εχει και δρομακι.στη γωνια μια μικρουλα.νομιζω παει δεκα μετρα βαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...