Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2020 στις 9:50 ΠΜ, poulinos είπε

και στο τελος με το περασμα και το No mount.

Ναι,πολυ  skill .

Ειναι απιστευτος ο βαθμος εξοικιωσης  που εχει με το set up  του εξοπλισμου του και οι  κινησεις που πρεπει  να ειναι τυποποιημενες ωστε να μην γινει  μπερδεμα με τους σωληνες και τα υπολοιπα εξαρτηματα που κρεμονται .Η επανατοποθετηση εκει μεσα σε τοσο στενο χωρο   και  με ελαχιστη ορατητοτητα πρεπει να ηταν πραγματικος εφιαλτης .

Φυσικα προηγηθηκαν μηνες προετοιμασιας και επαναληψης αυτης της διαδικασιας .

 Πολυ καλη ποιοτητα εικονας  επισης  σε ενα απο τα δυσκολοτερα περιβαλλοντα για να τραβηχτει video .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Fotis13 said:

Ναι,πολυ  skill .

Ειναι απιστευτος ο βαθμος εξοικιωσης  που εχει με το set up  του εξοπλισμου του και οι  κινησεις που πρεπει  να ειναι τυποποιημενες ωστε να μην γινει  μπερδεμα με τους σωληνες και τα υπολοιπα εξαερτηματα που κρεμονται .Η επανατοποθετηση εκει μεσα σε τοσο στενο χωρο   και  με ελαχιστη ορατητοτητα πρεπει να ηταν πραγματικος εφιαλτης .

Φυσικα προηγηθηκαν μηνες προετοιμασιας και επαναληψης αυτης της διαδικασιας .

 Πολυ καλη ποιοτητα εικονας  επισης  σε ενα απο τα δυσκολοτερα περιβαλλοντα για να τραβηχτει video .

Οταν εκανα το sidemount και μετα εκανα και το cave με sidemount όλα ήταν οκ.ηταν πολυ ωραια η διαταξη και το πως ενιωθες το σωμα σου συν οτι γυρναγες οπως ηθελες μεσα στο νερο. οταν εκανα το tec sidemount εκει αρχισε το ζορι.το να εχεις 4 φιαλες (2 δεξια και 2 αριστερα) ειναι αρκετα πιο ζορι.ελεγα να κανω και το trimix με sidemount αλλα επειδη ανεβαίνει η δυσκολία τελικά το έκανα με backmount. 

 

φωτηηηηηηη:P  .new staff βγηκε .ωραιο το κιτρινο κατω κατω.  la sportiva olympus mons cube

https://www.bergfreunde.eu/la-sportiva-olympus-mons-cube-expedition-boots/

la-sportiva-olympus-mons-cube-expedition-boots.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι φωτο, πέτυχες καλή μέρα !

Μιας και η χειμερινή outdoor σαιζόν προς το παρόν ειναι μια απογοήτευση χωρίς ορατό τέλος, αφοσιώθηκα στο να βγάλω το καλοκαιρινό πλάνο.

1ο Project The Skye Trail (αυτονομία με σκηνή)  και για την απαραίτητη summit day :

https://www.walkupbennevis.co.uk/routes/cmd-arete-up-ben-nevis/

 

 

Ανάλογα άλλαξε το πλάνο αγορών. Παρέλαβα σκηνή

IMG-20200205-220229.jpg

 

και περιμένω τις La Sportiva G5 στις οποίες πήγα ένα full νουμερο πάνω από τις υπάρχουσες. Ηταν κοντά στις Cube σε κόστος, ελαφρύτερες και έχουν και Boa lacing. Πουλινε το κριμα στο λαιμό σου :D

Α πήρα και water tablets, ειναι η 1η φορά που βλέπω να τις χρειάζομαι.

Τα υπολοιπα του χρονου, επτωχευσαμεν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, jakis13 said:

Ωραίες οι φωτο, πέτυχες καλή μέρα !

Μιας και η χειμερινή outdoor σαιζόν προς το παρόν ειναι μια απογοήτευση χωρίς ορατό τέλος, αφοσιώθηκα στο να βγάλω το καλοκαιρινό πλάνο.

1ο Project The Skye Trail (αυτονομία με σκηνή)  και για την απαραίτητη summit day :

https://www.walkupbennevis.co.uk/routes/cmd-arete-up-ben-nevis/

Ανάλογα άλλαξε το πλάνο αγορών. Παρέλαβα σκηνή

 

και περιμένω τις La Sportiva G5 στις οποίες πήγα ένα full νουμερο πάνω από τις υπάρχουσες. Ηταν κοντά στις Cube σε κόστος, ελαφρύτερες και έχουν και Boa lacing. Πουλινε το κριμα στο λαιμό σου :D

Α πήρα και water tablets, ειναι η 1η φορά που βλέπω να τις χρειάζομαι.

Τα υπολοιπα του χρονου, επτωχευσαμεν.

α.πολυ ωραιο φαινεται.κριμα που δεν το εχουν σηματοδοτημενο.βεβαια εκει παιζει και gps απο κανα WIKILOC αμα το εχουν περασει.
και η g5 εχει μικρη διαφορα απο την g2:P.χαχα. ειναι και ελαφρυτερες οι g5 απο τις cube οπως ειπες αρα μια χαρα :).
water tablets ειχα παρει για τα Pyrynees.ειναι λιγο ακριβουτσικες.πηρα αυτες με το χλωριο .εμαθα μετα οτι υπαρχουν και αλλες που δεν ειναι με χλωριο Και θεωρουνται πιο healthy ας το πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οοο με γεια οι καινουριοι εξοπλισμοι .

 

Ταμπλετες για καθαρισμο νερου ειχα παρει για σχετικα μεγαλο διαστημα κατα το trekking  στο Νεπαλ στο EBC. Σε φαση μετα απο καποιες μερες μου φαινοταν  φυσιολογικη η γευση του νερου το ειχα συνηθισει .

Πολυ ωραιες οι καινουριες Οlympus Πουλινε και η τιμη ειναι  καλη ,εχω ψωνισει απο αυτους ειναι αξιοπιστο μαγαζι .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Fotis13 said:

οοο με γεια οι καινουριοι εξοπλισμοι .

Ταμπλετες για καθαρισμο νερου ειχα παρει για σχετικα μεγαλο διαστημα κατα το trekking  στο Νεπαλ στο EBC. Σε φαση μετα απο καποιες μερες μου φαινοταν  φυσιολογικη η γευση του νερου το ειχα συνηθισει .

Πολυ ωραιες οι καινουριες Οlympus Πουλινε και η τιμη ειναι  καλη ,εχω ψωνισει απο αυτους ειναι αξιοπιστο μαγαζι .

και εγω εχω παρει απο εκει αλλα δεν θυμαμαι τι.ισως παρω απο εκει και ενα backpack που θελω.και το schuster αν εστελνε ελλαδα και αν ηταν στα αγγλικα θα ηταν τελεια.εκτος αν το κανει καποιος οπως το κανατε εσεις με το himalayan suit. θα με βρισεις αν σου πω οτι παροτι χρησιμοποιησα tablets χλωριου δεν θυμαμαι να προσεξα διαφορετικη γευση.οπως καταλαβες ειμαι σκουπιδοφαγος.και για να γελασεις. εχω παρει μπαρα με φυστικοβουτηρο και νομιζω ειχε και λιγη πρωτεινη μεσα.τρωω λιγo και λεω παραξενη γευση ρε γαμωτο αλλα ισως λογο peanut butter.δινω σε μια φιλη μου να δοκιμασει την βλεπω μπλιαχ μπλιαχ και μου λεει αυτη ειναι χαλασμενη.χαχα

οταν πειναω οπως λεει και η διαφημιση δεν ειμαι ο ευατος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, poulinos είπε

και εγω εχω παρει απο εκει αλλα δεν θυμαμαι τι.ισως παρω απο εκει και ενα backpack που θελω.και το schuster αν εστελνε ελλαδα και αν ηταν στα αγγλικα θα ηταν τελεια.εκτος αν το κανει καποιος οπως το κανατε εσεις με το himalayan suit. θα με βρισεις αν σου πω οτι παροτι χρησιμοποιησα tablets χλωριου δεν θυμαμαι να προσεξα διαφορετικη γευση.οπως καταλαβες ειμαι σκουπιδοφαγος.και για να γελασεις. εχω παρει μπαρα με φυστικοβουτηρο και νομιζω ειχε και λιγη πρωτεινη μεσα.τρωω λιγo και λεω παραξενη γευση ρε γαμωτο αλλα ισως λογο peanut butter.δινω σε μια φιλη μου να δοκιμασει την βλεπω μπλιαχ μπλιαχ και μου λεει αυτη ειναι χαλασμενη.χαχα

οταν πειναω οπως λεει και η διαφημιση δεν ειμαι ο ευατος μου.

axxan εσυ εισαι  ειδικη κατηγορια .

Εχω ενα φιλο που εχουμε κανει   μαζι Denali   και μου προτεινε να παμε καλοκαιρι στον Αμαζονιο Βραζιλια  και να βγαλουμε εκει ενα σχολειο επιβιωσης   μεσα στην ζουγκλα.Αν και το concept  μου φανηκε ενδιαφερον επεσε ακυρο διοτι μερος του προγραμματος  ειναι να τρωμε οτι πιανουμε -βρισκουμε .

Οποτε οπως καταλαβαινεις επεσε ακυρο   χωρις δευτερη σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Fotis13 said:

axxan εσυ εισαι  ειδικη κατηγορια .

Εχω ενα φιλο που εχουμε κανει   μαζι Denali   και μου προτεινε να παμε καλοκαιρι στον Αμαζονιο Βραζιλια  και να βγαλουμε εκει ενα σχολειο επιβιωσης   μεσα στην ζουγκλα.Αν και το concept  μου φανηκε ενδιαφερον επεσε ακυρο διοτι μερος του προγραμματος  ειναι να τρωμε οτι πιανουμε -βρισκουμε .

Οποτε οπως καταλαβαινεις επεσε ακυρο   χωρις δευτερη σκεψη.

ειναι ενδιαφερον οπως ακουγεται αλλα οταν το ξανασκεφτομαι τοτε:

α.ζουγκλα ισον εντομα,ζεστη,υγρασια. Not for me,.καλυτερα γυμνος στην αλασκα να κανω επιβιωση εκει.

β.οταν πας βουνο τρως φαγητο οτι και να ειναι αυτο.ακομα και στο Kilimanjaro ειχα διαφορετικα πραγματα αλλα ειναι φαγητο.το να αρχισω να τρωω οτι βρω ναι δεν με τραβαει.αλλο το να ψησεις κανα κρεατακι στην ζουγκλα και αλλο τρωω οτι βρω οπως το βρω. επισης το να ακουω ζωηφια κτλ στα αυτια μου κτλ οχι οχι οχι οχι. ενα βορειο ενα νοτιο πολο σαν την ταινια togo το προτιμω.

ενδιαφερον μεν αλλα οκ υπαρχουν πιο ωραια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

ειναι ενδιαφερον οπως ακουγεται αλλα οταν το ξανασκεφτομαι τοτε:

α.ζουγκλα ισον εντομα,ζεστη,υγρασια. Not for me,.καλυτερα γυμνος στην αλασκα να κανω επιβιωση εκει.

β.οταν πας βουνο τρως φαγητο οτι και να ειναι αυτο.ακομα και στο Kilimanjaro ειχα διαφορετικα πραγματα αλλα ειναι φαγητο.το να αρχισω να τρωω οτι βρω ναι δεν με τραβαει.αλλο το να ψησεις κανα κρεατακι στην ζουγκλα και αλλο τρωω οτι βρω οπως το βρω. επισης το να ακουω ζωηφια κτλ στα αυτια μου κτλ οχι οχι οχι οχι. ενα βορειο ενα νοτιο πολο σαν την ταινια togo το προτιμω.

ενδιαφερον μεν αλλα οκ υπαρχουν πιο ωραια πραγματα.

χαχα καλα εσυ θα πεθαινες με την αφιξη σου εκει απο το  συνδυασμο υγρασιας και ζεστης .Για κουνουπια και ζωυφια δεν το συζηταμε παιζει να εχει και 1 δις στο τετραγωνικο μετρο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/02/2020 at 18:33, Fotis13 said:

χαχα καλα εσυ θα πεθαινες με την αφιξη σου εκει απο το  συνδυασμο υγρασιας και ζεστης .Για κουνουπια και ζωυφια δεν το συζηταμε παιζει να εχει και 1 δις στο τετραγωνικο μετρο ...

απλα ποτε και για κανενα λογο.αν ηταν αλασκα το συζηταμε. εκει δεν παω ουτε για διακοπες οχι για επιβιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κυριακη καναμε το Κωσταλεξη πολυ σπανιο φαραγγι ,μεγαλο 44 ραπελ και στεγνο αυτη την περιοδο .Δυσκολευτηκαμε να βρουμε την εισοδο και μπηκαμε απο ενα παραφαραγγο οπου συναντησαμε και το κυριως φαραγγι .

 

 

87688567_869044640214588_8652873579626496000_n.jpg

85194865_10158212563548453_4310626343034290176_o.jpg

85049993_10158212564568453_4598615165930307584_o.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Fotis13 said:

Κυριακη καναμε το Κωσταλεξη πολυ σπανιο φαραγγι ,μεγαλο 44 ραπελ και στεγνο αυτη την περιοδο .Δυσκολευτηκαμε να βρουμε την εισοδο και μπηκαμε απο ενα παραφαραγγο οπου συναντησαμε και το κυριως φαραγγι .

87688567_869044640214588_8652873579626496000_n.jpg

85194865_10158212563548453_4310626343034290176_o.jpg

85049993_10158212564568453_4598615165930307584_o.jpg

η πρωτη φωτογραφια η πιο ωραια.

ποιος το ονομασε κωσταλεξη?χαχα.

γ.αυτο να μην υπαρχουν σημαδια με ξεπερνα λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει παρει το ονομα απο το ομωνυμο χωριο Κωσταλεξι  που εγινε διασημο στο πανελληνιο με την γνωστη τραγωδια ...

Ναι ρε φαγαμε πακετο μεχρι να το βρουμε και ειχαμε μεγαλο βαρος γιατι κουβαλαγαμε τρυπανια ,υλικα αρματωματος κτλπ .

Και new entry   το καινουριο pirana

 

 

85099634_242283086800634_6810076453497995264_n.jpg

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...