Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα petzl lynx   ηταν   απο το  Chamonix  τα ειχα παρει 230 αν θυμαμαι καλα ,  αστα ξενερα θα ειχα φαει .

Mont Blanc εχω κανει πριν 10 χρονια .Μatterhorn  ειναι iconic  δεν το εχω κανει .Eχω μια γνωστη που παει για Κili  φευγει την Πεμπτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 minutes ago, Fotis13 said:

Tα petzl lynx   ηταν   απο το  Chamonix  τα ειχα παρει 230 αν θυμαμαι καλα ,  αστα ξενερα θα ειχα φαει .

Mont Blanc εχω κανει πριν 10 χρονια .Μatterhorn  ειναι iconic  δεν το εχω κανει .Eχω μια γνωστη που παει για Κili  φευγει την Πεμπτη .

χτες κοιτουσα τα συγκεκριμενα crampons.Καποιος τα ειχε βαλει αγγελια.(  ημουν σιγουρος οτι θα εχεις παρει Petzl και τα συγκεκριμενα αφου ειναι απο τα top crampons) και ειναι και για  Ice climbing .σε αυτα αναφερομουν πιο πανω που εγραψα οτι μερικα ice climbing crampons εχουν και λιγο πιο μεγαλες μυτες μπροστα και λιγο πιο ορθιες. τα συγκεκριμενα μπορεις να τα μετατρεψεις απο semi fast σε Fast και αλλαζει πολυ το Config τους

Mont blanc το σκεφτομαι για φετος.μετα το elbrus δεν νομιζω οτι θα με ζορισει. matterhorn ειναι μια κατηγορια μονο του.

φεβρουαριο ειχα παει kili. ποια διαδρομη θα κανει? επρεπε να πας μαζι της φωτη.ευκαιρεια να το κανεις.δεν θα σε παιδεψει καν και θα ηταν καλη φαση.ειναι και λιγες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα lynx ειναι για ice climbing  kai gia μεικτο πεδιο  , γενικοτερα την προτιμω την petzl  σαν μαρκα ,για αυτη την χρηση ειναι και τα  grivel G14  τα οποια και αυτα ειναι πολυ καλα .

Kili  ρε  για να παω εχω θα το συνδυασω με Ζανζιβαρη  για καταδυσεις και διακοπες.Ξερα μονο για το βουνο δεν παω και σαφαρι εχω κανει .Δεν την ρωτησα για διαδρομη,φανταζομαι θα κανει την κλασικη .Αυτη για να καταλαβεις  εχει παει και Elbrus με Κοτρωναρο  και εκαναν  fail λογω καιρου .Αλλα δεν ειχαν παρει το  αρμα για να πανε μεχρι πανω .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Fotis13 said:

Τα lynx ειναι για ice climbing  kai gia μεικτο πεδιο  , γενικοτερα την προτιμω την petzl  σαν μαρκα ,για αυτη την χρηση ειναι και τα  grivel G14  τα οποια και αυτα ειναι πολυ καλα .

Kili  ρε  για να παω εχω θα το συνδυασω με Ζανζιβαρη  για καταδυσεις και διακοπες.Ξερα μονο για το βουνο δεν παω και σαφαρι εχω κανει .Δεν την ρωτησα για διαδρομη,φανταζομαι θα κανει την κλασικη .Αυτη για να καταλαβεις  εχει παει και Elbrus με Κοτρωναρο  και εκαναν  fail λογω καιρου .Αλλα δεν ειχαν παρει το  αρμα για να πανε μεχρι πανω .

θεωρουνται απο τα πολυ καλα τα Lynx και εχουν πολλες παραμετροποιησεις.μεχρι και μια μυτη οπως ειδα μπορεις να βγαλεις μπροστα συν 14 points.ουτε καν 12.το τερματισαν. grivel ειναι αυτα τα μικρα που πηρα τωρα.πολυ crampon grivel αφου οι τιμες τους ειναι καλες.ειχα παραγγειλει ενα ζευγαρι για μια φιλη.ηταν λιγο light μοντελο χωρις ομως να ειναι αλουμινιο.ειχα δει στα πυρηναια εναν με Petzl αλουμινιου.βαρος μηδεν αλλα δεν ειναι για πετρες.

για tanzania(kili) μπορουσες να το συνδυασεις και με αυτα(diving). η marangu ηταν η κλασσικη αν και πλεον πολλοι προτεινουν αλλες διαδρομες machame,lemosho  και λογω τοπιου αλλα και λογω εγκλιματισμου διοτι η marangu ειναι η πιο συντομη και ζοριζε λιγο ειδικα στο 5ημερο.

για το elbrus και το ratrak να επαιρναν παλι μπορει να ετρωγαν ακυρο αφου το ζορι ξεκιναει  πανω απο τα Pastukhov rocks που σε αφηνει το ratrak 4700μετρα. αν δεν ειχα ανεβει με τον καναδο και τον οδηγο που ειχε παρει και ειχα παει με κανα group δεν το κοβω να πηγαιναμε μεχρι πανω και θα μας ελεγε ο οδηγος παμε πισω.το καλο ειναι να εχεις και αλλες ημερες ωστε να κανεις δευτερο attempt.ειχα μπροστα μου 2-3 βραδια ακομα οποτε με επαιρνε να πηγαινα και την επομενη και την παρα-επομενη μερα αν χρειαζοταν( την επομενη κλασσικα ο καιρος ειχε φτιαξει). αν ανεβαινα μονος παιζει να το αφηνα για Next day.

για το kili το να σου πω οτι εχει παγετωνες ή μαιμουδες ή σπανια φυτα ξερω οτι δεν θα σε αγγιξει καν:P οποτε δεν τα αναφερω. θα μου πεις αυτο που θα ελεγα και εγω.who gives a fuck.κορυφη ποτε παμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για την κορυφή με αντίξοες συνθήκες Πουλίνε, κάνεις βλέπω summit tourism :)

 

Κάνοντας απολογισμό, τo 2019 ήταν μια καλή χρονιά.

 

Ανάβαση το καλοκαίρι στο Hoher Riffler 3,231 m για εγκλιματισμό. Η πυραμίδα στο βάθος ειναι ο βασικός στόχος του ταξιδιου.

P1010811.jpg

 

Ανάβαση στο Olperer 3,476 m την επόμενη απο τη ΒΔ κόψη με οδηγό για λόγους ασφαλείας

DSC02756.jpg

και

P1010826.jpg

 

Το φθινόπωρο έγινε μια βόλτα προς ανατολικά :

Oku-Hodaka ridge line στα 3000m

P1020152.jpg

και

P1020161.jpg

 

Συνεχίζεται...

Hotaka-dake summit, 3190m

P1020166.jpg

 

Hotaka-dake hut

P1020175.jpg

 

Οτι και να έχει κατεβάσει το μυαλό ενός ανθρώπου, θα υπάρχει και ένα manga για αυτό. FACT.-

P1020195.jpg

 

Άφησα λογαριασμούς ελέω καιρού αγαπητό Daikiretto, i'll be back !

P1020207.jpg

 

Καλή χρονιά και ασφαλείς κορυφές να έχουμε, περιμένω το 2020 ακόμη καλύτερο !

2019.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/01/2020 at 22:50, jakis13 said:

Συγχαρητήρια για την κορυφή με αντίξοες συνθήκες Πουλίνε, κάνεις βλέπω summit tourism :)

Κάνοντας απολογισμό, τo 2019 ήταν μια καλή χρονιά.

Ανάβαση το καλοκαίρι στο Hoher Riffler 3,231 m για εγκλιματισμό. Η πυραμίδα στο βάθος ειναι ο βασικός στόχος του ταξιδιου.

Ανάβαση στο Olperer 3,476 m την επόμενη απο τη ΒΔ κόψη με οδηγό για λόγους ασφαλείας

και

Το φθινόπωρο έγινε μια βόλτα προς ανατολικά :

Oku-Hodaka ridge line στα 3000m

και

Συνεχίζεται...

Hotaka-dake summit, 3190m

Hotaka-dake hut

Οτι και να έχει κατεβάσει το μυαλό ενός ανθρώπου, θα υπάρχει και ένα manga για αυτό. FACT.-

Άφησα λογαριασμούς ελέω καιρού αγαπητό Daikiretto, i'll be back !

Καλή χρονιά και ασφαλείς κορυφές να έχουμε, περιμένω το 2020 ακόμη καλύτερο !

 

α.και εγω για δυο χρονια ειχα γραφει στην alpenverein(austrian alpine club).2017,2018.εχεις και εκπτωση σε huts around the world.
β.για τα Manga/anime δεν θα διαφωνησω. ειναι τρελοι οι ιαπωνες οπως λεει και στο αστεριξ οτι ειναι τρελοι αυτοι οι ρωμαιοι.
γ.οτι καλυτερο για το 2020.
δ.το βουνο εκει ειναι και θα σε περιμενει.ειναι λιγο σπαστικο/ενοχλητικο δεν ξερω πως να το πω οταν πας καπου και δεν καταφερνεις αυτο που θες.
ετσι κοντευα να νιωσω και εγω με το teide.
ε.οι φωτογραφιες απλα top ειδικα το καταφυγιο απο ψηλα αλλα και αυτο που εχουν βαλει στην κορυφη.
ζ.αφου δεν εχω λεφτα για τα 7 summits ειπα να κανω οσα μπορω απο τα summits της ευρωπης

@Fotis13χτες απεκτησα και το πρωτο μου down jacket.τιποτα το σοβαρο .ενα north face trevail  με 800 πουπουλο.χωρις κουκουλα δυστυχως αλλα δεν πειραζει.ηταν προσφορα απο 230 στα 124. δεν ειχε Medium το πηρα Large αλλα οκ.θα το φοραω ετσι και αλλιως με κατι απο μεσα.λες και ειναι το τελευταιο που θα αγορασω:P

ειχε και το thermobalL σε medium στα ιδια λεφτα αλλα ηθελα να παρω ενα down σαν αλλαγη.το Thermoball ηταν primaloft που εχω ηδη. υπολείπονται 3 αγορες ακομα.ενα ζευγαρι μποτες για semi fast και να ειναι πιο ζεστες απο τις salomon που δεν ειναι για πολλα,ενα ζευγαρι crampons γιατι αυτο που εχω ειναι Mini crampons και ενα σακιδιο 38 αρι ultralight που εχω δει της mammut. και περιμενω απαντηση απο την marmot για μια μεμβρανη αλλιως πρεπει να παρω καινουρια(παντελονι).

 

9-45731_m-trevail-jacket-fiery-red-bitter-sweet-brn_t939n56wx_01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν θέλεις κάτι εντελώς τεχνικό για ημερήσια summit pushes (ενδεικτικά : deuter guide), δες και το ενδεχόμενο για foldable ultralight summit bag (ενδεικτικά : north face verto, exped summit light στα 300 περίπου gr.

Έχω το προηγούμενο north face verto 26 εδώ και καμία δεκαετία μόνιμα στο μεγάλο σακίδιο στα πολυήμερα trek μου. Μεγάλη ευελιξία τόσο στις ημέρες κορυφής οσο και στο ταξίδι (το έχω και σαν cabin bag)

https://www.thenorthface.com/shop/verto-26-pack

Επεξ/σία από jakis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/01/2020 at 01:19, jakis13 said:

Αν δεν θέλεις κάτι εντελώς τεχνικό για ημερήσια summit pushes (ενδεικτικά : deuter guide), δες και το ενδεχόμενο για foldable ultralight summit bag (ενδεικτικά : north face verto, exped summit light στα 300 περίπου gr.

Έχω το προηγούμενο north face verto 26 εδώ και καμία δεκαετία μόνιμα στο μεγάλο σακίδιο στα πολυήμερα trek μου. Μεγάλη ευελιξία τόσο στις ημέρες κορυφής οσο και στο ταξίδι (το έχω και σαν cabin bag)

https://www.thenorthface.com/shop/verto-26-pack

να το γραψω λιγο καλυτερα.δεν το θελω μονο για summit push αλλα το θελω για να κανω μια κορυφη απο αρχη μεχρι τελος.τι εννοοω αρχη μεχρι τελος.ας βαλω για παραδειγμα τον  ολυμπο για ευκολια.να ξεκινησω με αυτο να διανυκτερευσω καταφυγιο και να κανω κορυφη.δηλαδη θελω να μπορω να χωρεσω μεσα ενα down sleeping bag  ενα ζευγαρι κραμπον και ενα jacket.γενικα ταξιδευω light αλλα δεν ξερω αν θα χωρεσουν μεσα σε 28αρι για αυτο σκεφτομουν το 38.πχ στο σχολειο χειμερινου βουνου ειχα ενα 35+.αυτο που εβαλα στο ματι ειναι το mammut trion light 38.το 26αρι μπορει να χωρεσει jacket αλλα sleeping bag?το να το δεσω εξωτερικα is not an option.

αν ειναι ημερησιο summit οκ εκει χωρις sleeping bag πιστευω το 28 ειναι good

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το σκεπτικό σου για τη χωρητικότητα που θα κινηθείς και πολύ καλή επιλογή φαίνεται το mammut, top εταιρεία. Αναμένουμε εντυπώσεις.

To 800ρι jacket ειναι εξαιρετική επιλογή και όπως θα έχεις ήδη διαπιστώσει συμπιέζεται σε απίστευτο βαθμό. Για επόμενο down jacket αν δεν πας σε κάποιο τέρας για υψόμετρα 6000+ μπορείς να πάρεις ένα 800ρι ακόμη με light προσανατολισμό και κουκούλα και να τα συνδυάζεις στο layering καταργωντας τα fleece.

 

Το budget για μενα θα πάει φέτος σε νεο ultralight σακίδιο 60-65 lit γιατί το παλιό φτάνει στο τέλος της ζωής του, νέες χειμερινές μπότες γιατί πλέον οι παλιές μου ειναι μικρές (!) και νέες σόλες για τις καλοκαιρινές μπότες. A και μερικά dry sacks ακόμη, ποτέ δεν έχεις αρκετά :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jakis13 said:

Μια χαρά το σκεπτικό σου για τη χωρητικότητα που θα κινηθείς και πολύ καλή επιλογή φαίνεται το mammut, top εταιρεία. Αναμένουμε εντυπώσεις.

To 800ρι jacket ειναι εξαιρετική επιλογή και όπως θα έχεις ήδη διαπιστώσει συμπιέζεται σε απίστευτο βαθμό. Για επόμενο down jacket αν δεν πας σε κάποιο τέρας για υψόμετρα 6000+ μπορείς να πάρεις ένα 800ρι ακόμη με light προσανατολισμό και κουκούλα και να τα συνδυάζεις στο layering καταργωντας τα fleece.

Το budget για μενα θα πάει φέτος σε νεο ultralight σακίδιο 60-65 lit γιατί το παλιό φτάνει στο τέλος της ζωής του, νέες χειμερινές μπότες γιατί πλέον οι παλιές μου ειναι μικρές (!) και νέες σόλες για τις καλοκαιρινές μπότες. A και μερικά dry sacks ακόμη, ποτέ δεν έχεις αρκετά :)

δεν θα θελα μικροτερο οπως εγραψα απο 35 διοτι οσο λιγα πραγματα και να εχεις(ταξιδευω,ανεβαινω γενικα πολυ πιο light απο άλλους) στο τελος δεν θα χωρανε. απο ταβουνα της ευρωπης τα περισσοτερα βγαινουν(κορυφες) και σε μια μερα αλλα καποια που ειναι δυο ενδεχομενως να χρειαστουν sleeping bag(για χειμωνα) αφου δεν ειναι ολα τα καταφυγια με θερμανση.οποτε τυπικα να χωραει ενα light sleeping bag cumulus που εχω(down). και διαβασα πολυ καλα λογια για το mammut .ειναι και alpine αλλα και για μονοημερα διημερα κτλ.

ο λογος που πηρα το 800 ειναι :α.δεν ειχα τιποτα σε down περα απο sleeping bag οποτε ηθελα να το κανω δοκιμη,β.να δω ποσο καλο ειναι με σκοπο να αντικαταστησω το fleece.σε βουνα παιρνω fleece ειτε 100αρια ειτε 200αρια ειτε σαν 300αρι.ειναι ζεστα μεν αλλα ογκωδη.οποτε αν μπορεσω πχ το fleece το 300 να το αντικαταστησω με αυτο που πηρα θα ειναι τελεια.και θα γλυτωσω σε βαρος αλλα και το βασικο σε ογκο αφου οπως ειπες συμπιεζεται απιστευτα.πανω απο αυτο μετα μπορω να βαλω το primaloft jacket που εχω. δεν πιανει τρελο χωρο και ειναι και μεμβρανη ταυτοχρονα(hyvent) αλλα παρολα αυτα μελλοντικα θα δω αν μπορω να το αντικαταστησω με κατι πιο ελαφρυ και μικροτερο σε ογκο. σκοπος ειναι οπως ειπες για βουνο να μην εχω fleece.

ωραιο 60 αρι που ειχα ηταν το osprey aether ag60 (ο φωτης ειχε /εχει το 85) και υπαρχει και το xenith που ειναι η top σειρα αλλα οσο θυμαμαι δεν εχει μαζι αδιαβροχο καλυμα.για μποτες και εγω θελω να παρω και μου εχουν κολλησει αυτες. ribelle tech od της scarpa.δοκιμασα την απλη την ribelle και ηταν πολυ ωραια στο ποδι.δεν ειναι για 6000 μετρα βουνα αλλα για αυτα που θελω τον προσεχη καιρο θα ειναι μια χαρα. για ποιες λες να πας εσυ και για τι υψομετρα/καιρο? επισης crampon θελω γιατι αυτα που εχω ειναι σαν mini crampons.

καθε λιγο και λιγακι ολο κατι χρειαζομαστε.ποτε δεν τελειωνει.

@Fotis13 χρονια πολλα για την γιορτη σου. :) με πολυ canyoning.

το τελειωμα του 2019 με βρηκε με δωρο ενα μπλουζακι north face -the north face of denali

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω πουλινε   και εσυ οτι επιθυμεις να εχουμε μια γεματη δραστηρια χρονια .

 Με γεια  το down  ,αν και παραβιασες τον ιερο κανονα του δεν παιρνουμε τιποτα χωρις κουκουλα η τιμη ηταν πραγματικα πολυ καλη για 800αρι ωστε να το παραβλεψεις .Πολυ σημαντικος ο παραγοντας του βαρους στον εξοπλισμο  καθως στα βουνα τα κουβαλαμε ολα .Εχω και εγω ενα thermoball  την πρωτη γενια που ειχε βγαλει η TNF  και δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος  απολυτα οταν εχουμε αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες .Βεβαια επειδη το φοραω και στην πολη χειμωνα κανονικα  τα εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω .

 

Σαββατο εκανα Λιμνη Βουλιαγμενης  μετα απο καιρο ,εχει τελεια μερα  η ομαδα ηταν πολυ καλη ειχαμε και video light  και τραβηξαν μεσα καποια πλανα κυριως απο την εισοδο στο cave .Tα αερια μας ηταν  28% στις διπλες ,1 ιδιο bottom gas se stage  και ενα deco 70% .Συνολικος χρονος 134 λεπτα .Ξηλωσαν τις μικρες ξυλινες βαθμιδες που εχει και το εχουν κανει ενα deck  ξυλινο ολο flat  και για τους δυτες φερνουν  κατι μεγαλους παγκους για να  βαζουμε τους εξοπλισμους .

 

 

 

 

 

 

 

 

81261274_594999257932915_5015741586558943232_n.jpg

81976750_1390446477829789_7167470436068884480_n.jpg

82701567_446132992962942_4449367315842072576_n.jpg

81861548_1418593998306554_6432613175379623936_n.jpg

81486947_472499913459220_296424362003660800_n.jpg

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά Φώτη για την εορτή.

 

Διαστημικές φαίνονται οι Scarpa και εντυπωσιακά ελαφρές. Ειναι πιο πολύ προσανατολισμένες σε summer alpinism ή απλά δειχνουν slim ;

 

Osprey (Exos 58) ειναι και αυτό που αντικαθιστώ, και μάλλον θα πάω καρφί για το ίδιο μοντέλο. Κάλυμα θα χρησιμοποιήσω το υπάρχον.

https://www.ospreyeurope.com/shop/eu_en/exos-58-2018

Βγαίνει στα 1,3 κιλά και ως κάτοχος επιβεβαιώνω 100% το "ότι πληρώσεις παίρνεις".

 

Για χειμερινές μπότες προσανατολίζομαι και πάλι σε άκαμπτες μιας και έχω ηδη fast crampons, όποια από τις δυο βρω να δοκιμάσω στο πόδι μου.

Scarpa Mont Blanc GTX

https://en.scarpa.net/product/19833640/mont-blanc-gtx-technical-mountaineering-tonic

 

ή τη νέα Nepal Evo

https://www.lasportiva.com/en/footwear-man/mountaineering/nepal-evo-gtx

 

Φαίνονται εκ πρώτης όψεως ακριβές αλλά σε αντίθεση με ένα high end κινητό

1. Από αυτές θα εξαρτάται η ζωή μου στα δύσκολα

2. Θα τις κρατήσω καμιά δεκαετία αν κρίνω από την κατάσταση στην οποία ειναι οι υπάρχουσες (Asolo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ @jakis13 ,καλη χρονια και σε σενα .

 

Για τις Scarpa  δεν εχω αποψη αλλα  εχω το προηγουμενο μοντελο της La sportiva  ,to Nepal evo  gtx  του 18  και ειναι εξαιρετικες και πολυ ανετες για την χρηση που προοριζονται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/01/2020 at 16:57, Fotis13 said:

Ευχαριστω πουλινε   και εσυ οτι επιθυμεις να εχουμε μια γεματη δραστηρια χρονια .

 Με γεια  το down  ,αν και παραβιασες τον ιερο κανονα του δεν παιρνουμε τιποτα χωρις κουκουλα η τιμη ηταν πραγματικα πολυ καλη για 800αρι ωστε να το παραβλεψεις .Πολυ σημαντικος ο παραγοντας του βαρους στον εξοπλισμο  καθως στα βουνα τα κουβαλαμε ολα .Εχω και εγω ενα thermoball  την πρωτη γενια που ειχε βγαλει η TNF  και δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος  απολυτα οταν εχουμε αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες .Βεβαια επειδη το φοραω και στην πολη χειμωνα κανονικα  τα εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω .

Σαββατο εκανα Λιμνη Βουλιαγμενης  μετα απο καιρο ,εχει τελεια μερα  η ομαδα ηταν πολυ καλη ειχαμε και video light  και τραβηξαν μεσα καποια πλανα κυριως απο την εισοδο στο cave .Tα αερια μας ηταν  28% στις διπλες ,1 ιδιο bottom gas se stage  και ενα deco 70% .Συνολικος χρονος 134 λεπτα .Ξηλωσαν τις μικρες ξυλινες βαθμιδες που εχει και το εχουν κανει ενα deck  ξυλινο ολο flat  και για τους δυτες φερνουν  κατι μεγαλους παγκους για να  βαζουμε τους εξοπλισμους .

 

γενικως παρεβλεψα και λιγο το μεγεθος και την κουκουλα.χαμενο δεν παει.το δοκιμασα τωρα με τα κρυα και μπορω να πω οτι
για το βαρος του και την ανεση ειναι μια χαρα ζεστο και νιωθω πιο ανετα και σαν να μην μπορω με την καλη εννοια να ιδρωσω καθολου.
στα ιδια λεφτα ηταν το thermoball αλλα λεω παλι Primaloft:P. Για το thermoball που λες δεν εμεινες ευχαριστημενος μπορει πλεον να βρεις κατι καλυτερο που να ειναι και για λιγο πιο κρυο.
Εν τω μεταξυ βρηκα το Plasma to jacket στην αμερικη αλλα τελωνεις ταχυδρομικα αστα να πανε.και ηθελα να αντικαταστησω αυτο το Plasma που εχω τωρα.Πρεπει να γινουν καποιες αγορες επιπλεον σιγα σιγα.
Συν οτι τα λεπτα τα φορας οπως ειπε μεσα στην πολη και εκει βγαζουν πραγματικα μεροκαματο.

134 λεπτα.μια χαραα :).αφου σκεφτηκαν και τους δυτες και βαλαν παγκους καλο αυτο. Για την τελευταια εικονα. Δεν τα βαζεις το ενα κατω απο το αλλο και τα βαζεις ενα δεξια ενα αριστερα ή απλα τελειωσες με το bottom gas και το πηγες απο την αλλη?

 

On 08/01/2020 at 01:10, jakis13 said:

Χρόνια πολλά Φώτη για την εορτή.

Διαστημικές φαίνονται οι Scarpa και εντυπωσιακά ελαφρές. Ειναι πιο πολύ προσανατολισμένες σε summer alpinism ή απλά δειχνουν slim ;

Osprey (Exos 58) ειναι και αυτό που αντικαθιστώ, και μάλλον θα πάω καρφί για το ίδιο μοντέλο. Κάλυμα θα χρησιμοποιήσω το υπάρχον.

https://www.ospreyeurope.com/shop/eu_en/exos-58-2018

Βγαίνει στα 1,3 κιλά και ως κάτοχος επιβεβαιώνω 100% το "ότι πληρώσεις παίρνεις".

Για χειμερινές μπότες προσανατολίζομαι και πάλι σε άκαμπτες μιας και έχω ηδη fast crampons, όποια από τις δυο βρω να δοκιμάσω στο πόδι μου.

Scarpa Mont Blanc GTX

https://en.scarpa.net/product/19833640/mont-blanc-gtx-technical-mountaineering-tonic

ή τη νέα Nepal Evo

https://www.lasportiva.com/en/footwear-man/mountaineering/nepal-evo-gtx

Φαίνονται εκ πρώτης όψεως ακριβές αλλά σε αντίθεση με ένα high end κινητό

1. Από αυτές θα εξαρτάται η ζωή μου στα δύσκολα

2. Θα τις κρατήσω καμιά δεκαετία αν κρίνω από την κατάσταση στην οποία ειναι οι υπάρχουσες (Asolo)

ναι δοκιμασα τις απλες τις απλες τις Ribelle και οκ ηταν πουπουλο και πολυ ανετες παροτι παιρνουν semi fast.Οχι δεν ειναι
για πολυ κρυο ουτε για expedition,μεγαλα υψη.light and fast alpinism θεωρειται οπως και Ice and mixed climbing. α εχεις παρει το exos που ειναι ελαφρυ.
Πριν σκεφτω για το mammut trion light ελεγα μηπως επαιρνα το exos το 38 ή το 48.δεν ειναι τοσο για climbing αλλα θα ειναι λουκουμι για trekking κτλ.
οπως υπαρχεικαι το Levity.
για τα boots και οι 2 εταιρειες οπως και asolo κτλ ειναι μια χαρα.απο εκει και περα ειναι να δεις τι καθεται καλυτερα στο ποδι σου.
μπορει πχ στο δικο μου να καθεται καλα η la sportiva ενω σε σενα η asolo.το εγραφαν και αλλοι οτι μερικες πχ δεν ειναι για πλατυ ποδι κτλ.

σε αυτα τα πραγματα καλως η κακως το ξερουμε οτι θα φυγουν λεφτα αλλα οπως ειπες οι μποτες θα βγαλουν 10 χρονια οταν το κινητο θα το πληρωσεις πιο ακριβα και σε 2-3 χρονια θα το δωσεις 1/3 τιμης.
συν θεμα ασφαλειας ο εξοπλισμος

σε scarpa δεν σκεφτεσαι την Phantom tech Καθολου? η σε La sportiva την g5 ή την g2?

On 08/01/2020 at 11:26, Fotis13 said:

Ευχαριστω πολυ @jakis13 ,καλη χρονια και σε σενα .

Για τις Scarpa  δεν εχω αποψη αλλα  εχω το προηγουμενο μοντελο της La sportiva  ,to Nepal evo  gtx  του 18  και ειναι εξαιρετικες και πολυ ανετες για την χρηση που προοριζονται .

ρε θηριο και αυτην εχεις και την olympus mons evo και την g2 ή θυμαμαι λαθος γα την τελευταια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, poulinos είπε


Συν οτι τα λεπτα τα φορας οπως ειπε μεσα στην πολη και εκει βγαζουν πραγματικα μεροκαματο.

134 λεπτα.μια χαραα :).αφου σκεφτηκαν και τους δυτες και βαλαν παγκους καλο αυτο. Για την τελευταια εικονα. Δεν τα βαζεις το ενα κατω απο το αλλο και τα βαζεις ενα δεξια ενα αριστερα ή απλα τελειωσες με το bottom gas και το πηγες απο την αλλη?

 

ρε θηριο και αυτην εχεις και την olympus mons evo και την g2 ή θυμαμαι λαθος γα την τελευταια?

To thermoball δεν μου φαινεται τοσο ζεστο οσο τα down jakcket  για αυτο το ειπα απο αποψη θερμομονωσης .

Ναι τα βαζω ενα δεξια ενα αριστερα με βολευει καλυτερα ετσι Το ειχα στραγγιξει το bottom gas 30 bar to eftasa   και μετα το αλλαξα σωστα.

Eχω και την G2 ναι που την ειχα παρει  αργοτερα απο την Evo .Kαλα αστο στα παπουτσια ειμαι ιστορια εδω εχω 5 διαφορετικα  για το canyoning  χααχα.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...