Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Fotis13 said:

To thermoball δεν μου φαινεται τοσο ζεστο οσο τα down jakcket  για αυτο το ειπα απο αποψη θερμομονωσης .

Ναι τα βαζω ενα δεξια ενα αριστερα με βολευει καλυτερα ετσι Το ειχα στραγγιξει το bottom gas 30 bar to eftasa   και μετα το αλλαξα σωστα.

Eχω και την G2 ναι που την ειχα παρει  αργοτερα απο την Evo .Kαλα αστο στα παπουτσια ειμαι ιστορια εδω εχω 5 διαφορετικα  για το canyoning  χααχα.

η βλακεια λιγο με το Down jacket που το εχουν κραξει και αλλοι αυτο που πηρα ειναι οτι χανει κατι πουπουλακια:P.

για το canyoning οκ θα τα φθειρεις. αλλα τα expedition ειναι και πιο ακριβα αλλα και δυσκολο να τα χαλασεις για αυτο παραξενευτηκα που εχεις 3 ζευγαρια High altitude. βεβαια εχεις ενα δικιο.αμα το δεις απο την σωστη πλευρα εχεις τρια διαφορετικα ζευγαρια για High altitude τα οποια ομως και τα 3 ειναι για διαφορετικο υψομετρο:P

πρεπει να ετοιμαζουν νεα expedition απο την La sportiva.Η olympus mons evo δεν υπαρχει. kai η scarpa οπως και αλλες εταιρειες βγαζουν νεα εκδοση στο κορυφαιο τους μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, poulinos είπε

η βλακεια λιγο με το Down jacket που το εχουν κραξει και αλλοι αυτο που πηρα ειναι οτι χανει κατι πουπουλακια:P.

για το canyoning οκ θα τα φθειρεις. αλλα τα expedition ειναι και πιο ακριβα αλλα και δυσκολο να τα χαλασεις για αυτο παραξενευτηκα που εχεις 3 ζευγαρια High altitude. βεβαια εχεις ενα δικιο.αμα το δεις απο την σωστη πλευρα εχεις τρια διαφορετικα ζευγαρια για High altitude τα οποια ομως και τα 3 ειναι για διαφορετικο υψομετρο:P

πρεπει να ετοιμαζουν νεα expedition απο την La sportiva.Η olympus mons evo δεν υπαρχει. kai η scarpa οπως και αλλες εταιρειες βγαζουν νεα εκδοση στο κορυφαιο τους μοντελο.

Ισχυει οτι χανουν πουπουλα εστω και λιγα  και ειναι πολυ σπαστικο χαχα.

 

Για το canyoning    5  ζευγαρια που εχω ειναι υπερβολη ακομα και για  τα  δικα μου δεδομενα  .Με το rotation  που τους κανω  πρωτα θα χαλασουν απο πολυκαιρισμο παρα απο την φθορα μεσα στα φαραγγια που η αληθεια ειναι πως στα παπουτσια ειναι πολυ μεγαλη .

Για αυτο ακριβως εχω 3 για βουνο .Οι  Οlympus   ειναι για πολυ μεγαλα υψομετρα .Οι  evo  παιζουν παντα σε χαμηλα μεσαια υψομετρα  και οπου απαιτειται χρηση crampons  και οι G2  κανουν και για  ice climbing  που κυριως τις ειχα παρει (και γιατι ειναι πανεμορφες axxa)και για μεχρι 6000 μετρα σε καλυπτουν νομιζω .

Κατι που παιζει ρολο στις μποτες βουνου ειναι οτι συγκεκριμενες κατηγοριες   απο αυτες, πρεπει  να τις εχεις στον  υποχρεωτικο (mandatory)  εξοπλισμο  που δινουν οι εταιρειες που οργανωνουν την αποστολη .Δδλ γινεται ελεγχος καθε φορα  αν εχεις τον απαιτουμενο εξοπλισμο πριν ξεκινησει   η αποστολη  διοτι δεν συγχωρουνται λαθη και ελειψεις  σε αυτες τα περιβαλλοντα   .

Αν συναντησεις δυσκολες συνθηκες απο αυτο θα εξαρτηθει η αρτιμελεια και η σωματικη σου ακεραιοτητα .Η ' στην καλυτερη για μην παιρνουμε παντα τα χειροτερα σεναρια ,θα γινει η ζωη σου πολυ δυσκολη εκει πανω και αυτο ειναι το τελευταιο που θα ηθελες, οταν εχεις να αντιμετωπισεις ολα τα αλλα και την υπερμετρη σωματικη κοπωση.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 12:35 ΠΜ, poulinos είπε

 

σε scarpa δεν σκεφτεσαι την Phantom tech Καθολου? η σε La sportiva την g5 ή την g2?

 

Overkill μου φαινονται για αυτά που σχεδιάζω, και δεν έχω δοκιμάσει ειναι η αλήθεια μέχρι στιγμής μποτα με ενσωματωμένη γκέτα.

Μπαινω σε πειρασμό για τις Nepal Cube ομως, 50 ευρώ παραπάνω = 200 γραμμάρια λιγότερα χάρη στη χρήση πιο high tech υλικών...

Δυστυχώς είμαι και σε δύσκολο νούμερο, ακόμη και τα μεγάλα καταστήματα της Γερμανίας / ΗΒ δεν έχουν διαθεσιμότητα σε όλα τα μοντέλα που κοιτάζω. Μάλλον θα πάω σε online προμήθεια και θα πληρώσω αν χρειαστεί και το επιπλέον κόστος για τυχόν αλλαγή, ιδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2020 at 13:54, Fotis13 said:

Ισχυει οτι χανουν πουπουλα εστω και λιγα  και ειναι πολυ σπαστικο χαχα.

Για το canyoning    5  ζευγαρια που εχω ειναι υπερβολη ακομα και για  τα  δικα μου δεδομενα  .Με το rotation  που τους κανω  πρωτα θα χαλασουν απο πολυκαιρισμο παρα απο την φθορα μεσα στα φαραγγια που η αληθεια ειναι πως στα παπουτσια ειναι πολυ μεγαλη .

Για αυτο ακριβως εχω 3 για βουνο .Οι  Οlympus   ειναι για πολυ μεγαλα υψομετρα .Οι  evo  παιζουν παντα σε χαμηλα μεσαια υψομετρα  και οπου απαιτειται χρηση crampons  και οι G2  κανουν και για  ice climbing  που κυριως τις ειχα παρει (και γιατι ειναι πανεμορφες axxa)και για μεχρι 6000 μετρα σε καλυπτουν νομιζω .

Κατι που παιζει ρολο στις μποτες βουνου ειναι οτι συγκεκριμενες κατηγοριες   απο αυτες, πρεπει  να τις εχεις στον  υποχρεωτικο (mandatory)  εξοπλισμο  που δινουν οι εταιρειες που οργανωνουν την αποστολη .Δδλ γινεται ελεγχος καθε φορα  αν εχεις τον απαιτουμενο εξοπλισμο πριν ξεκινησει   η αποστολη  διοτι δεν συγχωρουνται λαθη και ελειψεις  σε αυτες τα περιβαλλοντα   .

Αν συναντησεις δυσκολες συνθηκες απο αυτο θα εξαρτηθει η αρτιμελεια και η σωματικη σου ακεραιοτητα .Η ' στην καλυτερη για μην παιρνουμε παντα τα χειροτερα σεναρια ,θα γινει η ζωη σου πολυ δυσκολη εκει πανω και αυτο ειναι το τελευταιο που θα ηθελες, οταν εχεις να αντιμετωπισεις ολα τα αλλα και την υπερμετρη σωματικη κοπωση.

τα πουπουλα ειναι σαν λιγο μυτερα απο την μια πλευρα οποτε ευκολα διαπερνουν το εξωτερικο κελυφος του μπουφαν που ειναι ετσι και αλλιως πολυ λεπτο.οσο αντεξει.
αν εκανες πιο συχνα canyoning δεν θα ηταν υπερβολη διοτι και με αλλα ατομα που λεγαμε πχ για τα 5-10 μου ελεγαν
οτι παρολο που ειναι Canyoning παπουτσι δεν ειναι οτι θα βγαλουν ουτε 30 φαραγγια. εσυ που το παιρνεις πιο χαλαρα ενταξει.βεβαια καμια σχεση το κοστος παπουτσια canyoning με τα expedition ουτε καν και για πιο απλα μοντελα.
απο πολυκαιρισμο αν τα προσεξεις λιγακι δεν θα πρεπει να εχεις θεμα.δηλαδη να τα εχεις καπου χωρις υγρασια κτλ.δεν ξερω αν υπαρχει και τιποτα για να βαλεις πανω σε γκετες κτλ των expedition ή πανω στην μεμβρανη/κελυφος.
οι g2 ειναι διπλες οποτε δεν θα εχεις θεματα για 6000 μετρα.και ειναι ομορφες εξωτερικα αν και λιγο πιο ομορφες
ειναι οι g5 που ειναι μονες.
το βασικο αν δεν παρεις τα σωστα πραγματα ειναι οτι εξαιτιας σου μπορει να χαλασει και η αποστολη αν παθεις κατι και πρεπει να μεινουν ατομα πισω οποτε το θεωρω τελειως σωστο που γινεται ελεγχος και οτι καποιος μπορει να εχει φερει κατι λαθος αλλα και να εχει ξεχασει κατι.

και οπως ειπες δεν ειναι να πεθανεις αλλα γιατι να χασεις κανα δαχτυλο χωρις λογο.

On 16/01/2020 at 10:26, Fotis13 said:

Πολυ καλες και οι Cube   της εχει ενας φιλος μου και με αρκετη χρηση που εχει κανει δηλωνει ευχαριστημενος .

αν ηταν να παω στις cube θα πηγαινα στις g5.και εχεις την γκετα αλλα και πολυ πιο ομορφη απο την cube

On 16/01/2020 at 00:05, jakis13 said:

Overkill μου φαινονται για αυτά που σχεδιάζω, και δεν έχω δοκιμάσει ειναι η αλήθεια μέχρι στιγμής μποτα με ενσωματωμένη γκέτα.

Μπαινω σε πειρασμό για τις Nepal Cube ομως, 50 ευρώ παραπάνω = 200 γραμμάρια λιγότερα χάρη στη χρήση πιο high tech υλικών...

Δυστυχώς είμαι και σε δύσκολο νούμερο, ακόμη και τα μεγάλα καταστήματα της Γερμανίας / ΗΒ δεν έχουν διαθεσιμότητα σε όλα τα μοντέλα που κοιτάζω. Μάλλον θα πάω σε online προμήθεια και θα πληρώσω αν χρειαστεί και το επιπλέον κόστος για τυχόν αλλαγή, ιδωμεν.

μονο οτι γλυτωνεις βαρος ειναι ενας λογος για να δωσω 50 ευρω και παραπανω.γενικως προσπαθω να ειμαι Light και τα πραγματα μου να ειναι Ultralight ακομα και αν παω σε βουνο 2000 μετρων.και συνηθως ειμαι ο πιο ελαφρυς σε εξοπλισμο. βοηθαει οτι αντεχω και το κρυο.τι νουμερο φορας?μην μου πεις κανα 47 και μου πεσουν τα μαλλια.φοραω 45 ειχα νοικιασει στο Elbrus 46 παπουτσι και τα crampons μονο που δεν τα ξεχειλωσα για να χωρεσουν.χαχα. το θεμα ειναι να ξερεις ποιο νουμερο σου κανει.πχ αυτη που εγραψα εγω την δοκιμασα (σε αλλο μοντελο Ribelle) στην ελλαδα ωστε αν δνε μου φερνουν πχ την tech να παρω απεξω μετα. προσπαθησε να δοκιμασεις παρομοιο μοντελο της ιδιας εταιρειας καπου εδω ελλαδα.κατα καιρους εχω βρει τελευταια νουμερα σε μποτες αλλα δεν ξερω αν θα μου κανουν.

μηπως ειναι η ωρα να δεις και για ενσωματωμενη γκετα?ναι ειναι  λιγο πιο advanced .αναλογως τις αναγκες σου βεβαια. εχει και την la sportiva g5 που ειναι μονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πολυ σωστο δεν ειναι μονο οτι θα χαλασεις την δικη σου εμπειρια χαλας και ολων των αλλων .Γενικα δημιουργειται μια αλυσιδα προβληματων και το ενα φερνει το αλλο .

2 ώρες πριν, poulinos είπε

το βασικο αν δεν παρεις τα σωστα πραγματα ειναι οτι εξαιτιας σου μπορει να χαλασει και η αποστολη αν παθεις κατι και πρεπει να μεινουν ατομα πισω οποτε το θεωρω τελειως σωστο που γινεται ελεγχος και οτι καποιος μπορει να εχει φερει κατι λαθος αλλα και να εχει ξεχασει κατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/01/2020 at 17:00, Fotis13 said:

 Πολυ σωστο δεν ειναι μονο οτι θα χαλασεις την δικη σου εμπειρια χαλας και ολων των αλλων .Γενικα δημιουργειται μια αλυσιδα προβληματων και το ενα φερνει το αλλο .

και αντε μετα να χαλασει η αποστολη ,αντε να γινει καμια διασωση κτλ κτλ. ακομα και στο Kili ο οδηγος μου ελεγε για ατομα που ηταν group και ερχοντουσαν οπως να ναι σε θεμα εξοπλισμου.το κλασσικο δηλαδη:δεν εχω ανεβει ουτε λοφο αλλα θα παω στο Kili. για αυτο πλεον οταν διαβαζω δεν πολυδινω σημασια.μπορεις να ακουσεις ο ενας να σου λεει δυσκολο ο αλλος ευκολο.το ιδιο με βουλγαρια και το  Musala.Οπου διαβαζα ολοι ελεγαν δυο μερες θελει.και εβγαινε και σε μια εστω και με λιγο παραπανω ζορι. αλλα ναι αυτα που διαβαζουμε πολλες φορες εχουν γραφτει απο ατομα που δεν εχουν ανεβει βουνα ή απο bloggers που οκ ας παμε και ενα βουνο να γραψουμε κατι.γενικως υπαρχει ενα μπερδεμα.και τοση πολλη πληροφορια που δεν βγαζεις ευκολα ακρη.και ο καθενας αντιλαμβανεται και με διαφορετικο τροπο ειτε το κρυο ειτε την κουραση ειτε δεν ξερω τι.

https://www.cnn.gr/news/prosopa/story/204066/h-proti-ellinida-poy-petyxainei-to-7-summits

 

 

θελω χορηγο:p ζηταω πολλα ?ή οποιονδηποτε μπορεί να μου δωσει 150.000 ευρω ακομα:P. xaxa

 

και μετα σου λενε τα λεφτα δεν φερνουν ευτυχια.απορω ποιος το σκεφτηκε:p. αν εχεις υγεια μετα τα λεφτα ειναι το μεσο για τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το σάββατο με τρωγε κατι να παω στην παρνηθα να κανω την via ferrata lagrota> ειχα κανει το αρμα και ειπα να κανω και αυτην.

ας ξεκινησουμε την ιστορια.

πληροφοριες στο ιντερνετ δεν βρηκα. το μονο που βρηκα ειναι στο Wikiloc ενα  ατομο που ειχε ανεβασει την διαδρομη. κατι ηταν και αυτο.

ξεκιναω φτανω στο μοναστηρι και προσπαθω να βρω το μονοπατι που ξεκιναει.δεν υπαρχει πινακιδα παρα μονο για το αρμα.συμφωνα με το gps ας πουμε οτι μπηκα στο μονοπατι και ξεκινησα.σηματοδοτηση so and so. στην αρχη κατι ropes για να φτασεις μεχρι το σημειο της via ferrata.

φτανω στην via ferrata που ξεκινανε τα συρματοσχοινα τα οποια ειναι μεν ωραια αλλα ουτε 100 μετρα :P. μετα παιζουν διαφορα αλλα σημεια με σκοινια τα οποια μερικα ειναι και 6mm ετσι για να ανεβαζεις την αδρεναλινη.ναι μεν ευκολα σημεια αλλα βλεπεις ενα μικρο χαλι λιγακι.

τελειωνω τα κομματια του συρματοσκοινου (μονο στην αρχη ειχε μια πινακιδα οτι εισαι στην lagrota) και βλεπω οτι το Gps μου λεει να βγω απο εκει.αποφασιζω εφοσον βλεπω σημαδια να συνεχισω ευθεια.πηγαινα στην ουσια παραλληλα με το φαραγγι που καποιοι εκαναν και caynoning.Μετα απο καμια ωρα αφου ειδα οτι δεν βγαινει καπου γυρισα προς τα πισω για να ακολουθησω το Gps. πραγματι υπηρχαν και εκει σημαδια τα οποια σε εβγαζαναπο την via ferrata και σε επιστρεφουν πισω στο μοναστηρι παραλληλα με την Via ferrata.Μαλλον εχει να πατησει πολυ καιρο εκει ανθρωπος.

α.τα φυτα εχουν μεγαλωσει πολυ και ειναι κατι βλακειες που τσιμπανε.β. το μονοπατι εχει κλεισει σε αρκετα σημεια οποτε αναγκαζεσαι να σκαρφαλωνεις δεντρα ,κλαδια να κανεις παρακαμψεις.κοινως γαμηθηκα για να ξαναφτασω στο μοναστηριο διοτι εκτος μονοπατιου εχει πολυ δεντρο και θαμνο.

συμπερασματα

α.μια via ferrata που οι δημιουργοι μαλλον δεν θελουν να μαθευτει αφου δεν βρισκεις πουθενα οδηγιες.για το αρμα βρηκα περισσοτερα.θεωρητικα υπαρχει αλλη μια.καποιος μαλλον δεν θελει να μαθευτει.

β.οταν ολα πανε στραβα θα πανε στραβα. αφου αποφασισα να μην βγω εκει που εδειχνε το gps εχασα κανα 2 ωρες και απο την ζωη μου.εννοειται οι πινακιδες οτι απο εδω εξοδο ή που πηγαινει ευθεια ειναι πολυτελεια .γ.αρκετη ζεστη. οποιος λεει οτι κανει κρυο στην ελλαδα μαλλον εχει θεμα.βαρεθηκα να ακουω να λεει ο κοσμος οτι κρυωνει.ειμαστε φεβρουαριο και εμεινα με το καλοκαιρινο στην Via ferrata.ειπα να μην παρω ενα λιτρο νερο αφου πιστευα οτι θα κανει κρυο και πηρα 750 ml.διψασα λιγακι αφου εκανα παρακαμψη 2 ωρων.κρυο δεν κανει στην ελλαδα.κρυο δεν εκανε ποτε. 

γ.σε κατι σημεια βλεπεις κατι carabiner τα οποια ειναι ναυτικα(κοινως μη πιστοποιημενα).

δ.το GPS ηταν απο τις καλυτερες αγορες.οτι και να γινει βλεπεις πως ηρθες πως θα γυρισεις κτλ.με εχει βοηθησει πολυ σε διαφορες διαδρομες ειδικα οταν ειναι η πρωτη φορα αλλο τοσο οταν ειμαι και μονος μου.

ε.πεταξα τα salomon επειδη χαλασαν και δεν εχω παρει αλλα ακομα(εχω τα χειμερινα salomon) οποτε πηγα με τα adidas τα ultraboost.κακη επιλογη.δεν λυπηθηκα τα ποδια μου λυπηθηκα τα παπουτσια οπως τα εκανα:P. ολη η διαδρομη ειναι Full στις πετρες.

Και μερικες φωτογραφιες.

 

 

IMG_20200201_114921.jpg

IMG_20200201_120737.jpg

IMG_20200201_121313.jpg

IMG_20200201_121315.jpg

IMG_20200201_121617.jpg

IMG_20200201_121754.jpg

IMG_20200201_150637.jpg

IMG_20200201_155107.jpg

οπως καταλαβαινετε απο τις φωτογραφιες ειχα ενα καταπληκτικο σαββατο και η χαρα ειναι ζωγραφισμενη στο προσωπο μου.

ευτυχως που πηρα μαζι το bt speaker και περασε πιο ωραια η ωρα.

Lagrota. η via ferrata που δεν υπαρχει πουθενα. δικιο εχουν τελικα που δεν την εχουν ανακοινωσει :P

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλινε την εκανες την εξερευνηση σου αχχα μια χαρα και οπως ολες οι εξερευνησεις εχει παντα απροοπτα και συνηθως ταλαιπωρια . Στην γκουρα εκαναν canyoning  ειχε νερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Fotis13 said:

Πουλινε την εκανες την εξερευνηση σου αχχα μια χαρα και οπως ολες οι εξερευνησεις εχει παντα απροοπτα και συνηθως ταλαιπωρια . Στην γκουρα εκαναν canyoning  ειχε νερο ?

ναι εβριζα πολυ ωρα ειδικα στην επιστροφη. εκαναν canyoning.ειχε νερο και σε καποια σημεια τους ειδα που καποιος ειχε κολλησει για να συνεχισει. μου εχουν πει οτι ειναι λιγο απο τα δυσκολα canyoning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι εβριζα πολυ ωρα ειδικα στην επιστροφη. εκαναν canyoning.ειχε νερο και σε καποια σημεια τους ειδα που καποιος ειχε κολλησει για να συνεχισει. μου εχουν πει οτι ειναι λιγο απο τα δυσκολα canyoning.

Η δυσκολια του εγκειται στο οτι γλιστραει αρκετα εκει μεσα κατι που κανει την κινηση πολυ δυσκολη .Σαν φαραγγι και ραπελ  δεν εχει κατι ιδιαιτερο,δεν παρουσιαζει τεχνικες δυσκολιες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Fotis13 said:

Η δυσκολια του εγκειται στο οτι γλιστραει αρκετα εκει μεσα κατι που κανει την κινηση πολυ δυσκολη .Σαν φαραγγι και ραπελ  δεν εχει κατι ιδιαιτερο,δεν παρουσιαζει τεχνικες δυσκολιες .

απλα του εβλεπα που σε καποια σημεια ζοριστηκαν.ειδικα σε ενα μιλαγαν(φωναζαν) σε μια κοπελα αν καταλαβα καλα.ηταν ενα κομματι που κατεβαζε λιγο αποτομα νερο σαν μικρος καταρρακτης οποτε ειχε λιγο πιο  φουσκωμενα νερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

απλα του εβλεπα που σε καποια σημεια ζοριστηκαν.ειδικα σε ενα μιλαγαν(φωναζαν) σε μια κοπελα αν καταλαβα καλα.ηταν ενα κομματι που κατεβαζε λιγο αποτομα νερο σαν μικρος καταρρακτης οποτε ειχε λιγο πιο  φουσκωμενα νερα.

Συνηθως η Γκουρα δεν εχει νερα εκτος αν εχουν προηγηθει βροχες  ,για τα στασιμα  νερα της φημιζεται .Μαλλον ειναι απο τα χιονια  που λιωνουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Fotis13 said:

Συνηθως η Γκουρα δεν εχει νερα εκτος αν εχουν προηγηθει βροχες  ,για τα στασιμα  νερα της φημιζεται .Μαλλον ειναι απο τα χιονια  που λιωνουν .

οχι δεν ηταν στασιμα.κατεβαιναν κανονικα.ειχε μια χαρα ροη. εδω ο αλλος της ελεγε για το σημειο που βρισκοταν οτι ειναι βαθια μην ανησυχεις.καπου ειχε κολλησει αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...