Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 25/02/2020 at 12:19, Fotis13 said:

Εχει παρει το ονομα απο το ομωνυμο χωριο Κωσταλεξι  που εγινε διασημο στο πανελληνιο με την γνωστη τραγωδια ...

Ναι ρε φαγαμε πακετο μεχρι να το βρουμε και ειχαμε μεγαλο βαρος γιατι κουβαλαγαμε τρυπανια ,υλικα αρματωματος κτλπ .

Και new entry   το καινουριο pirana

85099634_242283086800634_6810076453497995264_n.jpg

ουτε καν το ξερω.βλακεια να ψαχνεις γυρω γυρω.και ακομα και οταν υπαρχουν σημαδια πολλες φορες οι καταγραφες ειναι μπερδεμενες.το πηρες το pirana.ποτε με το καλο η δοκιμη?

παει και η τσεχια.

Sněžka 1603 μετρα.πηγα για βολτα αλλα ειπα να το κανω και αυτο να βγει απο την μεση

χιονακι απο κατω απο το pec pod snezkou.αερας κοντα στην κορυφη.ορατοτητα καθολου καλη.σηματοδοτηση καλη αλλα αλλαζουν τα χρωματα.crampons οχι απαραιτητα αλλα βοηθησαν

τα φορεσα στην καθοδο για να προλαβω το λεωφορειο.μου πηρε 1.30 ωρα να κατεβω αφου με τα crampons κατεβηκα με jogging σε μερικα σημεια.η ανοδος πρεπει να βγηκε κανα 3 ωρο  αφου ηθελα να βγαλω φωτογραφιες plus στην αρχη να δω οτι ειμαι στην σωστη πορεια με το gps.δυστυχως το gps μου κρατησε data απο αλλη πεζοπορια οποτε μου τα χαλασε αλλα οκ. το διναν 3.5 ωρες για ανοδο και περιμενα  να κανα 4.5 με βαση το οτι το εκανα χειμερινο.

IMG_20200303_141935.jpg

IMG_20200303_141705.jpg

IMG_20200303_141658.jpg

IMG_20200303_141509.jpg

IMG_20200303_141306.jpg

IMG_20200303_141111.jpg

IMG_20200303_141004.jpg

IMG_20200303_132904.jpg

IMG_20200303_123546.jpg

IMG_20200303_122415.jpg

IMG_20200303_122147.jpg

IMG_20200303_122240.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ χιονι Πουλινε μου θυμισε μια θυελλα που ειχαμε φαει στο Mont Βlanc και  το μαστιγωμα στο προσωπο απο το χιονι δεν ειχε προηγουμενο .

Δυστυχως ειχαμε και αλλο θανατηφορο στο canyoning   την Καθ.Δευτερα σε διοργανωση του ΠΟΑ .

 

https://www.protothema.gr/greece/article/980730/nekri-32hroni-pezoporos-se-faraggi-meta-ta-sotirianika/?fbclid=IwAR3XUqMNxEDjvim-KvM8NqOC4WZlQZBDdwsAiFCcLBabV8xqd5tfOgCxXAo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Fotis13 said:

Πολυ χιονι Πουλινε μου θυμισε μια θυελλα που ειχαμε φαει στο Mont Βlanc και  το μαστιγωμα στο προσωπο απο το χιονι δεν ειχε προηγουμενο .

Δυστυχως ειχαμε και αλλο θανατηφορο στο canyoning   την Καθ.Δευτερα σε διοργανωση του ΠΟΑ .

https://www.protothema.gr/greece/article/980730/nekri-32hroni-pezoporos-se-faraggi-meta-ta-sotirianika/?fbclid=IwAR3XUqMNxEDjvim-KvM8NqOC4WZlQZBDdwsAiFCcLBabV8xqd5tfOgCxXAo

το αρθρο παλι οτι νανε βεβαια απλα για να γραψουν κατι.ουτε φαινεται πως εγινε ουτε τι εγινε ουτε οτι οφειλεται σε canyoning.απλα καυι να γραφτει για clicks.

κατα τα αλλα ναι ειχε αρκετο χιονι το βουνο αλλα ευτυχως σε αρκετα (περισσοτερα) σημεια δεν βυθιζοταν το ποδι για να μην μπορεις να προχωρησεις ανετα.το δυσκολο κομματι με το απατητο χιονι και ανηφορικο ηταν το τελευταιο 1km.απολαυστικη διαδρομη και σιγουρα μαρεσε περισσοτερο που την εκανα χειμωνα απο οτι καλοκαιρι.θερμικρασια εδινε νομιζω καπου μειον 5 6 με real feel  μειον 11-13.ο αερας ηταν κυριως κοντα στην κορυφη

για την θυελλα στο mont blanc εμενα μου θυμιζει το elbrus.

μεγαλη ηττα διοτι χαλαει.και η ορατοτητα και τρως και τι real feel πεφτει κατακορυφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, poulinos είπε

το αρθρο παλι οτι νανε βεβαια απλα για να γραψουν κατι.ουτε φαινεται πως εγινε ουτε τι εγινε ουτε οτι οφειλεται σε canyoning.απλα καυι να γραφτει για clicks.

 

Αυτα τα εχω συνηθισει πλεον και δεν δινω σημασια .Τωρα οι λεπτομερειες ειναι λογικο να μην αναφερονται ,θα γινει διερευνηση υποθετω .Κυκλοφορουν καποιες πληροφοριες σε επιπεδο φημων καθαρα οποτε δεν τις αναπαραγω γιατι δεν εχει νοημα ,ειδικα σε ενα τοσο σοβαρο θεμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/03/2020 at 10:46, Fotis13 said:

Αυτα τα εχω συνηθισει πλεον και δεν δινω σημασια .Τωρα οι λεπτομερειες ειναι λογικο να μην αναφερονται ,θα γινει διερευνηση υποθετω .Κυκλοφορουν καποιες πληροφοριες σε επιπεδο φημων καθαρα οποτε δεν τις αναπαραγω γιατι δεν εχει νοημα ,ειδικα σε ενα τοσο σοβαρο θεμα .

δεν αξιζει να δωσεις σημασια.απορω αν θα ασχοληθουν και παραπανω.αυτο που ηθελαν δηλαδη ενα click bait αρθρο το πετυχαν . Μετα δεν τους νοιαζει.Διευρευνηση θα γινει για θεμα ευθυνων κτλ εφοσον υπαρχει και συλλογος αλλα στο ιντερνετ παιζει να μην βγει και τιποτα παραπανω. Αλλωστε ποσες φορες εχεις δει και εσυ να γραφουν 1002 βλακειες σε αρθρα τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα απλα ο κοσμος επειδη δεν ξερει πχ για canyoning ή για καταδυσεις δεν μπορει να καταλαβει αν στεκει ή οχι.

Φημες επισης παντα βγαινουν αλλες φορες αληθινες αλλες φορες εχουν αλλαχτει αρκετα απο τον πρωτο που τις ειπε μεχρι τον τελευταιο που τις ακουσε.

Μετα υπαρχουν και τα ασχημα της ολης υπόθεσης.Για αρχη οτι ενα ατομο δεν βρισκεται στην ζωη, β. που στα διαφορα αρθρα που βγαινουν στις ειδησεις παντα κανουν το ατυχημα να φανει ως ατυχημα και οτι φταιει το κακο hobby και ποτε ο χρηστης. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ακουει ο κοσμος που δεν ξερει και να νομιζει οτι οποιος παει στο βουνο οποιος παει για καταδυση ή για canyoning θα πεθανει. Μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα ατυχηματα εχουν γινει δυστυχως λογω ελλειψη μετρων ασφαλειας ή λογω ελλειψη εκπαιδευσης και οχι λογω κακης στιγμης ή προβλήματος του εξοπλισμού. Αλλα σε ολο αυτον τον καιρο που κανω Hobby μονο στο βιβλιο της εκπαιδευσης της psai ειχε παραδειγματα ατυχηματων και τι εφταιγε. real παραδειγματα.

αμα δεν το ψαξει καποιος θα νομιζει οτι αυτα τα Hobby ειναι επικινδυνα ενω το πιο επικινδυνο στο τελος ειναι που οδηγουμε στο δρομο.τουλαχιστον σε ενα μεγαλο ποσοστο στα Hobby εισαι υπολογος των πραξεων σου.οποτε αν γινει κατι οχι παντα αλλα σε μεγαλο ποσοστο εχει ξεκινησει απο τον ιδιο μας τον ευατο που υπερ εκτιμουμε τις δυνατοτητες μας.και σε μικροτερο ποσοστο να μας παρει στο λαιμο του ο αλλος με αυτα που εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οοο Με γεια Πουλινε  ωραιο χρωμα και σχεδιο ,σοβαρο down jacket μοιαζει πολυ με το δικο μου το TNF  ,ειναι πολυ ζεστα να ξερεις .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/03/2020 at 08:58, Fotis13 said:

οοο Με γεια Πουλινε  ωραιο χρωμα και σχεδιο ,σοβαρο down jacket μοιαζει πολυ με το δικο μου το TNF  ,ειναι πολυ ζεστα να ξερεις .

ναι ειναι αντιστοιχο με το himalayan parka της tnf. ενα κιλο και κατι πρεπει να ειναι.το μοντελο λεγεται millet everest connect down jacket

στα χερια εχει σαν γαντακια πως να το πω που περναει ο αντιχειρας απο μεσα και τα δαχτυλα απο αλλου ωστε να μην μπαινει αερας κτλ. εχει ενσωματωμενη balaclava.εχει φερμουαρ λογικα για να το ενωσεις με το αντιστοιχο παντελονι.

https://www.walmart.com/ip/Millet-Men-s-Everest-Connect-Down-Jacket-X-Large-Red/598621569

η τιμή που το πηρα 140 ευρω:) :) :) :) :) μεταχειρισμενο αλλα σε τελεια κατασταση.

461a4420-e257-46e2-bca8-aa10c5259a3c_1.4ea2a2b6c9b6f52ae4ca2951bb0625ca.jpeg

 

επίσης  αγόρασα απο τσεχια αυτο το nalgene που glows in the dark

nalgene.jpg

επισης ειδα την ταινια the climbers(2019).σχετικα με everest.ωραια ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι και μενα εχει αυτα τα μαυρα σαν γαντακια .

Τσαμπα  το πηρες δεν το συζηταμε στα 700 εχουν αυτα καινουρια οταν ειχαν βγει .

Τα nalgene ειναι μονοδρομος πολυ ποιοτικα και ανθεκτικα εχω 3 .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

850ρι, Pertex Quantum... Endgame.Καλορίζικο Πουλίνε, καθάρισες με το θέμα πουπουλο.

Μιας και αυτο το διάστημα εχουν κοπεί τα πάντα, ας βαλω μια λιγο παλιότερη εξόρμηση:

 

Νυχτερινή ανάβαση express στη Διρφη απο το καταφυγιο της Αγαλης.

Σε πολύ κακή κατάσταση το καταφυγιο με αρκετές ζημιές στη στέγη του απο τον αέρα. Δεν μπορω να καταλάβω πως εφτασε σε αυτά τα χαλια. Τελος παντων.

 

Ανάβαση με πανσέληνο και χιόνι από τα 1400 και πάνω

IMG-20200311-214711.jpg

 

Στην κορυφή που ηταν σχεδόν στεγνή από χιόνι, λογω του αέρα

IMG-20200311-235331.jpg

 

Η επιστροφή από τα ίδια  σε βράχινο πεδίο... απογοήτευση η φετινή χρονιά

IMG-20200312-005949.jpg

 

Περιμέναμε πολύ περισσότερο χιονι από ότι βρήκαμε και πήγαμε με πλήρη χειμερινό εξοπλισμό, χωρίς λόγο από ότι προέκυψε.. Δοκιμάστηκαν με την ευκαιρία και οι νέες G5 (απλά εντυπωσιασμένος)

IMG-20200311-235604.jpg

 

 

 

 

Πάλι με χρόνια με καιρους, πάλι δικά μας θά'ναι !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/03/2020 at 12:23, Fotis13 said:

Ετσι ειναι και μενα εχει αυτα τα μαυρα σαν γαντακια .

Τσαμπα  το πηρες δεν το συζηταμε στα 700 εχουν αυτα καινουρια οταν ειχαν βγει .

Τα nalgene ειναι μονοδρομος πολυ ποιοτικα και ανθεκτικα εχω 3 .

εχει και γαντακια και balaclava.μακαρι να εβρισκα και το παντελονι αλλα δυσκολο.η millet εχει μονο ενα παντελονι στα 700 ευρω:P

καλα ναι η τιμη ηταν πολυ πολυ καλη.για αυτο επεμενα να το παρω.εκτος απο nalgene το πιο αγαπημενο μου ειναι το lifeventure

lifeventure-tritan-extra-large-one-litre-bottle-grey.jpg

 

On 16/03/2020 at 12:39, Spect~ said:

υπαρχουν πολλες ταινιες αν σε ενδιαφερει.

sherpa, the climbers, everest, touching the void, vertica limit, meru, the summit, beyong the edge, free solo, dawn wall

On 17/03/2020 at 20:39, jakis13 said:

850ρι, Pertex Quantum... Endgame.Καλορίζικο Πουλίνε, καθάρισες με το θέμα πουπουλο.

Μιας και αυτο το διάστημα εχουν κοπεί τα πάντα, ας βαλω μια λιγο παλιότερη εξόρμηση:

Νυχτερινή ανάβαση express στη Διρφη απο το καταφυγιο της Αγαλης.

Σε πολύ κακή κατάσταση το καταφυγιο με αρκετές ζημιές στη στέγη του απο τον αέρα. Δεν μπορω να καταλάβω πως εφτασε σε αυτά τα χαλια. Τελος παντων.

Ανάβαση με πανσέληνο και χιόνι από τα 1400 και πάνω

Στην κορυφή που ηταν σχεδόν στεγνή από χιόνι, λογω του αέρα

Η επιστροφή από τα ίδια  σε βράχινο πεδίο... απογοήτευση η φετινή χρονιά

Περιμέναμε πολύ περισσότερο χιονι από ότι βρήκαμε και πήγαμε με πλήρη χειμερινό εξοπλισμό, χωρίς λόγο από ότι προέκυψε.. Δοκιμάστηκαν με την ευκαιρία και οι νέες G5 (απλά εντυπωσιασμένος)

Πάλι με χρόνια με καιρους, πάλι δικά μας θά'ναι !

τελειωσα με το πανω κομματι,εχω και το κατω κομματι και θελω και μποτες.αυτην την στιγμη εχω μονο τα salomon τα οποια δεν τα λες καν χειμερινα.

διρφυ ειχα ανεβει μια φορα με το χειμερινο σχολειο αλλα μηδεν χιονι.υποτιθεται θα καναμε σχοινοσυντροφια. για το καταφυγιο δεν με παραξενευει.αρκετες καταστροφες λογικα λογω καιρου αλλα σιγα μην δωσουν λεφτα να φτιαχτει.εδω νομιζω δεν ειναι καν ανοιχτο μονιμα και παιρνεις τηλεφωνο κτλ. για πες για τα παπουτσια?μηπως λιγο Overkill για αυτην την αναβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

το καταφυγιο από όπου ξεκινήσαμε ήταν αυτό της Αγαλης, ειναι στην άλλη πλευρά του βουνου σε σχέση με αυτό του ΕΟΣ Χαλκίδας που πάνε όλοι.

Ηταν κλειστό όσο 24/7/365 όσο το θυμαμαι, πρεπει να άνοιξε σποραδικά πριν απο 1-2 χρόνια και απο ότι φαίνεται επανήλθε στα ίδια.

 

Με τη Διρφη ποτέ δεν εισαι σιγουρος τι θα βρεις από συνθήκες και ειναι εντελώς απρόβλεπτο καιρικά βουνό (λογω εγγύτητας με το Αιγαίο) , οπότε πηγαίνουμε πάντα over-geared. Είχε και αρκετό αέρα σε όλη τη διαδρομή και real feel κάτω απο το 0 οπότε αν ειχε χιονι θα έπαιζε σίγουρα crampon στην κοψη.

Τελικά, παρότι ειχε αρκετό χιονι δεξιά - αριστερά, η καθεαυτή κόψη ηταν καθαρή λόγω αέρα μέχρι αρκετά ψηλά. Συνολικά ήταν μια ξεκούραστη και όμορφη νυχτερινή ανάβαση.

 

Τις G5 τις πήρα αντί για τις παλιές μου άκαμπτες γιατί είχα ετοιμαστεί για χρήση crampon (εχω μονο fast) και επιπλέον ήθελα να τις δοκιμάσω. Με χαλαρό δεσιμο ψηλά και λιγη προσοχη στο πάτημα, ηταν απρόσμενα άνετες στο ξερό πεδίο για άκαμπτες μποτες και δεν είχα θέματα υπερβολικής ζέστης. Η διαφορά βάρους τους ειναι τεράστια σε σχέση με τις παλιές μου και αυτό φαίνεται σε κάθε βήμα.

Υπενθυμίζω βέβαια ότι πήγα ενα ολόκληρο νούμερο πάνω. Οσον αφορά το Boa lacing, ειμαι πλεον οπαδός του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, jakis13 said:

Καλησπέρα,

το καταφυγιο από όπου ξεκινήσαμε ήταν αυτό της Αγαλης, ειναι στην άλλη πλευρά του βουνου σε σχέση με αυτό του ΕΟΣ Χαλκίδας που πάνε όλοι.

Ηταν κλειστό όσο 24/7/365 όσο το θυμαμαι, πρεπει να άνοιξε σποραδικά πριν απο 1-2 χρόνια και απο ότι φαίνεται επανήλθε στα ίδια.

Με τη Διρφη ποτέ δεν εισαι σιγουρος τι θα βρεις από συνθήκες και ειναι εντελώς απρόβλεπτο καιρικά βουνό (λογω εγγύτητας με το Αιγαίο) , οπότε πηγαίνουμε πάντα over-geared. Είχε και αρκετό αέρα σε όλη τη διαδρομή και real feel κάτω απο το 0 οπότε αν ειχε χιονι θα έπαιζε σίγουρα crampon στην κοψη.

Τελικά, παρότι ειχε αρκετό χιονι δεξιά - αριστερά, η καθεαυτή κόψη ηταν καθαρή λόγω αέρα μέχρι αρκετά ψηλά. Συνολικά ήταν μια ξεκούραστη και όμορφη νυχτερινή ανάβαση.

Τις G5 τις πήρα αντί για τις παλιές μου άκαμπτες γιατί είχα ετοιμαστεί για χρήση crampon (εχω μονο fast) και επιπλέον ήθελα να τις δοκιμάσω. Με χαλαρό δεσιμο ψηλά και λιγη προσοχη στο πάτημα, ηταν απρόσμενα άνετες στο ξερό πεδίο για άκαμπτες μποτες και δεν είχα θέματα υπερβολικής ζέστης. Η διαφορά βάρους τους ειναι τεράστια σε σχέση με τις παλιές μου και αυτό φαίνεται σε κάθε βήμα.

Υπενθυμίζω βέβαια ότι πήγα ενα ολόκληρο νούμερο πάνω. Οσον αφορά το Boa lacing, ειμαι πλεον οπαδός του.

για την θερμοκρασια ανησυχουσα οπως και το ποσο  ανετα περπατησες επειδη ειναι ακαμπτες.δεν εχει τυχει ακομα να δοκιμασω boa lacing αλλα μπορω να πω με σιγουρια οτι απειρες φορες στα κανονικα κορδονια εχουν χαλαρωσει ή εχουν ξεδεθει και κατεβαζω οτι μπορεις να φανταστεις απο βρισιες.ειδικα αμα εχεις και crampons ή καμια μεμβρανη απο πάνω ή γκετες.

αν ειχες semi fast το καλο ειναι οτι μπορεις να τα βαλεις και σε Fast ενω το αναποδο δεν γινεται εκτος αν εχεις παρει το μοντελο που εχει ο @Fotis13 που κανει και για τα 2 (petzl lynx).

παντως αυτα τα μικρα crampons της grivel που πηρα στο teide και εβαλα και στην τσεχια ειναι ωραια ευκολια και lightweight και για νορμαλ χρηση κανουν μια χαρα.

sol_412-0031_pic1_1.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, poulinos είπε

εχει και γαντακια και balaclava.μακαρι να εβρισκα και το παντελονι αλλα δυσκολο.η millet εχει μονο ενα παντελονι στα 700 ευρω:P

καλα ναι η τιμη ηταν πολυ πολυ καλη.για αυτο επεμενα να το παρω.εκτος απο nalgene το πιο αγαπημενο μου ειναι το lifeventure

lifeventure-tritan-extra-large-one-litre-bottle-grey.jpg

υπαρχουν πολλες ταινιες αν σε ενδιαφερει.

sherpa, the climbers, everest, touching the void, vertica limit, meru, the summit, beyong the edge, free solo, dawn wall

τελειωσα με το πανω κομματι,εχω και το κατω κομματι και θελω και μποτες.αυτην την στιγμη εχω μονο τα salomon τα οποια δεν τα λες καν χειμερινα.

διρφυ ειχα ανεβει μια φορα με το χειμερινο σχολειο αλλα μηδεν χιονι.υποτιθεται θα καναμε σχοινοσυντροφια. για το καταφυγιο δεν με παραξενευει.αρκετες καταστροφες λογικα λογω καιρου αλλα σιγα μην δωσουν λεφτα να φτιαχτει.εδω νομιζω δεν ειναι καν ανοιχτο μονιμα και παιρνεις τηλεφωνο κτλ. για πες για τα παπουτσια?μηπως λιγο Overkill για αυτην την αναβαση?

Το Summits of my life ηθελα να δω, που τελικα δεν το ειδα, γιατι παντα μαρεσει ο Κιλιαν σαν αθλητης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...