Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, MauroPaltoudias said:

Είχα πάρει μια μεγέθους ID κάρτα, μπλε χρώματος αν δεν κάνω λάθος (με τη φωτογραφία και τα στοιχεία μου).

οκ καρτα ειχες παρει οποτε καλο αυτο.στειλε σε padi μηπως σε βρουν με ημερομηνια γεννησης ή κατι αλλο.εκτος αν ειχες βαλει τιποτα λαθος ή το ειχες γραψει αλλιως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/3/2020 στις 12:10 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Δυστυχώς δεν με βρίσκει καν ! Μάλλον θα χρειαστεί να πάω από τη σχολή.

Ειναι key sensitive τα στοιχεια πρεπει να τα βαλεις ακριβως οπως τα εχει καταχωρισει το καταδυτικο γιατι εσυ μπορει να βαζεις το ονομα οπως αναγραφεται  στο διαβατηριο ξερω εγω και το καταδυτικο στην αιτιηση να το εχει γραψει διαφορετικα  .Αυτο εχει συμβει σε φιλη και δεν μπορουσε να το βρει ετσι .

Στις 26/3/2020 στις 12:08 ΜΜ, poulinos είπε

δεν το ηξερα αυτο.ειχα διαβασει για μερικα παπουτσια πχ scarpa rebel οτι δεν παιρνουν ολα τα crampons αλλα δεν ηξερα αν ισχυει.βεβαια για το Rebel ειναι παραξενο γιατι ειναι μικρη μποτα.τωρα για τις la sportiva που ειναι θηρία ισως λογω κατασκευης??? εκτος αν σου λενε εχεις 800 ευρω boot πας να βαλεις 100  ευρω crampon?xaxaxa. ως τωρα νομιζω μονο δετα εχω φορεσει .και elbrus η μποτα που ειχα παρει νομιζω δεν επαιρνε καν semi fast(ναι η μποτα που νοικιασα δεν ηταν τιποτα high altitude )(δικη μου επιλογη διοτι ειχε και πλαστικες)

 

Ναι ρε και εγω ειχα μεινει χαζος .Τα grivel ta g14  πχ  εμπαιναν με την μια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/03/2020 at 15:17, Fotis13 said:

Ειναι key sensitive τα στοιχεια πρεπει να τα βαλεις ακριβως οπως τα εχει καταχωρισει το καταδυτικο γιατι εσυ μπορει να βαζεις το ονομα οπως αναγραφεται  στο διαβατηριο ξερω εγω και το καταδυτικο στην αιτιηση να το εχει γραψει διαφορετικα  .Αυτο εχει συμβει σε φιλη και δεν μπορουσε να το βρει ετσι .

Ναι ρε και εγω ειχα μεινει χαζος .Τα grivel ta g14  πχ  εμπαιναν με την μια .

καποια στιγμη παω να τσεκαρω τις καρτες μου και μου λειπουν 3 .οπα λεω τι γινεται.κοιταω τις καρτες και βλεπω αν θυμαμαι σωστα οτι ειχε μπει λαθος ημερομηνια γεννησης,την χτυπαω στην padi και μου βγαζει σε διαφορετικο account τις αλλες 3 καρτες.τους το λεω το διορθωνουν και ολα οκ.μετα ειναι που παιζαμε μπουνιες μεχρι να μου τις ξαναστειλουν διοτι ζηταγαν 3 καρτες χ 30 ευρω την μια ισον 90 ευρω. και αλλη μια φορα ειχαν ξεχασει να τυπωσουν κατι πανω στην καρτα αλλα οκ την εστειλαν δωρεαν.το παραμικρο λαθος στα στοιχεια(δεν το πειραζει τα κεφαλαια με μικρα αλλα θα το πειραξει αμα εχεις βαλει ενα ελληνικο e.)

εκτος αν ηταν παλιο μοντελο τα petzl και τοτε δεν τα ειχαν προβλεψει για τις la sportiva olympus mons evo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παρολο που εχουν κοπει  οι ομαδικες  δραστηριοτητες  εξω ,εγω γυμναζομαι σπιτι κανονικα  ,ευτυχως υπαρχουν πολλες  εναλλακτικες και μεθοδοι .Παρολα αυτα  αυτο που βιωνουμε δεν υπαρχει πουθενα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/04/2020 at 18:43, Fotis13 said:

Παντως παρολο που εχουν κοπει  οι ομαδικες  δραστηριοτητες  εξω ,εγω γυμναζομαι σπιτι κανονικα  ,ευτυχως υπαρχουν πολλες  εναλλακτικες και μεθοδοι .Παρολα αυτα  αυτο που βιωνουμε δεν υπαρχει πουθενα ...

καλα οτι ειναι κατι πρωτοφανες ειναι αληθεια.τουλαχιστον για την δικια μας γενια. κατα τα αλλα με τα παρκα κλειστα κτλ πλεον μονοζυγο και γυμναστικη στο σπιτι.ειχα κατι βαρη αλλα τα χαρισα αλλα δεν με πειραζει.ηταν ευκαιρια να βελτιωσω τις αντοχες μου οποτε σχεδον μερα παρα μερα και μερικες φορες καθε μερα παω και κανο jogging εξω. οταν με το καλο τελειωσουν αυτα και θελω να παω κανα βουνο δεν με χαλαει να εχω βελτιωσει τις αντοχες. ωραια τα βαρη αλλα χρειαζεται και λιγο cardio. πιστευω να βελτιωθω και να το κρατησω ωστε η αναβαση στα βουνα να γινεται ταχυτερα και πιο ανετα. αλλωστε μεσα στα σχεδια ειναι και  η πιο ψηλη κορυφη της iceland με το καλο που το δινουν 12-15 ωρες. οποτε πρεπει να προετοιμαστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, jakis13 said:

Για αυτό είμαστε εδώ ! :) 

Κάποιο συγκεκριμένο project ; Έχουν πάει φίλοι και έχω ακούσει διθυράμβους. Πολύ ακριβή χώρα όμως.

Hvannadalshnúkur που ειναι το πιο ψηλο βουνο.θελει guide αλλα η τιμη ειναι 200 με 300.δεν ειναι κατι τρελλο.μια μερα βεβαια.δεν εχω δει βεβαια τα υπολοιπα εξοδα αλλα οκ καπως θα βγει σε πιο budget κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, poulinos said:

Hvannadalshnúkur που ειναι το πιο ψηλο βουνο.θελει guide αλλα η τιμη ειναι 200 με 300.δεν ειναι κατι τρελλο.μια μερα βεβαια.δεν εχω δει βεβαια τα υπολοιπα εξοδα αλλα οκ καπως θα βγει σε πιο budget κατασταση.

φθηνά είναι για Ισλανδία.

 ένα από τα έξοδα που δεν είχαμε υπολογίσει τόσο καλά και ανέβασε τρομερά το budget ήταν το φαγητό, η πίτσα (ανθρώπινο μέγεθος όχι ατομική) πχ έπαιζε άνετα στα 20+ ευρώ 

το Super Market είναι μια λύση που κατεβάζει το κόστος αλλά 15 μέρες που ήμασταν εκεί ούτε πήγαμε με στενό budget ούτε θα τρώγαμε ξηρά τροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Dark_son20 said:

φθηνά είναι για Ισλανδία.

 ένα από τα έξοδα που δεν είχαμε υπολογίσει τόσο καλά και ανέβασε τρομερά το budget ήταν το φαγητό, η πίτσα (ανθρώπινο μέγεθος όχι ατομική) πχ έπαιζε άνετα στα 20+ ευρώ 

το Super Market είναι μια λύση που κατεβάζει το κόστος αλλά 15 μέρες που ήμασταν εκεί ούτε πήγαμε με στενό budget ούτε θα τρώγαμε ξηρά τροφή.

ναι εδιναν την εκδρομη απο 200 μεχρι 300 κατι που ειδα με μια γρηγορη ματια.δεν εχω δει βεβαια κοστος μεταφορικων για το βουνο ,ξενοδοχειο κτλ.

κατα τα αλλα λογω οτι κανω καμποσα ταξιδια το χρονο προσπαθω να βρισκω την χρυση τομη στο budget. τι εννοω.

Σε ξενοδοχεια δεν θα παω σε hostel αλλα δεν με νοιαζει να παω σε ακριβο.εχω παει και σε F1 που ηταν μια χαρα.με νοιαζει να ειναι καθαρο παρα αν θα ειναι 10 τετραγωνικα .αλλωστε για εναν υπνο ειναι. όπως δεν με πειραζει αν ειναι πχ 3 χιλιομετρα μακρυα απο το κεντρο.στο φαγητο αναλογως την χωρα παιζουν διαφορες επιλογες.εστιατορια τα βγαζω εκτος δεν αξιζει το budget οποτε σπανια θα παω.ειτε θα προτιμησω supermarket που εχουν διαφορα φαγητα ετοιμα ψημενα και εχουν επισης και μεγαλη ποικιλια (βλεπε βουλγαρια) ειτε θα προτιμησω μαγαζια που εχουν σαν παγκους και βαζεις φαγητο και παει ανα 100 γραμμαρια βαρος πχ πολωνια. βγαινουν πολυ πιο φτηνα απο εστιατοριο συν οτι βαζεις οτι θες εσυ και η ποικιλια ειναι αρκετα μεγαλη γιατι μαρεσει να δοκιμαζω λιγο απο ολα. εχει τυχει και περιπτωση βεβαια ειδικα αν ειμαι solo στο ταξιδι που θα παω supermarket και θα παρω απο noodles μεχρι δεν ξερω τι αν πχ στο hotel παιζει κανα βραστηρας.γενικως δεν μενοιαζει τοσο το τι θα φαω οσο το να φαω. αλλα ναι τα ταξιδια μου δεν ειναι 15 ημερα.5-6 μερες συνηθως . russia που πηγα εφαγα και σε εστιατορια/ταβερνες πεστο οπως θες αλλα οι τιμες τους ηταν πολυ φυσιολογικες. και ευρωπη παιζει καμια φορα και fast food απο Mc donalds μεχρι τοπικα. καλα για 15 μερες που πηγες εκει ναι δεν γινεται να τρως το ιδιο οποτε εκει το super market μαλλον ειναι η καλυτερη λυση. βεβαια  επειδη το συγκεκριμενο βουνο θελω να το κανω ετσι και αλλιως δεν εχω προβλημα αν θα βγει πιο ακριβα.απλα θα κοψω απο αυτα που θεωρω περιττα.αλλα ναι αν ειναι να δωσω 20 ευρω για πιτσα προτιμω να παρω τιποτα noodles απο το supermarket και να τα φτιαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι εδιναν την εκδρομη απο 200 μεχρι 300 κατι που ειδα με μια γρηγορη ματια.δεν εχω δει βεβαια κοστος μεταφορικων για το βουνο ,ξενοδοχειο κτλ.

κατα τα αλλα λογω οτι κανω καμποσα ταξιδια το χρονο προσπαθω να βρισκω την χρυση τομη στο budget. τι εννοω.

Σε ξενοδοχεια δεν θα παω σε hostel αλλα δεν με νοιαζει να παω σε ακριβο.εχω παει και σε F1 που ηταν μια χαρα.με νοιαζει να ειναι καθαρο παρα αν θα ειναι 10 τετραγωνικα .αλλωστε για εναν υπνο ειναι. όπως δεν με πειραζει αν ειναι πχ 3 χιλιομετρα μακρυα απο το κεντρο.στο φαγητο αναλογως την χωρα παιζουν διαφορες επιλογες.εστιατορια τα βγαζω εκτος δεν αξιζει το budget οποτε σπανια θα παω.ειτε θα προτιμησω supermarket που εχουν διαφορα φαγητα ετοιμα ψημενα και εχουν επισης και μεγαλη ποικιλια (βλεπε βουλγαρια) ειτε θα προτιμησω μαγαζια που εχουν σαν παγκους και βαζεις φαγητο και παει ανα 100 γραμμαρια βαρος πχ πολωνια. βγαινουν πολυ πιο φτηνα απο εστιατοριο συν οτι βαζεις οτι θες εσυ και η ποικιλια ειναι αρκετα μεγαλη γιατι μαρεσει να δοκιμαζω λιγο απο ολα. εχει τυχει και περιπτωση βεβαια ειδικα αν ειμαι solo στο ταξιδι που θα παω supermarket και θα παρω απο noodles μεχρι δεν ξερω τι αν πχ στο hotel παιζει κανα βραστηρας.γενικως δεν μενοιαζει τοσο το τι θα φαω οσο το να φαω. αλλα ναι τα ταξιδια μου δεν ειναι 15 ημερα.5-6 μερες συνηθως . russia που πηγα εφαγα και σε εστιατορια/ταβερνες πεστο οπως θες αλλα οι τιμες τους ηταν πολυ φυσιολογικες. και ευρωπη παιζει καμια φορα και fast food απο Mc donalds μεχρι τοπικα. καλα για 15 μερες που πηγες εκει ναι δεν γινεται να τρως το ιδιο οποτε εκει το super market μαλλον ειναι η καλυτερη λυση. βεβαια  επειδη το συγκεκριμενο βουνο θελω να το κανω ετσι και αλλιως δεν εχω προβλημα αν θα βγει πιο ακριβα.απλα θα κοψω απο αυτα που θεωρω περιττα.αλλα ναι αν ειναι να δωσω 20 ευρω για πιτσα προτιμω να παρω τιποτα noodles απο το supermarket και να τα φτιαξω.

αχχχχ Εγω ειμαι ασυμφορος σε ολα ,δεν θυμαμαι ποτε ταξιδι να μου βγηκε οικονομικα .Αλλα οκ οπως βολευει τον καθενα  .Εγω ειμαι στην κατηγορια η'  θα παω οπως θελω να το ευχαριστηθω η' δεν θα παω καθολου .

Ισλανδια εχουν παει αρκετοι φιλοι και γνωστοι μου,  ειναι τα τελευταια χρονια το "Bali  της Ευρωπης " σαν προορισμος .Εχει  πολλα πραγματα να κανεις  αλλα κοστιζουν πολυ και συγκαταλεγεται στις  ακριβες χωρες . Να πας στους καταρρακτες στα ηφαιστεια στους παγετωνες με θηριωδη   4κινητα ,ice climbing  εχει ,φαλαινες να δεις  ,εχει πολλα ...

Καλη αναβαση Πουλινε !

Σχετικα με το canyoning  λογω των προσφατων βροχων ειναι ολα γεματα   νερο ,κριμα που δεν μπορουμε να κανουμε χαχα.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fotis13 said:

αχχχχ Εγω ειμαι ασυμφορος σε ολα ,δεν θυμαμαι ποτε ταξιδι να μου βγηκε οικονομικα .Αλλα οκ οπως βολευει τον καθενα  .Εγω ειμαι στην κατηγορια η'  θα παω οπως θελω να το ευχαριστηθω η' δεν θα παω καθολου .

Ισλανδια εχουν παει αρκετοι φιλοι και γνωστοι μου,  ειναι τα τελευταια χρονια το "Bali  της Ευρωπης " σαν προορισμος .Εχει  πολλα πραγματα να κανεις  αλλα κοστιζουν πολυ και συγκαταλεγεται στις  ακριβες χωρες . Να πας στους καταρρακτες στα ηφαιστεια στους παγετωνες με θηριωδη   4κινητα ,ice climbing  εχει ,φαλαινες να δεις  ,εχει πολλα ...

Καλη αναβαση Πουλινε !

Σχετικα με το canyoning  λογω των προσφατων βροχων ειναι ολα γεματα   νερο ,κριμα που δεν μπορουμε να κανουμε χαχα.

εσενα μονο το φαγητο να βαλουμε αστα να πανε.χαχαχα. εισαι ασυμφορος ακομα και σαν ποσοτητα να το δουμε. αφου δεν ζητησες στο denali  να σου φερουν τιποτα σπεσιαλιτε με το ελικοπτερο καλα ειναι .:P. σε πειραζω.

σε φανταζομαι να τρως φαγητο απο φακελακια που παιρνεις για το βουνο σε αποστολες.χαχαχαχα.  να το ανοιγεις να το τρως και να λες.what the fuck is this.λαστιχο μας εβαλαν στο φακελακι?

εισαι πιο πολυ της ποιοτητας.εγω ειμαι της ποσοτητας.δηλαδη θα προτιμησω να κανω 5 φτηνα ταξιδια παρα ενα καλο. ειναι τοσα πολλα αυτα που θελω να κανω οποτε δεν μπορω να το παω ακριβα. last year βγηκαν 8 ταξιδια πχ εξωτερικο. φετος το κακο ειναι οτι δεν κινειται τιποτα το καλο ειναι οτι η αδεια  παραμενει εκει οποτε θα τα κανω ολα μαζεμενα .

επισης προσωπικα για μενα ειτε κοιμηθω σε ξενοδοχειο 5 αστερων ειτε σε F1 ειναι ενα και το ιδιο.τελευταιο ταξιδι στην τσεχια επειδη το hotel ηταν καινουριο και μαλλον ο τυπος ηθελε να κανει ενα καλο ξεκινημα συν οτι ειπε οτι συμπαθει τους ελληνες μας εκανε δωρεαν upgrade στο δωματιο. το δωματιο ηταν πολυ μεγαλο κτλ αλλα οκ δεν με συγκινησε καθολου. δηλαδη το θεωρησα περιττο τελειως. το βασικο ειναι παντα να ειναι καθαρο βεβαια.το F1 που ειχα παει ειχε ενα μικρο μπανιο και το δωματιο ηταν λιγο μεγαλυτερο απο το κρεβατι.ειχε ενα μικρο διαδρομο γυρω γυρω απο το κρεβατι.ειλικρινα δεν με ενοχλησε καθολου.θεωρω το δωματιο το μερος που απλα θα παω να κοιμηθω να κανω ενα μπανιο κτλ.δεν μενω καθολου μεσα γενικοτερα στα ταξιδια.  αυτο βεβαια που δεν μπορω ειναι τοσο πολυ σε Hostel που πρεπει να προσεχεις τα πραγματα σου,κοινοχρηστα μπανια κτλ. σε αυτο ειμαι τυχερος βεβαια. βουλγαρια μου εδωσαν ολοκληρο δωματιο για μενα,teide ηταν ολο το καταφυγιο δικο μου,kilimanjaro την μια μερα με εβαλαν με λιγα ατομα σε κατι σαν παταρακι ενω τν δευτερη ολοκληρο σπιτακι μονος μου.

το προβλημα με το φαραγγι ειναι να πας μεχρι εκει ειδικα με ελεγχο στα διοδια.αν πας σιγουρα δεν θα σε βρει ποτε κανεις εκειμεσα  για προστιμο.φαντασου πχ στο αλεποχωρι με το που τελειωσεις το φαραγγι που σκαει παραλια να σε περιμενει ο αστυνομικος εκει.καλως τα τα παιδια.:P

 

tenor.gif

o φωτης στο denali στην στιγμη που του ειπαν οτι το φαγητο ειναι σε φακελακι :p.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Denali  μεχρι  τα 5000 αν θυμαμαι καλα μαγειρευαν κανονικα στην αποστολη μεχρι και πιτσα ειχαμε  φαει .Ηταν αριστη η οργανωση της εταιρειας .Απο εκει και πανω τρωγαμε  τα γνωστα αποξηραμενα  της     mountain house  που εχει πολυ νοστιμα φαγητα  και μαλιστα τα ιδια ειχαμε και στην Αconcagua   και φυσικα ετρωγα διπλες μεριδες παντου.

Για να καταλαβεις μου αρεσει  ενα συγκεκριμενο απο αυτα   και  εψαχνα απο amazon  να το αγορασω να το ξαναφαω αχχαχα.

Γενικα θεωρω πολυ σημαντικο το κομματι της διατροφης σε τετοιες αποστολες και δεν δεχομαι καμμια εκπτωση εκει .Για αυτο και παω παντα οργανωμενα .

 

 

Καλα μεσα στο φαραγγι δεν σε βρισκει κανεις εννοειται, το προβλημα ειναι στην μεταφορα απο και προς που και να σε γραψουν σε γυρνανε πισω δεν ειναι μονο το προστιμο .Προβλεπω  τελη Ιουνιου να ξεκινησουμε παλι και θα το εγκαινιασω με του Ολυμπου μαλλον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...