Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Rescue/Wreck Diver εδώ. Φώτη, πιστεύω ότι με αυτό που σκέφτεσαι να πάρεις καλύπτεσαι. Ο poulinos προσπαθεί να σου δείξει τον ολόσωστο δρόμο από την αρχή, αλλά φίλε pouline, όπως και να το κάνεις, σε επίπεδο Open water/Advanced είναι λίγο extreme ο συνδυασμός back plate/wing/μακρύς σωλήνας. Δεν αντιλέγω ότι αποτελεί τη βέλτιστη επιλογή, αλλά καλύτερα θα ήταν για τον Φώτη, να τον έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του για όταν π.χ. θα κάνει το Divemaster.

 

Φώτη, από μάσκα/πέδιλα/στολή είσαι καλυμένος

Οπ συναδελφος και εσυ, to rescue  θα το βγαλω και εγω . Οχι  εχω κατι παλια  απο ψαροντουφεκο που εκανα ,αλλα θα παρω καινουρια και σκεφτομαι να  τα παρω ολα  scubapro  γιατι ειμαι και  Gearfreak :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως, εάν θέλεις να διαφοροποιηθείς λίγο στα πέδιλα (υπό την προϋπόθεση ότι τα φέρνουν στην Ελλάδα και είναι εντός του budget σου), δες τα Atomic Aquatics Split Fins. Εντελώς άλλη αίσθηση, καμία σύγκριση/σχέση με οτιδήποτε είχα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εάν θέλεις να διαφοροποιηθείς λίγο στα πέδιλα (υπό την προϋπόθεση ότι τα φέρνουν στην Ελλάδα και είναι εντός του budget σου), δες τα Atomic Aquatics Split Fins. Εντελώς άλλη αίσθηση, καμία σύγκριση/σχέση με οτιδήποτε είχα πριν.

Ποσο εχουν αυτα ? αυτα που θελω εγω κανουν 160 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Πουλινε !

Αυτα που λες ειναι πολυ σωστα αλλα για καποιον που θα  το μαξαρει το θεμα βλ.τεχνικη καταδυση ,στεγανες στολες κτλπ.Εμενα ο στοχος μου ειναι το Divemaster ,δεν υπερκαλυπτομαι  με τον εξοπλισμο που σου παραθεσα?

 

εξαρτατε τι θες να κανεις.αμα θες να κατσεις να κανεις και το advanced με γιλεκο και μετα να ξεχασεις το γιλεκο για να πας στα υπολοιπα μπορεις να το κανεις.απλα για μενα το θεωρω λιγο waste of time το γιλεκο γιατι πολυ απλα ειναι κατι που δεν θα ξαναχρησιμοποιησεις μετα ποτε.δηλαδη τζαμπα θα εχεις μπει στον κοπο να το μαθεις απο την αρχη.σαν ενα βημα μπροστα και μετα ενα βημα πισω.

Rescue/Wreck Diver εδώ. Φώτη, πιστεύω ότι με αυτό που σκέφτεσαι να πάρεις καλύπτεσαι. Ο poulinos προσπαθεί να σου δείξει τον ολόσωστο δρόμο από την αρχή, αλλά φίλε pouline, όπως και να το κάνεις, σε επίπεδο Open water/Advanced είναι λίγο extreme ο συνδυασμός back plate/wing/μακρύς σωλήνας. Δεν αντιλέγω ότι αποτελεί τη βέλτιστη επιλογή, αλλά καλύτερα θα ήταν για τον Φώτη, να τον έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του για όταν π.χ. θα κάνει το Divemaster.

 

Φώτη, από μάσκα/πέδιλα/στολή είσαι καλυμένος;

δεν το θεωρω καθολου xtreme για τους παρακατω λογους.

α.αυτο που εγραψα στο πιο πανω Post>

β.στο οτι θα δωσει λεφτα για γιλεκο και μετα θα δωσει λεφτα για wing/backplate.

γ.οτι ειναι πιο safe Με μακρυ σωληνα και Hogarthian Ολα πιασμενα περασμενα σωστα και ομορφα τακτοποιημενα.πιο πολυ εστιαζω στο θεμα ασφαλειας.ειχα κανει και εγω το λαθος να δωσω πολλα πολλα λεφτα για εξοπλισμο Recreational τα οποια εφυγαν απλα ολα.πλεον δεν κανω καν καταδυση με μονομπουκαλο ή με γιλεκο ουτε για πλακα.ακομα και recreational Να εκανα μονο θα επεφτα με 2 χ 7 Lit διπλα ή sidemount που προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ.απλα τα θεωρω πεταμενα λεφτα,μικροτερη ασφαλεια και οτι θα μαθεις κατι που μετα θα το αλλαξεις.οποτε για μενα καλυτερα απο την αρχη backplate/wing παρα να αλλαζει στην πορεια.

 

Πάντως, εάν θέλεις να διαφοροποιηθείς λίγο στα πέδιλα (υπό την προϋπόθεση ότι τα φέρνουν στην Ελλάδα και είναι εντός του budget σου), δες τα Atomic Aquatics Split Fins. Εντελώς άλλη αίσθηση, καμία σύγκριση/σχέση με οτιδήποτε είχα πριν.

ειχα τα Mares τα raptor.προτιμω τις νταλικες που εβαλα στο link η οποια ειναι οτι καλυτερο και στο βαλε βγαλε λογω ελασματων αλλα και για frog kick /reverse Ποιο ευκολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ με όσα λες για backplate κτλ. Απλά, εμένα μου φαίνονται σαν να μου λέει κάποιος "θέλω να μάθω ποδήλατο" και να του λέω "ΟΚ φιλαράκι, πάρε ένα full suspension και ξεκίνα downhill από τον Υμηττό"! :-)

 

Για τα πέδιλα που προτείνεις στο link και τα Mares Raptor δεν έχω άποψη. Πάντως, από προσωπική χρήση, αυτά που πρότεινα στον Φώτη βγαίνουν/μπαίνουν πολύ εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το κακο ειναι οτι θα πληρωσει λεφτα για κατι που ειναι αχρηστο στο μελλον ενω μπορει απλα να κανει το advance με backplate απευθειας στην σχολη που λογικα θα εχουν και μετα να παρει το δικο του


δεν το βλεπω σαν downhill το βλεπω σαν θεμα καλυτερης πλευστοτητας ,ασφαλειας και Future use.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το κακο ειναι οτι θα πληρωσει λεφτα για κατι που ειναι αχρηστο στο μελλον ενω μπορει απλα να κανει το advance με backplate απευθειας στην σχολη που λογικα θα εχουν και μετα να παρει το δικο του

δεν το βλεπω σαν downhill το βλεπω σαν θεμα καλυτερης πλευστοτητας ,ασφαλειας και Future use.

Μιλησα χτες με τον ιδοκτητη της σχολης και εκπαιδευτη  ,Πουλινε ειχες δικιο 100%.

Θα παρω  Wing kai back plate οπισθιας πληρωσης ειναι  future proof να μαθω απο την αρχη με αυτο , θα το φτιαξουμε εμεις  στα μετρα μου με scubapro  κομματια οπως το θελω και θα εχω 2 bladder, ενα μικρο και αργοτερα ενα μεγαλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για  wet suits    σκεφτομαι την  everflex  scubapro  τι λετε ? Στολη μασκα βατραχοπεδιλα θα αγοραστουν αμεσα ,συστημα ρυθμιστη πλευστοτητας θα το αφησω για το  advanced .

 

http://www.scubapro.com/en-GB/FRA/suits/wetsuits/products/everflex-75,-54,-32.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσω από ένα αρνητικό - για μένα - από το site της scubapro: Δεν αναφέρει πόσο "παχιά" (thick) είναι η στολή. Είναι 5mm, 3mm, κάτι άλλο;

 

Στη θέση σου, πάντως, θα απέφευγα one-piece wet suit. Ο λόγος είναι ότι τα νερά της Ελλάδας (και της Κύπρου) είναι πιο ζεστά - λόγω κλίματος, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες - από την υπόλοιπη Ευρώπη. Εδώ στην Κύπρο, έχω βολευτεί με two-piece wet suit: Ένα κομμάτι, μακρυμάνικο, με zipper. Το πάνω κομμάτι "πιάνει" από τη μέση του μπουτιού μέχρι το λαιμό κι το κάτω κομμάτι από τους αστραγάλους μέχρι τη μέση του στήθους με τιράντες από εκεί και πάνω. Τα δύο κομμάτια έχουν πάχος 5mm το καθένα, σε όλο το μήκος τους. Αυτό σημαίνει ότι άνοιξη-καλοκαίρι, φοράω μόνο το πάνω κομμάτι και είμαι κομπλέ, δροσίζομαι, δεν ζεσταίνομαι κτλ κτλ. Τέλη φθινοπώρου-αρχές χειμώνα, φοράω και τα δύο, με αποτέλεσμα στην περιοχή στήθους-κοιλιάς να έχω 10mm μόνωση ;), δεν κρυώνω κτλ. Το set συνοδεύεται κι από κουκούλα, ίδιου πάχους την οποία - εννοείται - φοράω μόνο το χειμώνα. Ίσως το ότι το πάνω κομμάτι είναι μακρυμάνικο να είναι λίγο overkill για το καλοκαίρι στα νερά της Κύπρου, αλλά ΟΚ, συνηθίζεται.

 

Οπότε, καταλαβαίνεις ότι εάν πάρεις one-piece wet suit πάχους π.χ. 5mm, το καλοκαίρι θα σκας από τη ζέστη και το χειμώνα θα είσαι ΟΚ. Εάν πάρεις one-piece wet suit πάχους 3mm το καλοκαίρι θα είσαι ΟΚ, το χειμώνα θα κινδυνεύεις από υποθερμία. Ενώ εάν πάρεις two-piece wet suit, προσθέτεις/αφαιρείς κομμάτι αναλόγως καιρικών συνθηκών και θερμοκρασίας νερού.

 

Hint: Δεν ξέρω εάν υπάρχουν (πλέον) στο εμπόριο two-piece wet suits, η δική μου είναι custom made.

 

Edit: Πρόσεξα στο site της scubapro ότι γράφει κάτι για 5/4mm & 3/2mm. Υποθέτω ότι αναφέρεται στο πάχος του "πάνω" μέρους της στολής (μέχρι τη μέση) και του κάτω μέρους (από τη μέση μέχρι τους αστραγάλους). Εάν δεν είχα άλλη επιλογή, θα διάλεγα τη στολή με πάχος 5/4mm. Αν είχα επιλογή, θα πήγαινα σε two-piece wet suit, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ξεκινήσω από ένα αρνητικό - για μένα - από το site της scubapro: Δεν αναφέρει πόσο "παχιά" (thick) είναι η στολή. Είναι 5mm, 3mm, κάτι άλλο;

 

Στη θέση σου, πάντως, θα απέφευγα one-piece wet suit. Ο λόγος είναι ότι τα νερά της Ελλάδας (και της Κύπρου) είναι πιο ζεστά - λόγω κλίματος, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες - από την υπόλοιπη Ευρώπη. Εδώ στην Κύπρο, έχω βολευτεί με two-piece wet suit: Ένα κομμάτι, μακρυμάνικο, με zipper. Το πάνω κομμάτι "πιάνει" από τη μέση του μπουτιού μέχρι το λαιμό κι το κάτω κομμάτι από τους αστραγάλους μέχρι τη μέση του στήθους με τιράντες από εκεί και πάνω. Τα δύο κομμάτια έχουν πάχος 5mm το καθένα, σε όλο το μήκος τους. Αυτό σημαίνει ότι άνοιξη-καλοκαίρι, φοράω μόνο το πάνω κομμάτι και είμαι κομπλέ, δροσίζομαι, δεν ζεσταίνομαι κτλ κτλ. Τέλη φθινοπώρου-αρχές χειμώνα, φοράω και τα δύο, με αποτέλεσμα στην περιοχή στήθους-κοιλιάς να έχω 10mm μόνωση ;), δεν κρυώνω κτλ. Το set συνοδεύεται κι από κουκούλα, ίδιου πάχους την οποία - εννοείται - φοράω μόνο το χειμώνα. Ίσως το ότι το πάνω κομμάτι είναι μακρυμάνικο να είναι λίγο overkill για το καλοκαίρι στα νερά της Κύπρου, αλλά ΟΚ, συνηθίζεται.

 

Οπότε, καταλαβαίνεις ότι εάν πάρεις one-piece wet suit πάχους π.χ. 5mm, το καλοκαίρι θα σκας από τη ζέστη και το χειμώνα θα είσαι ΟΚ. Εάν πάρεις one-piece wet suit πάχους 3mm το καλοκαίρι θα είσαι ΟΚ, το χειμώνα θα κινδυνεύεις από υποθερμία. Ενώ εάν πάρεις two-piece wet suit, προσθέτεις/αφαιρείς κομμάτι αναλόγως καιρικών συνθηκών και θερμοκρασίας νερού.

 

Hint: Δεν ξέρω εάν υπάρχουν (πλέον) στο εμπόριο two-piece wet suits, η δική μου είναι custom made.

 

Edit: Πρόσεξα στο site της scubapro ότι γράφει κάτι για 5/4mm & 3/2mm. Υποθέτω ότι αναφέρεται στο πάχος του "πάνω" μέρους της στολής (μέχρι τη μέση) και του κάτω μέρους (από τη μέση μέχρι τους αστραγάλους). Εάν δεν είχα άλλη επιλογή, θα διάλεγα τη στολή με πάχος 5/4mm. Αν είχα επιλογή, θα πήγαινα σε two-piece wet suit, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

5αρα   και 4ρα ειναι   συνδυασμος και εμενα μου εκανε εντυπωση παντως πως οι τοπ στολες για  scuba einai one piece.Νομιζω οτι αυτο το combo καλυπτει ολη την γκαμα  ,τα νερα στην Κυπρο υποθετω ειναι πολυ ζεστοτερα της Ελλαδας.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολύ πιο ζεστά, δεν ξέρω, έχει πάνω από 7 χρόνια να καταδυθώ (οπουδήποτε) στην Ελλάδα, αλλά σίγουρα είναι πιο ζεστά από της Ελλάδας.

 

Κάτσε να δούμε τι έχει να πει κι ο poulinos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πολύ πιο ζεστά, δεν ξέρω, έχει πάνω από 7 χρόνια να καταδυθώ (οπουδήποτε) στην Ελλάδα, αλλά σίγουρα είναι πιο ζεστά από της Ελλάδας.

 

Κάτσε να δούμε τι έχει να πει κι ο poulinos.

Αντε  ρε Πουλινε που εισαι  σημερα  που σε θελουμε ?Πες μας ποιο dive computer  εχεις γιατι εισαι σε προχωρημενο level εσυ .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσω από ένα αρνητικό - για μένα - από το site της scubapro: Δεν αναφέρει πόσο "παχιά" (thick) είναι η στολή. Είναι 5mm, 3mm, κάτι άλλο;

 

Στη θέση σου, πάντως, θα απέφευγα one-piece wet suit. Ο λόγος είναι ότι τα νερά της Ελλάδας (και της Κύπρου) είναι πιο ζεστά - λόγω κλίματος, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες - από την υπόλοιπη Ευρώπη. Εδώ στην Κύπρο, έχω βολευτεί με two-piece wet suit: Ένα κομμάτι, μακρυμάνικο, με zipper. Το πάνω κομμάτι "πιάνει" από τη μέση του μπουτιού μέχρι το λαιμό κι το κάτω κομμάτι από τους αστραγάλους μέχρι τη μέση του στήθους με τιράντες από εκεί και πάνω. Τα δύο κομμάτια έχουν πάχος 5mm το καθένα, σε όλο το μήκος τους. Αυτό σημαίνει ότι άνοιξη-καλοκαίρι, φοράω μόνο το πάνω κομμάτι και είμαι κομπλέ, δροσίζομαι, δεν ζεσταίνομαι κτλ κτλ. Τέλη φθινοπώρου-αρχές χειμώνα, φοράω και τα δύο, με αποτέλεσμα στην περιοχή στήθους-κοιλιάς να έχω 10mm μόνωση ;), δεν κρυώνω κτλ. Το set συνοδεύεται κι από κουκούλα, ίδιου πάχους την οποία - εννοείται - φοράω μόνο το χειμώνα. Ίσως το ότι το πάνω κομμάτι είναι μακρυμάνικο να είναι λίγο overkill για το καλοκαίρι στα νερά της Κύπρου, αλλά ΟΚ, συνηθίζεται.

 

Οπότε, καταλαβαίνεις ότι εάν πάρεις one-piece wet suit πάχους π.χ. 5mm, το καλοκαίρι θα σκας από τη ζέστη και το χειμώνα θα είσαι ΟΚ. Εάν πάρεις one-piece wet suit πάχους 3mm το καλοκαίρι θα είσαι ΟΚ, το χειμώνα θα κινδυνεύεις από υποθερμία. Ενώ εάν πάρεις two-piece wet suit, προσθέτεις/αφαιρείς κομμάτι αναλόγως καιρικών συνθηκών και θερμοκρασίας νερού.

 

Hint: Δεν ξέρω εάν υπάρχουν (πλέον) στο εμπόριο two-piece wet suits, η δική μου είναι custom made.

 

Edit: Πρόσεξα στο site της scubapro ότι γράφει κάτι για 5/4mm & 3/2mm. Υποθέτω ότι αναφέρεται στο πάχος του "πάνω" μέρους της στολής (μέχρι τη μέση) και του κάτω μέρους (από τη μέση μέχρι τους αστραγάλους). Εάν δεν είχα άλλη επιλογή, θα διάλεγα τη στολή με πάχος 5/4mm. Αν είχα επιλογή, θα πήγαινα σε two-piece wet suit, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

Wizzy re σατανα!

ερχομαι  Λαρνακα το αλλο σουκου και θα παμε και Αγια Ναπα για μπατσελορ  κολητου .Εχεις κανει καταδυση στο ναυαγιο Ζηνοβια?Λενε πως ειναι απο τα καλυτερα στον κοσμο .Μπορω να καταδυθω εγω εκει οργανωμενα  ως open water diver η' θα φαω πορτα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...