Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φώτη, συνήθως, το enriched air/nitrox/whatever το "συνδυάζεις" και με κάποια άλλη ειδίκευση στην οποία χρειάζεται/κάνει τα πράγματα πιο εύκολα το nitrox. Για παράδειγμα, συνδυάζεται με wreck diver ή/και με deep diver. Σκέψου το.

 

Για το θέμα που συζητάμε στο pm, θα ξέρω σήμερα (το αμέλησα λίγο, sorry man).

Δεν γινεται να κανω μονο του το enriched?

 

για το tec ακομα και να μην ασχοληθεις θα σου προτεινα να πας να κανεις το tec40 εστω.θα σου αλλαξει τελειως το way of thinking για το θεμα ασφαλεια κτλ.απλα να το κανεις με διπλες κανονικα γιατι μερικοι το κανουν με μια φιαλη πχ 20 λιτρα απλα με διπλο κλειστρο.

Nαι Pouline   ισως το κανω ,απλα επειδη ειμαι ακομα στην αρχη βαζω ενα πλανο να ξερω πως θα κινηθω .

Οταν κανουν με μια  φιαλη και πανε 40μ ειναι στα πλαισια του  deep diver νομιζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φώτη, συνήθως, το enriched air/nitrox/whatever το "συνδυάζεις" και με κάποια άλλη ειδίκευση στην οποία χρειάζεται/κάνει τα πράγματα πιο εύκολα το nitrox. Για παράδειγμα, συνδυάζεται με wreck diver ή/και με deep diver. Σκέψου το.

 

Δεν γινεται να κανω μονο του το enriched?

 

Εννοείται ότι γίνεται ρε! Απλά, η σκέψη μου (όταν έκανα το nitrox και το wreck) ήταν ότι "δεν θα κάνω το nitrox για να βουτάω στα 30 μέτρα για λίγη παραπάνω ώρα, αλλά επειδή θέλω να δω παραπάνω πράγματα σε διαφορετικό περιβάλλον (wreck/ναυάγια) ή σε πιο μεγάλα βάθη (deep)."

 

Για αυτό σου είπα ότι "συνδυάζονται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται να κανω μονο του το enriched?

 

Nαι Pouline   ισως το κανω ,απλα επειδη ειμαι ακομα στην αρχη βαζω ενα πλανο να ξερω πως θα κινηθω .

Οταν κανουν με μια  φιαλη και πανε 40μ ειναι στα πλαισια του  deep diver νομιζω .

 

ναι μπορεις να το κανεις και καποιες βουτιες αξιζουν να γινονται με Nitrox.Ναι 40 μετρα γινεται με μια φιαλη σαν recreational diving εφοσον δεν  περασει τους χρονους οι οποιοι ειναι ουτε 8 λεπτα στα 40 μετρα αμα εχεις κανει ενα Normal χωρις βιασυνη κατεβασμα μεχρι τα 40 μετρα.

Εννοείται ότι γίνεται ρε! Απλά, η σκέψη μου (όταν έκανα το nitrox και το wreck) ήταν ότι "δεν θα κάνω το nitrox για να βουτάω στα 30 μέτρα για λίγη παραπάνω ώρα, αλλά επειδή θέλω να δω παραπάνω πράγματα σε διαφορετικό περιβάλλον (wreck/ναυάγια) ή σε πιο μεγάλα βάθη (deep)."

 

Για αυτό σου είπα ότι "συνδυάζονται".

το nitrox Δεν θα δωσει μεγαλυτερο βαθος απλα θα παρατεινει τους χρονους στο χ βαθοςπαραπανω απο οτι αμα ηταν με αερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορεις να το κανεις και καποιες βουτιες αξιζουν να γινονται με Nitrox.Ναι 40 μετρα γινεται με μια φιαλη σαν recreational diving εφοσον δεν  περασει τους χρονους οι οποιοι ειναι ουτε 8 λεπτα στα 40 μετρα αμα εχεις κανει ενα Normal χωρις βιασυνη κατεβασμα μεχρι τα 40 μετρα.

το nitrox Δεν θα δωσει μεγαλυτερο βαθος απλα θα παρατεινει τους χρονους στο χ βαθοςπαραπανω απο οτι αμα ηταν με αερα.

Ρε ειμαι ετοιμος λεμε βγηκε και η προσωρινη  καρτα της   padi sto  mail ,αυριο αναχωρω  θα γινει χαμος .Και αν μου αρεσει μπορει να κατσω και εκει που ειναι ακομα ευρωπαικη χωρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα να περασεις.και προσοχη.οχι παραξενα πραγματα.το ναυαγιο ουτε ο βυθος θα φυγει.θα εχεις τον χρονο να τα ξαναδεις 

Ναι ρε δεν κανω βλακειες , εξαλλου δεν θα ειμαι μονος μου θα εχω εκπαιδευτη διπλα μου ολη την ωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να θελω να γινω ο κακος οτι καποιος ειναι εκπαιδευτης ή οτι ειναι divemaster δεν μου λεει πολλα.

α.κανεις δεν ξερει τι ρολο βαραει

β.θα εχει να προσεχει πολλα ατομα.

γ.για αυτο μαρεσει το Tec.γιατι με τον εξοπλισμο που εχεις ανα πασα στιγμη μπορεις να τα βγαλεις περα στα περισσοτερα προβληματα.το ιδιο και για sidemount.δεν μιλαω να σε φαει κανας καρχαριας ή να λιποθυμησεις.μιλαω για πιο απλα περιστατικα.και το tec γενικως σε βοηθαει να  σκεφτεσαι πιο με ασφαλεια και να εισαι και πιο ασφαλης.και να εισαι και καπως πιο αυτονομος αν τυχει να μην σε παρει χαμπαρι ο αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να θελω να γινω ο κακος οτι καποιος ειναι εκπαιδευτης ή οτι ειναι divemaster δεν μου λεει πολλα.

α.κανεις δεν ξερει τι ρολο βαραει

β.θα εχει να προσεχει πολλα ατομα.

γ.για αυτο μαρεσει το Tec.γιατι με τον εξοπλισμο που εχεις ανα πασα στιγμη μπορεις να τα βγαλεις περα στα περισσοτερα προβληματα.το ιδιο και για sidemount.δεν μιλαω να σε φαει κανας καρχαριας ή να λιποθυμησεις.μιλαω για πιο απλα περιστατικα.και το tec γενικως σε βοηθαει να  σκεφτεσαι πιο με ασφαλεια και να εισαι και πιο ασφαλης.και να εισαι και καπως πιο αυτονομος αν τυχει να μην σε παρει χαμπαρι ο αλλος.

Οχι δεν θα εχει αλλα ατομα ,επειδη ειμαι open water και νεος σε πιστοπoiηση  θα εχω εναν μονο για μενα  να μην κατεβω βαθυτερα και γενικα μην συμβει καμια επιπλοκη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα εχει αλλα ατομα ,επειδη ειμαι open water και νεος σε πιστοπoiηση  θα εχω εναν μονο για μενα  να μην κατεβω βαθυτερα και γενικα μην συμβει καμια επιπλοκη .

καλο αυτο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=vztEVu3Z9Ww

 

ενα video στο eurobulker x.ηταν μια βουτια για ατομα απο advanced που ηρθαν να δουν το ναυαγιο απλα +  για μενα με τον εκπαιδευτη μου για να τελειωσω την ειδικοτητα του advanced tec wreck sidemount.

ειναι ενα ωραιο video που δειχνει και τα ενδοτερα του eurobulker x αν και ειναι λιγο θολα τα νερα εκει (μυριζει και πετρελαιο λιγακι).

σε μια δυο σκηνες εμφανιζομαι που προσπαθω να μαθω να κανω τα πρωτα μου περασματα σε πιο στενους χωρους εκμεταλευομενος το sidemount με το να βγαλω την μια φιαλη για να περασει πρωτα αυτη και μετα εγω etc.Ηταν μια ωραια βουτια γιατι περα απο το να ριξεις μιτο για να κανεις διεισδυση στο ναυαγιο ειχε και τα περασματα που οκ στην αρχη λες πως θα περασω απο εκει μεσα και μετα βλεπεις οτι πραγματι χωρας.it was funny.στο ιδιο ναυαγιο για πιο προχωρημενους(οσο ζουμε μαθαινουμε) εχει ακομα πιο στενα περασματα που δεν αφηνεις καμια φιαλη δεξια και αριστερα σου  για να περασεις. την μια την περνας πρωτη και την αλλη την περνας αναμεσα στα ποδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=vztEVu3Z9Ww

 

ενα video στο eurobulker x.ηταν μια βουτια για ατομα απο advanced που ηρθαν να δουν το ναυαγιο απλα +  για μενα με τον εκπαιδευτη μου για να τελειωσω την ειδικοτητα του advanced tec wreck sidemount.

ειναι ενα ωραιο video που δειχνει και τα ενδοτερα του eurobulker x αν και ειναι λιγο θολα τα νερα εκει (μυριζει και πετρελαιο λιγακι).

σε μια δυο σκηνες εμφανιζομαι που προσπαθω να μαθω να κανω τα πρωτα μου περασματα σε πιο στενους χωρους εκμεταλευομενος το sidemount με το να βγαλω την μια φιαλη για να περασει πρωτα αυτη και μετα εγω etc.Ηταν μια ωραια βουτια γιατι περα απο το να ριξεις μιτο για να κανεις διεισδυση στο ναυαγιο ειχε και τα περασματα που οκ στην αρχη λες πως θα περασω απο εκει μεσα και μετα βλεπεις οτι πραγματι χωρας.it was funny.στο ιδιο ναυαγιο για πιο προχωρημενους(οσο ζουμε μαθαινουμε) εχει ακομα πιο στενα περασματα που δεν αφηνεις καμια φιαλη δεξια και αριστερα σου  για να περασεις. την μια την περνας πρωτη και την αλλη την περνας αναμεσα στα ποδια.

Πολυ καλος Πουλινος μπραβο.Σε πια περιοχη ειναι αυτο το ναυαγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλος Πουλινος μπραβο.Σε πια περιοχη ειναι αυτο το ναυαγιο?

φευγεις με σκαφος απο το δηλεση και πας σαν να λεμε λιγο προς την χαλκιδα.αλλα λιγο οχι μεγαλη αποσταση.το ναυαγιο οπως φαινεται στο βιντεο εξεχει εξω απο το νερο το καταρτι του να το πω ετσι.συνηθως τα νερα ειναι λιγο θολα οχι λογω πετρελαιου αλλα ειναι το σημειο ετσι εκει.απλα βλεπεις σαν μια πολυ ελαφρια λαδιλα στην επιφανεια και λιγο μυρωδια πετρελαιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον γυρισα σημερα το πρωι ,ηταν η καλυτερη καταδυση μου με διαφορα ( εκανα 2 καταδυσεις ,κατεβηκα  ατυπως μεχρι τα 24 με συνοδεια φυσικα) Ειδα το ναυαγιο με ολη του την μεγαλοπρεπεια ,σφραγισα  logbook ,εβγαλα γαμηστερες φωτογραφιες  με  κοπαδια baracunda ,μεγαλους ροφους ,σμερνες ,χελωνες ,περασα μεσα απο φιλιστρινια , εκατσα στις βαρκες διασωσης του πλοιου το γυρισα ολο περιμετρικα και γενικα  επαθα σοκ απο την αγρια ομορφια.

Εγινε και μια μεγαλη μαλακια  ομως,  οι φωτογραφιες που με τραβηξε ο divemaster βγηκαν κατασπρες επειδη εκανε σκατα τις ρυθμισεις στην καμερα την οποια σημειωτεον πληρωσα για την χρηση ...

Οποτε μου εμεινε  η εμπειρια , το logbook  σφραγισμενο  αλλα οχι υλικο ,ψαχνω τωρα τροπους μηπως τις σωσω  σε κανεναν φωτογραφο.

Μαζι μου αλλα φυσικα πιο βαθεια ηταν ενας tec diver me sidemount kai  2 wreck divers  οι οποιοι εκαναν διεισδυση  στο ναυαγιο .

Καταδυθηκα και στο green bay εκει  που εχουν ριξει τα αγαλματα για να κανουν και 2 φιλοι το  discover scuba  αφου δεν ειναι δυτες .Απο εκει ευτυχως εχω φωτος :P

Kατα τα αλλα Αγια Ναπα Κ Ο Λ Α Σ Η .Δεν θα πω παραπανω οποιος εχει παει ξερει .

Πηγαμε και Αμμοχωστο  και βγαλαμε φωτογραφιες τα κτιρια  στην παραλια καταθλιψη λες  και εχει σταματησει ο χρονος το 1974 ειναι ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε φωτογραφίες από το Green Bay ρε!

 

 

Kατα τα αλλα Αγια Ναπα Κ Ο Λ Α Σ Η .Δεν θα πω παραπανω οποιος εχει παει ξερει .

 
Αυτό. What happens in Αγία Νάπα, stays in Αγία Νάπα... :X  :D

 

 

Πηγαμε και Αμμοχωστο  και βγαλαμε φωτογραφιες τα κτιρια  στην παραλια καταθλιψη λες  και εχει σταματησει ο χρονος το 1974 ειναι ...

 

Όχι "λες και σταμάτησε ο χρόνος το 1974", αλλά "σταμάτησε ο χρόνος το 1974". Δυστυχώς... Η πόλη με - ίσως - τις ομορφότερες παραλίες της Κύπρου, μαραζώνει εδώ και 41 χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...