Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

master scuba γινεσαι αφου παρεις και 5 ειδικοτητες + efr+rescue .εκτος αν εννοεις για Divemaster οποτε παμε αλλου.

β.βουτιες κανεις με γιλεκο ή με wing + metal harness?σκοπευεις να συνεχισεις καθολου για τεχνικη καταδυση?καλα ο καθενας παντα θαπει οτι τα δικα του ειναι τα καλυτερα. :P

γενικα ναι ειναι καλη μαρκα αλλα μην το βιαστεις με εξοπλισμο περα απο στολη + βατραχοπεδιλα+ μασκα που μ-μπορεις να ταπαρεις απο τωρα.βατραχοπεδιλα μην παρεις  τα κλασσικα που παιρνουν ολα αλλα παρε

σε τετοιο στυλ http://s95.photobucket.com/user/mr_floater/media/Fins/fins_front.jpg.html

τα οποια βολεθουν για frog kick και για reverse frog kick

επισης αν σκοπευεις να βουτας ολο το χρονο και σκεφτεσαι για στεγανη ισως ναμην εχει πολυ νοημα να παρεις μια καλη καινουρια στολη αλλα να βρειςκαμια μεταχειρισμενη για αρχη ή να κανεις με της σχολης μεχρι να παρει στεγανη.αν σε παιρνει και οικονομικα.γενικως δες που θες να φτασεις και τι θες να κανεις γιατι αλλιως θα δωσεις λεφτα για πραγματα τα οποια αργοτερα θα γινουν αχρηστα.ειδικα στο θεμα γιλεκο για bcd το οποιο ειναι πιστευω μονο για το open

 


Λοιπον  ξεκινησα και εγω  ΞΑΝΑ  απο την αρχη με Padi .

Δινω αυτο το σουκου  για το open waters diver  ,  θα κανω και το  advance αμεσως μετα  και κατα 85% θα παω και γιa master diver.Ποτε ειναι  η καλυτερη στιγμη να αγορασει τον ατομικο μου εξοπλισμο ? Να το κανω στο master  η'  στο  advance?

H σχολη που κανω  εχει τα scubapro  apo εξοπλισμο ειναι καλα? Γιατι λενε πως το BCD   τους ειναι απο τα κορυφαια  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

master scuba γινεσαι αφου παρεις και 5 ειδικοτητες + efr+rescue .εκτος αν εννοεις για Divemaster οποτε παμε αλλου.

β.βουτιες κανεις με γιλεκο ή με wing + metal harness?σκοπευεις να συνεχισεις καθολου για τεχνικη καταδυση?

Divemaster  εννοω ναι αλλα θα παω να  παρω και  to rescue  ,με bcd  κανω   το αλλο που λες δεν ξερω τι ειναι:P. Στο  divemaster  θα σταματησω δεν θελω να το εξαντλησω το θεμα γιατι ασχολουμαι με πολλα και δεν μπορω  να κανω focus μονο εκει ,ειμαι του multitasking !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Divemaster  εννοω ναι αλλα θα παω να  παρω και  to rescue  ,με bcd  κανω   το αλλο που λες δεν ξερω τι ειναι :P. Στο  divemaster  θα σταματησω δεν θελω να το εξαντλησω το θεμα γιατι ασχολουμαι με πολλα και δεν μπορω  να κανω focus μονο εκει ,ειμαι του multitasking !

Προσωπικη αποψη γιατι δνε ξερω τι σου αρεσει.μην βιαζεσαι για το divemaster>βαλε αρκετες βουτιες.β.μαθε να βουτας με wing το οποιο θα σου δωσει καλυτερη πλευστοτητα.το θεωρω λιγο καταντια το bcd γιλεκο οπως και σκοπος πιστευω ειναι να μαθεις με hogarthian rig  https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=hogarthian+rig

δυστυχως ειναι πολλα που δεν λενε σε αρκετες σχολες.

και εγω το ιδιο Multitasking ειμαι καθως κανω και αρκετα Hobby αλλα ναι ετσι την ειχα πατησει και εγω να παρω βλακειες σε εξοπλισμο και μετα που συνεχισα σε tec diving Ολα πηγαν για πουλημα και εχασα λεφτα.το λεω γιατι οκ λες τωρα μεχσρι divemaster οπως και εγω ελεγα μεχρι master diver αλλα μετα καθε φορα που εβρισκα λιγο χρονο εκανα και κατι ακομα.με τα πολλα πολλα εφτασα σε cave diving Και trimix και διαφορα τετοια.οποτε Choose wisely.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη αποψη γιατι δνε ξερω τι σου αρεσει.μην βιαζεσαι για το divemaster>βαλε αρκετες βουτιες.β.μαθε να βουτας με wing το οποιο θα σου δωσει καλυτερη πλευστοτητα.το θεωρω λιγο καταντια το bcd γιλεκο οπως και σκοπος πιστευω ειναι να μαθεις με hogarthian rig  https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=hogarthian+rig

δυστυχως ειναι πολλα που δεν λενε σε αρκετες σχολες.

και εγω το ιδιο Multitasking ειμαι καθως κανω και αρκετα Hobby αλλα ναι ετσι την ειχα πατησει και εγω να παρω βλακειες σε εξοπλισμο και μετα που συνεχισα σε tec diving Ολα πηγαν για πουλημα και εχασα λεφτα.το λεω γιατι οκ λες τωρα μεχσρι divemaster οπως και εγω ελεγα μεχρι master diver αλλα μετα καθε φορα που εβρισκα λιγο χρονο εκανα και κατι ακομα.με τα πολλα πολλα εφτασα σε cave diving Και trimix και διαφορα τετοια.οποτε Choose wisely.

Nαι το wing θα παρω  αυτο που φουσκωνει μονο πισω, αυτο μου ειπε και αυτος που εχει την σχολη αν μαθεις σε αυτο απλα δεν γυρνας στο συμβατικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδρομή μου στο θέμα θα είναι ξενέρωτη, αλλά ενημερώνω πως οι περισσότερες ασφαλιστικές έχουν εξαίρεση τα ατυχήματα κατά την ώρα καταδύσεων, ακόμα και αν είναι επαγγελματικές.

Αλλος ενας λογος να προσεχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδρομή μου στο θέμα θα είναι ξενέρωτη, αλλά ενημερώνω πως οι περισσότερες ασφαλιστικές έχουν εξαίρεση τα ατυχήματα κατά την ώρα καταδύσεων, ακόμα και αν είναι επαγγελματικές.

Αλλος ενας λογος να προσεχετε.

Εμενα ειδικα παιζει να μην με ασφαλιζει και καμια γενικοτερα ,χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το wing θα παρω  αυτο που φουσκωνει μονο πισω, αυτο μου ειπε και αυτος που εχει την σχολη αν μαθεις σε αυτο απλα δεν γυρνας στο συμβατικο .

προσεχε υπαρχουν και bcd γιλεκα που φουσκωνουν μονο πισω αλλα δεν θεωριεται wing.το wing κουμπωνει σε μεταλλικο backplate.ναι αν το μαθεις δεν γυρνας πισω.επισης και για το Hogarthian οποτε καλο ειναι απο την αρχη να μαθεις ετσι.

 

Η συνδρομή μου στο θέμα θα είναι ξενέρωτη, αλλά ενημερώνω πως οι περισσότερες ασφαλιστικές έχουν εξαίρεση τα ατυχήματα κατά την ώρα καταδύσεων, ακόμα και αν είναι επαγγελματικές.

Αλλος ενας λογος να προσεχετε.

ναι οι περισσοτερες με ελαχιστες εξαιρεσεις δεν ασφαλιζουν.μετα πας σε ασφαλεια πχ της dan.

Εμενα ειδικα παιζει να μην με ασφαλιζει και καμια γενικοτερα ,χαχαχαχα

γενικοτερα προσεχε γιατι το πιο απλο ειναι να αφησεις κανα αυτακι μεχρι πιο extreme Καταστασειςπου βλεπεις πχ μερικοι να εχουν τελειωσει το advanced και με μονομπουκαλο ναπηγαινουν 50-60 μετρα και μετα να λενε φταιει η κακια στιγμη.ταρζανιες τετοιες απειρες.θες να ξεπερασεις τα ορια??do it right.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεχε υπαρχουν και bcd γιλεκα που φουσκωνουν μονο πισω αλλα δεν θεωριεται wing.το wing κουμπωνει σε μεταλλικο backplate.ναι αν το μαθεις δεν γυρνας πισω.επισης και για το Hogarthian οποτε καλο ειναι απο την αρχη να μαθεις ετσι.

 

ναι οι περισσοτερες με ελαχιστες εξαιρεσεις δεν ασφαλιζουν.μετα πας σε ασφαλεια πχ της dan.

γενικοτερα προσεχε γιατι το πιο απλο ειναι να αφησεις κανα αυτακι μεχρι πιο extreme Καταστασειςπου βλεπεις πχ μερικοι να εχουν τελειωσει το advanced και με μονομπουκαλο ναπηγαινουν 50-60 μετρα και μετα να λενε φταιει η κακια στιγμη.ταρζανιες τετοιες απειρες.θες να ξεπερασεις τα ορια??do it right.

Ναι αυτο που εχει και ο instructor  κουμπωνει σε μεταλλικο backplate ,αυτο λεω.

Βλακειες δεν κανω  σιγα μην κατεβω  50 μ  με  το advanced  και με μικρη εμπειρια  αυτα τα κανουν οι καθυστερημενοι ,με  οτι ασχολουμαι ακολουθω απαρεγκλιτα  τους κανονες ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ναι τοτε μαθε με wing και μαθε με μακρυ σωληνα κτλ και οχι με χταποδι και τετοια που ειναι στο Open.αν παρεις και λιγο μεγαλυτερο Wing θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις κιολας αργοτερα και για διπλες φιαλες αν πας σε τεχνικη καταδυση ή σε cavern.H διαφορα στην τιμη ειναι μικρη.ενα wing Πχ να αντεχει 2 χ 12 Φιαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ναι τοτε μαθε με wing και μαθε με μακρυ σωληνα κτλ και οχι με χταποδι και τετοια που ειναι στο Open.αν παρεις και λιγο μεγαλυτερο Wing θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις κιολας αργοτερα και για διπλες φιαλες αν πας σε τεχνικη καταδυση ή σε cavern.H διαφορα στην τιμη ειναι μικρη.ενα wing Πχ να αντεχει 2 χ 12 Φιαλες.

Οπα ρε μην με μπλεκεις  ,τι μακρυ σωληνα λες δεν το εχω δει αυτο μονο το χταποδι ξερω .

Το cavern   και τα ναυαγια μου ειναι εξαιρετικα ενδιαφεροντα  αλλα για το πρωτο ξερω πως θελει πολυ προχωρημενο σταδιο γιατι αλλο το cavern kai allo to caving   δεν εχουν καμμια σχεση απο αποψη απαιτησεων,απαιτουμενης εμπειριας και  δυσκολιων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα ρε μην με μπλεκεις  ,τι μακρυ σωληνα λες δεν το εχω δει αυτο μονο το χταποδι ξερω .

Το cavern   και τα ναυαγια μου ειναι εξαιρετικα ενδιαφεροντα  αλλα για το πρωτο ξερω πως θελει πολυ προχωρημενο σταδιο γιατι αλλο το cavern kai allo to caving   δεν εχουν καμμια σχεση απο αποψη απαιτησεων,απαιτουμενης εμπειριας και  δυσκολιων . 

δες το Link που σου στειλα πιο πανω με το hogarthian.ειναι λιγο Off να εισαι με backplate αλλα με χταποδι .καλο θα ηταν το advanced να το κανεις με backplate και Hogarthian.

ναι αλλο πραγμα το cavern αλλο πραγμα το cave

αλλο πραγμα το wreck diver αλλο πραγμα διεισδυση σε ναυαγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το Link που σου στειλα πιο πανω με το hogarthian.ειναι λιγο Off να εισαι με backplate αλλα με χταποδι .καλο θα ηταν το advanced να το κανεις με backplate και Hogarthian.

ναι αλλο πραγμα το cavern αλλο πραγμα το cave

αλλο πραγμα το wreck diver αλλο πραγμα διεισδυση σε ναυαγια.

Χμμ ναι ειναι αλλο πραγμα αυτο δεν το εχω δει ,αυτο που ελεγα εγω ειναι φαση bcd  αλλα φουσκωνει μονο πισω και εχει  και μεταλλικο  backplate .Aυτο λεω να παρω .Για divemaster  δεν υπερκαλυπτομαι?

http://www.scubapro.com/en-GB/FRA/bcs/products/seahawk.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ναι ειναι αλλο πραγμα αυτο δεν το εχω δει ,αυτο που ελεγα εγω ειναι φαση bcd  αλλα φουσκωνει μονο πισω και εχει  και μεταλλικο  backplate .Aυτο λεω να παρω .

http://www.scubapro.com/en-GB/FRA/bcs/products/seahawk.aspx

nope nope nope.αυτο ειναι γιλεκο.το backplate ειναι αυτο

http://www.halcyon.net/files/gear/Backplate_sizes.jpg

Και πανω κουμπωνει το wing και η φιαλη.

wing= https://www.tecdivegear.com/190-743-thickbox/zeos-38-lbs-wing-for-single-tank-diving-xdeep-dive-gear.jpg

Μακρυς σωληνας

http://www.gasdiving.co.uk/images/kit/single.jpg

 

και οχι χταποδι που ειναι βλακεια .καλο για το Open αλλα μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε Πουλινε !

Αυτα που λες ειναι πολυ σωστα αλλα για καποιον που θα  το μαξαρει το θεμα βλ.τεχνικη καταδυση ,στεγανες στολες κτλπ.Εμενα ο στοχος μου ειναι το Divemaster ,δεν υπερκαλυπτομαι  με τον εξοπλισμο που σου παραθεσα?

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rescue/Wreck Diver εδώ. Φώτη, πιστεύω ότι με αυτό που σκέφτεσαι να πάρεις καλύπτεσαι. Ο poulinos προσπαθεί να σου δείξει τον ολόσωστο δρόμο από την αρχή, αλλά φίλε pouline, όπως και να το κάνεις, σε επίπεδο Open water/Advanced είναι λίγο extreme ο συνδυασμός back plate/wing/μακρύς σωλήνας. Δεν αντιλέγω ότι αποτελεί τη βέλτιστη επιλογή, αλλά καλύτερα θα ήταν για τον Φώτη, να τον έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του για όταν π.χ. θα κάνει το Divemaster.

 

Φώτη, από μάσκα/πέδιλα/στολή είσαι καλυμένος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...