Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραια φωτογραφια.εκει ειναι να το κανεις tec βουτια να το χαρεις.

40 m max ειναι εκει τι tec?

 

 

αψογος.καλα ναι ενα ατομο να μην μιλαει ελληνικα.ελπιζω να μιλας αγγλικα εσυ :P

Tα αγγλικα μου ειναι πολυ καλα  ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

ωραια φωτογραφια.εκει ειναι να το κανεις tec βουτια να το χαρεις.

40 m max ειναι εκει τι tec?

 

 

αψογος.καλα ναι ενα ατομο να μην μιλαει ελληνικα.ελπιζω να μιλας αγγλικα εσυ :P

Tα αγγλικα μου ειναι πολυ καλα  ευχαριστω .

 

αριστερη φωτογραφια

μια φωτογραφια απο την trainind diving για trimix

ειμαι ο δεξια με το backmount

 

tec με την εννοια να μπορεις να κανεις deco οποτε να μην εχεις περιορισμο στα ποσα λεπτα μπορεις να μεινεις

στα 40 μετρα πριν μπεις σε Deco.και αυτο tec βουτια θεωρειται.

 

δεξια φωτογραφια

ναυαγιο eurobulker x κοντα χαλκιδα.

λιγο πριν την την εισοδο στα ενδοτερα(μηχανοστασιο κτλ)(sidemount)

trimix.jpg

eurobulker.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε νταξει ελεος...Τους πηρα τηλεφωνο το σηκωνει μια που μιλαγε αγγλικα και τις λεω τι γινεται εχω συμπληρωσει την φορμα  του site sas,σας εχω στειλει kai mail  και δεν εχετε απαντησει (φυσικα τα ειχα γραψει ελληνικα) .Μου λεει δεν μπορουσαμε να τα διαβασουμε χαχαχα.

Ρε συ πως γινεται να μην δουλευει εκει ουτε ενας  που να μιλαει ελληνικα?

Τεσπα  συννενοηθηκα  με 105  ευρω  με δικο τους εξοπλισμο θα κανω  2 καταδυσεις το Σαββατο  το ναυαγιο ξεκινα απο τα 16 εγω θα παω μεχρι τα 20 max   οποτε μια χαρα θα το δω απο αυτο το βαθος .

 

Έλα ρε φίλε, δεν το ήξερες ότι εδώ ο κόσμος είναι "Εγγλεζό-πληκτος";  :-D  Ειδικά σε τέτοιες επιχειρήσεις που έχουν σχεδόν αποκλειστική ως πηγή εισοδήματος τους τουρίστες, πολύ σπάνια θα βρεις κάποιον να μιλάει Ελληνικά. Συγκεκριμένα, από τα 7-8 dive centres με τα οποία οποία έχω επαφή, μόνο δύο ανήκουν σε Κύπριους (άρα μιλάνε κι Ελληνικά). Όλα τα άλλα ανήκουν σε Ευρωπαίους ή/και εργοδοτούν μη Ελληνόφωνο προσωπικό.

 

Πάντως, ωραίος που τα κατάφερες τελικά. Το ναυάγιο είναι "εμπειρία ζωής"! Θα δεις αρκετά πράγματα, αλλά αυτά που θα δεις από μακριά είναι αυτά που με "έσπρωξαν" να κάνω το advanced, το wreck και το nitrox στη συνέχεια. Πρόσεξε μόνο, μην παρασυρθείς και αρχίσεις να κυνηγάς τους ροφούς που ζούνε στο ναυάγιο (νααααααααααααααα κάτι ροφοί, με το συμπάθειο)!

 

 

ωραια φωτογραφια.εκει ειναι να το κανεις tec βουτια να το χαρεις.

Ναι, όντως, γνώσεις/εξοπλισμός technical diving για τη συγκεκριμένη εργασία που κάναμε θα ήταν πολύ χρήσιμά, αλλά τότε δεν υπήρχε η δυνατότητα (χρόνος και χρήματα). Δεν βαριέσαι, κάναμε δουλειά κι έτσι. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να βουτήξαμε με Nitrox, αλλά δεν θυμάμαι, πρέπει να το δω στο logbook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε φίλε, δεν το ήξερες ότι εδώ ο κόσμος είναι "Εγγλεζό-πληκτος";  :-D  Ειδικά σε τέτοιες επιχειρήσεις που έχουν σχεδόν αποκλειστική ως πηγή εισοδήματος τους τουρίστες, πολύ σπάνια θα βρεις κάποιον να μιλάει Ελληνικά. Συγκεκριμένα, από τα 7-8 dive centres με τα οποία οποία έχω επαφή, μόνο δύο ανήκουν σε Κύπριους (άρα μιλάνε κι Ελληνικά). Όλα τα άλλα ανήκουν σε Ευρωπαίους ή/και εργοδοτούν μη Ελληνόφωνο προσωπικό.

 

Πάντως, ωραίος που τα κατάφερες τελικά. Το ναυάγιο είναι "εμπειρία ζωής"! Θα δεις αρκετά πράγματα, αλλά αυτά που θα δεις από μακριά είναι αυτά που με "έσπρωξαν" να κάνω το advanced, το wreck και το nitrox στη συνέχεια. Πρόσεξε μόνο, μην παρασυρθείς και αρχίσεις να κυνηγάς τους ροφούς που ζούνε στο ναυάγιο (νααααααααααααααα κάτι ροφοί, με το συμπάθειο)!

 

 

Ναι, όντως, γνώσεις/εξοπλισμός technical diving για τη συγκεκριμένη εργασία που κάναμε θα ήταν πολύ χρήσιμά, αλλά τότε δεν υπήρχε η δυνατότητα (χρόνος και χρήματα). Δεν βαριέσαι, κάναμε δουλειά κι έτσι. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να βουτήξαμε με Nitrox, αλλά δεν θυμάμαι, πρέπει να το δω στο logbook.

ναι καλως η κακως κατι καταδυτικα ανηκουν σε ξενους και οχι σε ελληνες .το ιδιο εχω δει και σε αλλο μικρο νησι.το μοναδικο καταδυτικο και ναι δεν ειναι ελληνικο.Yeaaaaaaa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αριστερη φωτογραφια

μια φωτογραφια απο την trainind diving για trimix

ειμαι ο δεξια με το backmount

 

tec με την εννοια να μπορεις να κανεις deco οποτε να μην εχεις περιορισμο στα ποσα λεπτα μπορεις να μεινεις

στα 40 μετρα πριν μπεις σε Deco.και αυτο tec βουτια θεωρειται.

 

δεξια φωτογραφια

ναυαγιο eurobulker x κοντα χαλκιδα.

λιγο πριν την την εισοδο στα ενδοτερα(μηχανοστασιο κτλ)(sidemount)

 

 

Έλα ρε φίλε, δεν το ήξερες ότι εδώ ο κόσμος είναι "Εγγλεζό-πληκτος";  :-D  Ειδικά σε τέτοιες επιχειρήσεις που έχουν σχεδόν αποκλειστική ως πηγή εισοδήματος τους τουρίστες, πολύ σπάνια θα βρεις κάποιον να μιλάει Ελληνικά. Συγκεκριμένα, από τα 7-8 dive centres με τα οποία οποία έχω επαφή, μόνο δύο ανήκουν σε Κύπριους (άρα μιλάνε κι Ελληνικά). Όλα τα άλλα ανήκουν σε Ευρωπαίους ή/και εργοδοτούν μη Ελληνόφωνο προσωπικό.

 

Πάντως, ωραίος που τα κατάφερες τελικά. Το ναυάγιο είναι "εμπειρία ζωής"! Θα δεις αρκετά πράγματα, αλλά αυτά που θα δεις από μακριά είναι αυτά που με "έσπρωξαν" να κάνω το advanced, το wreck και το nitrox στη συνέχεια. Πρόσεξε μόνο, μην παρασυρθείς και αρχίσεις να κυνηγάς τους ροφούς που ζούνε στο ναυάγιο (νααααααααααααααα κάτι ροφοί, με το συμπάθειο)!

 

 

Ναι, όντως, γνώσεις/εξοπλισμός technical diving για τη συγκεκριμένη εργασία που κάναμε θα ήταν πολύ χρήσιμά, αλλά τότε δεν υπήρχε η δυνατότητα (χρόνος και χρήματα). Δεν βαριέσαι, κάναμε δουλειά κι έτσι. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να βουτήξαμε με Nitrox, αλλά δεν θυμάμαι, πρέπει να το δω στο logbook.

Παιδια με κανετε και νιωθω πολυ ασχημα με τις φωτογραφιες σας ειμαι σαν αφροψαρο χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα φωτη για να μην παραπονιεσαι!!

 

 

 

liapades_cave_exploring_16.jpg10848682_10204510825464207_2357949596109

 

 

Αυτο ειναι ελευθερο spect ,οταν εκανα εγω ελευθερο και κατεβαινα 35 μετρα   εσυ επαιζες κρυφτο με τα αλλα παιδακια στην γειτονια σου :)

Ωραια φωτο η κατω παντως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπουκαλα ποτε δεν με ενθουσιασε! γενικα εχει πολυ βαβουρα! ενω ελευθερο πας κανεις τη βολτα σου ανεβαινεις τελειωσες :P

Ειναι διαφορετικα  σιγουρα ,αλλα εχουν κοινο παρανομαστη την αγαπη για τον υποβρυχιο κοσμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με κανετε και νιωθω πολυ ασχημα με τις φωτογραφιες σας ειμαι σαν αφροψαρο χαχαχα

ολα γινονται σιγα σιγα.χρονο και χρημα θελουν δυστυχως και τα δυο.αλλα σιγα σιγα .και εγω δεν πηγα για ολα μονοκοπανια.απο το 2003 ξεκινησα με το open και κατα καιρους εβαζα και κατι.λιγο εξαιρεση τωρα στο τελος που τα εβαλα ολα μαζι γιατι τα ειχα λιγο αποθημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα γινονται σιγα σιγα.χρονο και χρημα θελουν δυστυχως και τα δυο.αλλα σιγα σιγα .και εγω δεν πηγα για ολα μονοκοπανια.απο το 2003 ξεκινησα με το open και κατα καιρους εβαζα και κατι.λιγο εξαιρεση τωρα στο τελος που τα εβαλα ολα μαζι γιατι τα ειχα λιγο αποθημενο.

Εγω το κακο ειναι οτι δεν εχω υπομονη ,ξεκιναω την αλλη βδομαδα το advanced diver εαν  ειμαστε ακομα χωρα και δεν εχουμε αφρικανοποιηθει ...

Και μετα θα παω για rescue , to tec  δεν ξερω αν θα το κανω  δεν εχω αποφασισει  υποθετω πως θα θελει πολυ focus  και δεν μπορω αυτην την περιοδο να αφιερωθω σε κατι τοσο πολυ .

Επομενως  παω  για Divemaster -οχι οτι θα ασχοληθω ποτε  με την εκπαιδευση - και σιγουρα θα κανω πιο πριν το enriched air .

Αυτο ειναι το πλανο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το κακο ειναι οτι δεν εχω υπομονη ,ξεκιναω την αλλη βδομαδα το advanced diver εαν  ειμαστε ακομα χωρα και δεν εχουμε αφρικανοποιηθει ...

Και μετα θα παω για rescue , to tec  δεν ξερω αν θα το κανω  δεν εχω αποφασισει  υποθετω πως θα θελει πολυ focus  και δεν μπορω αυτην την περιοδο να αφιερωθω σε κατι τοσο πολυ .

Επομενως  παω  για Divemaster -οχι οτι θα ασχοληθω ποτε  με την εκπαιδευση - και σιγουρα θα κανω πιο πριν το enriched air .

Αυτο ειναι το πλανο .

αν δεν εχεις υπομονη τοτε θες χρονο και χρημα να βαλεις γρηγορα καταδυσεις και να κανεις αυτα που θελεις.τα σχολεια οκ δεν ειναι τιποτα μεγαλα σε διαρκεια.

τωρα προσωπικη αποψη αλλα θα φανω λιγο κακος απλα ειμαι λιγο καθετος με την συνηθησμενη τακτικη.Open ,advanced,efr,rescue,divemaster.το θεωρω το divemaster οτι καποιος θα πρεπε να το κανει αρκετα αργοτερα αφου εχει βαλει αρκετες βουτιες κτλ.γενικως τα εβλεπα και εγω πολυ χαλαρα αλλα καταλαβα οτι ελειπαν πολλα πραγματα και το συνηδητοποιησα οταν εμπλεξα με tec οτι αυτα που ηξερα και νομιζα οτι ηταν πολλα τελικα δεν ηταν.προσωπικη αποψη παντα.Δεν εχω παει για divemaster και ουτε προκειται .λιγο δυσκολο να το εξηγησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη, συνήθως, το enriched air/nitrox/whatever το "συνδυάζεις" και με κάποια άλλη ειδίκευση στην οποία χρειάζεται/κάνει τα πράγματα πιο εύκολα το nitrox. Για παράδειγμα, συνδυάζεται με wreck diver ή/και με deep diver. Σκέψου το.

 

Για το θέμα που συζητάμε στο pm, θα ξέρω σήμερα (το αμέλησα λίγο, sorry man).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το tec ακομα και να μην ασχοληθεις θα σου προτεινα να πας να κανεις το tec40 εστω.θα σου αλλαξει τελειως το way of thinking για το θεμα ασφαλεια κτλ.απλα να το κανεις με διπλες κανονικα γιατι μερικοι το κανουν με μια φιαλη πχ 20 λιτρα απλα με διπλο κλειστρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...