Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με open water, πας μέχρι 18 μέτρα (αν δεν απατώμαι). Το ναυάγιο του Ζηνοβία ξεκινάει από τα 18 μέτρα και φτάνει στα 42, οπότε μάλλον θα φας πόρτα. Από advanced και πάνω, μπορείς. Απίθανο το ναυάγιο, πάντως. Σχεδόν το 1/3 των καταδύσεων μου ήταν εκεί.

 

Υ.Γ.: Αγία Νάπα, ε; Να προσέχετε! Πολλοί οι πειρασμοί... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλησα χτες με τον ιδοκτητη της σχολης και εκπαιδευτη  ,Πουλινε ειχες δικιο 100%.

Θα παρω  Wing kai back plate οπισθιας πληρωσης ειναι  future proof να μαθω απο την αρχη με αυτο , θα το φτιαξουμε εμεις  στα μετρα μου με scubapro  κομματια οπως το θελω και θα εχω 2 bladder, ενα μικρο και αργοτερα ενα μεγαλο .

στην σχολη που ειχα παει και εγω οπως βλεπω πλεον και το open αρχιζει να γινεται με wing και Hogarthian.wing αν θες μπορεις να παρεις απευθειας μεγαλο δηλαδη να αντεχει μεχρι 2 χ 12.δεν ειναι μεγαλο σε μεγεθος αλλα κανει και για tech.ειναι σχεδον το ιδιο που θα επαιρνες αμα επεφτες με μια 20 αρα φιαλη ή μια 18 αρα σχεδον.αν τωρα εχεις λεφτα να παρεις δυο εκει παμε αλλου.σε μεγεθος μεγαλωνει αμα πας για 2 x 15.αν ειναι να παρεις 2 τοτε ναι παρε ενα μικρο για μεχρι 15 και μετα παρε ενα μεγαλοοοοοοοοο αν πας για Tech για να μην χρειαστει ξανα.παντως η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη το μεγεθος οποτε κοιτα για 2 χ 15.

 

Ας ξεκινήσω από ένα αρνητικό - για μένα - από το site της scubapro: Δεν αναφέρει πόσο "παχιά" (thick) είναι η στολή. Είναι 5mm, 3mm, κάτι άλλο;

 

Στη θέση σου, πάντως, θα απέφευγα one-piece wet suit. Ο λόγος είναι ότι τα νερά της Ελλάδας (και της Κύπρου) είναι πιο ζεστά - λόγω κλίματος, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες - από την υπόλοιπη Ευρώπη. Εδώ στην Κύπρο, έχω βολευτεί με two-piece wet suit: Ένα κομμάτι, μακρυμάνικο, με zipper. Το πάνω κομμάτι "πιάνει" από τη μέση του μπουτιού μέχρι το λαιμό κι το κάτω κομμάτι από τους αστραγάλους μέχρι τη μέση του στήθους με τιράντες από εκεί και πάνω. Τα δύο κομμάτια έχουν πάχος 5mm το καθένα, σε όλο το μήκος τους. Αυτό σημαίνει ότι άνοιξη-καλοκαίρι, φοράω μόνο το πάνω κομμάτι και είμαι κομπλέ, δροσίζομαι, δεν ζεσταίνομαι κτλ κτλ. Τέλη φθινοπώρου-αρχές χειμώνα, φοράω και τα δύο, με αποτέλεσμα στην περιοχή στήθους-κοιλιάς να έχω 10mm μόνωση ;), δεν κρυώνω κτλ. Το set συνοδεύεται κι από κουκούλα, ίδιου πάχους την οποία - εννοείται - φοράω μόνο το χειμώνα. Ίσως το ότι το πάνω κομμάτι είναι μακρυμάνικο να είναι λίγο overkill για το καλοκαίρι στα νερά της Κύπρου, αλλά ΟΚ, συνηθίζεται.

 

Οπότε, καταλαβαίνεις ότι εάν πάρεις one-piece wet suit πάχους π.χ. 5mm, το καλοκαίρι θα σκας από τη ζέστη και το χειμώνα θα είσαι ΟΚ. Εάν πάρεις one-piece wet suit πάχους 3mm το καλοκαίρι θα είσαι ΟΚ, το χειμώνα θα κινδυνεύεις από υποθερμία. Ενώ εάν πάρεις two-piece wet suit, προσθέτεις/αφαιρείς κομμάτι αναλόγως καιρικών συνθηκών και θερμοκρασίας νερού.

 

Hint: Δεν ξέρω εάν υπάρχουν (πλέον) στο εμπόριο two-piece wet suits, η δική μου είναι custom made.

 

Edit: Πρόσεξα στο site της scubapro ότι γράφει κάτι για 5/4mm & 3/2mm. Υποθέτω ότι αναφέρεται στο πάχος του "πάνω" μέρους της στολής (μέχρι τη μέση) και του κάτω μέρους (από τη μέση μέχρι τους αστραγάλους). Εάν δεν είχα άλλη επιλογή, θα διάλεγα τη στολή με πάχος 5/4mm. Αν είχα επιλογή, θα πήγαινα σε two-piece wet suit, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

Λογικα καπου πρεπει να λεει ποσα mm ειναι

 Θα βρει two piece.Επισης αμα θελει μπορει να παρει 5αρα και απλα να παρει και ενα γιλεκο χ mm για τον χειμωνα.η waterproof δινει γιλεκο με κουκουλα πχ

Για  wet suits    σκεφτομαι την  everflex  scubapro  τι λετε ? Στολη μασκα βατραχοπεδιλα θα αγοραστουν αμεσα ,συστημα ρυθμιστη πλευστοτητας θα το αφησω για το  advanced .

 

http://www.scubapro.com/en-GB/FRA/suits/wetsuits/products/everflex-75,-54,-32.aspx

 

μασκα θα προτεινα κατι με μαυρη σιλικονη και βολευει πολυ στο πισω μερος να βαλεις το προστατευτικο για το λουρακι.δεν ειναι το να το προστατευσεις οσο οτι μπαινει βγαινει πιο ευκολα ειτε με κουκουλα ειτε χωρις το ιδιο και οταν κανεις ασκηση χωρις μασκα.βατραχοπεδιλα συζητα με τον εκπαιδευτη σου για τα μαυρα που σου εδειξα.

αν το στυλ του ειναι καποια στιγμη να σε μαθει frog kick και Reverse τοτε θα στα προτεινει.επισης αν πας σε dry suit καποια στιγμη το frog kick ειναι λιγο Must οποτε αυτα τα βατραχοπεδιλα βοηθανε πολυ.τωρα για στολη τα ειπε ο wizzy.

μπορεις να παρεις δυο piece με την λογικη οτι μπορεις να δεις πως θα πεσεις εσυ καθε φορα. συν οτι το χειμωνα πετυχαινεις 10 mm σε καποια σημεια του σωματος.για καποιους ειναι πιο ευκολο να μπει η two piece συν οτι συνηθως το πανω κομματι μπορει να εχει και κουκουλα .στις one piece παιρνεις οτι βλεπεις.προσωπικα εχω φορεσει και απο τις 2.πλεον πεφτω με στεγανη ακομακαι καλοκαιρι διοτι την βρισκω ευκολια στο βαλε βγαλε.απο εκει και περα εξαρτατε ποσο ευκολα κρυωνεις παντα.2 φορες που εχω παρει wet suit ηταν 7mm One piece.Οκ το καλοκαιρι την εβρεχα πριν την βαλω και εμπαινε χωρις παρα πολυ κοπο.αλλοι λενε υπερβολη τα 7mm για το καλοκαιρι.ναι σιγουρα ειναι.τωρα το να παρεις δυο στολες παει αλλου οικονομικα.οι περισσοτεροι παντως ειναι με 5αρες συνηθως.εκει ειναι που κερδιζει λιγο το two piece.απο κατω κανα shortie ολο κατι θα βρεις και απο πανω το αλλο κομματι της two piece.

Αντε  ρε Πουλινε που εισαι  σημερα  που σε θελουμε ?Πες μας ποιο dive computer  εχεις γιατι εισαι σε προχωρημενο level εσυ .

οτι καποιος παει σε πιο μεγαλο επιπεδο δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι θα παρει και ενα πχ trimix computer.πολλα ατομα εχουν bottom timer και μετα πεφτουν σε Plan που εχουν ετοιμασει σε pc με καποιο deco software.Που ακομα και trimix computer να εχεις παλι θα το βγαλεις σε περιπτωση που παθει κατι το dive computer εκτος αν εχεις τα λεφτα να εχεις παρει 2.και οχι δεν εχω καποιο ακριβο dive computer .οι λογοι ειναι 2.

α.ειχα χαλασει πολλα λεφτα σε βλακεια εξοπλισμο για Recreational και οταν πηγα σε technical ολα ηταν αχρηστα και πηγαν για πουλημα και εχασα αρκετα λεφτα.πχ ειχα δωσει ο βλακας 500 ευρω για το mares dive computer οταν με 500 πας και παιρνεις trimix σχεδον.

β.η καταδυση δεν ειναι το μονο hobby απλα ειναι το hobby που εχω προχωρησει παρα πολυ με σχεση τα αλλα οποτε τα λεφτα δεν πανε μονο στην καταδυση αλλα πανε και σε αλλα hobby.και δυστυχως ακομα δεν παιρνω κανα μισθο 2000-3000 ευρω για να τα υποστηριξω ολα και να παρω ολα αυτα που θελω.

 

5αρα   και 4ρα ειναι   συνδυασμος και εμενα μου εκανε εντυπωση παντως πως οι τοπ στολες για  scuba einai one piece.Νομιζω οτι αυτο το combo καλυπτει ολη την γκαμα  ,τα νερα στην Κυπρο υποθετω ειναι πολυ ζεστοτερα της Ελλαδας.

συνηθως οταν λενε 5/4 και τετοια ειναι οπως ειπες συνδυασμος.οτι μπορει πχ στο στηθος να ειναι 5 που θες να ειναι πιο ζεστη και καπου αλλου 4.καποιες αλλες φορες αν θυμαμαι καλα  το 4 μπορει να αναφερεται και στα aqua stops.

 

Με open water, πας μέχρι 18 μέτρα (αν δεν απατώμαι). Το ναυάγιο του Ζηνοβία ξεκινάει από τα 18 μέτρα και φτάνει στα 42, οπότε μάλλον θα φας πόρτα. Από advanced και πάνω, μπορείς. Απίθανο το ναυάγιο, πάντως. Σχεδόν το 1/3 των καταδύσεων μου ήταν εκεί.

 

Υ.Γ.: Αγία Νάπα, ε; Να προσέχετε! Πολλοί οι πειρασμοί... ;)

σωστος μεχρι 18 μετρα Max το open 30 το advance και θεωρητικα με την ειδικοτητα του deep στα 40 χωρις βεβαια να μπεις σε deco παντα που στα 40 μετρα μπαινεις σχετικα γρηγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην σχολη που ειχα παει και εγω οπως βλεπω πλεον και το open αρχιζει να γινεται με wing και Hogarthian.wing αν θες μπορεις να παρεις απευθειας μεγαλο δηλαδη να αντεχει μεχρι 2 χ 12.δεν ειναι μεγαλο σε μεγεθος αλλα κανει και για tech.ειναι σχεδον το ιδιο που θα επαιρνες αμα επεφτες με μια 20 αρα φιαλη ή μια 18 αρα σχεδον.αν τωρα εχεις λεφτα να παρεις δυο εκει παμε αλλου.σε μεγεθος μεγαλωνει αμα πας για 2 x 15.αν ειναι να παρεις 2 τοτε ναι παρε ενα μικρο για μεχρι 15 και μετα παρε ενα μεγαλοοοοοοοοο αν πας για Tech για να μην χρειαστει ξανα.παντως η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη το μεγεθος οποτε κοιτα για 2 χ 15.

Ναι θα την σκεφτω  αυτη την περιπτωση  να  παω σε μεγαλυτερο απο την αρχη ωστε να παιρνει 2 φιαλες .Τελειωσα το open  και συνεχιζω στα καπακια το advance  μετα μαλλον θα παω για rescue kai divemaster  εκτος αν αλλαξω γνωμη μεχρι τοτε και διαλεξω κατι αλλο.

Λογικα καπου πρεπει να λεει ποσα mm ειναι

 Θα βρει two piece.Επισης αμα θελει μπορει να παρει 5αρα και απλα να παρει και ενα γιλεκο χ mm για τον χειμωνα.η waterproof δινει γιλεκο με κουκουλα πχ

 

μασκα θα προτεινα κατι με μαυρη σιλικονη και βολευει πολυ στο πισω μερος να βαλεις το προστατευτικο για το λουρακι.δεν ειναι το να το προστατευσεις οσο οτι μπαινει βγαινει πιο ευκολα ειτε με κουκουλα ειτε χωρις το ιδιο και οταν κανεις ασκηση χωρις μασκα.βατραχοπεδιλα συζητα με τον εκπαιδευτη σου για τα μαυρα που σου εδειξα.

αν το στυλ του ειναι καποια στιγμη να σε μαθει frog kick και Reverse τοτε θα στα προτεινει.επισης αν πας σε dry suit καποια στιγμη το frog kick ειναι λιγο Must οποτε αυτα τα βατραχοπεδιλα βοηθανε πολυ.τωρα για στολη τα ειπε ο wizzy.

μπορεις να παρεις δυο piece με την λογικη οτι μπορεις να δεις πως θα πεσεις εσυ καθε φορα. συν οτι το χειμωνα πετυχαινεις 10 mm σε καποια σημεια του σωματος.για καποιους ειναι πιο ευκολο να μπει η two piece συν οτι συνηθως το πανω κομματι μπορει να εχει και κουκουλα .στις one piece παιρνεις οτι βλεπεις.προσωπικα εχω φορεσει και απο τις 2.πλεον πεφτω με στεγανη ακομακαι καλοκαιρι διοτι την βρισκω ευκολια στο βαλε βγαλε.απο εκει και περα εξαρτατε ποσο ευκολα κρυωνεις παντα.2 φορες που εχω παρει wet suit ηταν 7mm One piece.Οκ το καλοκαιρι την εβρεχα πριν την βαλω και εμπαινε χωρις παρα πολυ κοπο.αλλοι λενε υπερβολη τα 7mm για το καλοκαιρι.ναι σιγουρα ειναι.τωρα το να παρεις δυο στολες παει αλλου οικονομικα.οι περισσοτεροι παντως ειναι με 5αρες συνηθως.εκει ειναι που κερδιζει λιγο το two piece.απο κατω κανα shortie ολο κατι θα βρεις και απο πανω το αλλο κομματι της two piece.

 

Ναι στην μασκα εχω βαλει το προστατευτικο πισω ειναι πραγματικα τεραστια ευκολια .Την  wet suit thn everflex της  scubapro (5mm) maska την  clear view  και αναπνευστηρα  και για βατραχοπεδιλα  τα  seawing nova απο την ιδια εταιρεια .

http://www.scubapro.com/en-GB/FRA/fins/products/seawing-nova.aspx(ασπρα  για να πρωτοτυπησω :P)

http://www.scubapro.com/en-GB/FRA/essentials/masks/products/crystalvu.aspx  (μαυρη με πορτοκαλι περιγραμμα)

http://www.scubapro.com/en-GB/FRA/suits/wetsuits/products/everflex-75,-54,-32.aspx

 

οτι καποιος παει σε πιο μεγαλο επιπεδο δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι θα παρει και ενα πχ trimix computer.πολλα ατομα εχουν bottom timer και μετα πεφτουν σε Plan που εχουν ετοιμασει σε pc με καποιο deco software.Που ακομα και trimix computer να εχεις παλι θα το βγαλεις σε περιπτωση που παθει κατι το dive computer εκτος αν εχεις τα λεφτα να εχεις παρει 2.και οχι δεν εχω καποιο ακριβο dive computer .οι λογοι ειναι 2.

α.ειχα χαλασει πολλα λεφτα σε βλακεια εξοπλισμο για Recreational και οταν πηγα σε technical ολα ηταν αχρηστα και πηγαν για πουλημα και εχασα αρκετα λεφτα.πχ ειχα δωσει ο βλακας 500 ευρω για το mares dive computer οταν με 500 πας και παιρνεις trimix σχεδον.

β.η καταδυση δεν ειναι το μονο hobby απλα ειναι το hobby που εχω προχωρησει παρα πολυ με σχεση τα αλλα οποτε τα λεφτα δεν πανε μονο στην καταδυση αλλα πανε και σε αλλα hobby.και δυστυχως ακομα δεν παιρνω κανα μισθο 2000-3000 ευρω για να τα υποστηριξω ολα και να παρω ολα αυτα που θελω.

Για dive computer  λεω να παρω απο την αρχη ενα καλο  που να εχει και πομπο  ,να υπολογιζει trimix τα παντα γιατι οπως πολυ σωστα ειπες αν ασχοληθω και με τεχνικη και με βαθειες καταδυσεις τα λεφτα που θα δωσω για ενα wrist watch  θα πανε τσαμπα .

Σκεφτομαι για αυτο εδω και δεν θα το καθυστερησω πολυ  θα ειναι η επομενη αγορα  πριν παρω ρυθμιστη και wing  γιατι θεωρω πως ειναι απο τα πιο βασικα κομματια του εξοπλισμου ,απλα χωρις αυτο δεν βουτας .

http://www.scubapro.com/en-GB/FRA/instruments/computers/products/galileo-sol.aspx

Βασικα αμφιταλαντευομαι  μετξυ του αποπανω και αυτου που εβγαλε η oceanic  me thn εγχρωμη oled οθονη .

http://www.oceanicworldwide.com/us/computers/vtx/

 

συνηθως οταν λενε 5/4 και τετοια ειναι οπως ειπες συνδυασμος.οτι μπορει πχ στο στηθος να ειναι 5 που θες να ειναι πιο ζεστη και καπου αλλου 4.καποιες αλλες φορες αν θυμαμαι καλα  το 4 μπορει να αναφερεται και στα aqua stops.

 

Eιναι 5mm  παντου εκτος απο τα σημεια των ραφων που ειναι 4mm γενικα δεν κρυωνω πολυ.Φυσικα  για μεγαλυτερα βαθη  ειναι μονοδρομος η dry .

 

 

σωστος μεχρι 18 μετρα Max το open 30 το advance και θεωρητικα με την ειδικοτητα του deep στα 40 χωρις βεβαια να μπεις σε deco παντα που στα 40 μετρα μπαινεις σχετικα γρηγορα.

Με open water, πας μέχρι 18 μέτρα (αν δεν απατώμαι). Το ναυάγιο του Ζηνοβία ξεκινάει από τα 18 μέτρα και φτάνει στα 42, οπότε μάλλον θα φας πόρτα. Από advanced και πάνω, μπορείς. Απίθανο το ναυάγιο, πάντως. Σχεδόν το 1/3 των καταδύσεων μου ήταν εκεί.

 

Υ.Γ.: Αγία Νάπα, ε; Να προσέχετε! Πολλοί οι πειρασμοί... ;)

Nαι γαμωτο ,βασικα σημερα θα μιλησω με καταδυτικο κεντρο μηπως γινει κανα θαυμα και κατεβω με κανα εκπαιδευτη εστω μεχρι τα 20 .Διαφορετικα εχω εναλλακτικες  αλλες τοποθεσιες εχει κατι καλες απο οτι ειδα.

Μα για αυτο παμε Αγ.Ναπα ρε  bachelor party  ειναι ...Ευθεια θα τα κανουμε ολα !

Φώτη, τώρα το πήρα είδηση. ΠΡΙΝ αγοράσεις dive computer, στείλε μου pm.

 

poulinos, ωραίος ρε!

Wizzy πες μου οτι  εχεις ενα απο τα 2  που θελω?

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να μαθεις κατι παραπανω απο οτι διδασκει το efr μπορεις να πας για αυτα που εχει η dan .προσωπικα εχω κανει το efr και μετα απο καμποσα χρονια εκανα το des της dan το οποιο ηταν κλασσεις καλυτερο.

αναπνευστηρα αμα παρεις παρε εναν μικρο που να διπλωνει να μπαινει σε τσεπη.σε tec diving ο αναπνευστηρας εξαφανιζεται απο την μασκα και ειναι κατι το ενοχλητικο μεσα την μεση.

σου λενε οτι αμα θες να εχεις παρε ενα foldable αν ειπα σωστα την λεξη που να μπαινει σε μια τσεπη.προτιμησε επισης μια στολη που να εχει μια τσεπη εστω και αποσπωμενη.βολευει για διαφορα πραγματακια.

αν πας για technical Μετα σε βλεπω να αλλαζεις βατραχοπεδιλα :P

σε καποιες στολες ή μαλλον σε ολες μπορεις να κολλησεις μια τσεπη.αλλοι φορανε βερμουδιτσα απο πανω με τσεπη.για μενα κολλα μια τσεπη.

για το dive computer δες αυτο που γραφουν

The current TMX Software can not be used with the updated Galileo's. An error message will be displayed.

It is still unknown as to when the Trimix upgrade for the updated Galileo's will be available as the duration of the certification process can vary.

Galileo Firmware Update

 

επισης βλεπω αυτο

the GALILEO SOL features hoseless air integration, it can handle three nitrox mixes up to 100 percent O2

3 nitrox not trimix??

only 3?

 

για trimix κοιτα σε x -deep dive computers.


επισης το Oceanic βλεπω

Norm (Air & Nitrox), Gauge, Free Dive & Compass //// trimix???

αμα δνε κρυωνεις ναι η 5 αρα ειναι μια χαρα στην αναγκη παιρνεις και γιλεκο με κουκουλα ή γιλεκο χωρις κουκουλα.

τον πομπο των θεωρω επισης λιγο Useless.long live analog spg.ειδικα σε trimix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν θες να μαθεις κατι παραπανω απο οτι διδασκει το efr μπορεις να πας για αυτα που εχει η dan .προσωπικα εχω κανει το efr και μετα απο καμποσα χρονια εκανα το des της dan το οποιο ηταν κλασσεις καλυτερο.
αναπνευστηρα αμα παρεις παρε εναν μικρο που να διπλωνει να μπαινει σε τσεπη.σε tec diving ο αναπνευστηρας εξαφανιζεται απο την μασκα και ειναι κατι το ενοχλητικο μεσα την μεση.
σου λενε οτι αμα θες να εχεις παρε ενα foldable αν ειπα σωστα την λεξη που να μπαινει σε μια τσεπη.προτιμησε επισης μια στολη που να εχει μια τσεπη εστω και αποσπωμενη.βολευει για διαφορα πραγματακια.
αν πας για technical Μετα σε βλεπω να αλλαζεις βατραχοπεδιλα :P
σε καποιες στολες ή μαλλον σε ολες μπορεις να κολλησεις μια τσεπη.αλλοι φορανε βερμουδιτσα απο πανω με τσεπη.για μενα κολλα μια τσεπη.
για το dive computer δες αυτο που γραφουν
The current TMX Software can not be used with the updated Galileo's. An error message will be displayed.
It is still unknown as to when the Trimix upgrade for the updated Galileo's will be available as the duration of the certification process can vary.
Galileo Firmware Update
Aυτο μηπως εννοει  οτι πρεπει να γινει επιβεβαιωση της αγορας του computer   πρωτα ωστε να μπορεις  να κατεβασεις το update giati milaei gia duration of certification ... Γιατι δεν καταλαβα εχει λειτουργια trimix  απλα λογω ενος update  που βγαλαν δεν λειτουργει προσωρινα? Τι θελει να πει ?
επισης βλεπω αυτο
the GALILEO SOL features hoseless air integration, it can handle three nitrox mixes up to 100 percent O2
3 nitrox not trimix??
only 3?
to trimix se ποσο βαθος το χρησιμοποιεις ? Ειναι μονο για πανω απο 40 μ επειδη δεν γνωριζω  πoσο σημαντικο  ειναι να εχει πανω  trimix  ?
για trimix κοιτα σε x -deep dive computers.
Ayto den to ηξερα δειχνει πολυ εξειδικευμενο αλλα εχω καποιους ενδοιασμους  το πρωτο και κυριοτερο  ειναι η διαθεσιμοτητα εχουν χασει την μπαλα με την παραγωγη συμφωνα με αυτο και κανει μηνες να ερθει :
Due to the extremely high demand, orders placed for the BLACK might be subject to a delivery time as long as several months. Please read our note about the availability of the BLACK TMX
και το δευτερο ειιναι η  εμφανιση ειναι κακασχημο :P kai πολωνικο...Επισης κοστος ξερουμε?
επισης το Oceanic βλεπω
Norm (Air & Nitrox), Gauge, Free Dive & Compass //// trimix???δηλαδη 
αμα δνε κρυωνεις ναι η 5 αρα ειναι μια χαρα στην αναγκη παιρνεις και γιλεκο με κουκουλα ή γιλεκο χωρις κουκουλα.
τον πομπο των θεωρω επισης λιγο Useless.long live analog spg.ειδικα σε trimix.

Δεν μπορεις να εχεις και τον πομπο  kai αναλογικο spg  σαν safe back up επιλογη η' ειπες κατι αλλο  και δεν το καταλαβα ?P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει trimix αν καταλαβα καλα ή ισως με καποια πληρωμη και καποιο Update το περνας και μετα σου λεει οτι δεν παιζει λογω Hardware issues που θα φτιαχτει.

μετα τα 50 σε ανοιχτη θαλασσα θα ειναι με trimix υποχρεωτικα.απο εκει και περα trimix μπορει να παιξει και σε λιγοτερο βαθος οταν θες να κανεις καποια δυσκολη εργασια οποτε να εχεις το κεφαλι σου πιο συγκεντρωμενο ή σε καποιο απαιτητικο περιβαλλον.πχ καποιο Cave.

μερικοι βαζουν πχ στο εξωτερικο και σε πολυ κρυα νερα κτλ.σιγουρα ειναι πιο ακριβο ενα trimix dive computer απλα αν σκοπευεις να πας παρτο απο τωρα.

ναι το x deep εχει λιγο θεμα διαθεσιμοτητας αλλα αυτο το ρωτας.υπαρχουν και αλλα trimix βεβαια περα απο αυτο.

πχ shearwater 


Οτι ειναι απο πολωνια δεν ειναι κακο.και η santi οι στεγανες απο πολωνια ειναι νομιζω αλλα ειναι πανακριβες και πολυ καλες.

για την εμφανιση πας για καταδυση οχι για Modelling.Κοιτα το πρακτικο και οχι το πως δειχνει.

οτι δεν βρισκω νοημα για να εχεις πομπο.σε Recreational οκ σε Tec εχεις πολλες φιαλες αλλωστε και απλα το θεωρω ενα ακομα Point of failure χωρις λογο.

για να τα βαλεις και τα 2 πανω γινεται εφοσον το πρωτο σταδιο εχει παραπανω απο μια Hp hose υποδοχες.που σιγουρα θα εχει.απλα παλι δεν βρισκω νοημα.

προσπαθω να τα Keep it simple.Και εγω παλια πριν κανω tec ελεγα οκ και αυτο και αυτο και μετα διερυνα λιγο το μυαλο με το tec οτι ολα πρεπει να ειναι απλα και ευκολα στην ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

ναι εχει trimix αν καταλαβα καλα ή ισως με καποια πληρωμη και καποιο Update το περνας και μετα σου λεει οτι δεν παιζει λογω Hardware issues που θα φτιαχτει.
μετα τα 50 σε ανοιχτη θαλασσα θα ειναι με trimix υποχρεωτικα.απο εκει και περα trimix μπορει να παιξει και σε λιγοτερο βαθος οταν θες να κανεις καποια δυσκολη εργασια οποτε να εχεις το κεφαλι σου πιο συγκεντρωμενο ή σε καποιο απαιτητικο περιβαλλον.πχ καποιο Cave.
μερικοι βαζουν πχ στο εξωτερικο και σε πολυ κρυα νερα κτλ.σιγουρα ειναι πιο ακριβο ενα trimix dive computer απλα αν σκοπευεις να πας παρτο απο τωρα.
ναι το x deep εχει λιγο θεμα διαθεσιμοτητας αλλα αυτο το ρωτας.υπαρχουν και αλλα trimix βεβαια περα απο αυτο.
πχ shearwater 
Οτι ειναι απο πολωνια δεν ειναι κακο.και η santi οι στεγανες απο πολωνια ειναι νομιζω αλλα ειναι πανακριβες και πολυ καλες.
για την εμφανιση πας για καταδυση οχι για Modelling.Κοιτα το πρακτικο και οχι το πως δειχνει.
οτι δεν βρισκω νοημα για να εχεις πομπο.σε Recreational οκ σε Tec εχεις πολλες φιαλες αλλωστε και απλα το θεωρω ενα ακομα Point of failure χωρις λογο.
για να τα βαλεις και τα 2 πανω γινεται εφοσον το πρωτο σταδιο εχει παραπανω απο μια Hp hose υποδοχες.που σιγουρα θα εχει.απλα παλι δεν βρισκω νοημα.
προσπαθω να τα Keep it simple.Και εγω παλια πριν κανω tec ελεγα οκ και αυτο και αυτο και μετα διερυνα λιγο το μυαλο με το tec οτι ολα πρεπει να ειναι απλα και ευκολα στην ζωη.

 

Oλα παιζουν ρολο .

Βαλτε καμια φωτο ρε σεις  εχετε  κανει παπαδες πανω στο θεμα να δουμε και εμεις  .Παρε και μια δικη μου απο την τελευταια καταδυση

για το open water:

 

 

post-237837-0-23828800-1435690787_thumb.jpg

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

169_6926m.jpg

 

Λίγο παλιά, από το 2007. Σε φάση που καταδυθήκαμε για να καθαρίσουμε τον περίβολο του "Ζηνοβία" από διάφορες μαλακίες (βλ. την καρέκλα που κρατάω και χίλιες δυο αηδίες στο δίχτυ) και καθώς ανέβαινα, τσουπ! περνάει από κάτω το εκδρομικό υποβρύχιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

169_6926m.jpg

 

Λίγο παλιά, από το 2007. Σε φάση που καταδυθήκαμε για να καθαρίσουμε τον περίβολο του "Ζηνοβία" από διάφορες μαλακίες (βλ. την καρέκλα που κρατάω και χίλιες δυο αηδίες στο δίχτυ) και καθώς ανέβαινα, τσουπ! περνάει από κάτω το εκδρομικό υποβρύχιο.

Πωωωω ρε φιλε ζηλευω, τι ωραια φωτογραφια .

Btw το καταδυτικο κεντρο  στην Λαρνακα δεν μου εχει απαντησει στο mail  ακομα τι φαση?

Θα τους παρω τηλεφωνο σημερα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις σύμπτωση! Οι alpha divers ήταν αυτοί που είχαν διοργανώσει τον καθαρισμό του βυθού γύρω από το ναυάγιο (από όπου κι η φωτογραφία που ανέβασα).

 

Περίεργο πάντως που δεν απάντησαν, τους ήξερα για τυπικούς σε κάτι τέτοια.

 

Δοκίμασε να τους κάνεις ένα τηλέφωνο. Πιο εύκολα θα τους βρεις στο +357 99866383, πρόσεχε όμως (από πλευράς ώρας συνομιλίας και χρεώσεων) γιατί είναι κινητό τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις σύμπτωση! Οι alpha divers ήταν αυτοί που είχαν διοργανώσει τον καθαρισμό του βυθού γύρω από το ναυάγιο (από όπου κι η φωτογραφία που ανέβασα).

 

Περίεργο πάντως που δεν απάντησαν, τους ήξερα για τυπικούς σε κάτι τέτοια.

 

Δοκίμασε να τους κάνεις ένα τηλέφωνο. Πιο εύκολα θα τους βρεις στο +357 99866383, πρόσεχε όμως (από πλευράς ώρας συνομιλίας και χρεώσεων) γιατί είναι κινητό τηλέφωνο.

Ρε νταξει ελεος...Τους πηρα τηλεφωνο το σηκωνει μια που μιλαγε αγγλικα και τις λεω τι γινεται εχω συμπληρωσει την φορμα  του site sas,σας εχω στειλει kai mail  και δεν εχετε απαντησει (φυσικα τα ειχα γραψει ελληνικα) .Μου λεει δεν μπορουσαμε να τα διαβασουμε χαχαχα.

Ρε συ πως γινεται να μην δουλευει εκει ουτε ενας  που να μιλαει ελληνικα?

Τεσπα  συννενοηθηκα  με 105  ευρω  με δικο τους εξοπλισμο θα κανω  2 καταδυσεις το Σαββατο  το ναυαγιο ξεκινα απο τα 16 εγω θα παω μεχρι τα 20 max   οποτε μια χαρα θα το δω απο αυτο το βαθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

169_6926m.jpg

 

Λίγο παλιά, από το 2007. Σε φάση που καταδυθήκαμε για να καθαρίσουμε τον περίβολο του "Ζηνοβία" από διάφορες μαλακίες (βλ. την καρέκλα που κρατάω και χίλιες δυο αηδίες στο δίχτυ) και καθώς ανέβαινα, τσουπ! περνάει από κάτω το εκδρομικό υποβρύχιο.

ωραια φωτογραφια.εκει ειναι να το κανεις tec βουτια να το χαρεις.

 

Ρε νταξει ελεος...Τους πηρα τηλεφωνο το σηκωνει μια που μιλαγε αγγλικα και τις λεω τι γινεται εχω συμπληρωσει την φορμα  του site sas,σας εχω στειλει kai mail  και δεν εχετε απαντησει (φυσικα τα ειχα γραψει ελληνικα) .Μου λεει δεν μπορουσαμε να τα διαβασουμε χαχαχα.

Ρε συ πως γινεται να μην δουλευει εκει ουτε ενας  που να μιλαει ελληνικα?

Τεσπα  συννενοηθηκα  με 105  ευρω  με δικο τους εξοπλισμο θα κανω  2 καταδυσεις το Σαββατο  το ναυαγιο ξεκινα απο τα 16 εγω θα παω μεχρι τα 20 max   οποτε μια χαρα θα το δω απο αυτο το βαθος .

αψογος.καλα ναι ενα ατομο να μην μιλαει ελληνικα.ελπιζω να μιλας αγγλικα εσυ:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...