Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβασα μερικες αξιολογησεις για αυτες τις καρτες οπως αυτη :
http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-280X-vs-GeForce-GTX-770

το οποιο λεει οτι η gtx 770 ειναι λιγο καλυτερη της r9 280x.....

εμενα με νοιαζει με ποια απο τις δυο θα παιζω στο ultra(τερμα) ολα τα games οπως ( watch dogs που θα βγει τωρα σ λιγο καιρο, far cry 3, gta v οταν βγει, call of duty, btf ( δεν παιζω και τρελα btf και call of duty αλλα παιζω)...
και γενικα ολα τα games που κυκλοφορουν και που προκειται να κυκλοφορησουν να τα παιζουν ανετα στο τερμα για 2-3 χρονια τουλαχιστον....

και οπως εχω ξαναπει με νοιαζει να εχω και χαμηλες θερμοκρασιες και οχι θορυβο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

διαβασα μερικες αξιολογησεις για αυτες τις καρτες οπως αυτη :

http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-280X-vs-GeForce-GTX-770

 

το οποιο λεει οτι η gtx 770 ειναι λιγο καλυτερη της r9 280x.....

εμενα με νοιαζει με ποια απο τις δυο θα παιζω στο ultra(τερμα) ολα τα games οπως ( watch dogs που θα βγει τωρα σ λιγο καιρο, far cry 3, gta v οταν βγει, call of duty, btf ( δεν παιζω και τρελα btf και call of duty αλλα παιζω)...

και γενικα ολα τα games που κυκλοφορουν και που προκειται να κυκλοφορησουν να τα παιζουν ανετα στο τερμα για 2-3 χρονια τουλαχιστον....

 

και οπως εχω ξαναπει με νοιαζει να εχω και χαμηλες θερμοκρασιες και οχι θορυβο....

 

Ούτε η μία ούτε η άλλη και δεν θα στο εγγυηθεί και κανένας για τις ακόμα μεγαλύτερες κάρτες όπως 780ti/290x. Σε 3 χρόνια θα παίζουν άνετα μελλοντικά παιχνίδια οι τελευταίες αλλά ΟΧΙ με μέγιστες ρυθμίσεις.

 

Τώρα για το δίλημμα σου σε ρεαλιστικά επίπεδα υπάρχουν αμέτρητα reviews στο διαδίκτυο να ενημερωθείς για την μεν και την δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το σύστημα της υπογραφής ποιά είναι η φθηνότερη αλλά ταυτόχρονα εμφανέστερη αναβάθμιση που θα μπορούσα να κάνω;

 

Κουβαλάω μια 6850 και παίζω pes και παιχνίδια τύπου metro last light, tomb raider σε medium/high σε 1680x1050 ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και εχω μπερδεφτη οσο δεν παει....
ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 4:
1) http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/kartes-grafikon/karta-grafikon-asus-nvidia-gtx-770-%282gb,-ddr5,-256

2) http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/kartes-grafikon/karta-grafikon-gigabyte-nvidia-gtx-770-%282gb,ddr5,2

3) http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/kartes-grafikon/vga-ati-gb-r9-280x-3gb-gddr5-384bit

4) http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/kartes-grafikon/vga-ati-asus-r9-280x-3gb-ddr5-384bit

θα ηθελα να μου πειτε ποια απο αυτες τις 4 αξιζει εστω και ενα κλικ περισσοτερο για τα λεφτα που δινω και θεωρειτε μακραν η καλυτερη επιλογη για να τα παιζω ολα στο ΤΕΡΜΑ ( ultra)! στην dell p2414h που ειναι 1920x1080p
αυτο με την αναλυση της dell το λεω μιας και τα 3gb εναντι των 2 gb που ειναι μια εμφανης διαφορα να πει κανεις ως αρνητικο των nvidia...μιας και εχω ακουσει οτι σε μονιτορ με αναλυση 1920x1080p δεν παιζουν ρολο τα 3gb εναντι 2gb....(διορθωστε αν δεν ισχυει αν και το χω διαβασει παντου....)
τελος, θα ηθελα ξανα λεω την καλυτερη απο αυτες τις 4 αλλα και θα μαρεσε να εχει και χαμηλο θορυβο και θερμοκρασιες....ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα αλλα εχω μπρεδεφτη και μεχρι αυριο θελω να βγαλω μια ακρη και να αποφασισω .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα...θελω να παρω μια καινουρια καρτα γραφικον,εχω τιν r9 270x radeon και τωρα σκαιφτομαι να παρω τιν r9 280x asus matrix η να κανω crossfire με gigabyte 4gb r9 270x...λοιπον ακουω...(μαζι με τιν καρτα θα παρθει και η sus Socket AM3+ Crosshair V Formula-Z και cpu και ram αλλα προτα αυτα τα δυο

Case (Κουτί):cooler master 690 advanced ii

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): cooler master v 700w

Motherboard (Μητρική):Gigabyte Socket AM3+ GA-970A-DS3P

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):amd 8120 black edition

RAM (Μνήμη συστήματος):8 gb 1333 croshair

GPU (Κάρτα γραφικών):r9 270x 2gb radeon

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):lg 22 inch 1920x1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 7

Επεξ/σία από panos_1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...θελω να παρω μια καινουρια καρτα γραφικον,εχω τιν r9 270x radeon και τωρα σκαιφτομαι να παρω τιν r9 280x asus matrix η να κανω crossfire με gigabyte 4gb r9 270x...λοιπον ακουω...(μαζι με τιν καρτα θα παρθει και η sus Socket AM3+ Crosshair V Formula-Z 

Case (Κουτί):cooler master 690 advanced ii

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): cooler master v 700w

Motherboard (Μητρική):Gigabyte Socket AM3+ GA-970A-DS3P

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):amd 8120 black edition

RAM (Μνήμη συστήματος):8 gb 1333 croshair

GPU (Κάρτα γραφικών):r9 270x 2gb radeon

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):lg 22 inch 1920x1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 7

Σε αυτη την αναλυση που εισαι και μιας και βλεπω οτι θες να αναβαθμισεις,θα κοιταζα την R9 280x στα 280ευρω. Και η μητρικη που θες να παρεις  αρκετα ακριβη πιστευω οτι ειναι για το συστημα σου. Σε ποιο δυνατη καρτα,κοιτας σε R9 290 στα 390ευρω.

 

Τελος αν δεν εχεις ηδη αγορασε ενα Ssd :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, δινω και γω γυρω στο 300αρικο για καρτα γραφικων. τα παιχνιδια που θελω παιζω πολυ σε τελεια γραφικα και οσο γινεται πιο ρεαλιστικα ειναι assasins creed 4 (το καινουργιο), far cry 3, τα gta ειναι games που τρελενομαι να παιζω και μολις βγει θα παιξω.
το watch dogs επισης μου χει αρεσει απο αυτα που εχω δει και θελω να το παιζω και αυτο με τελεια γραφικα οταν βγει. τα batman επισης παιζω. αυτα και γενικα οτι game υπαρχει το παιζω-δοκιμαζω σιγουρα.
και αυτα που ανεφερα με τρελενουν σαν games!
η οθονη μου ειναι 1920 * 1080p
τι προτινεται για best of !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το σύστημα της υπογραφής ποιά είναι η φθηνότερη αλλά ταυτόχρονα εμφανέστερη αναβάθμιση που θα μπορούσα να κάνω;

 

Κουβαλάω μια 6850 και παίζω pes και παιχνίδια τύπου metro last light, tomb raider σε medium/high σε 1680x1050 ανάλυση.

Με βάση αυτό:

http://www.tomshardware.co.uk/gaming-graphics-card-review,review-32884-7.html

Κοιτάς για 660ti/R9 270 και πάνω για να είναι σαφώς αντιληπτή η ανάβαθμιση. Υπάρχει και η 750ti που θα είναι λιγότερο αισθητή ως αναβάθμιση αλλά αρκετά πιο οικονομική σε κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@federacion όταν λες φθηνότερη; Προσδιόρισε το.

Αν καταλαβα καλα,εννοει με βαση το παρων συστημα του,ποια ειναι η φτηνοτερη vga που μπορει να αγορασει και να δει αισθητη βελτιωση συγκριτικα με την 6850 που τωρα εχει.

 

Δεν νομιζω οτι τον συμφερει να κανει αναβαθμιση σε καρτα γιατι μια αισθητα καλυτερη vga απο την 6850,θα μενει πισω λογω του cpu που εχει.Για να ανεβει σε vga πρεπει να παρει ισχυροτερο cpu και μαλλον να αλλαξει γενικα πλατφορμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά θα δει πάντως αν πάει σε 265,270.

 


Γεια χαρά, δινω και γω γυρω στο 300αρικο για καρτα γραφικων. τα παιχνιδια που θελω παιζω πολυ σε τελεια γραφικα και οσο γινεται πιο ρεαλιστικα ειναι assasins creed 4 (το καινουργιο), far cry 3, τα gta ειναι games που τρελενομαι να παιζω και μολις βγει θα παιξω.
το watch dogs επισης μου χει αρεσει απο αυτα που εχω δει και θελω να το παιζω και αυτο με τελεια γραφικα οταν βγει. τα batman επισης παιζω. αυτα και γενικα οτι game υπαρχει το παιζω-δοκιμαζω σιγουρα.
και αυτα που ανεφερα με τρελενουν σαν games!
η οθονη μου ειναι 1920 * 1080p
τι προτινεται για best of !!

 

280X OC (1050 base/1100 boost) με back plate http://www.skroutz.gr/s/4063962/Club3D-Radeon-R9-280X-3GB-royalKing.html

 

Καλό βέβαια είναι να πεις specs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την αναλυση που εισαι και μιας και βλεπω οτι θες να αναβαθμισεις,θα κοιταζα την R9 280x στα 280ευρω. Και η μητρικη που θες να παρεις  αρκετα ακριβη πιστευω οτι ειναι για το συστημα σου. Σε ποιο δυνατη καρτα,κοιτας σε R9 290 στα 390ευρω.

 

Τελος αν δεν εχεις ηδη αγορασε ενα Ssd :)

 

φυσικα και εχω ssd....ολλα θα τα αλαξω και cpu και ram αλλα προτα αυτα τα δυο

δεν φαινονται τα specs κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@federacion όταν λες φθηνότερη; Προσδιόρισε το.

Αν καταλαβα καλα,εννοει με βαση το παρων συστημα του,ποια ειναι η φτηνοτερη vga που μπορει να αγορασει και να δει αισθητη βελτιωση συγκριτικα με την 6850 που τωρα εχει.

 

Δεν νομιζω οτι τον συμφερει να κανει αναβαθμιση σε καρτα γιατι μια αισθητα καλυτερη vga απο την 6850,θα μενει πισω λογω του cpu που εχει.Για να ανεβει σε vga πρεπει να παρει ισχυροτερο cpu και μαλλον να αλλαξει γενικα πλατφορμα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά θα δει πάντως αν πάει σε 265,270.

 

 

280X OC (1050 base/1100 boost) με back plate http://www.skroutz.gr/s/4063962/Club3D-Radeon-R9-280X-3GB-royalKing.html

 

Καλό βέβαια είναι να πεις specs.

specs i5 4670k

          psu tx750 corsair

          ram 8 gb

          και οθονη 1920*1080p

http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=1914&gid2=1774&compare=radeon-r9-280x-gigabyte-3gb-oc-edition-vs-geforce-gtx-770-directcu-ii-2gb-oc-edition

 

κοιταω εδω τις συγκρισεις και βγαινει η 770 πιο δυνατη για ελαχιστα...και καπου διαβασα για περισσοτερο ρεαλισμο στα games οπως far cry 3.

οπως επισης οτι το watch dogs ειναι σχεδιασμενο για να παιζει καλυτερα σε nvidia.

αν ειναι οντως ετσι γιατι οπως ειπα πιο πολυ παιζω far cry 3, gta v οταν βγει, watch dogs, τοτε μην παρω 280χ και μετα μαθω οτι ειναι καλυτερα η 770. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...