Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οτι και να βαλεις θα αναγνωριζει την μικροτερη. πχ r9 290 με  r9 270χ, το συστημα θα αποδιδει και θα βλεπει 2χ r9 270χ.

 

ακομα ενα ππαραδειγμα.  αν βαλεις μια 270χ 2gb και μια 270x 4gb το συστημα παλι θα βλεπει 2χ r9 270x 2gb

 

και θα προτεινα να μεινεις εκει που εισαι. μια χαρα δυνατη καρτα ειναι και καλυπτει ολα τα παιχνιδια.

 

εκτος αν κανεις αλλες δουλειες :devil:  :devil:  :devil: mining

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ακουγονται φημες οτι σαν την μονή καρτα δεν υπαρχει. τα σλι και κροσφαιρ παντα εινα μπελαλιδικα. οποτε μια και δυνατη. κι εσυ εχεις κτηνος.

μην μιλαμε καθολου. αλλοι την βγαζουν με r7 260χ και ειναι ευτυχισμενοι  :P  :P  παιζουν και δυνατα παιχνιδακια πλακα πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχω ένα παλιό pc s755, asus p5q/epu, corsair 600watt περίπου, και Q6600 go, πια είναι η πιο ισχυρή καρτα nvidia που μπορεί να δει  ο επεξεργαστής?

 

https://www.skroutz.gr/s/5233055/Palit-GeForce-GTX750-KalmX-2TB.html

 

΄Ισα με μηδέν θόρυβο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχω ένα παλιό pc s755, asus p5q/epu, corsair 600watt περίπου, και Q6600 go, πια είναι η πιο ισχυρή καρτα nvidia που μπορεί να δει  ο επεξεργαστής?

Χρειάζεσαι για ένα συγκεκριμένο λόγο NVidia ; Ρωτάω επειδή θεωρώ λάθος τον τρόπο σκέψης , πρώτα το συμφέρον σου θα κοιτάς και μετά επιλέγεις AMD ή Nvidia  επίσης το σημαντικότερο δεν αναφέρεις το χρηματικό ποσό που μπορείς να διαθέσεις . Πάντως για το επεξεργαστή σου το πολύ πιστεύω να βάλεις μια Nvidia GTX 750Ti https://www.skroutz.gr/s/4529257/Asus-GeForce-GTX750-Ti-2GB-OC-90YV05J0-M0NA00.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

 

Χρειάζεσαι για ένα συγκεκριμένο λόγο NVidia ; Ρωτάω επειδή θεωρώ λάθος τον τρόπο σκέψης , πρώτα το συμφέρον σου θα κοιτάς και μετά επιλέγεις AMD ή Nvidia  επίσης το σημαντικότερο δεν αναφέρεις το χρηματικό ποσό που μπορείς να διαθέσεις . Πάντως για το επεξεργαστή σου το πολύ πιστεύω να βάλεις μια Nvidia GTX 750Ti https://www.skroutz.gr/s/4529257/Asus-GeForce-GTX750-Ti-2GB-OC-90YV05J0-M0NA00.html

Το ποσό δεν με ενδιαφέρει αν είναι μέχρι εκει, θέλω να δω την "οροφή" του συστήματος, για να μη τρώει μπουκάλι από τον επεξεργαστή και να μην υπάρχουν ασυμβατότητες από τη μητρική.

Nvdia  για το cuda.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

 

Το ποσό δεν με ενδιαφέρει αν είναι μέχρι εκει, θέλω να δω την "οροφή" του συστήματος, για να μη τρώει μπουκάλι από τον επεξεργαστή και να μην υπάρχουν ασυμβατότητες από τη μητρική.

Nvdia  για το cuda.

 

Ευχαριστώ.

ΟΚ . Όπως είπα η 750/750Ti είναι τα όρια  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω μείνει ικανοποιημένος με τις ati τα τελευταιά 4 χρόνια,σκεφτόμουν να πάρω νέα κάρτα και κοίταζα αρχικά την 270x με 4gb,αλλά διάβασα ότι δεν τα αξιοποιεί και τα 4 αυτή η κάρτα,και ότι είναι marketing trick,αληθεύει;..Μετά έπιασα και κοίταζα την 280x,όμως διάβασα εδώ για τα προβλήματα που έχουν βγάλει της asus τα μοντέλα(αν και απόσο ξέρω είναι καλή εταιριά,είχα nvidia κάρτες της),αλλά και στο net διάβασα αντίστοιχα όμως όπως γράψανε τα παιδιά δεν το κάνουν σε όλες τις 280x....Τί φάση;Έχω αρχίζει και φοβάμαι κάπως.

 

Έβλεπα για την sapphire που την βρήκα πραγματικά φθηνά,πιο φθηνά από οποιοδήποτε μαγαζί, visionstudio .Τί παίζει;Εΐναι 100€ πιο κάτω από το πλαίσιο και 50€ πιο κάτω από το eshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν αξίζει η 270X 4GB, μέχρι να χρησιμοποιήσει τα 4GB αυτή η κάρτα, θα έχει μείνει από horsepower..Πάρε μια R9 280X Gigabyte που έχουν και τον 1 χρόνο παραπάνω εγγύηση αν δεν κάνω λάθος.

 

http://www.skroutz.gr/s/4822159/Gigabyte-Radeon-R9-280X-3GB-WindForce-3X-OC-Rev-2-0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν αξίζει η 270X 4GB, μέχρι να χρησιμοποιήσει τα 4GB αυτή η κάρτα, θα έχει μείνει από horsepower..Πάρε μια R9 280X Gigabyte που έχουν και τον 1 χρόνο παραπάνω εγγύηση αν δεν κάνω λάθος.

 

http://www.skroutz.gr/s/4822159/Gigabyte-Radeon-R9-280X-3GB-WindForce-3X-OC-Rev-2-0.html

ναι κάπως έτσι μου είπανε,ότι δεν τα αξιοποιεί τα 4 που έχει!

Λες;

Όμως διαβάζω τόσα προβλήματα που βγάζει η 280x και έχω αρχίσει και φοβάμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, η Asus έκανε πατάτα, η Gigabyte είναι μια χαρά.

σίγουρα;Δεν θα αντέξω να πάρω κάτι και να βγάζει προβλήματα.Αλλά γιατί όχι sapphire;

Γενικότερα θα μου βγει καλή κάρτα,είναι καλή κάρτα για τα λεφτά της πέρα από τα προβλήματα που ασχοληθήκαμε;

Και πες άντε τόσο που φοβάμαι πλέον,μετά τι κάρτα μπορούμε να κοιτάξουμε σε nvidia μεριά παραπλήσια,απλώς να χω μια ιδέα!

Και κάτι άλλο,γιατί το έχει κάνει αυτό η ati;να βγάλει άλλες κάρτες με το ίδιο τσιπάκι με τις 78** ;Το έκανε και η nvidia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...