Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδιά, έχω ένα σχετικά παλιό pc και επειδή μου χάλασε η κάρτα γραφικών την αντικατέστησα προσωρινά και τώρα ψάχνω να αγοράσω μια κάρτα, όσο καλύτερη για τα χρήματά της. Τα χαρακτηριστικά του pc είναι:

 

 

 

Διαθέτω μέχρι γύρω στα 120 ευρώ. Σας ευχαριστώ!

 

Δες και την GTX 750 https://www.skroutz.gr/s/4971684/MSI-GeForce-GTX750-2GB-OC-V809-1069R.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα + και από μενα. Όχι πλέον στα 2GB vram. (Σε δυνατές κάρτες εννοεται)

Όχι, 285(non-X) με 2GB Vram, κατώτερες επιδόσεις και με τιμή 249$, δεν αξίζει.

εγω σας εμπιστεύομαι σα καλό παιδί,ότι λέτε,μη με γελάσετε μόνο!

Ούτε και γω θέλω να παραμείνω στα 2gb,εδώ θέλουμε 3 για να παίξουμε στο insane το titanfall στα 2 θα μείνουμε..

Μια άσχετη ερώτηση με την επιλογή που έχω κάνει,αν και νομίζω ο psycho μου χε απαντήσει.

Στις 280x δεν υπάρχει 4gb,στις 270x γιατί υπάρχει; Marketing τρικ; Αφού δεν μπορεί να τα αξιοποιήσει η κάρτα και τα 4,γιατί όμως δεν μπορεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η 280X έχει 384Bit bus width ενώ η 270X έχει 256Bit, οπότε η πρώτη δεν θα μπορούσε να έχει 2GB/4GB, παρά μόνο 3GB/6GB όπως και οι GTX780.Οπότε πάει ανάλογα με τα πόσα έχει μια κάρτα, η 280X έχει 384bit * 8 = 3072, η 270X έχει 256bit * 8 = 2048.Και οι vendors αποφασίζουν αν θα βγάλουν έκδοση με τα διπλάσια ή όχι.

Γιατί δεν περιμενεις την 285Χ??

Δεν θα συμφέρει η τιμή της σίγουρα, αν έχει 249$ η 285, η X θα έχει 50 ευρώ επιπλέον σίγουρα και η διαφορά με μια 280Χ θα είναι ψιλογράμματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν περιμενεις την 285Χ??

εεε τί είπαμε πιο πάνω;Μόνο 2gb..

 

Γιατί η 280X έχει 384Bit bus width ενώ η 270X έχει 256Bit, οπότε η πρώτη δεν θα μπορούσε να έχει 2GB/4GB, παρά μόνο 3GB/6GB όπως και οι GTX780.

Δεν θα συμφέρει η τιμή της σίγουρα, αν έχει 249$ η 285, η X θα έχει 50 ευρώ επιπλέον σίγουρα και η διαφορά με μια 280Χ θα είναι ψιλογράμματα.

θα μπορούσε να χε 6gb,απλώς να βλέπαμε και τιμές!Μάλιστα thx 4 the info.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε ναι, αν κάποιος vendor(Sapphire/Gigabyte/XFX κλπ) αποφάσιζε να βγάλει τέτοια έκδοση.Δεν έχει βγάλει κανένας από όσο ξέρω βέβαια, γιατί τα 6GB μια 280Χ δεν θα τα χρειαζόταν ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε ναι, αν κάποιος vendor(Sapphire/Gigabyte/XFX κλπ) αποφάσιζε να βγάλει τέτοια έκδοση.Δεν έχει βγάλει κανένας από όσο ξέρω βέβαια, γιατί τα 6GB μια 280Χ δεν θα τα χρειαζόταν ποτέ.

ε ναι να χαμε να λέγαμε,μάλλον,αλλά εντάξει πιο πολύ μνήμη iz betaaaaar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, τα 3GB για 1080P είναι πολύ καλά τώρα, σε πολύ δυνατούς triple-A τίτλους που θα βγουν μέσα στο 2015 με mods κλπ, ίσως και να θες 4GB για maxed out settings, αλλά μια 280X δεν θα 'ναι αρκετή σε horsepower για να βάλει αυτά τα settings, οπότε και πάνω από 3GB να είχε, δώρον άδωρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην 270χ τα 4 κατι ακουσα οτι θα χρειαζοταν σε μερικους, οχι αναγκαστικα για gamers. για να συνδεουν πανω απο 2 οθονες και κατι εργασιες κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος τις 290 καμια αλλη ΔΕΝ εχει τους πορους (μεταξυ αλλων και το ευρος μνημης) για να μπορουν να εκμεταλλευτουν >3GB μνημης.

 

* Οτιδηποτε multi monitor ειναι ετσι κι αλλιως ενδεδειγμενο για 290 και οχι την ενσωματωμενη 5ετιας.

* Ναι υπαρχει η κουρασμενη καραμελα των προσθετων σε παιχνιδια που τρωμε ασκοπα πορους και συχνα πυκνα εχουν και οπτικες παρενεργειες γιατι απλα ΔΕΝ γραφτηκαν απο τους δημιουργους του παιχνιδιου αλλα τριτους.

 

Για να μη μακρυγορουμε αλλο: σημερα σε οτιδηποτε κατω απο 290, τα 4 γιγα μνημης ειναι πεταμενα λεφτα. Οποιοσδηποτε αγοραζει οτι γουσταρει φυσικα, αλλα δεν χρειαζεται να το συζηταμε ξανα και ξανα και ξανα στην ιδια ενοτητα.

 

Ο επομενος για βοηθεια αναβαθμισης GPU παρακαλω....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4gb της r9 270x δεν νομιζω να ειναι φτιαχμενα για μια καρτα αλλα για δυο.Αλλωστε στο crossfire/sli παει 4+4=4.Με δυο καρτες θα παιρνεις x2 αποδοση και θα χρησιμοποιεις ολη την μνημη.Αλλα και παλι δεν εχει νοημα να παρεις μια r9 270x με σκοπο να την κανεις crossfire αν μπορεις να πας σε μια 280x η 290

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να σημειωσω οτι καρτες οπως η 270χ 4gb και gtx 760 4gb δεν ειναι παντα ακυρη επιλογη καθως η extra μνημη μπορει να βοηθησει αν κανουμε crossfire η sli αντιστοιχα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...