Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, τα 3GB για 1080P είναι πολύ καλά τώρα, σε πολύ δυνατούς triple-A τίτλους που θα βγουν μέσα στο 2015 με mods κλπ, ίσως και να θες 4GB για maxed out settings, αλλά μια 280X δεν θα 'ναι αρκετή σε horsepower για να βάλει αυτά τα settings, οπότε και πάνω από 3GB να είχε, δώρον άδωρον.

 

εντάξει ζω και χωρίς ultra settings.Τόσα χρόνια ζούσα τώρα δεν θα μπορέσω :P .Ε ναι,δεν νομίζω να περιμένει κανείς από μια κάρτα να του προσφέρει τα ultra.

Εκτος τις 290 καμια αλλη ΔΕΝ εχει τους πορους (μεταξυ αλλων και το ευρος μνημης) για να μπορουν να εκμεταλλευτουν >3GB μνημης.

 

* Οτιδηποτε multi monitor ειναι ετσι κι αλλιως ενδεδειγμενο για 290 και οχι την ενσωματωμενη 5ετιας.

* Ναι υπαρχει η κουρασμενη καραμελα των προσθετων σε παιχνιδια που τρωμε ασκοπα πορους και συχνα πυκνα εχουν και οπτικες παρενεργειες γιατι απλα ΔΕΝ γραφτηκαν απο τους δημιουργους του παιχνιδιου αλλα τριτους.

 

Για να μη μακρυγορουμε αλλο: σημερα σε οτιδηποτε κατω απο 290, τα 4 γιγα μνημης ειναι πεταμενα λεφτα. Οποιοσδηποτε αγοραζει οτι γουσταρει φυσικα, αλλα δεν χρειαζεται να το συζηταμε ξανα και ξανα και ξανα στην ιδια ενοτητα.

 

Ο επομενος για βοηθεια αναβαθμισης GPU παρακαλω....

μερσι μεσιε admin,και χωρίς φίλτρα τα παιχνίδια τρώγονται..

__

έτσι κι αλλιώς δεν σκόπευα σε crossfire/sli ποτέ,το θεωρώ τελείως σάπιο αφού με τα ίδια λεφτά παίρνεις μια καλύτερη κάρτα.Αλλά ναι δωστε μνήμη στον λαό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω θελω να σημειωσω οτι καρτες οπως η 270χ 4gb και gtx 760 4gb δεν ειναι παντα ακυρη επιλογη καθως η extra μνημη μπορει να βοηθησει αν κανουμε crossfire η sli αντιστοιχα!

Τα 4GB είναι είτε για την περίπτωση που γράφεις, ή αν θες να παίξεις το Skyrim full modded που τρώει και τα 4GB.

εντάξει ζω και χωρίς ultra settings.Τόσα χρόνια ζούσα τώρα δεν θα μπορέσω :P .Ε ναι,δεν νομίζω να περιμένει κανείς από μια κάρτα να του προσφέρει τα ultra.

Τα προσφέρει, αρκεί να 'ναι το flagship.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4gb της r9 270x δεν νομιζω να ειναι φτιαχμενα για μια καρτα αλλα για δυο.Αλλωστε στο crossfire/sli παει 4+4=4.Με δυο καρτες θα παιρνεις x2 αποδοση και θα χρησιμοποιεις ολη την μνημη.Αλλα και παλι δεν εχει νοημα να παρεις μια r9 270x με σκοπο να την κανεις crossfire αν μπορεις να πας σε μια 280x η 290

 

Σε οτιδήποτε AFR (alternate frame rendering) όπως SLi ή Crossfire είναι πάντα Χ γίγα μνήμης ανά μονάδα γραφικών ανά καρέ. Δεν αλλάζει ούτε στο ελάχιστο σε αυτά που προείπα γιατί αν μια μονή κάρτα δεν έχει αρκετούς πόρους να υποστηρίξει 4GB framebuffers δεν θα το έχει ούτε και σε AFR γιατί και πάλι θα είναι μνήμη ΚΑΙ εύρος μνήμης Χ ανά καρέ.

Εγω θελω να σημειωσω οτι καρτες οπως η 270χ 4gb και gtx 760 4gb δεν ειναι παντα ακυρη επιλογη καθως η extra μνημη μπορει να βοηθησει αν κανουμε crossfire η sli αντιστοιχα!

 

Δες παραπάνω. Αν μου διαφεύγει κάτι σε τεχνολογική βάση πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε αλλά σε άλλη ενότητα. ΄Οτι ακριβώς ισχύει για μία κάρτα ισχύουν και για δύο όπου το AFR να με συγχωρεί η χάρη σας είναι απλά ένα φτηνό software hack και τίποτα παραπάνω.

εντάξει ζω και χωρίς ultra settings.Τόσα χρόνια ζούσα τώρα δεν θα μπορέσω :P .Ε ναι,δεν νομίζω να περιμένει κανείς από μια κάρτα να του προσφέρει τα ultra.

μερσι μεσιε admin,και χωρίς φίλτρα τα παιχνίδια τρώγονται..

__

έτσι κι αλλιώς δεν σκόπευα σε crossfire/sli ποτέ,το θεωρώ τελείως σάπιο αφού με τα ίδια λεφτά παίρνεις μια καλύτερη κάρτα.Αλλά ναι δωστε μνήμη στον λαό!

 

Ο προλαλήσας το πέτυχε όμως: αν είναι να βάλεις 2* 270-άρες σε crossfire γιατί ακριβώς να μπεις στο έξοδα και να σπάσεις τα νεύρα σου για το πότε θέλει να δουλέψει το crossfire και πότε όχι ενώ ξεμπερδεύεις μια και καλή και χωρίς πονοκεφάλους με μια μονή 280; Το ίδιο ακριβώς ισχύει για 2* 280@Crossfire. Πας σε 290 μια και καλή και τελειώνει το πανηγύρι.

 

΄Οταν πας σήμερα να πάρεις μια 770/280 για την δύναμη που διαθέτει έκαστη η μνήμη που έχουν φτάνει και περισσεύει και τα 4 γίγα σε αυτές είναι απλά διακοσμητικά στοιχεία που σας βάζουν άδικα σε έξοδα. ΄Οσοι θέλετε να πάρετε 4-άρες μαγκιά σας, εμείς το λέμε για να προστατέψουμε το πορτοφόλι σας και θεωρώ ότι τουλάχιστον αυτό το καταλαβαίνετε.

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΕΣ ΜΠΑΚ ΟΝ ΤΟΠΙΚ ΠΛΗΖ :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οταν πας σήμερα να πάρεις μια 770/280 για την δύναμη που διαθέτει έκαστη η μνήμη που έχουν φτάνει και περισσεύει και τα 4 γίγα σε αυτές είναι απλά διακοσμητικά στοιχεία που σας βάζουν άδικα σε έξοδα. ΄Οσοι θέλετε να πάρετε 4-άρες μαγκιά σας, εμείς το λέμε για να προστατέψουμε το πορτοφόλι σας και θεωρώ ότι τουλάχιστον αυτό το καταλαβαίνετε.

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΕΣ ΜΠΑΚ ΟΝ ΤΟΠΙΚ ΠΛΗΖ :P

 

Sorry για το off topic (δεν συμμετέχω στο νήμα γενικά, απλά να ξεκαθαρίσω κάτι ήθελα). Αν κατάλαβα καλά λές ότι με την δύναμη που έχει μια 770 ή μια 280Χ τους φτάνει η μνήμη που έχουν κατά βάση, δηλαδή 2 και 3gb αντίστοιχα. Σωστά το κατάλαβα; Δεν θα επανέλθω, απλά θα με ενδιέφερε μια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτιδήποτε AFR (alternate frame rendering) όπως SLi ή Crossfire είναι πάντα Χ γίγα μνήμης ανά μονάδα γραφικών ανά καρέ. Δεν αλλάζει ούτε στο ελάχιστο σε αυτά που προείπα γιατί αν μια μονή κάρτα δεν έχει αρκετούς πόρους να υποστηρίξει 4GB framebuffers δεν θα το έχει ούτε και σε AFR γιατί και πάλι θα είναι μνήμη ΚΑΙ εύρος μνήμης Χ ανά καρέ.

 

Δες παραπάνω. Αν μου διαφεύγει κάτι σε τεχνολογική βάση πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε αλλά σε άλλη ενότητα. ΄Οτι ακριβώς ισχύει για μία κάρτα ισχύουν και για δύο όπου το AFR να με συγχωρεί η χάρη σας είναι απλά ένα φτηνό software hack και τίποτα παραπάνω.

 

Ο προλαλήσας το πέτυχε όμως: αν είναι να βάλεις 2* 270-άρες σε crossfire γιατί ακριβώς να μπεις στο έξοδα και να σπάσεις τα νεύρα σου για το πότε θέλει να δουλέψει το crossfire και πότε όχι ενώ ξεμπερδεύεις μια και καλή και χωρίς πονοκεφάλους με μια μονή 280; Το ίδιο ακριβώς ισχύει για 2* 280@Crossfire. Πας σε 290 μια και καλή και τελειώνει το πανηγύρι.

 

΄Οταν πας σήμερα να πάρεις μια 770/280 για την δύναμη που διαθέτει έκαστη η μνήμη που έχουν φτάνει και περισσεύει και τα 4 γίγα σε αυτές είναι απλά διακοσμητικά στοιχεία που σας βάζουν άδικα σε έξοδα. ΄Οσοι θέλετε να πάρετε 4-άρες μαγκιά σας, εμείς το λέμε για να προστατέψουμε το πορτοφόλι σας και θεωρώ ότι τουλάχιστον αυτό το καταλαβαίνετε.

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΕΣ ΜΠΑΚ ΟΝ ΤΟΠΙΚ ΠΛΗΖ :P

κυρ admin εμένα δεν μου αρέσει το sli/crossfire,είπα και τον λόγο και το θεωρώ πεταμένα λεφτά,όπως λες πας σε κάτι καλύτερο.

Ναι επιστρέφουμε.Εμένα πάντως με βοηθήσατε,ΑΝ βρω κάτι στην πορεία θα σας ξαναρωτήσω.Μέχρι στιγμής κρατάμε 280x και gigabyte,το πουγκί με τα λεφτά πρέπει να γεμίσουμε τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το off topic (δεν συμμετέχω στο νήμα γενικά, απλά να ξεκαθαρίσω κάτι ήθελα). Αν κατάλαβα καλά λές ότι με την δύναμη που έχει μια 770 ή μια 280Χ τους φτάνει η μνήμη που έχουν κατά βάση, δηλαδή 2 και 3gb αντίστοιχα. Σωσττο κατάλαβα; Δεν θα επανέλθω, απλά θα με ενδιέφερε μια απάντηση.

Σωστα. Αν συγκρινεις ποσους πορους (GFLOPs, fill rates, bandwidth etc) εχει μια 270 εναντι μιας 290 ειναι ευκολο νσ καταλαβεις γιατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω την παρεα!


 


Μια μικρη εισαγωγη για αυτο που θελω να κανω.


Ειμαι χρονια gamer απο την εποχη του atari 2600, αλλα ειχα μονο κονσολες και το pc το ειχα μονο για 


σερφαρισμα, κατεβασμα κ.α. αλλα αυτη τη φορα ειμαι πολυ απογοητευμενος απο την νεα γενια.


Οποτε ειπα να δοκιμασω λιγο pcgaming με το pc που εχω τωρα να δω αν θα τα καταφερω και αν ολα


πανε καλα θα φτιαξω ενα καινουριο!


 


Χωρις αλλη καθηστερηση αυτα που εχω τωρα ειναι τα εξης:


Case (Κουτί):Link.png Site: Thermaltake armor lcs χωρις την υδροψυξη


PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Coolermaster 450watt (δυστηχως δεν ξερω λεπτομέρειες)


Motherboard (Μητρική):Link.png Site: ASUS B75M-A


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Link.png Site: Intel G2130


RAM (Μνήμη συστήματος):Link.png Site: Kingston 8gb ddr3 1600Mhz


GPU (Κάρτα γραφικών): Intel HD


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Link.png Site: Philips 52" Full HD


ΟS (Λειτουργικό σύστημα)Windows 7 home permium edition


 


Το μπατζετ δυστηχως μετα την αγορα gamepad που ειναι απαραίτητο για μενα, μια και ειμαι μαθημενος


στον καναπε, ειναι πολυ βαρια τα 80 ευρω.


Ειμαι μεταξυ αυτων των 2 αλλα δεν ξερω και πολλα... Link.png Site: Asus και Link.png Site: sapphire


 


Και κατι ασχετο, τα γραφικα σε σχεση με το 360 που ειχα πως θα ειναι;


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαιρετω την παρεα!

 

Μια μικρη εισαγωγη για αυτο που θελω να κανω.

Ειμαι χρονια gamer απο την εποχη του atari 2600, αλλα ειχα μονο κονσολες και το pc το ειχα μονο για 

σερφαρισμα, κατεβασμα κ.α. αλλα αυτη τη φορα ειμαι πολυ απογοητευμενος απο την νεα γενια.

Οποτε ειπα να δοκιμασω λιγο pcgaming με το pc που εχω τωρα να δω αν θα τα καταφερω και αν ολα

πανε καλα θα φτιαξω ενα καινουριο!

 

Χωρις αλλη καθηστερηση αυτα που εχω τωρα ειναι τα εξης:

Case (Κουτί):Link.png Site: Thermaltake armor lcs χωρις την υδροψυξη

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Coolermaster 450watt (δυστηχως δεν ξερω λεπτομέρειες)

Motherboard (Μητρική):Link.png Site: ASUS B75M-A

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Link.png Site: Intel G2130

RAM (Μνήμη συστήματος):Link.png Site: Kingston 8gb ddr3 1600Mhz

GPU (Κάρτα γραφικών): Intel HD

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Link.png Site: Philips 52" Full HD

ΟS (Λειτουργικό σύστημα)Windows 7 home permium edition

 

Το μπατζετ δυστηχως μετα την αγορα gamepad που ειναι απαραίτητο για μενα, μια και ειμαι μαθημενος

στον καναπε, ειναι πολυ βαρια τα 80 ευρω.

Ειμαι μεταξυ αυτων των 2 αλλα δεν ξερω και πολλα... Link.png Site: Asus και Link.png Site: sapphire

 

Και κατι ασχετο, τα γραφικα σε σχεση με το 360 που ειχα πως θα ειναι;

 

Στα 80 ευρώ πας καλύτερα σε used αλλιώς 7770.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχω προβλημα με bottleneck με την 7770 απο τον επεξεργαστη, ειναι λιγο αργος, δεν ειναι;

Το τροφοδοτικο ειναι ο.κ. με 450watt; Γιατι διαβασα οτι η 7770 θελει 550watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα εχω προβλημα με bottleneck με την 7770 απο τον επεξεργαστη, ειναι λιγο αργος, δεν ειναι;

Το τροφοδοτικο ειναι ο.κ. με 450watt; Γιατι διαβασα οτι η 7770 θελει 550watt.

μια χαρα εινα το τροφοδοτικο. προτεινουν παντα μεγαλυτερα για λογους ασφαλειας. πχ. κινεζιας τροφοδοτικου 850w αξιας 30ευρ. NO NAME βασικα. και μπουκαλι νομιζω τσιμα τσιμα πρεπει να εισαι στα ορια. ισως και θα φας αλλα δεν θα φανει στο ματι. εγω επαιζα με E5700 και 2γιγα ραμ.με 270χ το dead spase 2 ολα ultra απλα κατεβαζα 1280χ720ρ :P

 

αλλα αφου εισαι gamer to pc σου ειναι ετοιμο σχεδον για  να ξεπερασεις το 360

 

θα πρεπει να βαλεις ενα ι3-ι5 cpu και γραφικα ρ9 270χ.

 

και για να γουσταρεις ακομα καλυτερα γραφικα μετα ξεφευγουμε.

Επεξ/σία από pesis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχω προβλημα με bottleneck με την 7770 απο τον επεξεργαστη, ειναι λιγο αργος, δεν ειναι;

Το τροφοδοτικο ειναι ο.κ. με 450watt; Γιατι διαβασα οτι η 7770 θελει 550watt.

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα με bottleneck και 450 W είναι μια χαρά. Που διάβασες για 550 W ? H 7850 έχει requirement 500 W.

Αφού είσαι βαριά βαριά 80 € τότε αυτή είναι η καλύτερη επιλογή https://www.skroutz.gr/s/2009782/MSI-Radeon-HD7770-1GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα used μια R7 260Χ 2gb Asus και μια Gigabyte Geforce GTX 650 OC 1GB στα χρηματα που μπορω να διαθεσω.

Πια ειναι καλυτερη λετε; Θα μπορω να τρεξω το witcher 2 εστω με τα παντα στη μεση; Γιατι με αυτο το παιχνιδι θα κανω την δοκιμη!


Την ειδα και Link.png Site: αυτην, πολυ καλη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα used μια R7 260Χ 2gb Asus και μια Gigabyte Geforce GTX 650 OC 1GB στα χρηματα που μπορω να διαθεσω.

Πια ειναι καλυτερη λετε; Θα μπορω να τρεξω το witcher 2 εστω με τα παντα στη μεση; Γιατι με αυτο το παιχνιδι θα κανω την δοκιμη!

Την ειδα και Link.png Site: αυτην, πολυ καλη περιπτωση.

 

καλη ειναι και αυτη αλλα διαβασε μια σελιδα πισω που απαντησα. (αναλογα αν εχεις υπομονη να μαζεψεις λιγα λεφτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pesis σε ευχαριστω καταρχην για τις αμεσες απαντησεις. Ειδα και το βιντεο και επαθα πλακα.

Ο φοβος μου ειναι αν θα καταφερω το pc να παιζει με το gamepad του 360 και να καταφερνω να περναω νεα drivers κ.τ.λ. που

δεν τα ειχα με τις κονσολες. Αυτα για καποιους ειναι δεδομενα αλλα εγω δεν... Θελω να παιξω τωρα αξιοπρεπως 3-4 games για κανενα 8μηνο να δω πως παει και μετα αν ολα πανε καλα θα στησω ενα gaming pc με τα ολα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα θα εισαι με me game pad. και εγω κονσολακιας ημουν και τωρα ακομα με μονο gamepad.

τοτε οκ δοκιμασε. και βλεπεις. εγω σαν πρωην κονσολακιας και το ps4 το εχω κατω απο τα @ρ@ιδια μου :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...